Autor Wątek: Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych  (Przeczytany 1062 razy)

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych
« dnia: Październik 20, 2021, 13:57:50 »
Witam,

Osiedle domów jednorodzinnych, inwestor chce wybudować na osiedlu sieć wodociągową podłączoną do gminnej sieci wodociągowej, na tej sieci chce zainstalować dwa hydranty DN 80. Osiedle znajduje się w jednostce osadniczej do 2000 mieszkańców. Jaka jest wymagana ilość wody do celów przeciwpożarowych dla tych budynków? Czy hydranty muszą być w odległości do 75 m od budynków mieszkalnych?

Offline PCT

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 249
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dowódca Plutonu
Odp: Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2021, 20:40:18 »
10 dm3/s - jednakże gminne wodociągi nie lubią doczytywać tego punktu i skupiają się na wartości 5l/s…
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2021, 21:58:06 »
Dziękuje kolego a z którego rozporządzenia i paragrafu to wynika?

Offline PCT

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 249
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dowódca Plutonu
Odp: Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2021, 11:43:39 »
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych

§ 10. Hydranty zewnętrzne
8. Wydajność nominalna hydrantu zewnętrznego, przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody, w zależności od jego średnicy nominalnej (DN), nie może być mniejsza niż:
1) dla hydrantu nadziemnego DN 80 - 10 dm3/s;
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2021, 11:56:26 »
Dziękuje kolego tylko to co piszesz to jedno z wymagań przeciwpożarowych dla sieci wodociągowej a ja nie o to pytam...

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 580
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2021, 20:35:50 »
Witam,

Osiedle domów jednorodzinnych, inwestor chce wybudować na osiedlu sieć wodociągową podłączoną do gminnej sieci wodociągowej, na tej sieci chce zainstalować dwa hydranty DN 80. Osiedle znajduje się w jednostce osadniczej do 2000 mieszkańców. Jaka jest wymagana ilość wody do celów przeciwpożarowych dla tych budynków? Czy hydranty muszą być w odległości do 75 m od budynków mieszkalnych?

§ 3 ust. 2 i ust. 3.
Dla domków jednorodzinnych w opisanym przez Ciebie przypadku moim zdaniem wymagane jest co najmniej 5 dm3/s.

Hydrant zewnętrzny wymagany do 75 m od obiektu chronionego, w Twoim przypadku literalnie od każdego. Hydrant zewnętrzny musi spełniać wymagania co najmniej 5 dm3/s przy ciśnienieniu min. 0,1 MPa.
:straz:

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2021, 11:02:43 »
r0cq Twoje zdanie pokrywa się z informacją jaką już uzyskałem.
Co do odległości hydrantów zewnętrznych od budynków mieszkalnych jednorodzinnych to dowiedziałem się, dla budynków z 213 WT nie wymaga się obligatoryjnie zapewniania wody do zewnętrznego gaszenia pożaru tylko woda do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru powinna być zapewniana w ramach ilości wody przewidywanych dla jednostek osadniczych i UWAGA w tym przypadku nie ma znaczenia w jakiej odległości od budynków mieszkalnych znajdują się hydranty zewnętrzne.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 580
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2021, 11:54:46 »
@Petrus24
Piszesz na wstępie, że masz do czynienia z osiedlem. Z tego co wiem status osiedla nadaje rada miasta, tak więc nie dotyczy Ciebie ust. 7, tj. "Poza obszarami miejskimi odległość między hydrantami powinna być dostosowana do gęstości istniejącej i planowanej zabudowy." Przeczytaj dokładnie ust. 6 i 7 i sam wyciągnij wnioski, w jaki zakres Ty się łapiesz swoim projektem.

Nie ma nigdzie w przepisach zapisu, że jak masz obiekty wymienione w par. 213 WT, to dla nich nie jest wymagana woda do zewnetrznego gaszenia pożaru, a co za tym idzie, że nie ma znaczenia odległość hydrantów od tych obiektów.
Jeżeli jest na to jakaś interpretacja KG, to wybacz ale do mnie ona nie przemawia.
 :straz:

Offline Piotr Magnus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 26, 2021, 12:28:35 »
Witajcie
...Petrus
Wymagania co do rozmieszczenia HP oraz jej wydajności dotyczą tak naprawdę sieci wodociągowej jaką masz w zamyśle.
Biorąc literalnie rozporządzenie to pomimo, że jest to jednostka osadnicza (dzisiaj do 2000j.m) powinieneś zaprojektować sieć w o wydajności 10l/s przy ciśnieniu 0,2MPa tym bardziej, że będziesz miał HP 80 naziemne.
Co do ich rozmieszczenia kierowałbym się w tym przypadku odległością między nimi 150m a nie odległością od chronionego budynku mieszkalnego jednorodzinnego bo takiego wymogu nie ma. Sieć zaś wyrzuciłbym jako odrębne opracowanie i odrębną procedurę  ^_^
Nie wiem też jak duże jest to osiedle i jak wygląda PZT. 

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 580
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2021, 13:24:13 »
Witajcie
...Petrus
Wymagania co do rozmieszczenia HP oraz jej wydajności dotyczą tak naprawdę sieci wodociągowej jaką masz w zamyśle.
Biorąc literalnie rozporządzenie to pomimo, że jest to jednostka osadnicza (dzisiaj do 2000j.m) powinieneś zaprojektować sieć w o wydajności 10l/s przy ciśnieniu 0,2MPa tym bardziej, że będziesz miał HP 80 naziemne.
Co do ich rozmieszczenia kierowałbym się w tym przypadku odległością między nimi 150m a nie odległością od chronionego budynku mieszkalnego jednorodzinnego bo takiego wymogu nie ma. Sieć zaś wyrzuciłbym jako odrębne opracowanie i odrębną procedurę  ^_^
Nie wiem też jak duże jest to osiedle i jak wygląda PZT. 

Literalnie 10 l/s, przy ciśnieniu 0,2MPa, bo ma w planach postawić hydrant DN 80? A niby dlaczego? Z czego Ci to wynika? Moim zdaniem piszesz głupoty. Przepis "mówi" wprost:

Sieć wodociągowa przeciwpożarowa powinna zapewniać wydajność nie mniejszą niż 5 dm3/s i ciśnienie w hydrancie zewnętrznym nie mniejsze niż  0,1 MPa, przez co najmniej 2 godziny.

Par. 10 ust. 8 dotyczy wymagań jakie musi spełnić hydrant zewnętrzny w sieci o ciśnieniu co najmniej 0,2 MPa.

Reszty nie będę komentował, bo to dalszy ciąg bredni.

Ps. nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Wyróżnia się hydranty nadziemne i podziemne. Nie ma hydrantów naziemnych.
:straz: