Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Woda do celów przeciwpożarowych - osiedle domów jednorodzinnych

<< < (2/3) > >>

r0cq:

--- Cytat: Petrus24 w Październik 20, 2021, 13:57:50 ---Witam,

Osiedle domów jednorodzinnych, inwestor chce wybudować na osiedlu sieć wodociągową podłączoną do gminnej sieci wodociągowej, na tej sieci chce zainstalować dwa hydranty DN 80. Osiedle znajduje się w jednostce osadniczej do 2000 mieszkańców. Jaka jest wymagana ilość wody do celów przeciwpożarowych dla tych budynków? Czy hydranty muszą być w odległości do 75 m od budynków mieszkalnych?

--- Koniec cytatu ---

§ 3 ust. 2 i ust. 3.
Dla domków jednorodzinnych w opisanym przez Ciebie przypadku moim zdaniem wymagane jest co najmniej 5 dm3/s.

Hydrant zewnętrzny wymagany do 75 m od obiektu chronionego, w Twoim przypadku literalnie od każdego. Hydrant zewnętrzny musi spełniać wymagania co najmniej 5 dm3/s przy ciśnienieniu min. 0,1 MPa.
:straz:

Petrus24:
r0cq Twoje zdanie pokrywa się z informacją jaką już uzyskałem.
Co do odległości hydrantów zewnętrznych od budynków mieszkalnych jednorodzinnych to dowiedziałem się, dla budynków z 213 WT nie wymaga się obligatoryjnie zapewniania wody do zewnętrznego gaszenia pożaru tylko woda do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru powinna być zapewniana w ramach ilości wody przewidywanych dla jednostek osadniczych i UWAGA w tym przypadku nie ma znaczenia w jakiej odległości od budynków mieszkalnych znajdują się hydranty zewnętrzne.

r0cq:
@Petrus24
Piszesz na wstępie, że masz do czynienia z osiedlem. Z tego co wiem status osiedla nadaje rada miasta, tak więc nie dotyczy Ciebie ust. 7, tj. "Poza obszarami miejskimi odległość między hydrantami powinna być dostosowana do gęstości istniejącej i planowanej zabudowy." Przeczytaj dokładnie ust. 6 i 7 i sam wyciągnij wnioski, w jaki zakres Ty się łapiesz swoim projektem.

Nie ma nigdzie w przepisach zapisu, że jak masz obiekty wymienione w par. 213 WT, to dla nich nie jest wymagana woda do zewnetrznego gaszenia pożaru, a co za tym idzie, że nie ma znaczenia odległość hydrantów od tych obiektów.
Jeżeli jest na to jakaś interpretacja KG, to wybacz ale do mnie ona nie przemawia.
 :straz:

Piotr Magnus:
Witajcie
...Petrus
Wymagania co do rozmieszczenia HP oraz jej wydajności dotyczą tak naprawdę sieci wodociągowej jaką masz w zamyśle.
Biorąc literalnie rozporządzenie to pomimo, że jest to jednostka osadnicza (dzisiaj do 2000j.m) powinieneś zaprojektować sieć w o wydajności 10l/s przy ciśnieniu 0,2MPa tym bardziej, że będziesz miał HP 80 naziemne.
Co do ich rozmieszczenia kierowałbym się w tym przypadku odległością między nimi 150m a nie odległością od chronionego budynku mieszkalnego jednorodzinnego bo takiego wymogu nie ma. Sieć zaś wyrzuciłbym jako odrębne opracowanie i odrębną procedurę  ^_^
Nie wiem też jak duże jest to osiedle i jak wygląda PZT. 

r0cq:

--- Cytat: Piotr Magnus w Październik 26, 2021, 12:28:35 ---Witajcie
...Petrus
Wymagania co do rozmieszczenia HP oraz jej wydajności dotyczą tak naprawdę sieci wodociągowej jaką masz w zamyśle.
Biorąc literalnie rozporządzenie to pomimo, że jest to jednostka osadnicza (dzisiaj do 2000j.m) powinieneś zaprojektować sieć w o wydajności 10l/s przy ciśnieniu 0,2MPa tym bardziej, że będziesz miał HP 80 naziemne.
Co do ich rozmieszczenia kierowałbym się w tym przypadku odległością między nimi 150m a nie odległością od chronionego budynku mieszkalnego jednorodzinnego bo takiego wymogu nie ma. Sieć zaś wyrzuciłbym jako odrębne opracowanie i odrębną procedurę  ^_^
Nie wiem też jak duże jest to osiedle i jak wygląda PZT. 

--- Koniec cytatu ---

Literalnie 10 l/s, przy ciśnieniu 0,2MPa, bo ma w planach postawić hydrant DN 80? A niby dlaczego? Z czego Ci to wynika? Moim zdaniem piszesz głupoty. Przepis "mówi" wprost:

Sieć wodociągowa przeciwpożarowa powinna zapewniać wydajność nie mniejszą niż 5 dm3/s i ciśnienie w hydrancie zewnętrznym nie mniejsze niż  0,1 MPa, przez co najmniej 2 godziny.

Par. 10 ust. 8 dotyczy wymagań jakie musi spełnić hydrant zewnętrzny w sieci o ciśnieniu co najmniej 0,2 MPa.

Reszty nie będę komentował, bo to dalszy ciąg bredni.

Ps. nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Wyróżnia się hydranty nadziemne i podziemne. Nie ma hydrantów naziemnych.
:straz:

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej