Autor Wątek: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły  (Przeczytany 2897 razy)

Offline nobody

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« dnia: Grudzień 14, 2021, 18:41:03 »
Witam,

Nasza jednostka jak i wiele innych, zmaga się z coraz mniejszą liczbą osób, chętnych do wstąpienia do OSP. Jakie działania podejmujecie u siebie, żeby takowych pozyskać? Dni otwarte, ulotki, informacje na facebooku? Zachęcam do dzielenia się pomysłami  -_-

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2021, 20:06:00 »
Dni otwarte Tak
Ulotki Nie-według mnie niepotrzebne koszta które nie gwarantują powodzenia
Spróbujcie może wyjść do ludzi w swoim najbliższym otoczeniu tj.sąsiedzi znajomi zagadaj postaraj się zachęcić kto wie może coś z tego wyjdzie
Facebooka jeśli macie naprawdę aktywnego jak najbardziej działa na waszą korzyść-ludzie widzą że coś działacie
Powodzenia    :straz: ^_^

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 14, 2021, 21:36:03 »
Przede wszystkim poświęcić trzeba młodzieży czas. Pozwolic im użyć sprzetu, mnóstwo razy. Ale nie na zasadzie masz potrzymaj, tylko konkretne uzycie sprzetu. Tak żeby to było jak poczatki grania w grę. Jakieś wspołzawodnictwo typu "najtwardszy młody" itd. Zachęcanie przez czynny udział. I rownie ważne, zabieranie tych mlodych na pokazy, imprezy itp. I mają być dopieszczeni, poczuć sie cześcią czegoś ważnego, ekskluzywnego dlatego trzeba tym mlodym zapewnić mundur, emblematy, coś co bedzie ekskluzywne. Jakieś stopnie wtajemniczenia i na końcu żeby było ślubowanie w dobrej oprawie, z rodziną itd. I niech robią z tego zdjecia, niech sie tym chwala na facebookach itp. A nie jak teraz w wielu OSP, dwa tygodnie przed zawodami szukamy mlodych bo my chcemy dobrze wypaść jako OSP. Dajemy im czesto zniszczone stroje itd. Tym sie na Facebooku nie pochwalą. Ale juz uzywaniem kamwr termowizyjnych, noszeniem aparatu itp moga. Wiem ze czasem przepisy przeszkadzaja, ale jak ich nie zmienimy to nikt nie przyjdzie.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2021, 02:10:24 »
mają być dopieszczeni, poczuć sie cześcią czegoś ważnego, ekskluzywnego dlatego trzeba tym mlodym zapewnić mundur, emblematy, coś co bedzie ekskluzywne.(...) Tym sie na Facebooku nie pochwalą.
No to już wiem czemu u mnie nie ma żadnych chętnych - ciężko komuś zaimponować Starem  :rofl:

Żarty-żartami, ale jednak... co ktoś przyjdzie, popatrzy na wozy i więcej nie wraca, bo u mnie to muzeum pożarnictwa, a nie jednostka wyjazdowa :fiuu:  A właśnie, co do wyjazdów - jeśli takowych nie ma, to też trudno ludzi pozyskanych utrzymać... Ileż można się integrować, szkolić i ćwiczyć, kiedy potem to wszystko jak krew w piach? Nawet jak coś się dzieje w okolicy to nie wzywają. Wiadomo, procedury, te sprawy, ale ludzie się zniechęcają jak widzą że ich wysiłek idzie na marne; ostatecznie odsetek (dorosłych) ludzi, którzy chcą poszpanować nie jest aż tak duży (chyba), ale do OSP się przychodzi pomagać... Na mnie to już wrażenia nie robi po 14 latach, ale przyznam że czasem odstępy między wyjazdami są tak długie, że się zapomina o pewnych rzeczach.

Tak naprawdę wiele problemów OSP się wzajemnie zazębia, tworząc błędne koło: brakuje ludzi, bo brakuje sprzętu i wyjazdów, a wyjazdów nie ma bo nie ma sprzętu i ludzi, a sprzętu nie ma, bo nie ma wyjazdów... To jest tylko różnica uwarunkowań czy ktoś jest na ciut lepszym poziomie względem pozostałych kwestii. Bo u mnie jest dno razy 3 i nie widać nawet światełka w tunelu.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline nobody

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2021, 17:39:43 »
No właśnie największy problem jest z przyciągnięciem kogolwiek, czy to z młodzieży czy z dorosłych. Problemu upatruję głównie w starym wozie jak i niezbyt okazałej remizie  :rofl: Poza tym, jednostka działa dość prężnie pomimo, że nie jest włączona do KSRG. Wyposażenie też jest na niezłym poziomie, ale co z tego skoro jak nie przyjdą następni, to kto będzie tego sprzętu używał za kilka lat?
Osobiście niedawno zapytałem jednego gostka, który aspirował do PSP, czy nie chciałby przyjść do OSP skoro tam się nie udało. Odpowiedź: "I po co? Żeby zabytkiem sobie pojeździć?"  :rofl:  Także trochę się nóż w kieszeni otwiera, ale z drugiej strony też trochę ludzi rozumiem.

I dlatego moim pytaniem było to, jak Wy sobie z tym radzicie?  -_-

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2021, 13:17:00 »
I dlatego moim pytaniem było to, jak Wy sobie z tym radzicie?  -_-
No ja już napisałem - nie radzimy sobie  :rofl: Skład już jest mocno okrojony, a za 5 lat być może nie będzie komu do zdarzenia wyjechać.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2021, 21:55:07 »
Sprzęt nie ma znaczenia. Nowe auto, dużo nowego sprzętu, śoi z najwyższej półki, i jak cztery osoby jadą do zdarzenia to już jest dobrze. Od kilku lat już nikt nowy nie doszedł jedynie ubywa.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 04, 2022, 07:59:46 »
Przede wszystkim poświęcić trzeba młodzieży czas. Pozwolic im użyć sprzetu, mnóstwo razy. Ale nie na zasadzie masz potrzymaj, tylko konkretne uzycie sprzetu. Tak żeby to było jak poczatki grania w grę. Jakieś wspołzawodnictwo typu "najtwardszy młody" itd. Zachęcanie przez czynny udział. I rownie ważne, zabieranie tych mlodych na pokazy, imprezy itp. I mają być dopieszczeni, poczuć sie cześcią czegoś ważnego, ekskluzywnego dlatego trzeba tym mlodym zapewnić mundur, emblematy, coś co bedzie ekskluzywne. Jakieś stopnie wtajemniczenia i na końcu żeby było ślubowanie w dobrej oprawie, z rodziną itd. I niech robią z tego zdjecia, niech sie tym chwala na facebookach itp. A nie jak teraz w wielu OSP, dwa tygodnie przed zawodami szukamy mlodych bo my chcemy dobrze wypaść jako OSP. Dajemy im czesto zniszczone stroje itd. Tym sie na Facebooku nie pochwalą. Ale juz uzywaniem kamwr termowizyjnych, noszeniem aparatu itp moga. Wiem ze czasem przepisy przeszkadzaja, ale jak ich nie zmienimy to nikt nie przyjdzie.
Dodac ino trzeba żeby ktoś miał czas z młodymi popracować .
i na to potrzebne są środki finansowe. W roku 10 zbiórek szkoleniowych to za mało . Niestety każdy liczy czas ... . A czas to bycie z rodziną lub inne ćwiczenia , np. przy kompie. Nie ma co narzekać należy zakasać rękawy .U nas odbyło się szkolenie z zakresu opiekunów MDP. a bardzo ciekawe projekty.
W nowym roku wszystkim forumowiczom życzę żeby chciało się chcieć .
 

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 04, 2022, 08:59:41 »
Przede wszystkim poświęcić trzeba młodzieży czas. Pozwolic im użyć sprzetu, mnóstwo razy. Ale nie na zasadzie masz potrzymaj, tylko konkretne uzycie sprzetu. Tak żeby to było jak poczatki grania w grę. Jakieś wspołzawodnictwo typu "najtwardszy młody" itd. Zachęcanie przez czynny udział. I rownie ważne, zabieranie tych mlodych na pokazy, imprezy itp. I mają być dopieszczeni, poczuć sie cześcią czegoś ważnego, ekskluzywnego dlatego trzeba tym mlodym zapewnić mundur, emblematy, coś co bedzie ekskluzywne. Jakieś stopnie wtajemniczenia i na końcu żeby było ślubowanie w dobrej oprawie, z rodziną itd. I niech robią z tego zdjecia, niech sie tym chwala na facebookach itp. A nie jak teraz w wielu OSP, dwa tygodnie przed zawodami szukamy mlodych bo my chcemy dobrze wypaść jako OSP. Dajemy im czesto zniszczone stroje itd. Tym sie na Facebooku nie pochwalą. Ale juz uzywaniem kamwr termowizyjnych, noszeniem aparatu itp moga. Wiem ze czasem przepisy przeszkadzaja, ale jak ich nie zmienimy to nikt nie przyjdzie.
Dodac ino trzeba żeby ktoś miał czas z młodymi popracować .
i na to potrzebne są środki finansowe. W roku 10 zbiórek szkoleniowych to za mało . Niestety każdy liczy czas ... . A czas to bycie z rodziną lub inne ćwiczenia , np. przy kompie. Nie ma co narzekać należy zakasać rękawy .U nas odbyło się szkolenie z zakresu opiekunów MDP. a bardzo ciekawe projekty.
W nowym roku wszystkim forumowiczom życzę żeby chciało się chcieć .

I jeszcze młodzi, żeby mieli czas. A klasy 7 - 8 po 7 - 8 godzin w szkole. jakieś zajęcia dodatkowe, odrabianie lekcji no i choć odrobinę czasu wolnego - niewiele zostaje i im na wolontariaty. Niestety tak to wygląda.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 04, 2022, 09:36:13 »
Przede wszystkim poświęcić trzeba młodzieży czas. Pozwolic im użyć sprzetu, mnóstwo razy. Ale nie na zasadzie masz potrzymaj, tylko konkretne uzycie sprzetu. Tak żeby to było jak poczatki grania w grę. Jakieś wspołzawodnictwo typu "najtwardszy młody" itd. Zachęcanie przez czynny udział. I rownie ważne, zabieranie tych mlodych na pokazy, imprezy itp. I mają być dopieszczeni, poczuć sie cześcią czegoś ważnego, ekskluzywnego dlatego trzeba tym mlodym zapewnić mundur, emblematy, coś co bedzie ekskluzywne. Jakieś stopnie wtajemniczenia i na końcu żeby było ślubowanie w dobrej oprawie, z rodziną itd. I niech robią z tego zdjecia, niech sie tym chwala na facebookach itp. A nie jak teraz w wielu OSP, dwa tygodnie przed zawodami szukamy mlodych bo my chcemy dobrze wypaść jako OSP. Dajemy im czesto zniszczone stroje itd. Tym sie na Facebooku nie pochwalą. Ale juz uzywaniem kamwr termowizyjnych, noszeniem aparatu itp moga. Wiem ze czasem przepisy przeszkadzaja, ale jak ich nie zmienimy to nikt nie przyjdzie.
Dodac ino trzeba żeby ktoś miał czas z młodymi popracować .
i na to potrzebne są środki finansowe. W roku 10 zbiórek szkoleniowych to za mało . Niestety każdy liczy czas ... . A czas to bycie z rodziną lub inne ćwiczenia , np. przy kompie. Nie ma co narzekać należy zakasać rękawy .U nas odbyło się szkolenie z zakresu opiekunów MDP. a bardzo ciekawe projekty.
W nowym roku wszystkim forumowiczom życzę żeby chciało się chcieć .

I jeszcze młodzi, żeby mieli czas. A klasy 7 - 8 po 7 - 8 godzin w szkole. jakieś zajęcia dodatkowe, odrabianie lekcji no i choć odrobinę czasu wolnego - niewiele zostaje i im na wolontariaty. Niestety tak to wygląda.

a my w latach 80-90 mieliśmy wiecej czasu ???

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2022, 10:00:36 »
Ja stwierdzam, że tak. Mniej było "Ćwiczeniowek" ze szkoły. Mialem jedno, dwa zadania do domu. Teraz z matematyki ćwiczeniowka od zadania 3 do 5, a w każdym 4 podpunkty. Do tego inne przedmioty. "Projekty" z plastyki, WF i innych, średnio jeden na tydzień. Projekt oczywiście prezentacja albo inna forma elektroniczna np film itp. To xajmuje sporo czasu. I chyba maja wiecej godzin zajeć jednak. Ale to bym policzyć musiał. I odnosze wrażenie, że zakres mają szerszy przez co nauczyciele gonią strasznie, i czasu na tlumaczenie nie ma. Trzeba w domu. Kiedyś nauczyciel z matematyki robił przyklady z tlumaczeniem na lekcji i starczyło czasu, teraz dzieci w zasadzie tylko przepisują a tłumaczysz w domu. Przynajmniej ja mam takie wrażenie. Dobrego roku 2022

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2022, 10:38:58 »
Ja stwierdzam, że tak. Mniej było "Ćwiczeniowek" ze szkoły. Mialem jedno, dwa zadania do domu. Teraz z matematyki ćwiczeniowka od zadania 3 do 5, a w każdym 4 podpunkty. Do tego inne przedmioty. "Projekty" z plastyki, WF i innych, średnio jeden na tydzień. Projekt oczywiście prezentacja albo inna forma elektroniczna np film itp. To xajmuje sporo czasu. I chyba maja wiecej godzin zajeć jednak. Ale to bym policzyć musiał. I odnosze wrażenie, że zakres mają szerszy przez co nauczyciele gonią strasznie, i czasu na tlumaczenie nie ma. Trzeba w domu. Kiedyś nauczyciel z matematyki robił przyklady z tlumaczeniem na lekcji i starczyło czasu, teraz dzieci w zasadzie tylko przepisują a tłumaczysz w domu. Przynajmniej ja mam takie wrażenie. Dobrego roku 2022
wszystko sie zgadza nawet sie podpisze po tym
ale tu dla przykładu
https://www.facebook.com/bgbpwddz/

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Jak przyciągnąć nowych członków do OSP? - pomysły
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2022, 20:23:33 »
Jak zachęcić? DZIAŁAĆ! promować! od najmłodszych lat!
tutaj projekt z Pierwszej Pomocy
http://strazpisarzowice.pl/mdp-dol/naucz-mnie-a-naucze-innych
dzieciaki do dzisiaj mają koszulki (projekt z 2019 roku), ostatnio naklejkę z tego projektu zobaczyłem u znajomych (nie strażaków) na lodówce
inny projekt: http://strazpisarzowice.pl/mdp-dol/uratuj-misia
współpraca ze szkołą i przedszkolem

pokazywać sie zawsze tam gdzie się da: http://strazpisarzowice.pl/mdp/uratuj-misia/1262-9-swieto-powiatu
działać charytatywnie i współpracować z innymi: http://strazpisarzowice.pl/2018/1052-35-2018-festyn-charytatywny