Autor Wątek: Nowy strażak-kierowca  (Przeczytany 3113 razy)

Offline Monsulek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Nowy strażak-kierowca
« dnia: Styczeń 31, 2022, 14:31:14 »
Cześć,
Na początku celowałem stricte w starszego ratownika jednak, chyba zdecyduje się jednak na zostanie kierowcą i tutaj mam kilka pytań.
1. Czy jeśli od początku kariery będę kierowcą to czy w późniejszym czasie będę mógł zmienić zajmowane stanowisko.
2. Czy kurs będąc już w PSP w 100% przygotuje mnie do pracy na stanowisku.
3. Czy będąc kierowcą jest jakieś dodatkowa odpowiedzialnośc (oprócz oczywiscie za auto i to co sie stanie w trakcie jazdy)
4. (off-top) po jakim czasie mniej więcej można się przenieść do innej jednostki(bliżej domu)?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2022, 12:19:14 »
Cytuj
4. (off-top) po jakim czasie mniej więcej można się przenieść do innej jednostki(bliżej domu)?
Przez takich asów jest potem płacz że komisja nieuczciwa i przyjmuje "po znajomości" ludzi ze swojego powiatu.  :gwiazdki:

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2022, 18:01:28 »
Czy Ty myślisz ze to Ty decydujesz czy będziesz kierowca czy nie będziesz :pyt: :pyt: :rofl:

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2022, 21:42:25 »
1. Na moim podwórku kierowcy zostali dowódcami zmian a nawet wyżej więc nie ma reguły… decyzję gdzie i jak będziesz awansował w stanowisku należy do przełożonych… i oczywiście „warunków środowiskowo- związkowych” :)
2. Kurs PSP nie przygotuje Cię do roli kierowcy bardziej niż jazda w osp.
3. Wszystko zależy od zakresu obowiązków kierowcy w danej JRG do której trafisz.
4. W każdym momencie, o ile się dogadasz z komendantami. Tyle że pomyśl czy warto przed skończeniem służby przygotowawczej…
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Monsulek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2022, 21:53:10 »
@rocky Tak myśle że będe decydował bo skoro jest przyjęcie na kierowce to chyba nim będe.
Chyba że chodzi Ci o to że mogę zmienić z bycia kierowcą na "zwykłego strażaka" to tak, mam nadzieje że po jakimś czasie będę mógł przenieść się z auta na sam "front akcij"

@rafał Nie bardzo Cię rozumiem. Zaznacze że znajomości niemam.
Teraz chcę się załapać gdziekolwiek do jednostki, chociazby na drugim końcu Polski, żeby potem się przenieśc bliżej domu. Czy to takie dziwne?
Czy to świadczy o tym że mam koneksje albo ktos jest nieuczciwy?

@Bardziej mi chodziło właśnie o zmianę z kierowcy na osobę biorącą czynny udział w akcij.
A co do zmiany miejsca pełnienia służby to nastawiam się na rok służby w danym miejscu.(Chociaż nie wiem czy rok to dużo czy mało).

A mam jeszcze jedno pytanie, bo jestem w trakcie robienia C, C+E tyle że bez kwalifikacij...
Jak to wygląda, czy sam fakt posiadania prawa jazdy C+E daje nam punkty i możemy normalnie pełnić służbe jako kierowca czy trzeba mieć tą kwalifikacje/zrobić ją później??

Offline Lełon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2022, 22:06:28 »
Kwalifikacji w PSP nie potrzebujesz, chyba że chciałbyś dorabiać jako kierowca to niestety musisz ją mieć.
Słyszysz czujnik bezruchu ?? Znowu któryś się opierdziela ;-)

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2022, 22:37:18 »
Komendant zatrudniając nowego strażaka ponosi spore koszty w postaci kursu i wypłacania wynagrodzenia przez okres pół roku osobie która w komendzie nie pracuje. Nikt nie chce zatrudniać kogoś na którego wyłoży pieniądze tylko po to żeby zaraz uciekł do innej komendy. Raczej na rozmowie spytają o motywację do służby w ich komendzie więc będziesz musiał skłamać że chcesz tam służyć, uważasz że jest to w porządku? Zastanawia mnie takie błache podejście do tego tematu... Polecam odłożyć na bok turbo zapędy i skupić się na naborze do swojej docelowej komendy.

Offline Monsulek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2022, 00:42:29 »
Wiadomo że takie myślenie nie jest okej.
Dlatego jestem przygotowany że jeśli będzie trzeba to będę służył i 2 lata żeby się "zwrócić " jednostce.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, bardzo pomogliście.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2022, 09:45:45 »
Staż trwa 3 lata i raczej w tym okresie czasu żaden komendant nigdzie nie podpisze Ci kwitów zezwalajacych na odejście.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2022, 10:15:59 »
Staż trwa 3 lata i raczej w tym okresie czasu żaden komendant nigdzie nie podpisze Ci kwitów zezwalajacych na odejście.

Mam nadzieję, że teraz przestaną ludzie się dziwić, dlaczego komisje rekrutacyjne podchodzą niechętnie do ludzi zamieszkałych 100 km+ od Komendy, do której aplikują.

Natomiast przenosiny na stażu też są możliwe - są sprawy losowe jak np. przeprowadzki po zmianie stanu cywilnego - i dla takich spraw zazwyczaj nie ma problemu z przenosinami.
Ale w momencie, jak te przenosiny będą nadużywane (i tak jawnie wyrażane intencje jak w tym wątku) pewnie będą powodować jeszcze większą niechęć, dla ludzi zamieszkałych daleko od Komendy czyt. nikt nie uwierzy, że kandydat wiąże przyszłość z nowym miejscem zamieszkania.

I nie jest to nic gorszącego - komisja w czasie naboru ma dbać również o interes Komendy .

PS: tekst "Będę służył nawet dwa lata, żeby się zwrócić jednostce" rozbawił mnie niesamowicie. Ciekawi mnie, jak Pan to policzył, że dwa lata to już się Komenda powinna cieszyć, że Pan odsłużył u nich.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2022, 10:19:02 wysłana przez sorbent »

Offline Monsulek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2022, 12:46:52 »
Skoro takie sa opinie, to faktycznie będę szukał czegoś bliżej, z zamiarem pójścia na kierowce to nie będzie takie trudne.
Dziękuje za pomoc, temat uważam za wyczerpany.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nowy strażak-kierowca
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2022, 13:13:50 »
@rafał Nie bardzo Cię rozumiem. Zaznacze że znajomości niemam.
Teraz chcę się załapać gdziekolwiek do jednostki, chociazby na drugim końcu Polski, żeby potem się przenieśc bliżej domu. Czy to takie dziwne?
Czy to świadczy o tym że mam koneksje albo ktos jest nieuczciwy?
Nie chodzi mi o to że masz znajomości, tylko że kandydaci którzy się nie dostali zrzucają winę na tego który się dostał, bo np. jest z tego samego powiatu i "ma znajomości". Tymczasem właśnie taka postawa jaką tutaj opisałeś (tak, robienie przyszłego pracodawcy w wała JEST dziwne) powoduje, że każda komisja woli wybrać kogoś miejscowego, kto nie będzie potem generował tego typu problemów.

Na szczęście po kolejnych wypowiedziach widzę, że refleksja jednak przyszła, co się chwali. Powodzenia!