Autor Wątek: Komendant Gminny- kwalifikacje  (Przeczytany 3410 razy)

Offline EwelinaNiewulis

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Komendant Gminny- kwalifikacje
« dnia: Październik 05, 2021, 14:52:45 »
Czołem  :straz:

Jak zawsze niezawodni :) jesteśmy przed zjazdem gminnym i wyborem nowego komendanta. Tylko okazało się że najlepszy kandydat ma wykształcenie zawodowe i nie ma kursu komendantów... Co w takiej sytuacji? Może mieliście podobną sytuację? Oczywiście człowiek z nieposzlakowaną opinią i bardzo czynnie zaangażowany w działania na rzecz OSP. Czy sama pozytywna opinia Wójta może wpłynąć jakoś na jego korzyść?  Istnieje szansa żeby "przymknąć oko" na wykształcenie i po wyborach dorobić kurs?  :cooo:

Pozdrawiam 

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Komendant Gminny- kwalifikacje
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2021, 17:07:26 »
Myślę, że wykształcenie, to mógłby mieć i podstawowe, a co do braku kursu komendantów gminnych, to też da się to obejść, analogicznie jak w PSP.
Jeżeli w PSP jest możliwość odstępstwa na zajmowanie stanowiska komendanta powiatowego, czy jego zastępcy (musi mieć wykształcenie magisterskie na to stanowisko, ale jeżeli kandydat nie ma mgr, to minister SWiA może dać odstępstwo, żeby uzupełnić wykształcenie.
Si vis pacem, para bellum

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Komendant Gminny- kwalifikacje
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2021, 19:28:37 »
Z drugiej strony, po co robić kurs komendanta gminnego, skoro można nim nie zostać w przyszłości. Dopiero po ewentualnym objęciu takiego stanowiska można by wysłać takiego człowieka na kurs. 
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Komendant Gminny- kwalifikacje
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2021, 22:49:38 »
O ile się nie mylę, to wymagania są stawiane Komendantom Gminnym powiązanym z UG. Dla Komendanta Gminnego wybranego przez Związek OSP RP (a zapewne takiego wybieracie) o ile mi wiadomo wymogów wykształcenia ani kursu nie ma.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Komendant Gminny- kwalifikacje
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2021, 23:03:18 »
Wymagania dla Komendanta Gminnego wg Wytycznych w sprawie działalności komendanta gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej (Załącznik nr 1 do uchwały nr 137/24/2005 r. Prezydium ZG ZOSP RP z dnia 20.10.2005 r. Zmienionej uchwałą nr 139/18/2010 z dn. 25.02.2010)
1. Wiek co najmniej 25 lat.
2. Wykształcenie średnie ( w uzasadnionych warunkach zasadnicze).
3. Obowiązkowa przynależność do ochotniczej straży pożarnej z członkostwem czynnym.
4. Wyszkolenie pożarnicze: kurs dowódców OSP i kurs komendantów gminnych lub wyszkolenie strażaka Państwowej Straży Pożarnej uzupełnione szkoleniem uzupełniającym dla komendanta gminnego.
5. Stan zdrowia odpowiadający wymaganiom dla członków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
6. Autorytet wśród członków OSP

Ad. 1. Raczej oczywisty.
Ad. 2. Konia z rzędem temu co wytłumaczy co znaczy "w uzasadnionych przypadkach". Wg mojej oceny osoba wskazana w pierwszym poście powyżej mieści się "w uzasadnionych przypadkach". I nikt nie wydaje zgody na odstępstwo  ^_^
Ad. 3. Oczywiste.
Ad. 4. W większości wypadków nie moglibyśmy wybrać nikogo na komendanta gminnego (za wyjątkiem funkcjonariuszy PSP), bo jak ktoś zauważył, kto robi kurs komendantów gminnych przed wyborem. Osobną kwestią jest, czy i gdzie takie kursy są organizowane. W dolnośląskim był na pewno w 2009 roku, a potem sobie nie przypominam. Może naczelnika też byśmy wybierali jak ma skończony kurs? Wina związku jest taka, że po okresie kampanii sprawozdawczo-wyborczej nie stawia na szkolenia funkcyjnych, tylko pozostawia ich samych sobie. Tak się dzieje na każdym szczeblu. A potem mamy takie kwiatki jak wczoraj, że zarząd oddziału gminnego chce rozpatrywać odwołanie niewybranych osób, które przestały być prezesem i naczelnikiem w OSP. A może jest to celowe działanie, aby komendantami zostawali, z całym szacunkiem dla nich, tylko funkcjonariusze PSP.
Ad. 5. Oczywiste.
Ad. 6. Oczywiste.

Offline EwelinaNiewulis

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Komendant Gminny- kwalifikacje
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 06, 2021, 10:08:28 »
Dzięki wielkie, utwierdziliście mnie w moich przekonaniach :) Pozdrawiam  :straz: