Służba > Forum zawodowców

Dysponowanie do zdarzeń - wyjazd w mniej niż trzy osoby.

(1/5) > >>

kemotb5:
Witam

Chciałbym uzyskać waszą opinię w sprawie związanej z dysponowaniem do zdarzeń, a mianowicie chodzi o sytuację, gdy: mamy interwencję mz lub pożar, dysponujemy zastępy do zdarzenia osp i psp, i zgłasza się do wyjazdu jednostka OSP i przekazuje że są dwie osoby. Z sytuacji wynika, że dojadą najszybciej i mogliby podjąć działania. Czy z punktu widzenia prawidłowego dysponowania mogę ich wysłać w mniejszej obsadzie niż trzy osoby. Za np. 10 min dojadą inni? czy mogą podjąć samodzielne działania?

Dlaczego pytam ponieważ dostałem polecenie (zalecenie) od 01 i 02 że w każdej takiej sytuacji mam wysyłać taki zastęp i jeżeli dojadą to mam im przekazywać, że mają nie podejmować działań, ponieważ jak wynika z zasad dysponowania i rozporządzenia KSRG nie jest możliwe podejmowanie działań mniej niż w trzy osoby?

Dylemat jest taki kto będzie ponosił odpowiedzialność jeżeli wyjadą we dwóch i dyżurny im na to pozwoli i np.podejmą działania gaśnicze przy pożarze, bo przecież co mają robić jak się pali - będą stać i się patrzeć? i wydarzy się nieszczęśliwy wypadek przy zdarzeniu.

Czy z punktu widzenia dyscypliny służbowej mogę dostać takie polecenie jeżeli wiem że jest niedopuszczalne? i co mogę z tym zrobić.

czesoi:
"Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego", w którym to jest następujący zapis:
zastęp — pododdział liczący od trzech do sześciu
ratowników, w tym dowódca, wyposażony w po-
jazd przystosowany do realizacji zadania ratowni-
czego;

PCT:
Rozwiązanie - papier.
Poproś o to zalecenie w formie pisemnej od wydziału operacyjnego/komendanta i wtedy jak chcą to może nawet sam kierowca jechać - byle mieć podkładkę na swoje postępowanie przy potencjalnych nieprzyjemnych pytaniach.

seksyjny:

--- Cytat: czesoi w Październik 13, 2021, 20:53:25 ---"Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego", w którym to jest następujący zapis:
zastęp — pododdział liczący od trzech do sześciu
ratowników, w tym dowódca, wyposażony w po-
jazd przystosowany do realizacji zadania ratowni-
czego;

--- Koniec cytatu ---
Proponuję odświeżyć wiedzę na temat aktów prawnych obowiązujących w naszej branży 🙂
A poza tym jest coś takiego jak zasady dysponowania SIS do zdarzeń i zapis o minimalnej ilości ratowników przy zdarzeniu...

kemotb5:
zastęp -  pododdział liczący od trzech do sześciu ratowników, w tym dowódcę, wyposażony w pojazd przystosowany do realizacji zadania ratowniczego;

Po tylu latach służby i wcześniejszym nacisku na wypytywanie podczas wyjazdu o przeszkolenie, badania, dowódcę to jakiś absurd dla mnie. Wiadomo, że mogą być sytuacje gdzie może trzeba będzie ich wysłać, ale to powinna być indywidualna decyzja dyżurnego, bo przecież sam podejmuje decyzje, za które odpowiada. Więc wydawanie polecenia obligatoryjnego niestety przeczy wszystkiemu.
Moim zdaniem, ale może się mylę sytuacja jest dopuszczalna, gdy jadą razem z innym zastępem i dojadą razem z nim lub dodatkowo można zadysponować jako zaopatrzenie wodne, dowożenie sprzętu itp dla zastępów, które są już na miejscu działań. Ale wysyłanie dwóch gdzie dojadą pierwsi i na pewno podejmą działania.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej