Autor Wątek: Zatrudnienie druhów przez Gminę  (Przeczytany 1622 razy)

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Zatrudnienie druhów przez Gminę
« dnia: Sierpień 06, 2021, 13:20:16 »
Czy w Polsce stosuje się rozwiązanie typu, że gmina podpisuje umowę z x liczba druhów w celu zapewnienia stałej gotowości wyjazdowej. Coś na wzór umów z kierowcami/konserwatorami sprzętu. Gdzie druhowie nie pobierają ekwiwalentu, ale mają jasno określony czas  dyżurów i min. wynagrodzenie ?.

P.S Nie szukam hejtu, ani tekstów o turbolach z naszywką PSP na mundurze itp. Pytam zwyczajnie o możliwość i czy coś takiego funkcjonuje i jeśli tak to na jakich zasadach

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Zatrudnienie druhów przez Gminę
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2021, 14:40:33 »
Nie potrafię odpowiedzieć czy gdzieś wygląda to dokładnie tak jak pytałeś, ale u nas w rejonie zostało to rozwiązane w trochę inny sposób. Kilku druhów OSP ma normalne etaty w UG i w razie potrzeby (alarmu) mogą opuścić stanowisko pracy i udać się na alarm.

U mnie w jednostce jeden z kierowców ma w gminie etat (nie związany ze strażą pożarną) i pozwolenie, że w razie alarmu może wyjść z pracy i udać się na alarm.

Myślę że to idealny kompromis - zawsze w UG znajdzie się jakiś etat na który ktoś z OSP spełnia wymagania, więc jeżeli tylko jest dobra wola obu stron to uważam to za świetne rozwiązanie.
Przy okazji pokazuje to okolicznym pracodawcom, że należy zwalniać ochotników z obowiązku pełnienia pracy na czas alarmu.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zatrudnienie druhów przez Gminę
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2021, 19:56:44 »
Teoretycznie w u.o o.p.poż jest wymieniona gminna zawodowa straż pożarna ale nie spotkałem się nigdzie z takim tworem.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Zatrudnienie druhów przez Gminę
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2021, 12:21:51 »
Tez to doczytałem,ale w moim rozumowaniu niestety chyba chodzi o te gminne posterunki PSP, co są otwierane na pewien okres w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Zatrudnienie druhów przez Gminę
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 08, 2021, 00:27:49 »
Powiem tak: nie znam jednostki która by tak funkcjonowała. Natomiast czysto teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie żeby takie etaty utworzyć, tylko właśnie jak wspomniał @oliwier trzeba by było sprawdzić przepisy czy mogłyby to być etaty "strażackie", czy nazwane nieco inaczej. Bo zawód "strażak" to się w zasadzie póki co jeszcze zdobywa w szkołach/ośrodkach szkolenia PSP, względnie w CSLog jeśli mowa o WSP.

P.S.
Ja nic nie mówię, ale robota w budżetówce nie jest zbyt opłacalna delikatnie mówiąc. A to może być większy problem niż utworzenie etatu. Bo OSP to hobby i pasja, ale jednak coś do gara trzeba włożyć, a jak człowiek jest na dorobku i ma 3 tysiące miesięcznie kredytu hipotecznego no to już w ogóle...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE