Autor Wątek: Wypadek podczas działań - pensja/zasiłek 80% czy 100%?  (Przeczytany 1608 razy)

Offline mariuszo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Wypadek podczas działań - pensja/zasiłek 80% czy 100%?
« dnia: Listopad 02, 2021, 10:50:16 »
Witam Druhów  -_-
Podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w jednostce OSP uległem wypadkowi, który wiązał się z dwutygodniowym zwolnieniem lekarskim.

Na co dzień jestem zatrudniony na etacie na podstawie umowy o pracę, czy w takiej sytuacji przysługuje mi:
- wypłata zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru,
- wypłata zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru?

Posiadam oczywiście wszelkie szkolenia, badania itp. uprawniające do uczestniczenia w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Wypadek podczas działań - pensja/zasiłek 80% czy 100%?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2021, 10:59:08 »
Wiesz że należy Ci się jednorazowe odszkodowanie z UMiG za taki wypadek :) 100% płatne jest za wypadek w drodze do pracy albo w pracy, także raczej 80% ale najlepiej zapytać tego co wam BHP robił :)

Offline mariuszo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Wypadek podczas działań - pensja/zasiłek 80% czy 100%?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2021, 11:11:23 »
Tak, załatwiam w między czasie sprawę odszkodowania  -_- Kwestia odszkodowania jest w miarę jasna, bo wynika wprost z ustawy o ochronie przeciwpożarowej i można znaleźć o tym dużo informacji (jak uzyskać, jakie dokumenty przygotować itp.).

Bardziej chodzi mi o kwestię pensji... Odszkodowanie jest jednorazowe i nie zakładam, że będzie to jakaś powalająca kwota. W moim przypadku zwolnienie prawdopodobnie potrwa do dwóch tygodni. A co w przypadku gdyby zwolnienie potrwało np. pół roku?
Utrata 20% pensji przez 6 miesięcy + ewentualne koszta leczenia i rehabilitacji do pokrycia we własnym zakresie?
Nie wspominając już o cięższych przypadkach...

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Wypadek podczas działań - pensja/zasiłek 80% czy 100%?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 02, 2021, 12:15:25 »
art 26 a ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz rozporządzenie do tego artykułu - mowa o rekompensacie i wyrównaniu

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Wypadek podczas działań - pensja/zasiłek 80% czy 100%?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2021, 14:38:31 »
Przeszedłem tą drogę. Jestem żywym przykładem ( z naciskiem na żywym) na to, że praca strażaka jest naprawdę niebezpieczna.
Wypadek podczas akcji, tydzień leczenia szpitalnego, 4 miesiące zwolnienia lekarskiego.
Uzyskałem odszkodowanie od ubezpieczyciela UG, oraz z ubezpieczenia indywidualnego za leczenie szpitalne (jakieś grosze, bo okazuje się, że im bardziej jesteś chory tym mniej ci się należy) oraz bon na wykupienie leków po promocyjnej cenie. Przez cały okres zwolnienia lekarskiego otrzymywałem 80% wynagrodzenia.
Ponieważ przepisy obligowały UG w procesie powypadkowym do skierowania mnie na Komisję Lekarską MSWiA, doczekałem się takowej po ponad dwóch latach od wypadku. Oczywiście, mimo pewnych dolegliwości powypadkowych (przykurcz mięśni), dla Komisji jestem wzorem zdrowia. I tyle w temacie art. 26 ustawy o ochronie ppoż.
Reasumując, dla ZUSu jesteś pracownikiem zatrudnionym na etacie i tylko to się liczy. Wypadek nie zdarzył się w pracy, tylko podczas działalności wolontariackiej. A ponieważ OSP nie zatrudnia pracowników, nie odprowadza składek i tym samym nic się nie należy.
Te 20%, które stracisz, to taka darowizna "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek".
Uważajcie na siebie. Mnie przez 32 lata się udawało.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
Odp: Wypadek podczas działań - pensja/zasiłek 80% czy 100%?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2021, 16:34:51 »
A kto płaci wynagrodzenie podczas pobytu na zwolnieniu w pierwszym miesiącu? Czy pracodawca dostaje jakieś zadośćuczynienie?

Offline mariuszo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Wypadek podczas działań - pensja/zasiłek 80% czy 100%?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2021, 18:25:41 »
Zdaje się, że do 33 dni zwolnienia lekarskiego opłaca pracodawca, a od 34 dnia płaci ZUS.
Także w moim przypadku całość pokrywa pracodawca... Ja mam pracę w miarę biurową, więc mimo, że nie mogłem chodzić do pracy to mogłem coś podziałać zdalnie i zarobić chociaż na swój ZUS  -_-
Podejrzewam, że gdyby pracodawcy mieli świadomość takiej sytuacji prawnej, to część mogłaby patrzeć nieprzychylnie na członkostwo pracownika w OSP...

Przeglądałem ostatnią wersję ustawy o OSP i zarówno w zakresie traktowania takiego wypadku jako wypadek przy pracy, jak i rekompensat z tego powodu dla pracodawców, nie wprowadzono chyba żadnych istotnych zmian...

Nie wiem na jakim etapie są prace legislacyjne nowej ustawy o OSP, ale może warto byłoby, zaproponować dodanie artykułu mówiącego o tym, że wypadek podczas działań ratowniczo-gaśniczych w OSP jest traktowany na równi z wypadkiem przy pracy i w całości opłaca go ZUS (z ubezpieczenia wypadkowego)?

Jak widać obowiązków mamy bardzo dużo, ale zabezpieczenie prawne dla ratowników w mojej ocenie mamy znikome... Póki jest dobrze to działajcie, a jak już coś się stanie, to martwcie się sami :-\