Pożarnictwo > Ratownictwo Medyczne

Pytania dotyczące zasad postępowania z zakresu KPP

<< < (2/3) > >>

ksoniek:
bo masz umieć zastosować, ale nie będziesz tego robił i tyle

Malas:
Jeśli chodzi o pkt 3 to słyszałem o technice, która mówi aby położyć siedzenie, włożyć deskę za poszkodowanego i stosować uciśnięcia w miarę możliwości. Nie sprawdzałem jak to wygląda w praktyce, obym nie musiał.

Petro:
Ad.1
Usuwasz ciało obce tylko te, które widzisz. Nie usuwasz na ślepo, nie grzebiesz paluchem licząc na to, że coś ci się trafi. W dalszej kolejności lecisz wg algorytmu w przypadku nzk, normalnie stosujesz nadglosniowe metody udrażniania dróg (maski, rurki). Pacjentowi w tym stanie już jest ciężko bardziej zaszkodzić, więc stosowanie tutaj maski,czy rurki nie jest przeciwwskazaniem. Być może podczas rko uda się przepchnąć ciało obce, które wpadnie do prawego oskrzela i wtedy pacjent będzie się wentylować tylko lewym płucem. Lepiej jedynym niż żadnym.

strazak ochotnik:

--- Cytat: ksoniek w Luty 08, 2022, 15:24:12 ---ad2. czy są w PSP-R1? jeżeli tak i były na szkoleniach to dlaczego nie stosować? Skąd info że w PSP ich nie ma?
--- Koniec cytatu ---
Info, że nie wolno od instruktorów ratownictwa medycznego z SP PSP Bydgoszcz.



--- Cytat: ksoniek w Luty 08, 2022, 15:24:12 ---ad3. masz ratować życie. Jeżeli NZK to priorytet ewakuacja, chyba że umiesz RKO na siedząco prowadzić. Ja nigdzie z takim przypadkiem się nie znalazłem, nawet turbole tak nie robią.
--- Koniec cytatu ---
Co jeśli są uwięzione tylko nogi i ich uwolnienie może trwać kilkanaście minut? Też się nie spotkałem, ani nie czytałem o takim postępowaniu, ale czy jest jakaś procedura na taką sytuację? Nikt później nie zarzuci, że był dostęp do klatki piersiowej i była możliwość podjęcia czynności?



--- Cytat: kapec w Luty 08, 2022, 16:11:38 ---Jeśli chodzi o punkt drugi to ustawa KPP nie przewiduje możliwości używania maski czy rurki krtaniowej przez ratownika KPP. Na Internecie można znaleźć pismo Ministerstwa Zdrowia na ten temat.
--- Koniec cytatu ---
No właśnie. Na wyposażeniu oprócz rurek UG mamy mieć rurki krtaniowe, maski krtaniowe lub i-gele - obecne wytyczne z czerwca 2021. Szkolić też się mamy z obsługi tego sprzętu, a stosować nie możemy?



--- Cytat: Petro w Luty 08, 2022, 21:20:32 ---Ad.1
Usuwasz ciało obce tylko te, które widzisz. Nie usuwasz na ślepo, nie grzebiesz paluchem licząc na to, że coś ci się trafi. W dalszej kolejności lecisz wg algorytmu w przypadku nzk, normalnie stosujesz nadglosniowe metody udrażniania dróg (maski, rurki). Pacjentowi w tym stanie już jest ciężko bardziej zaszkodzić, więc stosowanie tutaj maski,czy rurki nie jest przeciwwskazaniem. Być może podczas rko uda się przepchnąć ciało obce, które wpadnie do prawego oskrzela i wtedy pacjent będzie się wentylować tylko lewym płucem. Lepiej jedynym niż żadnym.
--- Koniec cytatu ---
Na mój "chłopski" rozum zgadzam się z tym, że skoro jest NZK to już nie zaszkodzę bardziej. Skoro rurka/maska "wchodzi" bez użycia siły to bym właśnie zastosował, ale co na to przepisy? Czy jest na to jakaś procedura? Jakieś zalecenie czy tylko domysły? A może zadławienie jest właśnie przeciwskazaniem?

czakson:

--- Cytat: strazak ochotnik w Luty 08, 2022, 13:00:17 ---Cześć!
Podczas ostatniego szkolenia wewnętrznego pojawiły się trzy pytania, na które nie możemy nigdzie znaleźć odpowiedzi. Jakby ktoś mógł pomóc udzielając odpowiedzi i najlepiej poprzeć je jakimiś wytycznymi, zaleceniami, procedurami to byłoby miło.

1. Czy rurkę ustno-gardłową można/trzeba stosować u osób zadławionych, które doznały NZK prawdopodobnie z tej przyczyny? Co z maskami i rurkami krtaniowymi?
Sytuacja: wezwanie do restauracji - pacjent podczas posiłku zaczal sie dławić, upadł i nie oddycha. Jakie postępowanie?
--- Koniec cytatu ---

W przypadku zadławienia i poźniejszego NZK stosujemy normalnie przyrządy do udrażniania GDO zgodnie z procedurą nr 2. Działamy w myśl zasady, że jeżeli nie udało się wypchnąć do góry to może uda nam się zepchnąć w dół do prawego oskrzela i pacjent będzie się wentylował jednym płucem, ale będzie się wentylował :)


--- Cytat: strazak ochotnik w Luty 08, 2022, 13:00:17 ---
2. Jak to jest z i-gelami? Można w zakresie KPP używać czy nie? Słyszałem wersję, że OSP może, bo podlega pod Ministerstwo Zdrowia, a PSP nie i tego typu stwierdzenia, więc jak to jest?
--- Koniec cytatu ---

Tutaj zrobił się burdel tak samo jak z pytaniami do KPP. Nie wiem kto pisze te przepisy, ale jest dzbanem. Przyrządy nadgłośniowe w naszych zestawach PSP R1 znajdują się już X lat, użyte były X razy i udowodniono, że ratownik po KPP jest w stanie dobrze udrożnić drogi oddechowe. Ktoś na górze stwierdził jednak, że mamy mieć, ale nie możemy założyć  :wall: Mamy być tragarzami dla ZRM :D Prawda jest taka, że skoro mamy to zakładamy. Tutaj mógłbym powrzucać przepisy, które mówią o ochronie ratownika, który działa dla dobra pacjenta itp. ale temat rzeka.
Moje zdanie jest takie, że powinniśmy dalej zakładać, ponieważ nic nie zabezpiecza tak GDO w KPP jak LT/LMA czy I-Gel.


--- Cytat: strazak ochotnik w Luty 08, 2022, 13:00:17 ---
3. Czy u osoby zakleszczonej w pojeździe (zakleszczone nogi, do reszty jest dostęp) u której wystąpiło NZK podejmujemy RKO i zabezpieczmy drożność dróg oddechowych jeszcze w pojeździe? Czy RKO ma w ogóle sens w takich warunkach? Co z użyciem AED?
Tutaj odnoszę się do uciskania klatki podczas jazdy ZRM-u z pacjentem. Efektywność tych uciśnięć zostawia czasem wiele do życzenia, a pomimo tego Ratownicy Medyczni robią RKO podczas jazdy karetką (oczywiście wykluczam automatyczną kompresję).

--- Koniec cytatu ---

Prowadzenie RKO w pojeździe, gdzie osoba siedzi i nie znajduje się na twardym podłożu nie będzie skuteczne :/ Jeżeli nie ma możliwości natychmiastowej ewakuacji RKO powinno być odroczone do momentu wydostania poszkodowanego na zewnątrz pojazdu o czym mówi procedura nr 1 - Niepodjęcie medycznych działań ratowniczych.
ZRM w większości przypadków podczas transportu używa urządzenia do kompresji klatki piersiowej :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej