Autor Wątek: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej  (Przeczytany 17213 razy)

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 31, 2021, 06:59:18 »
a co jeśli rozliczam się z żoną? ma to znaczenie?

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 31, 2021, 08:13:51 »
Ulga jest dla podatnika i tylko dla niego. Nie można jej razem z żoną liczyć, aczkolwiek dalej razem z żoną się rozliczasz.
Si vis pacem, para bellum

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 31, 2021, 08:57:53 »
Czyli w drugim punkcie którą opcję najlepiej wybrać 1,2 czy 3 ???

Offline dysfire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 31, 2021, 12:42:21 »
Może nie znam się najlepiej na podatkach, ale: jeśli zrezygnuję z ulgi,a nie przekroczę tych wszystkich progów, to na początku 2023 roku, podczas rozliczenia, dostanę "strzała" ze zwrotem nadpłaconych pieniążków, więc o co te wszystkie dysputy ????

Offline ochotniczy123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 31, 2021, 13:11:26 »
Jeśli zrezygnujesz i nie zmieścisz się w widełkach klasy średniej to nic się nie stanie - ani nie dostaniesz zwrotu, ani Ty nie będziesz nic zwracał. Problem się pojawia, jeśli nie zrezygnujesz, a nie zmieścisz się w widełkach - wtedy jakąś tam kwote będziesz musiał TY zwrócić.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka


Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 31, 2021, 14:49:16 »
Może nie znam się najlepiej na podatkach, ale: jeśli zrezygnuję z ulgi,a nie przekroczę tych wszystkich progów, to na początku 2023 roku, podczas rozliczenia, dostanę "strzała" ze zwrotem nadpłaconych pieniążków, więc o co te wszystkie dysputy ????
A co z inflacja? Dzisiaj 1000 zł jest więcej warte niż w styczniu 2023. Nawet prezes o tym mowi

Offline VC15

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 31, 2021, 16:11:10 »
Powiedzcie mi czy my przyjmując się do PSP składaliśmy PIT-2 ?bo z tego co wyczytałem podatnik może skorzystać z "polskiego wału" składając pit 2 przed pierwsza wypłata w 2022 chyba że kiedyś taki druk składał

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 31, 2021, 17:11:18 »
Jeśli zrezygnujesz i nie zmieścisz się w widełkach klasy średniej to nic się nie stanie - ani nie dostaniesz zwrotu, ani Ty nie będziesz nic zwracał. Problem się pojawia, jeśli nie zrezygnujesz, a nie zmieścisz się w widełkach - wtedy jakąś tam kwote będziesz musiał TY zwrócić.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
Jeśli nie zrezygnuje i będzie brał co miesiąc ulgę a na koniec przekroczy nawet 1 zł to Państwo nałoży na niego umowną karę 5100 zł..

Offline ochotniczy123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 31, 2021, 17:20:46 »
Dlaczego 5100? To maksymalna kwota ulgi przy zarobkach 133tys?

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka


Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 31, 2021, 18:46:54 »
425 za każdy miesiąc..

Offline ochotniczy123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 31, 2021, 18:54:38 »
Mylisz rzeczy. 425 to kwota wolna od podatku, a nie ulga dla klasy średniej. Tego nie zwracasz.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka


Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 01, 2022, 11:14:35 »
Może nie znam się najlepiej na podatkach, ale: jeśli zrezygnuję z ulgi,a nie przekroczę tych wszystkich progów, to na początku 2023 roku, podczas rozliczenia, dostanę "strzała" ze zwrotem nadpłaconych pieniążków, więc o co te wszystkie dysputy ????
A co z inflacja? Dzisiaj 1000 zł jest więcej warte niż w styczniu 2023. Nawet prezes o tym mowi
Żeby to w styczniu. Zwrot podatku jest w kwietniu. Tak więc nawet jak ostatecznie ulga się nie będzie należała i wyjdzie niedopłata, to można to potraktować jako pożyczka oprocentowana ujemnie wartością inflacji ;)

Offline mariusz69

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 01, 2022, 15:10:27 »
a co jeśli rozliczam się z żoną? ma to znaczenie?
Zgodnie z art. 26 ust. 4c ustawy o PIT: w przypadku wyboru przez małżonków sposobu opodatkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 lub art. 6a, każdy z małżonków może odliczyć ulgę dla pracowników lub podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej obliczoną według wzoru, o którym mowa w ust. 4a, od połowy sumy łącznych przychodów uzyskanych przez małżonków w roku podatkowym obliczonej zgodnie z ust. 4a, przy czym przepisy ust. 4b i art. 6 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Aby skorzystać z ulgi dla klasy średniej w przypadku małżonków, suma uzyskanych w roku podatkowym przychodów musi wynosić co najmniej 68 412 zł i nie może przekraczać kwoty 133 692 zł. Do obliczenia ulgi ustalić należy połowę łącznej kwoty dochodu, a dopiero potem obliczyć od niej ulgę. Cytat z portalu podatkowego

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 01, 2022, 18:15:49 »
Ulga dla klasy średniej a wspólne rozliczenie małożonków
Od stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać nowa ulga podatkowa - ulga dla klasy średniej. Z preferencji tej będą mogli skorzystać podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy i działalności gospodarczej opodatkowanej wg skali podatkowej w roku podatkowym w wysokości pomiędzy 68.412 zł a 133.692 zł. Ulga będzie naliczana oddzielnie dla każdego z małżonków. Oznacza to, że przed zsumowaniem przychodów uwzględnia się ulgę dla klasy średniej, a dopiero potem przychody sumuje. Stąd w sytuacji kiedy jeden z małżonków uzyska przychody poniżej 68 412 zł nie skorzysta z ulgi dla klasy średniej. Tylko od przychodu małżonka który zmieści się w powyższym przedziale zostanie odjęta ulga dla klasy średniej. W sytuacji kiedy np. żona uzyska w 2022 r. przychód w wysokości 110 000 zł a mąż 55 000 zł to dla wspólnego opodatkowania łączny przychód małżonków zostanie wyliczony następująco:

Przychód żony 110 000 zł minus ulga dla klasy średniej (10 258,82) plus przychód męża 55 000 zł = przychód do opodatkowania = 154 741,18 zł

Offline monek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 02, 2022, 08:25:31 »
Która interpretacja jest prawidłowa? Może ktoś przytoczyć jakiś przepis dotyczący tej ulgi dla klasy średniej i wspólnego rozliczenia z małżonkiem?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 02, 2022, 18:22:20 »
Która interpretacja jest prawidłowa? Może ktoś przytoczyć jakiś przepis dotyczący tej ulgi dla klasy średniej i wspólnego rozliczenia z małżonkiem?
Prawidłowa jest wersja @GordonShumway w moim przypadku niestety  :rofl:,
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline bobek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 227
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 03, 2022, 11:32:54 »
I jak tam po ile wypłaty " do tyłu"?

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 03, 2022, 12:21:56 »
Ulga dla klasy średniej mieści się w granicach 68000 - 133000 tys. kto w danym roku zarobi więcej powinien się jej zrzec jak nie chce oddać w 2023 kwoty 5100. tak to rozumiem.

W związku z tym, że jestem zielony w podatkach zapytam, co w sytuacji gdy w jednym miesiącu załapie się w ten przedział a w następnym nie. Ale mówię tutaj o dolnej granicy a nie górnej.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 03, 2022, 12:30:35 »
w danym roku

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 03, 2022, 13:01:02 »
Ulga dla klasy średniej mieści się w granicach 68000 - 133000 tys. kto w danym roku zarobi więcej powinien się jej zrzec jak nie chce oddać w 2023 kwoty 5100. tak to rozumiem.

W związku z tym, że jestem zielony w podatkach zapytam, co w sytuacji gdy w jednym miesiącu załapie się w ten przedział a w następnym nie. Ale mówię tutaj o dolnej granicy a nie górnej.

U mnie kadry przesłały takie info (nie pracuję w PSP)

Cytuj
Z uwagi na dużą ilość pytań odnośnie Polskiego Ładu w załączeniu przesyłam jeszcze raz 2 i 3 stronę informacji , którą przesłałam w ubiegłym tygodniu. Proszę o zwrócenie uwagi na swoje wynagrodzenia miesięczne, ale też i roczne.
W przypadku , gdy w  danym miesiącu nastąpi wypłata na podstawie 2 list tj. np. 13-tka i potem wynagrodzenie za dany miesiąc , to system zsumuje przy drugiej liście wypłaty i może zastosować ulgę przysługującą z nowych przepisów tj. ulgę dla klasy średniej.  I tu może się zdarzyć ,że gdy pracodawca zastosuje ulgę w trakcie roku- w poszczególnych miesiącach, to w rozliczeniu rocznym może się okazać ,że nie mamy prawa do ulgi i wówczas w rozliczeniu rocznym trzeba będzie zwrócić zastosowaną ulgę – dochody za dany rok poniżej 68 412 zł, lub przekroczenie kwoty 133 692 zł.

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 03, 2022, 13:05:42 »
No własnie i o to mi chodziło, czyli jeśli nie jestem pewny czy w każdym miesiącu załapie się na ten dolny próg, w konsekwencji czego nie osiągnę 68tys rocznie to lepiej podpisać rezygnacje z ulgi bo mi ją naliczą jak np. dostanę 13 a potem będę musiał zwrócić, tak?

Offline ochotniczy123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 03, 2022, 13:10:04 »
Dokładnie..

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka


Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 03, 2022, 13:23:42 »
No własnie i o to mi chodziło, czyli jeśli nie jestem pewny czy w każdym miesiącu załapie się na ten dolny próg, w konsekwencji czego nie osiągnę 68tys rocznie to lepiej podpisać rezygnacje z ulgi bo mi ją naliczą jak np. dostanę 13 a potem będę musiał zwrócić, tak?

Tak to wygląda.

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 03, 2022, 15:44:56 »
Czołem Strażackiej Braci.

Dzisiaj, po wejściu tzw, ładu moja emerytura została zmniejszona o dokładnie 147, 83 zł. Gratulacje dla ekipy rządzącej.  :kwit:

Pozdrawiam emeryt

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 03, 2022, 19:29:10 »
No dobra a co w sytuacji gdy złożę ten wniosek o niestosowanie ulgi a na koniec roku okaże się, że jednak się załapałem w ten przedział?