Autor Wątek: Naczelnik OSP osobą publiczną?  (Przeczytany 2331 razy)

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Naczelnik OSP osobą publiczną?
« dnia: Styczeń 22, 2022, 12:41:28 »
Cześć, mam pytanie: ostatnio toczę spór z UG ponieważ udostępniono publicznie mój numer telefonu jako Naczelnika OSP. Nie kojarzę żebym wyrażał na to zgodę natomiast Urząd tłumaczy się, że skoro wyraziłem na wejście w skład zarządu to stałem się osobą publiczną. Nie przekonuje mnie takie tłumaczenie ale chciałbym mieć podstawę prawną na poparcie mojego zdania że nie jestem osobą publiczną i żądać usunięcia z publicznej przestrzeni moich danych. Ktoś poratuje paragrafami?

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Naczelnik OSP osobą publiczną?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2022, 12:43:22 »
Dużo większa ilość twoich danych jest dostępna w KRS  :kwit:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Naczelnik OSP osobą publiczną?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2022, 12:46:28 »
Dużo większa ilość twoich danych jest dostępna w KRS  :kwit:
Jest dostępna bo wynika to z przepisów prawa. Natomiast nie ma takiego prawa, które pozwala na udostępnianie czyjegoś prywatnego numeru telefonu.
Nie spieraj się z gminą skoro nie ogarniają prostych rzeczy, tylko zgłoś to do GIODO.

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Naczelnik OSP osobą publiczną?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2022, 12:50:37 »
Dużo większa ilość twoich danych jest dostępna w KRS  :kwit:
Jest dostępna bo wynika to z przepisów prawa. Natomiast nie ma takiego prawa, które pozwala na udostępnianie czyjegoś prywatnego numeru telefonu.
Nie spieraj się z gminą skoro nie ogarniają prostych rzeczy, tylko zgłoś to do GIODO.

Nie no, nie chcę wytaczać aż tak ciężkich dział. Wystarczy mi podkładka do pisma z żądaniem usunięcia numeru

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Naczelnik OSP osobą publiczną?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2022, 16:09:53 »
Jakoś nie kojarzę, żeby była taka podstawa prawna (mam na myśli własne doświadczenia, do prawnika mi bardzo daleko), więc proponuję zrobić inaczej.

To Ty zapytaj na piśmie wójta (czy pracownika UG) na jakiej podstawie prawnej udostępnili Twoje dane osobowe wraz z prywatnym numerem telefonu.

To oni niech spróbują Ci udowodnić, że mogą tak zrobić. Dopóki tego nie zrobią żądaj usunięcia tych danych powołując się na RODO.
Dodatkowo możesz zwrócić sie do administratora danych osobowych UG o całkowote usunięcie Twojego numeru telefonu z bazy UG. Chyba nie masz nigdzie obowiązku podawania prywatnego numeru telefonu w UG. Podawanie numeru telefonu do załatwiania spraw w UG nie jest obowiązkowe.

Czy pracownicy UG również upubliczniają swoje prywatne numery telefonów, numery PESEL oraz adresy zamieszkania? Idąc tym tokiem rozumowania to skoro pracują w urzędzie to są "osobami publicznymi", a tak nie jest. W zeznaniach majątkowych też nie jest upubliczniany adres zamieszkania, lecz tylko imię i nazwisko.
W KRS też jest upublicznione tylko Twoje imię i nazwisko oraz zajmowane stanowisko w zarządzie - nic więcej.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2022, 16:13:47 wysłana przez strazak ochotnik »
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline Krzysztof63

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Naczelnik OSP osobą publiczną?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2022, 18:46:31 »
W KRS jest też PESEL. Ale to nie ma nic do rzeczy. Moim zdaniem urząd nie miał uprawnień do publikowania prywatnego numeru telefonu. Członkowie zarządu sprawują funkcje publiczne w takim stopniu w jakim gospodarują pieniędzmi publicznymi i realizują zadania publiczne. Numer telefonu do nich nie należy.