Autor Wątek: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP  (Przeczytany 5585 razy)

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« dnia: Luty 08, 2022, 13:00:17 »
Cześć!
Podczas ostatniego szkolenia wewnętrznego pojawiły się trzy pytania, na które nie możemy nigdzie znaleźć odpowiedzi. Jakby ktoś mógł pomóc udzielając odpowiedzi i najlepiej poprzeć je jakimiś wytycznymi, zaleceniami, procedurami to byłoby miło.

1. Czy rurkę ustno-gardłową można/trzeba stosować u osób zadławionych, które doznały NZK prawdopodobnie z tej przyczyny? Co z maskami i rurkami krtaniowymi?
Sytuacja: wezwanie do restauracji - pacjent podczas posiłku zaczal sie dławić, upadł i nie oddycha. Jakie postępowanie?


2. Jak to jest z i-gelami? Można w zakresie KPP używać czy nie? Słyszałem wersję, że OSP może, bo podlega pod Ministerstwo Zdrowia, a PSP nie i tego typu stwierdzenia, więc jak to jest?


3. Czy u osoby zakleszczonej w pojeździe (zakleszczone nogi, do reszty jest dostęp) u której wystąpiło NZK podejmujemy RKO i zabezpieczmy drożność dróg oddechowych jeszcze w pojeździe? Czy RKO ma w ogóle sens w takich warunkach? Co z użyciem AED?
Tutaj odnoszę się do uciskania klatki podczas jazdy ZRM-u z pacjentem. Efektywność tych uciśnięć zostawia czasem wiele do życzenia, a pomimo tego Ratownicy Medyczni robią RKO podczas jazdy karetką (oczywiście wykluczam automatyczną kompresję).
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2022, 15:24:12 »
ad1. jeżeli jesteś pewien, że usunąłeś powód niedrożności to stosujesz, natomiast w praktyce to nawet lekarze z LPR nie stosują rurek, bo są mało skuteczne

ad2. czy są w PSP-R1? jeżeli tak i były na szkoleniach to dlaczego nie stosować? Skąd info że w PSP ich nie ma?

ad3. masz ratować życie. Jeżeli NZK to priorytet ewakuacja, chyba że umiesz RKO na siedząco prowadzić. Ja nigdzie z takim przypadkiem się nie znalazłem, nawet turbole tak nie robią.

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2022, 16:11:38 »
Jeśli chodzi o punkt drugi to ustawa KPP nie przewiduje możliwości używania maski czy rurki krtaniowej przez ratownika KPP. Na Internecie można znaleźć pismo Ministerstwa Zdrowia na ten temat.

Offline bobek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 227
Odp: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2022, 17:09:17 »
Jeśli chodzi o punkt drugi to ustawa KPP nie przewiduje możliwości używania maski czy rurki krtaniowej przez ratownika KPP. Na Internecie można znaleźć pismo Ministerstwa Zdrowia na ten temat.

To czego w dalszym ciągu się tego od ratowników KPP wymaga ?

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2022, 17:13:40 »
Jeśli chodzi o punkt drugi to ustawa KPP nie przewiduje możliwości używania maski czy rurki krtaniowej przez ratownika KPP. Na Internecie można znaleźć pismo Ministerstwa Zdrowia na ten temat.

To czego w dalszym ciągu się tego od ratowników KPP wymaga ?

Powiem tylko, że im bardzie się w to zagłębisz tym więcej będziesz miał pytań bez odpowiedzi  :cooo: Nie szukaj tu logiki

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2022, 17:58:49 »
bo masz umieć zastosować, ale nie będziesz tego robił i tyle

Offline Malas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2022, 20:10:09 »
Jeśli chodzi o pkt 3 to słyszałem o technice, która mówi aby położyć siedzenie, włożyć deskę za poszkodowanego i stosować uciśnięcia w miarę możliwości. Nie sprawdzałem jak to wygląda w praktyce, obym nie musiał.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2022, 21:20:32 »
Ad.1
Usuwasz ciało obce tylko te, które widzisz. Nie usuwasz na ślepo, nie grzebiesz paluchem licząc na to, że coś ci się trafi. W dalszej kolejności lecisz wg algorytmu w przypadku nzk, normalnie stosujesz nadglosniowe metody udrażniania dróg (maski, rurki). Pacjentowi w tym stanie już jest ciężko bardziej zaszkodzić, więc stosowanie tutaj maski,czy rurki nie jest przeciwwskazaniem. Być może podczas rko uda się przepchnąć ciało obce, które wpadnie do prawego oskrzela i wtedy pacjent będzie się wentylować tylko lewym płucem. Lepiej jedynym niż żadnym.

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2022, 22:34:08 »
ad2. czy są w PSP-R1? jeżeli tak i były na szkoleniach to dlaczego nie stosować? Skąd info że w PSP ich nie ma?
Info, że nie wolno od instruktorów ratownictwa medycznego z SP PSP Bydgoszcz.


ad3. masz ratować życie. Jeżeli NZK to priorytet ewakuacja, chyba że umiesz RKO na siedząco prowadzić. Ja nigdzie z takim przypadkiem się nie znalazłem, nawet turbole tak nie robią.
Co jeśli są uwięzione tylko nogi i ich uwolnienie może trwać kilkanaście minut? Też się nie spotkałem, ani nie czytałem o takim postępowaniu, ale czy jest jakaś procedura na taką sytuację? Nikt później nie zarzuci, że był dostęp do klatki piersiowej i była możliwość podjęcia czynności?


Jeśli chodzi o punkt drugi to ustawa KPP nie przewiduje możliwości używania maski czy rurki krtaniowej przez ratownika KPP. Na Internecie można znaleźć pismo Ministerstwa Zdrowia na ten temat.
No właśnie. Na wyposażeniu oprócz rurek UG mamy mieć rurki krtaniowe, maski krtaniowe lub i-gele - obecne wytyczne z czerwca 2021. Szkolić też się mamy z obsługi tego sprzętu, a stosować nie możemy?


Ad.1
Usuwasz ciało obce tylko te, które widzisz. Nie usuwasz na ślepo, nie grzebiesz paluchem licząc na to, że coś ci się trafi. W dalszej kolejności lecisz wg algorytmu w przypadku nzk, normalnie stosujesz nadglosniowe metody udrażniania dróg (maski, rurki). Pacjentowi w tym stanie już jest ciężko bardziej zaszkodzić, więc stosowanie tutaj maski,czy rurki nie jest przeciwwskazaniem. Być może podczas rko uda się przepchnąć ciało obce, które wpadnie do prawego oskrzela i wtedy pacjent będzie się wentylować tylko lewym płucem. Lepiej jedynym niż żadnym.
Na mój "chłopski" rozum zgadzam się z tym, że skoro jest NZK to już nie zaszkodzę bardziej. Skoro rurka/maska "wchodzi" bez użycia siły to bym właśnie zastosował, ale co na to przepisy? Czy jest na to jakaś procedura? Jakieś zalecenie czy tylko domysły? A może zadławienie jest właśnie przeciwskazaniem?
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 09, 2022, 09:15:20 »
Cześć!
Podczas ostatniego szkolenia wewnętrznego pojawiły się trzy pytania, na które nie możemy nigdzie znaleźć odpowiedzi. Jakby ktoś mógł pomóc udzielając odpowiedzi i najlepiej poprzeć je jakimiś wytycznymi, zaleceniami, procedurami to byłoby miło.

1. Czy rurkę ustno-gardłową można/trzeba stosować u osób zadławionych, które doznały NZK prawdopodobnie z tej przyczyny? Co z maskami i rurkami krtaniowymi?
Sytuacja: wezwanie do restauracji - pacjent podczas posiłku zaczal sie dławić, upadł i nie oddycha. Jakie postępowanie?

W przypadku zadławienia i poźniejszego NZK stosujemy normalnie przyrządy do udrażniania GDO zgodnie z procedurą nr 2. Działamy w myśl zasady, że jeżeli nie udało się wypchnąć do góry to może uda nam się zepchnąć w dół do prawego oskrzela i pacjent będzie się wentylował jednym płucem, ale będzie się wentylował :)


2. Jak to jest z i-gelami? Można w zakresie KPP używać czy nie? Słyszałem wersję, że OSP może, bo podlega pod Ministerstwo Zdrowia, a PSP nie i tego typu stwierdzenia, więc jak to jest?

Tutaj zrobił się burdel tak samo jak z pytaniami do KPP. Nie wiem kto pisze te przepisy, ale jest dzbanem. Przyrządy nadgłośniowe w naszych zestawach PSP R1 znajdują się już X lat, użyte były X razy i udowodniono, że ratownik po KPP jest w stanie dobrze udrożnić drogi oddechowe. Ktoś na górze stwierdził jednak, że mamy mieć, ale nie możemy założyć  :wall: Mamy być tragarzami dla ZRM :D Prawda jest taka, że skoro mamy to zakładamy. Tutaj mógłbym powrzucać przepisy, które mówią o ochronie ratownika, który działa dla dobra pacjenta itp. ale temat rzeka.
Moje zdanie jest takie, że powinniśmy dalej zakładać, ponieważ nic nie zabezpiecza tak GDO w KPP jak LT/LMA czy I-Gel.


3. Czy u osoby zakleszczonej w pojeździe (zakleszczone nogi, do reszty jest dostęp) u której wystąpiło NZK podejmujemy RKO i zabezpieczmy drożność dróg oddechowych jeszcze w pojeździe? Czy RKO ma w ogóle sens w takich warunkach? Co z użyciem AED?
Tutaj odnoszę się do uciskania klatki podczas jazdy ZRM-u z pacjentem. Efektywność tych uciśnięć zostawia czasem wiele do życzenia, a pomimo tego Ratownicy Medyczni robią RKO podczas jazdy karetką (oczywiście wykluczam automatyczną kompresję).

Prowadzenie RKO w pojeździe, gdzie osoba siedzi i nie znajduje się na twardym podłożu nie będzie skuteczne :/ Jeżeli nie ma możliwości natychmiastowej ewakuacji RKO powinno być odroczone do momentu wydostania poszkodowanego na zewnątrz pojazdu o czym mówi procedura nr 1 - Niepodjęcie medycznych działań ratowniczych.
ZRM w większości przypadków podczas transportu używa urządzenia do kompresji klatki piersiowej :)
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Thor1911

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 12, 2022, 20:54:28 »
Ad.1
Usuwasz ciało obce tylko te, które widzisz. Nie usuwasz na ślepo, nie grzebiesz paluchem licząc na to, że coś ci się trafi. W dalszej kolejności lecisz wg algorytmu w przypadku nzk, normalnie stosujesz nadglosniowe metody udrażniania dróg (maski, rurki). Pacjentowi w tym stanie już jest ciężko bardziej zaszkodzić, więc stosowanie tutaj maski,czy rurki nie jest przeciwwskazaniem. Być może podczas rko uda się przepchnąć ciało obce, które wpadnie do prawego oskrzela i wtedy pacjent będzie się wentylować tylko lewym płucem. Lepiej jedynym niż żadnym.

Myślę, że użycie LMA czy LTD nie spowoduje przesunięcia ciała obcego do oskrzela . Nadgłośniowe metody raczej przepchną ciało obce w kierunku przełyku a nie do tchawicy i dalej do oskrzeli . Co nie znaczy , że nie ułatwią w jakiś sposób usunięcia ciała obcego i udrożnienia GDO .