Służba > Forum ochotników

Druki operacyjne

<< < (2/3) > >>

bartu:
Jaka jest podstawa zakazu zakazywania? :)

sorbent:
Pytanie chyba niewłaściwie postawione - bo właśnie do "zakazywania" musisz mieć konkretną podstawę - a tej wg mnie brak.
Natomiast zalecanie jest bezpieczne jeśli chodzi o roszczenia. I o to w ty chodzi chyba - aby uniknąć roszczeń np. dałeś zakaz użytkowania jakieś maszyny w firmie - straty ogromne. I pytanie, na jakiej podstawie dałeś zakaz użytkowania?
A zalecenia to zalecenia.
Zaleciłem, ostrzegałem, że użytkowanie maszyny może spowodować pożar - nie posłuchali ich wina.
Zakazać nie mogłem, bo brak wg mnie podstawy prawnej, interpretacja jest taka, że zakazy można wydawać w ramach prowadzonych postępowań administracyjnych - a i to w ograniczonym zakresie, kiedy stwierdzisz, że budynek jest zagrażający życiu ludzi - ale ma to wynikać z konkretnych przepisów.

To tylko moje przemyślenia, chętnie posłucham innych opcji.

oliwier:
Dokładnie tak jak to napisałeś.
Przekazanie terenu, obiektu itd. po zakończeniu działań ratowniczych nie jest formą decyzji administracyjnej. Dlatego brak podstawy prawnej do wydawania "zakazów" lub/i "nakazów".
Jedynie KDR podczas działań może wykorzystywać szczególne uprawnienia, które mają moc decyzji administracyjnej natychmiastowej wykonalności.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym.

janosik:
A ja z premedytacją wpisuję zakaz, bo uważam, że nasz druk z góry jest tylko formą pouczenia, poinformowania, itp. i nie ma formy administracyjnej - bo tak jak piszecie i tu się zgadzam, nie ma podstawy prawnej! Ponadto ów zakaz zawsze poprzedzam krótkim pouczeniem w formie ustnej. Ale każdy KDR musi później umieć to obronić.

mpolskie:
Dyskutowaliśmy o tym w innym wątku, więc nie będę przytaczał tutaj argumentów jednej i drugiej strony, polecam tylko zainteresowanym i tym, którzy mówią, żeby nie używać słowa "zakaz" lekturę naszej procedury dot. acetylenu w zakresie przekazania miejsca zdarzenia. Tam KG PSP jasno napisała co wpisać w przekazówce, pozwolę sobie zacytować fragment "Zakaz użytkowania butli do czasu kontroli przez UDT". Ktoś tam na górze chyba jednak ma pojęcie co można a czego nie można tam wpisać.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej