Autor Wątek: Praca zdalna  (Przeczytany 14077 razy)

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 26, 2023, 09:20:57 »
Ja tak tylko w kwestiach technicznych - jeśli ktoś uważa że nie można bezpiecznie pracować z domu, to jest w ogromnym błędzie. I niech sprawdzi i rzetelnie zaktualizuje w swojej komendzie dokument zwany "systemem zarządzania bezpieczeństwem informacji" (większość komend rzeczy, które są tam wymagane wrzuciła do PBI/PODO) - każda komenda musi mieć opisane zasady bezpiecznej pracy zdalnej, czy to się komuś podoba czy nie.
A technologia jest taka, że banki obracające grubymi milionami, analitycy mający dostęp do danych wrażliwych pracują bez problemu z domu - a u nas nie można? 😂

Offline tuitam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 08, 2023, 13:23:12 »
Tak tylko odświeżę temat - głównie dotyczy biurowych.

Czy wiadomo coś u Was jak ma wyglądać sprawa zdalnej pracy po zmianach w kodeksie pracy z kwietnia dla rodziców dzieci do 4tego roku życia?
Bo jak zadzwoniłem do swoich kadr w KW to przestraszyli się, że ktokolwiek o to ich spytał, jąkali się i powiedzieli "yyyy będziemy o tym myśleć po dniu strażaka" ...

https://www.infor.pl/prawo/praca/pracownik/5719597,praca-zdalna-dziecko.html

Oczywiście, nie szukam luki aby iść na kilka miesiecy na pracę zdalną ale czasami przydałaby się taka możliwość skoro w Polsce już od groma pracodawców na to poszło i jakoś interesy nadal się kręcą.

Czy jak zwykle PSP to szara strefa i nas kodeks pracy nie obowiązuje ( Kadrowa powiedziała, że obowiązuje)

Pozdrawiam

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 08, 2023, 15:06:16 »
Wszystko zależy od charakteru pracy. Nie każdą da się wykonywać zdalnie. Więc w pierwszej kolejności to podlega analizie.

Offline Kamilos83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 09, 2023, 09:58:29 »
Wszystko zależy od charakteru pracy. Nie każdą da się wykonywać zdalnie. Więc w pierwszej kolejności to podlega analizie.

Ale poszczególne zadania przypisane do danego stanowiska pracy jak najbardziej tak. W wydziałach czy dcow Jrg jest często dwóch i jeden spokojnie mógłby realizować zadania chociaż częściowo z domu. Praktycznie każdą pracę na komputerze można zrobić również w innym miejscu niż biurko w biurze. Także myślę że temat warty przemyślenia. Na pewno za chwilę będzie problem, bo przełożeni będą na to patrzeć jak zawsze na coś nowego czyli źle. Ponadto zobliguje to kierowników jednostek organizacyjnych do stworzenia regulaminu lub zbioru zasad takiej pracy.

Oczywiście w tym wypadku sprawa tyczy się głównie biura z wiadomych względów. Ale pomimo faktu, że pracuje na podziale bojowym uważam, że powinny takie zasady być wprowadzone. Na pewno w jakiś sposób stałoby się delikatnym plusem pracy w biurze, których jak wiadomo w obecnej chwili nie ma za wiele, nie ma też w związku z tym za wielu chętnych.

Szanowni Panowie Komendanci liczymy na Wasz udział w dyskusji, która poprowadzi do odpowiednich wniosków i wypracowaniu stanowiska odnośnie sprawy.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 895
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 09, 2023, 10:11:14 »
Problemem będzie na pewno fakt, iż w chwili obecnej dostęp do wszystkich systemów, jakie są potrzebne do pracy biurowej (system dotacyjny, Fortech kadrowy i finansowy, elektroniczne zarządzanie dokumentami itp.) możliwy jest wyłącznie z sieci internetowej KP (domeny). Owszem można jakimiś VPN-ami się bawić, ale chyba nie o to chodzi. No i nie każdy biurowy ma w pracy laptopa, którego pod pachę sobie zabierze na fajrant.
No i może być strażak, który komputera nie ma w domu - jak do internetu wystarczy mu smartfon, a filmy w internecie ogląda za pomocą inteligentnego telewizora  :fiuu:
Si vis pacem, para bellum

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 09, 2023, 14:29:53 »
"Sieć internetowa KP (domeny)"

Zakładam że mialo zabrzmieć fachowo, jednak wyszło jak wyszło.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 895
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 09, 2023, 14:52:12 »
Cóż, do informatyka mi daleko.  :cooo:
I nie, nie miało zabrzmieć fachowo. Wyszło szydło...
Si vis pacem, para bellum

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 09, 2023, 18:51:51 »
Cóż, do informatyka mi daleko.  :cooo:
I nie, nie miało zabrzmieć fachowo. Wyszło szydło...

Akurat kwestie techniczne i dostęp do sieci w komendzie z domu przez VPN to jest najmniejszy problem, sporo komend tam działało w trakcie pandemii i nie było problemu, tysiące firm zatrudniających w PL od kilku pracowników do nawet kilkunastu tysięcy tak pracuje i da się bez żadnego problemu. Zdecydowana większość stanowisk w KM czy KP mogła by spokojnie wykonywać swoje obowiązki z domu i nie było by z tym żadnego problemu, a skoro ustawodawca dopuszcza taką możliwość to czemu nie?

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 09, 2023, 19:38:22 »
Na jednoosobowych stanowiskach tego nie widzę. Niestety ilosć zapytań na już, na za godzinę itp. Powoduje, że pracownika musisz mieć w pracy, dostęp do akt itp. Nie mamy jeszcze wszystkiego w formie cyfrowej.
Pandemii się dało - nie oszukujmy się było na pół gwizdka wiec prewencja mogła zdalnie, kadry co drugi dzień, finanse itp.
Operacyjny z domu - no to w ogóle nie bardzo.
Ale powodzenia życzę, ja już stary jestem więc jakoś nie widzę zdalnej - czytaj z domu - inwentaryzacji😅🤣😂 np. syren.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 895
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 09, 2023, 20:05:18 »
Cóż, do informatyka mi daleko.  :cooo:
I nie, nie miało zabrzmieć fachowo. Wyszło szydło...

Akurat kwestie techniczne i dostęp do sieci w komendzie z domu przez VPN to jest najmniejszy problem, sporo komend tam działało w trakcie pandemii i nie było problemu, tysiące firm zatrudniających w PL od kilku pracowników do nawet kilkunastu tysięcy tak pracuje i da się bez żadnego problemu. Zdecydowana większość stanowisk w KM czy KP mogła by spokojnie wykonywać swoje obowiązki z domu i nie było by z tym żadnego problemu, a skoro ustawodawca dopuszcza taką możliwość to czemu nie?

Ok. VPN to nie problem. Ale co zrobić w sytuacji, kiedy strażak nie ma komputera w domu, a na swoim stanowisku nie ma laptopa na wyposażeniu?
No nie uda się zrobić pracy zdalnej.
I tak jak @sorbent pisał Co z dostępem do akt, których w domu nie masz?
Poza tym nie da się zrobić kontroli, ani odbioru obiektu zdalnie. Tak samo nie da się zrobić IGO w OSP zdalnie.
O inwentaryzacji syren nawet nie wspomnę, bo tam trzeba zdjęcia robić  :rofl: :rofl: :rofl:
Tak więc u nas niestety w działce operacyjnej i prewencyjnej oraz kadrowej (akta osobowe nie są odwzorowane cyfrowo) nie da się pracować zdalnie.
Si vis pacem, para bellum

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 09, 2023, 20:38:32 »
Cóż, do informatyka mi daleko.  :cooo:
I nie, nie miało zabrzmieć fachowo. Wyszło szydło...

Akurat kwestie techniczne i dostęp do sieci w komendzie z domu przez VPN to jest najmniejszy problem, sporo komend tam działało w trakcie pandemii i nie było problemu, tysiące firm zatrudniających w PL od kilku pracowników do nawet kilkunastu tysięcy tak pracuje i da się bez żadnego problemu. Zdecydowana większość stanowisk w KM czy KP mogła by spokojnie wykonywać swoje obowiązki z domu i nie było by z tym żadnego problemu, a skoro ustawodawca dopuszcza taką możliwość to czemu nie?

Ok. VPN to nie problem. Ale co zrobić w sytuacji, kiedy strażak nie ma komputera w domu, a na swoim stanowisku nie ma laptopa na wyposażeniu?
No nie uda się zrobić pracy zdalnej.
I tak jak @sorbent pisał Co z dostępem do akt, których w domu nie masz?
Poza tym nie da się zrobić kontroli, ani odbioru obiektu zdalnie. Tak samo nie da się zrobić IGO w OSP zdalnie.
O inwentaryzacji syren nawet nie wspomnę, bo tam trzeba zdjęcia robić  :rofl: :rofl: :rofl:
Tak więc u nas niestety w działce operacyjnej i prewencyjnej oraz kadrowej (akta osobowe nie są odwzorowane cyfrowo) nie da się pracować zdalnie.

To w jaki sposób to funkcjonowało w trakcie pandemii? zakładam że sporo z tych rzeczy się nie robiło bo były odwołane ale jednak i kadry i finanse i operacyjna i prewencja pracowały zdalnie i jakoś szło, faktycznie brak komputera to jest problem i nie tylko w PSP bo akurat mam znajomych pracujących jako urzędnicy i tam jest walka właśnie  o pracę zdalną i problemem jest brak laptopa. Miałem sam epizod w jednym z wydziałów u mnie w komendzie i również pracowałem zdalnie więc z doświadczenia wiem że się da. Kwestia organizacji pracy i ustalenia co i kiedy się robi.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 09, 2023, 20:41:21 »
W pandemii bardzo mocno zwolniło u nas, nie trochę. Nie bylo petentów np niemal w ogóle. I wtedy dalo sie to podzielić na co drugi dzień.

Offline pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 09, 2023, 21:34:25 »
Da się. Wszystko. Po prostu ból d.py podziału bo nagle biurowy w domu pracuje. A jak sam tylko czeka bo 15.30 żeby mu dowódca jego d.py nie zawracał to tego nie widzi.

Kontroli zdalnie nie da się zrobić ale resztę już tak. Wszczęcie postępowania. Decyzja. Da się zrobić i już.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 09, 2023, 21:48:03 »
Kwestia wynoszenia dokumentów jest jeszcze do opanowania - projektów, protokolów i innych, na podstawie których te decyzje sie wydaje. Wszystko da sie rozwiązać - ale bedzie niezwykle ciężko, bo nasz charakter pracy wiąże sie tez z kontaktem z petentem. W kadrach, w prewencji, w operacyjnej. Jest wiele trudności w zapewnieniu właściwego poziomu pracy zdalnej. Czym innym jest programista, osoba analizujaca/wprowadzajaca dane czy sporzadzajaca zestawienia itp. Czym innym u nas - a już na jednoosobowych stanowiskach? My mamy bardzo szerokie zakresy obowiazków - a teoretycznie jak to w służbie - masz być w godzinach służby w 100% gotowy do realizacji każdego z elementów tego zakresu. Dasz rade każdy z domu? Jeśli tak to super - ja swoich nie dam rady niestety.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 09, 2023, 22:05:40 »
Odpowiem tak.
Technicznie rozwiązać sprawę pracy zdalnej nie stanowi najmniejszego problemu. Korzystanie z dokumentów poza obiektem jednostki organizacyjnej też jest do ogarnięcia odpowiednimi procedurami. Ważne żeby grało w polityce i szacowaniu ryzyka a funkcjonariusz wiedział co robić i przede wszystkim mówić kontrolującym.

I najważniejsze jak na urlopie, wolnym w święta itp. itd. to jakoś przełożeni nie widzą problemu aby zrobić coś na już bo się koło dupy pali i wtedy jakoś nic nie przeszkadza.
 Natomiast gdy tą samą robotę chce się robić na zdalnej no to panie kochany nie da się. 
 Tak jak kolega powyżej pisał ból dupy i tyle.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2023, 22:18:16 wysłana przez pb11 »

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 10, 2023, 00:08:22 »
Na urlopie nie świadczysz pracy - ktoś ją robi za Ciebie. Rozumiem tego samego oczekujesz na zdalnej???

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 10, 2023, 07:13:55 »
Niestety czytasz bez zrozumienia a dodatkowo dopowiadasz sobie.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2023, 07:39:26 wysłana przez pb11 »

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 10, 2023, 14:13:32 »
Da się. Wszystko. Po prostu ból d.py podziału bo nagle biurowy w domu pracuje. A jak sam tylko czeka bo 15.30 żeby mu dowódca jego d.py nie zawracał to tego nie widzi.

Kontroli zdalnie nie da się zrobić ale resztę już tak. Wszczęcie postępowania. Decyzja. Da się zrobić i już.
Wyobraź sobie że strażakowi z PB po 15:30 zdarzy się jeszcze wyjazd. Piszesz o bólu dupy ale właśnie wychodzi gdzie kogo piecze pisząc takie teksty.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 10, 2023, 14:47:43 »
Niestety czytasz bez zrozumienia a dodatkowo dopowiadasz sobie.
Jesli chodzi Tobie o to, że dzwonią w czasie urlopu i pytają gdzie co masz na kompie itp to wiadomo, zdarza się choc nie powinno - ale ostatecznie przynajmniej u mnie odpowiedź redagują Ci co są w służbie. Jesli tak by miało to wygladać na zdalnym - to nie jest 100% służba. Pozdrawiam
Zacytowałem, żeby nie było watpliwości komu odpowiadam.

Offline tuitam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 11, 2023, 14:23:08 »
Panowie, chciałem tylko usłyszeć czy u kogoś została paruszona ta sprawa ze zmieniającym się kodeksem pracy. To że podział zazdrości pewnych rzeczy biurowym a biurowi podziałowi zawsze będzie - nie o to w tym chodziło.
Jak ktoś powyżej napisał. Technicznie można pracować w domu. Elektroniczne dokumenty, VPN-y a nawet jak to postawione serwery z windowsme do których się łączymy i pracujemy jak z "komendy". Z wynoszeniem dokumentów do domu to hmm... przepisy jedno a praktyka drugie, zawsze tak było i zawsze tak będzie.

Ale widzę, że na tą chwile temat tabu dla PSP. Bo przecież trzeba byłoby zaufać pracownikowi, że jednak pracuje. Albo po prostu zmienić podejście na zadaniowe - zrobił ma wolne i tyle. Bo w biurach to tak działa, zrobi się a potem zabijanie czasu. Tylko czemu na zdalnej tak to boli a lokalnie już nie :)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 11, 2023, 17:50:49 »
No tak to już jest. Ja służyłem w kilku miejscach i w zasadzie od zawsze moja służba miała charakter zadaniowy. Byli komendanci którzy rozumieli że mogę zrobić coś w jedną godzinkę ale równie dobrze mogę siedzieć i kilka godzin jak im bardzo zależy na mojej obecności a nie na zrobieniu roboty. Wszystko zależy od podejścia pracodawcy jak ktoś mentalnie tkwi w przeszłości to szkoda nerwów, należy się dostosować i szanować robotę. 

Offline pisak10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Praca zdalna
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 18, 2023, 13:46:14 »
W Przeglądzie Pożarniczym napisali artykuł na temat pracy zdalnej w PSP:
https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Sluzba-zdalna-praca-zdalna---pierwsze-refleksje/idn:2928