Autor Wątek: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej  (Przeczytany 17211 razy)

Offline dav998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« dnia: Grudzień 22, 2021, 16:33:03 »
Dostaliśmy taki wniosek . Może ktoś rozjaśnić ??? :gwiazdki:

Offline bobek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 227
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2021, 16:36:00 »
Nie podpisywać! :zamknij:

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2021, 16:41:27 »

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2021, 17:18:56 »

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2021, 19:12:01 »
Wtedy musisz wszystko oddać..w całości ponad 4900 zł.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 22, 2021, 19:12:29 »
Chyba dolny, bo najbardziej korzystna jest dla przychodów określonych od 68 do 133 tys brutto. Jak nie podpiszesz, to i tak dostaniesz zwrot.w.2023, więc albo dostajesz mniejsze wynagrodzenie od początku 2022 i wyrównanie w 2023, albo bierzesz normalnie. Wszystko zależy jakie kto ma dochody,. każdy musi sobie sam to obliczyć.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2021, 19:41:57 »
Wtedy musisz wszystko oddać..w całości ponad 4900 zł.
Plus za przekroczenie progu który jest na 120 tys zł. przychodu rocznego.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2021, 19:44:04 »
Oczywiście..

Offline hajszesz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2021, 22:10:26 »
Panowie, co wam podpowiadają w jednostkach? Postanowiłem się tym zainteresować, bo bardziej mi to przypomina nowy wał, aniżeli ład, a mam dość dymania przez Państwo.

"Z ulgi nie skorzystają natomiast:
-emeryci uzyskujący przychody z tytułu emerytury,
-zleceniobiorcy,
-osoby uzyskujące przychody z umów o dzieło."

Jeżeli pracujemy na umowię o pracę, a dorabiamy na umowie zlecenie, bądź umowie o dzieło podane kwoty ("68 412 zł i nie przekroczy 133 692 zł"/ROK oraz "5 701 zł do 11 141 zł brutto/MIESIĄC") są sumami BRUTTO ze wszystkich naszych źródeł dochodu, czy odnosi się to tylko i wyłącznie do umowy o pracę?

"Zgodnie z zasadami, pracodawca ma naliczać ulgę w każdym miesiącu, jeśli wynagrodzenie miesięczne pracownika wynosi od 5 701 zł do 11 141 zł brutto."

Rozumiem, że jeśli nie podpiszę w/w wniosku i będe chciał korzystać z tej ulgi, a np w marcu i wrześniu przekroczę 11 141 zł brutto (pensja + nadgodziny + wynagrodzenie z umowy zlecenie) to w roku 2023 będę musiał oddać sumę ulg za miesiące, w których mi ona nie przysługiwała?
Czy jeżeli nie podpiszę wniosku, a już w marcu przekroczę dochód 11 141 zł brutto to od marca do końca roku ulga mi się z automatu nienależy? (Pomimo, że kolejne miesiące będę poniżej tych 11k brutto).

Jeżeli popełnię błąd w obliczeniach i przekroczę 133 692 zł reasumując cały rok (a tylko w dwóch miesiącach w roku przekroczę 11 141 zł brutto) w 2023 roku będę musiał oddać sumę ulg za cały rok poprzedni?

Ponadto - czy ktoś może z was liczył w jaką sumę najlepiej cyrklować pomiędzy 120 000 PLN (II próg podatkowy), a 133 692 PLN (górny próg ulgi), aby ani jeden, ani drugi za dużo nam nie zabrał z kieszeni?

Panowie, jakieś pomysły, alternatywy, aby jak najlepiej na tym wszystkim wyjść?

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2021, 22:32:15 »
Powiem tak, u mnie w komendzie nic nie wiadomo, natomiast z.drugiej roboty, wiadomość o naliczaniu ulgi lub nie otrzymałem 15 grudnia. Więc u nas jak zwykle, spokojnie jak na wojnie, a potem będzie sraczka. Tak naprawdę to jeszcze nikt nie wie jak to będzie wyglądać, okaże się w I kwartale z czym to się je.

Offline hajszesz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 22, 2021, 22:46:30 »
Też dopiero o tym usłyszałem, a jutro dopiero mam rozmawiać z księgową... Ale na myśl przyszło mi, że możnaby przejść w drugiej robocie na umowę o dzieło i prosić o wynagrodzenie 2 razy w roku marzec i wrzesień (termin wypłacania nadgodzin), wtedy tylko w tych dwóch miesiącach ulga nie będzie się należeć. Na szybko rzucić przykładowymi liczbami, aby było dobrze liczyć. Dajmy na to, że ulga będzie wynosić +/- 500zł. W 10 miesiącach będzie nam się należeć ulga, więc w ciągu roku (10 miesięcy x 500) 5 000 PLN zostaje nam w kieszeni, a dwa miesiące (2 miesiące x 500) 1 000 PLN trzeba będzie oddać w roku 2023. Czy to tak może wyglądać, czy to będzie większa zawiłość?

Jeżeli chodzi o II próg podatkowy - 120 000 PLN.
Górny próg ulgi - 133 962 PLN.
Różnica:
13 692 PLN z tego 32% to 4 381,44 PLN. - tyle zapłacimy 32 procentowego podatku osiągając roczną kwotę górnego progu ulgi.
13 692 PLN z tego 17% to 2 327,64 PLN. - tyle byśmy odprowadzili podatku nie przekraczając II progu podatkowego.
4 381,44 PLN - 2 327,64 PLN = 2 053, 80 PLN - tyle musimy nadpłacić, bo za dużo pracowaliśmy. :wall: :wall: :wall:

Offline ochotniczy123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2021, 23:03:45 »
Hajszesz, generalnie ulga dla klasy średniej przysługuje jedynie w umowie o pracy i na własnej działalności ( i coś tam jeszcze). Nie przysługuje na umowach cywilnoprawnych. Też ostatnio się zastanawiałem, czy nie przejść z tego względu na własną działalność, ale pół roku jeszcze mam 0 podatek dla młodych i zobacze jak w praktyce to będzie wyglądac.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka


Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 23, 2021, 15:29:02 »
Panowie, co wam podpowiadają w jednostkach? Postanowiłem się tym zainteresować, bo bardziej mi to przypomina nowy wał, aniżeli ład, a mam dość dymania przez Państwo.

"Z ulgi nie skorzystają natomiast:
-emeryci uzyskujący przychody z tytułu emerytury,
-zleceniobiorcy,
-osoby uzyskujące przychody z umów o dzieło."

Jeżeli pracujemy na umowię o pracę, a dorabiamy na umowie zlecenie, bądź umowie o dzieło podane kwoty ("68 412 zł i nie przekroczy 133 692 zł"/ROK oraz "5 701 zł do 11 141 zł brutto/MIESIĄC") są sumami BRUTTO ze wszystkich naszych źródeł dochodu, czy odnosi się to tylko i wyłącznie do umowy o pracę?

"Zgodnie z zasadami, pracodawca ma naliczać ulgę w każdym miesiącu, jeśli wynagrodzenie miesięczne pracownika wynosi od 5 701 zł do 11 141 zł brutto."

Rozumiem, że jeśli nie podpiszę w/w wniosku i będe chciał korzystać z tej ulgi, a np w marcu i wrześniu przekroczę 11 141 zł brutto (pensja + nadgodziny + wynagrodzenie z umowy zlecenie) to w roku 2023 będę musiał oddać sumę ulg za miesiące, w których mi ona nie przysługiwała?
Czy jeżeli nie podpiszę wniosku, a już w marcu przekroczę dochód 11 141 zł brutto to od marca do końca roku ulga mi się z automatu nienależy? (Pomimo, że kolejne miesiące będę poniżej tych 11k brutto).

Jeżeli popełnię błąd w obliczeniach i przekroczę 133 692 zł reasumując cały rok (a tylko w dwóch miesiącach w roku przekroczę 11 141 zł brutto) w 2023 roku będę musiał oddać sumę ulg za cały rok poprzedni?

Ponadto - czy ktoś może z was liczył w jaką sumę najlepiej cyrklować pomiędzy 120 000 PLN (II próg podatkowy), a 133 692 PLN (górny próg ulgi), aby ani jeden, ani drugi za dużo nam nie zabrał z kieszeni?

Panowie, jakieś pomysły, alternatywy, aby jak najlepiej na tym wszystkim wyjść?

Liczy się kwota za cały rok, a nie za.poszczegole miesiące. Jeżeli zmieścisz się w zakresie podanym wyżej, to składaj wniosek o stosowanie ulgi. Jeżeli nie, to odwrotnie.

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 23, 2021, 19:03:01 »
Panowie, co wam podpowiadają w jednostkach? Postanowiłem się tym zainteresować, bo bardziej mi to przypomina nowy wał, aniżeli ład, a mam dość dymania przez Państwo.

"Z ulgi nie skorzystają natomiast:
-emeryci uzyskujący przychody z tytułu emerytury,
-zleceniobiorcy,
-osoby uzyskujące przychody z umów o dzieło."

Jeżeli pracujemy na umowię o pracę, a dorabiamy na umowie zlecenie, bądź umowie o dzieło podane kwoty ("68 412 zł i nie przekroczy 133 692 zł"/ROK oraz "5 701 zł do 11 141 zł brutto/MIESIĄC") są sumami BRUTTO ze wszystkich naszych źródeł dochodu, czy odnosi się to tylko i wyłącznie do umowy o pracę?

"Zgodnie z zasadami, pracodawca ma naliczać ulgę w każdym miesiącu, jeśli wynagrodzenie miesięczne pracownika wynosi od 5 701 zł do 11 141 zł brutto."

Rozumiem, że jeśli nie podpiszę w/w wniosku i będe chciał korzystać z tej ulgi, a np w marcu i wrześniu przekroczę 11 141 zł brutto (pensja + nadgodziny + wynagrodzenie z umowy zlecenie) to w roku 2023 będę musiał oddać sumę ulg za miesiące, w których mi ona nie przysługiwała?
Czy jeżeli nie podpiszę wniosku, a już w marcu przekroczę dochód 11 141 zł brutto to od marca do końca roku ulga mi się z automatu nienależy? (Pomimo, że kolejne miesiące będę poniżej tych 11k brutto).

Jeżeli popełnię błąd w obliczeniach i przekroczę 133 692 zł reasumując cały rok (a tylko w dwóch miesiącach w roku przekroczę 11 141 zł brutto) w 2023 roku będę musiał oddać sumę ulg za cały rok poprzedni?

Ponadto - czy ktoś może z was liczył w jaką sumę najlepiej cyrklować pomiędzy 120 000 PLN (II próg podatkowy), a 133 692 PLN (górny próg ulgi), aby ani jeden, ani drugi za dużo nam nie zabrał z kieszeni?

Panowie, jakieś pomysły, alternatywy, aby jak najlepiej na tym wszystkim wyjść?

Liczy się kwota za cały rok, a nie za.poszczegole miesiące. Jeżeli zmieścisz się w zakresie podanym wyżej, to składaj wniosek o stosowanie ulgi. Jeżeli nie, to odwrotnie.

A skąd to wiesz? Bo u mnie księgowa nie wie bo oczywiście tego nikt nie wie  :rofl:

Offline ochotniczy123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2021, 20:02:11 »
No przecież link wyżej który wstawiłeś o tym piszę. Pisze o sytuacjach w których ktoś traci pracę, albo dostaje nagrody itd. Czyli trzeba faktycznie to przeliczyć, uwzględniając podwyzke w 2022 i ewentualne nagrody, dodatki i sprawdzić, czy mieścimy się w widełkach klasy średniej.
Ulga jest ogólna i rozliczana będzie na koniec roku. Ale tak się zastanawiam.. W naszym przypadku będą bardziej syte miesiące (13, nadgodziny, mundurowka, nagrody) oraz miesiące z gołą pensja. W sytych część osób (np ja) będę mieścił się w widełkach, ale w tych z gołą pensja już nie (chodzi mi o te 5700brutto). I co w takiej sytuacji? W miesiącach sytych będą to przecież dwa oddzielne przelewy, czasem może i trzy, więc jak to księgowa w tym miesiącu ma naliczyć? Generalnie rozwiążą to chyba tak, że osoba która ma gołą pensje mieszcząca się między tymi 5700-11000 będzie miała z góry przyznana ulgę co miesiac, a pozostali dopiero na koniec roku, gdy na PIT będzie już ostateczny przychód za caly rok. Jak sądzicie?

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka


Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 23, 2021, 20:37:40 »
Musisz przeliczyć swoje przychody i podjąć decyzję. .Miesiące nie mają tu nic do rzeczy, liczy się cały rok podatkowy. Już trzy księgowe tak mi powiedziały, więc coś w tym musi być. Nie wiem natomiast jak to ma się do osób, które zarabiają poniżej 68 tys.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 23, 2021, 21:48:54 »
Poniżej 68 ulga ich nie dotyczy, jeśli nawet trafi im się gruby miesiąc to na koniec roku oddadzą ulgę. Tak więc lepiej dostawać mniejsze premie niż jedną dużą

Offline ochotniczy123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 23, 2021, 21:53:55 »
Wg mnie bez znaczenia z tymi premiami, czy jedna dużą czy trzy małe. Liczy się łączny przychód za cały rok.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka


Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 23, 2021, 22:00:04 »
Wg mnie bez znaczenia z tymi premiami, czy jedna dużą czy trzy małe. Liczy się łączny przychód za cały rok.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka

No właśnie tu jest cały problem bo do pewnej kwoty w danym miesiącu liczysz wypłatę według jednego wzoru ale już jak przekroczysz tą kwote to liczysz według innego wzoru i teraz pytanie jak ma być to liczone? Bo program księgowy nie przewidzi ile zarobisz w danym miesiącu. Nie musisz mi pisać że liczy się cały rok bo wiem to doskonale.

Offline ochotniczy123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 23, 2021, 22:10:10 »
Wyżej akurat odpisywałem harmfulowi, a nad Twoją kwestia zastanawiałem się jeszcze wyżej ;p Zgadzam sie, księgowym będzie naprawdę trudno to obliczać. Dlatego wg mnie najprosciej będzie, gdy księgowa będzie co miesiąc ulgę naliczała jedynie osobom, których wypłata będzie mieściła się w widełkach + te osoby dodatkowo dostaną jeszcze zwrot przy rozliczeniu rocznym, wynikający z dodatkowej kasy - 13, nagród, czy nadgodzin itd. Natomiast osoby, które 'podstawe' mają mniejszą - zostaje im tylko rozliczenie roczne i ewentualny zwrot.
Wróżenie z fusów troszkę. Zobaczymy.

Natomiast jeszcze kwestia kwoty wolnej od podatku. Maksymalna kwota to 5100zl (bo 30k x 0,17=5100). Z tego co wyczytałem, będzie ona już uwzględniana co miesiąc i zaliczka na podatek dochodowy będzie pomniejszany o 425zl (bo 5100 / 12 = 425). Zgadza się, czy inaczej to będzie wyglądać? Nie mniej pomijając ulgę dla klasy średniej, w/w kwota wolna od podatku odliczana co miesiac spowoduje, że ostateczną wypłata aż taka dużo mniejsza nie będzie, niż dotychczas.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka


Offline Puap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 24, 2021, 09:22:24 »
Ulga dla klasy średniej mieści się w granicach 68000 - 133000 tys. kto w danym roku zarobi więcej powinien się jej zrzec jak nie chce oddać w 2023 kwoty 5100. tak to rozumiem.

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 24, 2021, 10:44:45 »
Ulga dla klasy średniej mieści się w granicach 68000 - 133000 tys. kto w danym roku zarobi więcej powinien się jej zrzec jak nie chce oddać w 2023 kwoty 5100. tak to rozumiem.
U mnie tak to tłumaczyła właśnie księgowa i powiedziała, że jak się zrzekniemy i wyjdzie na koniec roku, że się mieścimy to oddadzą nam to w pit.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 30, 2021, 20:39:35 »
Kwota 5100 to jest odliczenie kwoty wolnej od podatku podzielonej na 12 msc (425 zł). To się należy każdemu bez względu na zarobki.

Ulga dla klasy średniej jest wyliczana z wzoru i kwota ulgi jest zależna od osiągniętego dochodu. Poniżej 68k i powyżej 133k ulga się nie należy.
W widełkach te kwoty ulgi mogą być różne. I teraz uwaga. Jeśli dorabiacie na innej umowie lub działalności rozliczając się w skali podatkowej, lub macie takie dochody w PSP że przekroczycie te 133k to warto zrzec się tej ulgi! (Jeśli jednak wyjdzie na koniec roku że Wam się należy bo zmieścicie się w widełkach to oddadzą Wam w pit).
Jeśli jednak się nie zrzekniecie i program będzie Wam odliczał ulgę co miesiąc a na koniec roku okaże się że przekroczyliście 133k nawet o złotówkę, trzeba będzie oddać całą kwotę ulgi która została Wam naliczona przez cały rok.
Warto też nadmienić że najpóźniej do jutra to Wy musicie się zrzec ulgi bo ona automatycznie zacznie się odliczać.
Pozdrawiam

Offline wikson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 31, 2021, 01:48:43 »
Musisz przeliczyć swoje przychody i podjąć decyzję. .Miesiące nie mają tu nic do rzeczy, liczy się cały rok podatkowy. Już trzy księgowe tak mi powiedziały, więc coś w tym musi być. Nie wiem natomiast jak to ma się do osób, które zarabiają poniżej 68 tys.

Ulga dla klasy średniej jest tak cudownie napisana że liczą się i miesiące, i rozliczenie roczne - poczytaj.
Jeśli ktoś mieści się w widełkach określonych w przepisach nie powinien się zrzekać. Jeśli przekracza chociaż o 1 zł lepiej napisać