Autor Wątek: kierowca OSP a 19 lat  (Przeczytany 2731 razy)

Offline zippek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
kierowca OSP a 19 lat
« dnia: Styczeń 09, 2022, 00:35:04 »
Cześć.

Mam 19 lat, jestem kierowcą zawodowym (b,c,c+e kwalifikacja wstępna pełna,) i zastanawiam się nad pełnieniem służby w OSP jako kierowca. Czy w tym wieku jest to dozwolone?

Pozdrawiam
Bartek

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2022, 06:40:19 »
Do OSP mozesz wstąpić i czekać na szkolenie podstawowe, aby móc jeździć do akcji (kierowca takii kurs też musi mieć). Ale kierowcą pojazdu w OSP jadacego do akcji mozesz zostać dopiero gdy
 ukończysz 21 lat i uzyskasz stosowne zaswiadczenia (np lekarz).

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2022, 10:32:17 »
W wieku 19 prawo jazdy kategorii c+e. Na aliexpres kupiłeś?
Edit: doszukałem się że jednak można, (człowiek całe życie się uczy). Musiałeś mieć straszny ciąg na to kierowanie żeby tyle godzin dodatkowo dygać.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2022, 14:10:18 wysłana przez pb11 »

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2022, 12:21:42 »
Cześć.

Mam 19 lat, jestem kierowcą zawodowym (b,c,c+e kwalifikacja wstępna pełna,) i zastanawiam się nad pełnieniem służby w OSP jako kierowca. Czy w tym wieku jest to dozwolone?

Pozdrawiam
Bartek

jakim cudem masz te kategorie skoro od 21 lat jest kat. C  :gwiazdki:

Offline Paramisiak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2022, 12:26:43 »
Otóż można: "Na kurs można zapisać się już na 3 miesiące przed 21 urodzinami. Wyjątkiem jest sytuacja osoby, która ukończyła 18 lat i uzyskała świadectwo kwalifikacji zawodowej po kwalifikacji wstępnej 280h, przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy" . Tak czy inaczej do akcji wyjeżdżanie na akcje jest niemożliwe ze względu na wkładkę na pojazdy uprzywilejowane która jest wydawana  od 21 roku życia

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2022, 13:52:54 »
byłem w wojsku mając 19 lat i jeździłem pojazdem uprzywilejowanym w wojsku i w osp
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2022, 14:10:07 »
Zawsze w ostateczności jak nie ma kierowcy można jechać niealarmowo

Offline Paramisiak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2022, 14:39:22 »
byłem w wojsku mając 19 lat i jeździłem pojazdem uprzywilejowanym w wojsku i w osp
No to gratulacje dla tego co wyraził zgodę na to przepisy są jasne uprzywilejowane od 21 roku. Chyba że było to w czasach gdzie nie trzeba było mieć "wkładki" to przepraszam 

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2022, 16:25:51 »
Wydawanie uprawnień w wojsku odbywa się na innych zasadach i na podstawie innych przepisów

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2022, 17:01:08 »
Wydawanie uprawnień w wojsku odbywa się na innych zasadach i na podstawie innych przepisów
Dokładnie. Na przykład prawko na autobus jest od 23 lat, w wojsku od 19, nawet dzisiaj. A dawniej bywało jeszcze ciekawiej - można było jeździć ciężarowym na kwicie z JW, który po zakończeniu służby podlegał wymianie na prawko, nawet jeśli delikwent nie posiadał nawet kategorii B.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Paramisiak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2022, 17:44:00 »
A to przepraszam nie wiedziałem jak to wygląda w wojsku.  :stop:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2022, 20:58:03 »
W wojsku mój tato lata lata temu ( jak opowiadał)  ruszył Warszawą do tyłu i przodu a po wyjściu miał wbite wszystko łącznie z autobusami. Takie czasy to były.

Offline Bartolini2721

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2022, 22:02:35 »
Kiedyś gdzieś znalazłem zapis w ustawie/rozporządzeniu że służby dostają wkładkę w wieku 19lat, niestety nie tyczy to się OSP.

Offline Krzysztof63

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: kierowca OSP a 19 lat
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 18, 2022, 13:35:46 »
Sprawy reguluje ustawa o kierujących pojazdami.
Art.  106
1.    Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:
1)   ukończyła 21 lat;
2)   posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
3)   uzyskała orzeczenie:
a)   lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
b)   psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
4)   ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5)   posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.
2.    Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do funkcjonariuszy, o których mowa w art. 8 ust. 3, oraz inspektorów i ekspertów Biura Nadzoru Wewnętrznego.
3.    Przepisu ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej i Służby Celno-Skarbowej, inspektorów i pracowników Inspekcji Transportu Drogowego oraz inspektorów i ekspertów Biura Nadzoru Wewnętrznego oraz do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych.

Art. 109 ust. 1b: W stosunku do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych, o których mowa w art. 106 ust. 3, dodatkowym warunkiem wydania zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym jest przedstawienie zaświadczenia wydanego przez podmiot, o którym mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 869), potwierdzającego, że osoba ma być kierującym pojazdem ochotniczej straży pożarnej.