Autor Wątek: Druki operacyjne  (Przeczytany 2371 razy)

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Druki operacyjne
« dnia: Listopad 14, 2021, 23:36:25 »
Czy ma  ktoś dostęp do informacji, opracowań jak wypełniać  druk przekazania terenu działań oraz kartę udzielanej KPP. Mam na myśli opracowania o szerszym zakresie niż te dostępne w pokazach czy na szkoleniach.  Będę wdzięczny za podpowiedzi

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Druki operacyjne
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2021, 16:57:33 »
A czego oczekujesz? To są naprawdę proste dokumenty do wypełnienia.
Nie ma schematu ponieważ każde zdarzenie jest inne.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Druki operacyjne
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2021, 20:45:29 »
Czy ma  ktoś dostęp do informacji, opracowań jak wypełniać  druk przekazania terenu działań oraz kartę udzielanej KPP. Mam na myśli opracowania o szerszym zakresie niż te dostępne w pokazach czy na szkoleniach.  Będę wdzięczny za podpowiedzi

druk potwierdzenia przekazania terenu działań powinien być omówiony na kursie kierujących działaniem ratowniczym. Jeśli nie był, to ... :gwiazdki: :gwiazdki: :maska: :wall: :wall:

Poza tym - prosty dokument, trzeba czytać to, co małymi literkami jest napisane,
EGO = 1 / wiedza

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Druki operacyjne
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2021, 22:38:44 »
Dokładnie chodzi o przypomnienie tej wiedzy i o jej uaktualnienie. Między innymi chodzi o te inne przypadki, tak by nie być zaskoczonym i je poznać nim wystąpią.
Czy macie dostęp do takich materiałów?

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Druki operacyjne
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 15, 2021, 22:55:15 »
Miejsca na serwerze by brakło aby każdy przypadek dopisywać.
Najważniejsze to nie używać zwrotów "zakaz", "nakazuje" "zabrania" a ZALECA.
np.
zaleca się wykonać przegląd systemu ogrzewania przed ponownym uruchomieniem pieca.

zaleca się nadzorowanie terenu przez minimum 24h

Zaleca się zabezpieczyć pojazd po wypadku

Niby zaleca a zakazuje brzmi podobnie jednak w znaczeniu prawnym to ogromna różnica.

NatomIast karta kpp nie wymaga wielkiej wiedzy. Opisujesz sytuację idąc po kolei punktami.

No i chyba najważniejsze.
Przekazanie kwitów.
Jeśli Policja, właściciel, zarządca nie chce podpisać to zgłoś do SK
"Właściciel odmówił podpisania protokołu przekazania. Działania wymagające interwencji jop zakończone. Koniec działań, wracamy"

Z karta kpp też nie walcz z ZRM. Jeśli nie chcą wziąć to zgłaszasz do SK że "poszkodowany przekazany ZRM bez karty. ZRM odmówił przyjęcia" Lekarz/ratownik nie wniósł uwag do czynności medycznych wykonywanych przez straż"
I koniec.

« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2021, 23:02:17 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Druki operacyjne
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 16, 2021, 08:07:30 »
Jaka jest podstawa zakazu zakazywania? :)

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Druki operacyjne
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 16, 2021, 08:39:21 »
Pytanie chyba niewłaściwie postawione - bo właśnie do "zakazywania" musisz mieć konkretną podstawę - a tej wg mnie brak.
Natomiast zalecanie jest bezpieczne jeśli chodzi o roszczenia. I o to w ty chodzi chyba - aby uniknąć roszczeń np. dałeś zakaz użytkowania jakieś maszyny w firmie - straty ogromne. I pytanie, na jakiej podstawie dałeś zakaz użytkowania?
A zalecenia to zalecenia.
Zaleciłem, ostrzegałem, że użytkowanie maszyny może spowodować pożar - nie posłuchali ich wina.
Zakazać nie mogłem, bo brak wg mnie podstawy prawnej, interpretacja jest taka, że zakazy można wydawać w ramach prowadzonych postępowań administracyjnych - a i to w ograniczonym zakresie, kiedy stwierdzisz, że budynek jest zagrażający życiu ludzi - ale ma to wynikać z konkretnych przepisów.

To tylko moje przemyślenia, chętnie posłucham innych opcji.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Druki operacyjne
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 16, 2021, 10:55:17 »
Dokładnie tak jak to napisałeś.
Przekazanie terenu, obiektu itd. po zakończeniu działań ratowniczych nie jest formą decyzji administracyjnej. Dlatego brak podstawy prawnej do wydawania "zakazów" lub/i "nakazów".
Jedynie KDR podczas działań może wykorzystywać szczególne uprawnienia, które mają moc decyzji administracyjnej natychmiastowej wykonalności.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Druki operacyjne
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 17, 2021, 11:35:58 »
A ja z premedytacją wpisuję zakaz, bo uważam, że nasz druk z góry jest tylko formą pouczenia, poinformowania, itp. i nie ma formy administracyjnej - bo tak jak piszecie i tu się zgadzam, nie ma podstawy prawnej! Ponadto ów zakaz zawsze poprzedzam krótkim pouczeniem w formie ustnej. Ale każdy KDR musi później umieć to obronić.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Druki operacyjne
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 17, 2021, 12:08:22 »
Dyskutowaliśmy o tym w innym wątku, więc nie będę przytaczał tutaj argumentów jednej i drugiej strony, polecam tylko zainteresowanym i tym, którzy mówią, żeby nie używać słowa "zakaz" lekturę naszej procedury dot. acetylenu w zakresie przekazania miejsca zdarzenia. Tam KG PSP jasno napisała co wpisać w przekazówce, pozwolę sobie zacytować fragment "Zakaz użytkowania butli do czasu kontroli przez UDT". Ktoś tam na górze chyba jednak ma pojęcie co można a czego nie można tam wpisać.

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Druki operacyjne
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 18, 2021, 14:06:12 »
Skoro druk i pismo nie ma mocy prawnej decyzji to możemy sobie wpisać co nam się podoba. Lepszą praktyką jest używanie konkretnych określeń typu zakaz lub brak, działa to na wyobraźnię osoby przejmującej.