Autor Wątek: Programowanie radiotelefonów.  (Przeczytany 2391 razy)

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Programowanie radiotelefonów.
« dnia: Luty 05, 2022, 16:14:41 »
Hej  :straz: jak wiadomo raz na kilka lat przychodzi z KG aktualizacja obsady kanałowej. Jak to jest u was w powiatach? Kto programuje radiotelefony KP i OSP?

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Programowanie radiotelefonów.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2022, 19:04:37 »
w KP PSP i JRG zajmuje się tym cywilny pracownik komendy. W OSP na terenie powiatu "domowi programatorzy" lub też firma z miasta wojewódzkiego - rachunek pokrywa UG.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Programowanie radiotelefonów.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2022, 11:10:11 »
Co Komenda to inaczej jest to rozwiązane.
Problemem jest różnorodność marek i modeli.
Kupowanie oprogramowania i kabli w ramach jednego producenta to już spory wydatek a co dopiero gdy przyjdzie nam programować kilkanaście modeli różnych producentów.
Radia w KP programuję sam natomiast OSP szuka sobie wykonawców takiej usługi.
Szkoda że nie ma unifikacji sprzętowej.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Programowanie radiotelefonów.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2022, 21:28:18 »
U mnie radiotelefony programuje KW PSP - jeden facet się tym zajmuje, więc na brak roboty nie narzeka. Ma sprzęt i oprogramowanie, część uniwersalna, jak analizator antenowy do strojenia, część typowo pod konkretny sprzęt. I tutaj uwaga - ma sprzęt i soft tylko do obsługi tego co PSP ma na stanie.
Co zatem gdy ktoś ma nietypowy sprzęt? Programuje w firmie która jest najczęściej dystrybutorem - PSP udostępnia dane radiowe, a firma to zaklepuje.

Szkoda że nie ma unifikacji sprzętowej.
Bo? Jeśli sprzęt spełnia wymagania (i tak mocno przesadzone miejscami, a gdzie indziej już trochę nieaktualne) to ja nie widzę podstaw do ograniczania możliwości wyboru użytkownikom. Preferowanie konkretnych modeli i producentów prowadzi do patologii: wystarczy spojrzeć ile teraz (wciąż!) trzeba dać za Motorole GP i GM360. A na wcale nie gorszego Kenwooda TK-780 to nawet pies z kulawą nogą nie spojrzy, mimo wielokrotnie niższej ceny - a ja takie radyjko sobie zaklepałem i chwalę, jak się GM300 wysypie ostatecznie to za grosze mogę ogarnąć "nowe używane".

Swoją drogą jeśli chodzi o łatwość programowania to jeszcze niedawno nawet w ramach tego samego producenta sprzętu była lipa, jeden CPS Motoroli obsługiwał sporo modeli, ale dane radiowe nie mogły być przenoszone, nie tylko między różnymi modelami urządzeń, ale nawet w ramach jednego urządzenia o różnych wersjach codeplug'a.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE