Autor Wątek: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego  (Przeczytany 84948 razy)

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #200 dnia: Czerwiec 19, 2023, 18:15:23 »
Doprecyzowując kolegę 'mpolskie' jeśli chodzi projekt....w sprawie pomocy finansowej, 15 czerwca zapadła decyzja Rządowego Centrum Legislacji, że projekt zostaje zwolniony z obowiązku rozpatrzenia przez komisję prawniczą.

Wszystko jest załatwione, dwa rozporządzenia czekają na podpis Ministra

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #201 dnia: Czerwiec 19, 2023, 18:21:00 »
To chyba do końca miesiąca się nie wyrobią? Następny będzie w plecy  :mellow:
Jeśli chodzi o równoważnik za brak lokalu to nie, następny nie będzie w plecy, bo opiniowane rozporządzenie zakłada wejście w życie od 1 maja (a więc jeśli nic się nie zmieni to od maja będzie wyrównanie).
Jeśli chodzi zaś o pomoc finansową na zakup lokalu mieszkalnego - tam jest paragraf mówiący, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia (a więc 14 dni po ogłoszeniu) stosuje się przepisy w nowym brzmieniu.

Offline cwksmks

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #202 dnia: Czerwiec 20, 2023, 08:17:21 »
Witam. Jak myślicie? Kiedy to może  zostać  ogłoszone?
 Planuje zakupić mieszkanie w ostatnich dniach czerwca. Próbuje wstrzymać właściciela z terminem ale nie wiem jak długo jeszcze...

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 345
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #203 dnia: Czerwiec 20, 2023, 10:04:25 »
Witam. Jak myślicie? Kiedy to może  zostać  ogłoszone?
 Planuje zakupić mieszkanie w ostatnich dniach czerwca. Próbuje wstrzymać właściciela z terminem ale nie wiem jak długo jeszcze...

A czy kupno a złożenie wniosku o dofinansowanie to nie są dwie różne rzeczy?

Offline Pawello6

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #204 dnia: Czerwiec 20, 2023, 10:31:51 »
Co dokładnie oznacza zwolnienie z obowiązku rozpatrzenia przez komisję prawniczą? I czy możliwe, że w końcu projekt wejdzie w życie?

__________________
Zabudowy meblowe na wymiar w Katowicach w dobrej cenie
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2023, 08:39:51 wysłana przez Pawello6 »

Offline cwksmks

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #205 dnia: Czerwiec 20, 2023, 10:44:09 »
Dwie odrębne rzeczy.
Ale złożenie wniosku będzie już sprawą wszczętą moim zdaniem

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #206 dnia: Czerwiec 20, 2023, 16:10:57 »
Tak jak wyżej - złożenie wniosku rozpoczyna bieg sprawy. Jeśli sprawa zostanie zakończona przed wejściem w życie rozp. - będzie po staremu, jeśli po - po nowemu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.366
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #207 dnia: Czerwiec 20, 2023, 16:35:45 »
Tak jak wyżej - złożenie wniosku rozpoczyna bieg sprawy. Jeśli sprawa zostanie zakończona przed wejściem w życie rozp. - będzie po staremu, jeśli po - po nowemu.
Nie. Sprawa rozpoczęta niezależnie od daty zakończenia idzie po strych stawkach.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 345
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #208 dnia: Czerwiec 20, 2023, 20:58:57 »
Nie trzeba od razu składać wniosku.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #209 dnia: Czerwiec 21, 2023, 08:11:29 »
Nie. Sprawa rozpoczęta niezależnie od daty zakończenia idzie po strych stawkach.
Jeśli wprowadziłem w błąd to przepraszam, ale poniższy przepis moim zdaniem mówi coś innego.

"§3. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem."
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2023, 08:26:16 wysłana przez mpolskie »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.366
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #210 dnia: Czerwiec 21, 2023, 11:01:55 »
Nie. Sprawa rozpoczęta niezależnie od daty zakończenia idzie po strych stawkach.
Jeśli wprowadziłem w błąd to przepraszam, ale poniższy przepis moim zdaniem mówi coś innego.

"§3. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem."
"przepisy rozporządzenia zmienianego" czyli....
Przeczytaj proszę jeszcze raz...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #211 dnia: Czerwiec 21, 2023, 11:34:57 »
"W brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem" - czyli?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.366
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #212 dnia: Czerwiec 21, 2023, 11:37:39 »
"W brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem" - czyli?
W paragrafie 1 o jakim rozporządzeniu jest mowa?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #213 dnia: Czerwiec 21, 2023, 11:55:34 »
Rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaków PSP.
Więc jak dla mnie jeśli sprawa nie zakończy się przed wejściem noweli w życie będzie się należało po nowemu - ja tak ten zapis interpretuję. Jak będziesz miał interpretację to możesz wrzucić - jak nie będzie odzewu to ja zadzwonię do kancelarii za parę dni podpytać.

Offline bartas 2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #214 dnia: Czerwiec 22, 2023, 09:24:22 »
Jesteśmy już bardzo blisko finału batalii o to żeby być na równo z policja i SG. Proszę o odrobine cierpliwości. Po 30 latach będziemy na tym samym poziomie!!!! Wreszcie. Ciekawe, że nikt wcześniej nawet nie podjął próby naprawy tej niesprawiedliwości. Pozdrawiam serdecznie

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #215 dnia: Czerwiec 22, 2023, 09:55:44 »
A czy przy okazji planowana jest może zmiana lub konkretne doprecyzowanie pojęcia miejscowości pobliskiej? Tak żeby już żaden kwatermistrz nie miał wątpliwości jak to oceniać?

Offline Beta998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #216 dnia: Czerwiec 22, 2023, 16:37:20 »
Jesteśmy już bardzo blisko finału batalii o to żeby być na równo z policja i SG. Proszę o odrobine cierpliwości. Po 30 latach będziemy na tym samym poziomie!!!! Wreszcie. Ciekawe, że nikt wcześniej nawet nie podjął próby naprawy tej niesprawiedliwości. Pozdrawiam serdecznie
Dziękujemy i trzymamy za słowo 😉

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #217 dnia: Czerwiec 22, 2023, 17:35:51 »
A czy przy okazji planowana jest może zmiana lub konkretne doprecyzowanie pojęcia miejscowości pobliskiej? Tak żeby już żaden kwatermistrz nie miał wątpliwości jak to oceniać?
http://prawnakancelaria.eu/teksty/praca/miejscowoscpobliska.html
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline dociekliwy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #218 dnia: Czerwiec 26, 2023, 16:42:12 »
I jak wiadomo już kiedy będzie podpisane ?

Offline pawlospgier

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #219 dnia: Czerwiec 28, 2023, 10:15:06 »
Panowie mam pytanie, żona ma mieszkanie z przed ślubu czyli w świetle prawa cywilnego jest tylko jej. Mi się nie należy równoważnik za brak lokalu, ponieważ moja żona ma mieszkanie (według prawa strażackiego). Czy należeć mi się będzie dodatek/dopłata za nabycie prawa do lokalu ? Myślę o tym ,żeby żona notarialnie zrobiła na mnie darowiznę lokalu. Wtedy też nabędę prawa do własności. Pytam tutaj chyba ,że ktoś ma namiar do jakiejś osoby kompetentnej w tej sprawie np. z KG.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #220 dnia: Czerwiec 28, 2023, 18:18:03 »
Darowizna nic tutaj nie zmienia.
Przykro mi ale Ustawa o PSP i Rozporządzenie wyraźnie określają jakie warunki musisz ty lub małżonka spełnić aby otrzymać pomoc finansową.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Beta998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #221 dnia: Czerwiec 30, 2023, 15:10:45 »
U mnie dodatek za brak lokalu po staremu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.366
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #222 dnia: Czerwiec 30, 2023, 16:16:20 »
U mnie dodatek za brak lokalu po staremu.
Ty jesteś normalny? 22 czerwca dostajesz informację, że jeszcze nie ma podpisu pod przepisem i czego oczekujesz? Że ktoś ci wypłaci nową stawę bez podstawy prawnej?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline dociekliwy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #223 dnia: Czerwiec 30, 2023, 16:29:17 »
To kiedy ten podpis ? Czy to rozporządzenie jest tak skomplikowane że to tyle trwa ?

Offline Beta998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Równoważnik za brak lokalu lub pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #224 dnia: Czerwiec 30, 2023, 17:41:25 »
Eqinox Sorry, że post po poście ale świeże info: rozporządzenia już są zatwierdzone do podpisu ministera także nie będzie to wielki czas (kwalifikacjny czekał 14 dni)
Najwidoczniej jestem nie normalny, ale napisałem tylko jaka jest sytuacja u mnie. Obrażać za takie coś to chyba przesada. Ale jak sam widzisz co pisałeś wcześniej te dni już dawno minęły i nie wiemy czy podpis był będzie i co się dzieje. Pozdrawiam