Autor Wątek: Działania w Grecji  (Przeczytany 7927 razy)

Offline Eqinox

• VIP
  • *
Odp: Działania w Grecji
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 15, 2021, 09:42:35 »
W nowym rozporządzeniu są spodnie lekkie.
Nie prawda w nowym rozporządzeniu jest ubranie specjalne lekkie certyfikowane jako komplet.
Ciężkie czasy tworzą silnych mężczyzn...
Silni mężczyźni tworzą dobre czasy...
Dobre czasy tworzą słabych mężczyzn...
Słabi mężczyźni tworzą ciężkie czasy...

Offline sismondi

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 15, 2021, 14:40:59 »
Takie jak napisałeś odnośnie koszarowki w latach minionych. Ale dobra, nie zbaczajmy z głównego tematu. Ciekawe czy ktoś wymieni im te koszarowki, czy powie że nie należy się bo czasookres 😉 od pożarów w Szwecji minęło trochę czasu, można było podpatrzeć jak inne kraje są wyposażone w ŚOI i na tym przykładzie wybrać coś dla naszych chłopaków. Ale jak to w Polsce, koszar do gotowania i do lania wody
Czy to gotowanie to aluzja ? Przecież są powieściopisarze w KG co wszystko analizują nikt nie wie że w Polsce są upały i spodnie także by się przydały .,...

Offline simek92

• Weteran
  • *
  • KM PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 15, 2021, 17:07:08 »
Jeżeli chodzi o gotowanie, to miałem na myśli chodzenie po koszarach. Nie może być tak, że mamy jedno ubranie do działań i do czasu czuwania. Tak jak już wspomniałem wcześniej, niech KG wyciągnie jakieś wnioski z obecnych działań, bo jak widać zdarzają się one coraz częściej. Po wymianie obecnego ubrania koszarowego, dalej będą chłopaki w nich jeździć gasić lasy? Wątpię.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2021, 17:11:43 wysłana przez simek92 »

Offline Eqinox

• VIP
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 15, 2021, 17:25:13 »
No w ubraniu służbowym kolorze żółtym napewo jeździć nie będą bo po pierwsze nowy przepis zabrania a po drugie jest drogie i po trzecie jest żółte i zrobione z takich samych materiałów jak znaczna część obecnych koszarow czyli 50% bawełna i 50% poliester.

Offline simek92

• Weteran
  • *
  • KM PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 15, 2021, 19:18:42 »
W obecnych koszarowkach też do końca nie powinni, a jeżdżą. Mam nadzieję, że teraz moduły zostaną wyposażone w odpowiednie środki ochrony adekwatne do zagrożeń. Bo koszarowka czymś takim na pewno nie jest.

Offline Eqinox

• VIP
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 15, 2021, 20:09:51 »
W obecnych koszarowkach też do końca nie powinni, a jeżdżą. Mam nadzieję, że teraz moduły zostaną wyposażone w odpowiednie środki ochrony adekwatne do zagrożeń. Bo koszarowka czymś takim na pewno nie jest.
Co do zasady to rozrządzenia MSWiA z Polski nie obowiązują w Grecji ale nawet jak by chłopaki gasili Biebrzę lub inne nasze ostępy leśne to do póki obowiązuje "stare" rozporządzenie o umundurowaniu to są na prawie (prawie bo nie zawsze są kompletni ale mają argument, że to nie jest certyfikowane jako zestaw  :wacko:  :rofl: )
§ 5. 1. Zasadniczymi przedmiotami odzieży specjalnej są:
1) ubranie koszarowe;
2) ubranie dla kadry dowódczo-sztabowej;
3) obuwie koszarowe;
4) buty dla kadry dowódczo-sztabowej.
§10. 4. Podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, pełnienia służby w podziale bojowym, manewrów, ćwiczeń taktycznych i działań ze sprzętem oraz
sprawdzianów wyszkolenia bojowego, strażak wykonuje zadania w przedmiotach odzieży specjalnej, Środków ochrony indywidualnej i ekwipunku osobistego,
stosownie do charakteru wykonywanych czynności.

Offline Juzniestazysta

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 16, 2021, 16:20:24 »
Niestety wymyślenie czegoś nowego w zakresie wyposażenia modułów będzie trwało tak jak wszystko. Kilka lat ...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2021, 16:46:10 wysłana przez Juzniestazysta »

Offline fireman_f

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 18, 2021, 05:58:11 »
Pytanie do osób które są blisko modułu bądź maja taka wiedzę, czy chłopaki na miejscu są wyposażeni w jakaś pralkę i suszarkę wraz z modułem logistycznym? Czy pranie wszystkiego odbywa się ręcznie? Średnio sobie wyobrażam ręczne pranie czegokolwiek po jednym dniu takich działań już nie wspominając o ubraniach specjalnych gdzie jest to raczej niemożliwe, ale nic mnie u nas nie zdziwi.

Offline Champion

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 24, 2021, 22:49:22 »
Głos zabrał także asp. Waldemar Wielgosz, który w Grecji dowodził komponentem wielkopolski. Wielgosz wskazał, że największym problemem polskich strażaków było nieprzygotowanie pod względem środków ochrony indywidualnej. Mieliśmy zbyt "ciężkie" ubrania do działań w otwartych przestrzeniach. Inne kraje biorące udział w Grecji były lepiej przygotowanie pod tym kątem.

https://strazacki.pl/konferencja-z-udzialem-dowodcow-komponentu-wielkopolskiego?fbclid=IwAR0r2c0UlJkUDJ14sNNI20AiCdMrJdDHbfxdKK1wWbG8RmNw-VH2t35qNa8

cieszy fakt wyciągania wniosków, teraz należy je jeszcze wcielić w życie. Dodatkowo bazując na doświadczeniu wyjazdu COO na dystansie 350 km potrzeba tankowania takiej Midlumki ciągnącej pompę była co około 120 km. Powinniśmy pójść krokiem Słowaków i zakupić własne pojazdy do transportu ropy. Przynajmniej kilka na cały kraj, ewentualnie podpisać odpowiednie umowy z osobami prywatnymi aby taki samochód w miarę sprawnie przygotować do wyjazdu COO. Mam nadzieję, że ktoś z obecnych na misji podzieli się swoimi uwagami w tym temacie.

Offline Łukasz Telus

• Weteran
  • *
    • Łukasz Telus Fotografia
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 25, 2021, 10:35:37 »
Pytanie do osób które są blisko modułu bądź maja taka wiedzę, czy chłopaki na miejscu są wyposażeni w jakaś pralkę i suszarkę wraz z modułem logistycznym? Czy pranie wszystkiego odbywa się ręcznie? Średnio sobie wyobrażam ręczne pranie czegokolwiek po jednym dniu takich działań już nie wspominając o ubraniach specjalnych gdzie jest to raczej niemożliwe, ale nic mnie u nas nie zdziwi.

Moduł Wrocław wziął ze sobą z kraju jedną pralkę  https://www.facebook.com/LukaszTelusFotografia/photos/pcb.874382340165701/874378096832792

Ponadto: Do bazy polskich strażaków dostarczono lodówki i pralki
https://www.facebook.com/Kotsovolos/posts/10159536269431163
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2021, 18:10:14 wysłana przez Łukasz Telus »