Autor Wątek: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego  (Przeczytany 83747 razy)

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Tak można polemizować. Na poziomie Trybunału Konstytucyjnego. Do NSA jest utrwalona linia orzecznicza.

Offline matW

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Co w takim razie najlepiej zrobić? Zrzec się równoważnika na poczet wsparcia na zakup mieszkania?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Co w takim razie najlepiej zrobić? Zrzec się równoważnika na poczet wsparcia na zakup mieszkania?
Najlepiej jak jesteś pośród 1/3 strażaków którzy są członkami S poproś o kontakt z "mecenasem" czyli prawnikiem na etacie MOZu Warszawskiego i ten człowiek ostatnio mi mówił, że 80% orzeczeń NSA w sprawach "strażackich" to jego robota...   :wacko: Więc zna linię orzecznicza z autopsji
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Tak można polemizować. Na poziomie Trybunału Konstytucyjnego. Do NSA jest utrwalona linia orzecznicza.

Masz jakiś wyrok pod ręką? Przypominam sobie ze był już taki przypadek opisany na forum i koleżka dostał pieniądze.

Offline dexiorr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
RZBL 16.50 zł. dniówka

To jest kwota dla strażaków samotnych czy z rodziną?

Podbijamy.pytanie, czy jest to dla samotnych czy już z rodziną ? Jeśli dla samotnych to rozumiem że dla strażaka z rodziną będzie dwukrotnośc ?
Zapewne już z rodziną. Nie spodziewałbym się skoku z 5 na 16..
Skoro pomoc mieszkaniowa ma wzrosnąć o 100 procent to czemu nie 😁 Nie ukrywam że urealnilo by to wtedy pomoc :) bo niecałe 1000 zł to już jednak można znaczną część wynajmu opłacić

Nie uważacie, że RZBL to czysta kpina? Przynajmniej w rozumieniu przepisów przez naszych decydentów.
 Nie masz lokalu więc piszesz o RZBL. Dostajesz go, wynajmujesz mieszkanie i UWAGA... tracisz RZBL.  Bo już masz prawo do lokalu. Wynająłes przecież.

Offline koreks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Idąc dalej tym tokiem rozumowania to według tego przepisu jak wynajmiesz lokal i wypowiesz umowę to równoważnik już więcej Ci nie przysługuje
Cytuj
2.
Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak:
1)
utracił ze swojej winy lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu mieszkalnego lub domu, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem przypadków zniesienia współwłasności na mocy orzeczenia właściwego sądu, podziału wspólnego mieszkania albo przyznania mieszkania jednemu z małżonków w wyroku orzekającym rozwód, a także umownego działu spadku;

Offline dexiorr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Znam komendy które nawet jak mieskzasz w rodzinnym domu to każą pisać oświadczenia i odmawiają jak napiszesz że masz pokój większy niż norma...
Więc tak naprawdę nikomu nie przysługuje.
Ewidentnie ktoś za mocno rozkminia przepisy.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Tak można polemizować. Na poziomie Trybunału Konstytucyjnego. Do NSA jest utrwalona linia orzecznicza.

Masz jakiś wyrok pod ręką? Przypominam sobie ze był już taki przypadek opisany na forum i koleżka dostał pieniądze.
Tak było. A później pojawiła się nowa pani sędzia w NSA - dla niej policja i straż to to samo - i się skończyło

Offline matW

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Panowie, a jeśli dotej pory pobierałem rownowaznik za brak lokalu i planuje kupić mieszkanie w miejscowości, która w rozumieniu ustawy nie jest m. pobliską, czy mogę złożyć wniosek o dodatek na zakup mieszkania zrzekając się tym samym prawa do równoważnika za brak lokalu? Ustawa takie coś umożliwia?

Offline Kamilos83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Panowie, a jeśli dotej pory pobierałem rownowaznik za brak lokalu i planuje kupić mieszkanie w miejscowości, która w rozumieniu ustawy nie jest m. pobliską, czy mogę złożyć wniosek o dodatek na zakup mieszkania zrzekając się tym samym prawa do równoważnika za brak lokalu? Ustawa takie coś umożliwia?
Nie, bo dofinansowanie na zakup jest na zakup w miejscowości pełnienia służby lub pobliskiej. No i swoją drogą na dłuższą metę nie opłaca Ci się ;)

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Ja posiadam mieszkanie towarzystwa budownictwa społecznego, nie pobieram więc mieszkaniówki. Nie mogłem się też starsze o dofinansowanie na zakup mieszkania bo mieszkanie nie jest moje tylko miasta ( nie mamy aktu własności), czy ktoś kiedyś to ugryzł i wygrał sprawę w sądzie o przyznanie jednego z powyższych dodatków?

Offline mbodamian

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Lipa była rozprawa i nic nie ugrałem

Offline matW

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Żadna
Zaciągnąłem trochę języka u prawnika i strażak w sluzbie stałej ma 3 lata od czasu zakupu lub zakończenia budowy na złożenie wniosku o dopłatę do kupna/budowy domu. Czyli (ja tak to zrozumialem) przeniosę sia załóżmy za 2 lata i ta komenda na mój wniosek powinna wypłacić dopłatę do zakupu mieszkania.

Offline ratownikmedpsp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Wiadomo od kiedy u nas zwiekszony dodatek za brak lokalu/dojazdy?

Offline młody786

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
01.03.2023r

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Żadna
Zaciągnąłem trochę języka u prawnika i strażak w sluzbie stałej ma 3 lata od czasu zakupu lub zakończenia budowy na złożenie wniosku o dopłatę do kupna/budowy domu. Czyli (ja tak to zrozumialem) przeniosę sia załóżmy za 2 lata i ta komenda na mój wniosek powinna wypłacić dopłatę do zakupu mieszkania.
Daj znać jak dostaniesz tę wypłatę  :rofl:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Żadna
Zaciągnąłem trochę języka u prawnika i strażak w sluzbie stałej ma 3 lata od czasu zakupu lub zakończenia budowy na złożenie wniosku o dopłatę do kupna/budowy domu. Czyli (ja tak to zrozumialem) przeniosę sia załóżmy za 2 lata i ta komenda na mój wniosek powinna wypłacić dopłatę do zakupu mieszkania.

Jeszcze powiedz że zapłaciłeś za tą poradę. Jeśli tak to było się dogadać że zapłacisz mu dopiero jak wypłacą Tobie
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2023, 19:51:39 wysłana przez pb11 »

Offline Marczyn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Ma ktoś może wieści na jakim etapie są prace i czy w ogóle gdzieś sprawa jest procedowania odnośnie rozporządzenia
w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaków PSP, bo pomimo niedawnych zapowiedzi, na stronach ministerstwa brak jakichkolwiek informacji.

Offline mlasppsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
01.03.2023r
Ja dziś podpisałem akurat mieszkaniowke odnośnie 2023 ale starą - 5.19 i nikt nic nie wie kiedy będzie po nowemu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
01.03.2023r
Ja dziś podpisałem akurat mieszkaniowke odnośnie 2023 ale starą - 5.19 i nikt nic nie wie kiedy będzie po nowemu.
Bo to jest płacone z dołu nie z góry więc za marzec dostaniesz w kwietniu.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kufus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Idąc dalej tym tokiem rozumowania to według tego przepisu jak wynajmiesz lokal i wypowiesz umowę to równoważnik już więcej Ci nie przysługuje
Cytuj

Jest jeszcze taka możliwość, że lokal zostanie tobie wypowiedziany, i wtedy nie jest z twojej winy i równoważnik dostaniesz.

Offline hutek90

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Witam, czy wiadomo od kiedy miałaby wejść podwyżka dodatku na zakup lokalu ? Nie ukrywam że trochę mi się spieszy :)

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Witam, czy wiadomo od kiedy miałaby wejść podwyżka dodatku na zakup lokalu ? Nie ukrywam że trochę mi się spieszy :)

Obwiązywać będzie od 1 marca, to możesz składać.

Offline hutek90

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Witam, czy wiadomo od kiedy miałaby wejść podwyżka dodatku na zakup lokalu ? Nie ukrywam że trochę mi się spieszy :)

Obwiązywać będzie od 1 marca, to możesz składać.
Czy to już potwierdzone info ? Pytałem u siebie kwatermistrzów i szefa związków i nikt nic nie wie  :cooo: