Autor Wątek: Służba w wojsku a wyjazd w OSP  (Przeczytany 1772 razy)

Offline Iwan

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Służba w wojsku a wyjazd w OSP
« dnia: Styczeń 31, 2022, 21:27:42 »
Dobry wieczór. Miałem dziś nietypową sytuacje w pracy. Służę w OSP oraz służę jak żołnierz zawodowy. Miałem wyjazd z OSP nad ranem do Pani, która musieliśmy przenieść na noszach przez pola do karetki, trochę z tym zeszło, a w nocy jeszcze jeździliśmy do powalonych drzew na drodze. Byłem zmęczony i już spóźniony do pracy do której mam 100 kilometrów. Koledzy ze straży, z którymi byłem na akcji powiedzieli, że przysługuje mi odpoczynek po akcji. Sprawdziłem te informację w internecie i zobaczyłem, że rzeczywiście jest ustawa iż po działaniach przysługuje mi 11 godzin przerwy. Zadzwoniłem do dowódcy w wojsku i wytłumaczyłem sytuację. Gdy poszedłem do PSP żeby wypisali mi zwolnienie zadzwonił mój dowódca, że jednak nie przyjmą tego zwolnienia i że muszę najpierw uzyskać zgodę dowódcy brygady na to że służę w OSP i mogą być takie sytuacje , że nie będzie mnie w pracy związku z wyjazdami. Wcześniej mówiłem, że służę w OSP. W PSP powiedzieli, że to jest dziwna sytuacja iż nie chcą przyjąć mego zwolnienia. Moje pytanie brzmi czy jest to zgodne z prawem oraz przepisami, że wojsko nie chciało przyjąć mojego zwolnienia ze straży i czy rzeczywiście potrzebuje zgody na działania w OSP? Pytanie może nie na waszą stronę ale chciał bym się dowiedzieć kto ma racje.

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Służba w wojsku a wyjazd w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2022, 00:15:29 »
Nie byłeś rozmawiać z dowódcą brygady ,a już pytasz o przepisy ? Beż przesady. Pogadaj jak człowiek z człowiekiem, a jeśli będzie odmowa to dopiero pytaj tutaj. Trzeba to wszystko wypośrodkować.  Nie dziw się takiego podejścia skoro to dla nich zaskoczenie. Z drugiej strony ,czy nie było nikogo innego ,by wskoczyć za Ciebie w wyjazdach na te drzewa byś ogarnął kilka zdarzeń i chwilę odpoczął przed służbą? Wilk syty i owca cała.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Służba w wojsku a wyjazd w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2022, 14:48:28 »
PSP wystawia tylko na szkolenia.
W twoim wypadku czas niezbędny do wypoczynku określa dowódca akcji ale robi to zgodnie z wymogami prawa.
wojsko wystawia zaświadczenie  określające utracone środki wskutek niepłatnego zwolnienia , organ uprawniony wypłaca ekwiwalent nie mylić z pensją .