Autor Wątek: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"  (Przeczytany 18080 razy)

Offline flameproof

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« dnia: Lipiec 08, 2021, 10:23:37 »
W końcu coś się ruszyło z ratownictwem medycznym w KSRG. W końcu są nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG".
Po pierwszym czytaniu - nie wygląda to źle.
Zapraszam do dyskusji. :straz:

Link do zasad: https://www.gov.pl/web/kgpsp/wykaz-wazniejszych-zasad-obowiazujacych-w-ksrg

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 08, 2021, 12:53:58 »
To jest mało powiedziane.To wygląda naprawdę dobrze,wreszcie robi się miejsce na użycie ratownika medycznego nawet i w OSP,mało tego gość nawet będzie mieć swój plecak

Offline pafnucek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 08, 2021, 14:37:14 »
a jakiś dodatek z tego tytułu będzie czy znowu nieetatowe stanowisko ku chwale ojczyzny?

« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2021, 14:44:00 wysłana przez pafnucek »

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 08, 2021, 15:17:44 »
a jakiś dodatek z tego tytułu będzie czy znowu nieetatowe stanowisko ku chwale ojczyzny?

A czy za wszystko musi być dodatek? Idąc twoim tokiem rozumowania kierowca też powinien mieć bo uprawnienia dodatkowe, grupy specjalistyczne również a jest tak? Nie, więc uważam że głupie pytanie.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 08, 2021, 16:22:01 »
Słuchaj, szkołę robiłem będąc już w służbie za swoją kasę by ją wykorzystać w dodatkowym dorabianiu, a jak dziś pamiętam słowa dowódcy zmiany jak chciałem wolne na zjazd "lepiej żebyś umiał tynkować i malować, to większy byłby pożytek niż twojego ratownictwa". Wszystko działa w obie strony.

Oczywiście że kierowca lub grupy specjalistyczne powinny mieć dodatkową kasę, w każdej firmie im masz więcej uprawnień/kursów potrzebnych twojemu pracodawcy tym twoje zarobki rosną....

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 08, 2021, 16:36:01 »
Słuchaj, szkołę robiłem będąc już w służbie za swoją kasę by ją wykorzystać w dodatkowym dorabianiu, a jak dziś pamiętam słowa dowódcy zmiany jak chciałem wolne na zjazd "lepiej żebyś umiał tynkować i malować, to większy byłby pożytek niż twojego ratownictwa". Wszystko działa w obie strony.

Oczywiście że kierowca lub grupy specjalistyczne powinny mieć dodatkową kasę, w każdej firmie im masz więcej uprawnień/kursów potrzebnych twojemu pracodawcy tym twoje zarobki rosną....

Ale ja Cię doskonale rozumiem. Też robiłem studia będąc w służbie za swoje pieniądze i po ukończeniu żadnego dodatku nie dostałem... :zamknij:

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 08, 2021, 16:39:02 »
a jakiś dodatek z tego tytułu będzie czy znowu nieetatowe stanowisko ku chwale ojczyzny?

A czy za wszystko musi być dodatek? Idąc twoim tokiem rozumowania kierowca też powinien mieć bo uprawnienia dodatkowe, grupy specjalistyczne również a jest tak? Nie, więc uważam że głupie pytanie.

W sklepie i rachunki za prąd i opał też też masz gratis , kolega na poważnie ? Kierowaca , dowódca i rat med za dodatkowe umiejętności i uprawnienia powinni mieć dodatek . A jak zwykły strażak chciałby też taki dostać to powinien się rozwijać . Najgorszym demotywatorem jest brak odpowiedniego wynagrodzenia , za ponadpodstwowe obowiązki .

Offline wojan

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 08, 2021, 16:58:09 »
Mam wrażenie, że niektórym to mógłbyś wrzucić do plecaka przycisk do odpalenia rakiet skierowanych na Rosje i napisać na nim
"super specjalistyczny ratownik strażak medyczny w grupie specjalistycznej osp/psp" i z uśmiechem na twarzy nosiliby za darmo ten
plecak byle się tylko pokazać i dowartościować. Nie zdając sobie w ogóle sprawy z jaka odpowiedzialnością się to wiąże.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 08, 2021, 17:17:42 »
Słuchaj, szkołę robiłem będąc już w służbie za swoją kasę by ją wykorzystać w dodatkowym dorabianiu, a jak dziś pamiętam słowa dowódcy zmiany jak chciałem wolne na zjazd "lepiej żebyś umiał tynkować i malować, to większy byłby pożytek niż twojego ratownictwa". Wszystko działa w obie strony.

Oczywiście że kierowca lub grupy specjalistyczne powinny mieć dodatkową kasę, w każdej firmie im masz więcej uprawnień/kursów potrzebnych twojemu pracodawcy tym twoje zarobki rosną....

Ale ja Cię doskonale rozumiem. Też robiłem studia będąc w służbie za swoje pieniądze i po ukończeniu żadnego dodatku nie dostałem... :zamknij:


To skoro Ty nie dostałeś to i innym się nie należy? A czy ktoś zapłaci ubezpieczenie od podejmowanych czynności medycznych albo ekspozycji zawodowej?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2021, 17:29:07 wysłana przez rocky323 »

Offline pafnucek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 09, 2021, 00:01:54 »
a jakiś dodatek z tego tytułu będzie czy znowu nieetatowe stanowisko ku chwale ojczyzny?

A czy za wszystko musi być dodatek? Idąc twoim tokiem rozumowania kierowca też powinien mieć bo uprawnienia dodatkowe, grupy specjalistyczne również a jest tak? Nie, więc uważam że głupie pytanie.
nie ma sensu w ogóle z Tobą wchodzić w dyskusje....
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2021, 00:05:02 wysłana przez pafnucek »

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 09, 2021, 09:47:03 »
W naszej kompetencji jest wykonywanie czynności w zakresie KPP, ratownictwo medyczne to już zakres PRM. Więc na dobrą sprawę pracodawca miałby komuś płacić za to że wykonuje czynności które nie są w obowiązkach jego firmy. Przepis powstał bo wielu ratowników chciało mieć możliwość wykonywać szerszy zakres czynności jeśli mają wiedzę którą na to pozwala. Teraz dalej jest źle bo jak wprowadzili przepis to nie ma dodatku. Będzie dodatek to dalej znajdzie się jakiś powód do narzekania...

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 09, 2021, 11:42:20 »
Już nie zrzucaj wszystkiego na marudzenie. Najlepiej,gdy wypowiadają się Ci którzy nie mają pojęcia o specyfikach grup . Bo strazacy chcieli wykorzystywać wykształcenie ratownika i wielmożny im na to zezwolił?  Śmiać mi się chce jak niektórzy się podniecają, że będą podawać leki. No tak skoro rząd ma w pompie ratownictwo medyczne to za chwile wepchnie to strażakom. 01 chciałby,żeby 1/3 stanu psp była ratolami po co ? Odpowiedź wyżej.  Uważam, że na naszym poziomie wystarczy solidna podstawa w formie kpp na wysokim poziomie. I po jednym ratowniku na zmianie,by pilnował tego poziomu wiedzy i umiejętności.

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 09, 2021, 13:31:18 »
Ja uważam tak samo jak kolega wyżej. A Tu młody ambitny medyk się sadzi bo ku chwale ojczyzny  pewnie jeszcze za pracę na narodowym chciałby oficera :fiuu:

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 09, 2021, 14:28:47 »
Podzielam opinie kolegów wyżej. Wq mnie mało tego. Ten ambitny ratownik znając życie to jeszcze za swoje będzie musiał wykupić ubezpieczenie za podejmowane medyczne czynności ratunkowe bo 01 też będzie miał to w pompie. I zacznie się jazda GBA do bólu brzucha od trzech dni...tak jak z osami i pszczołami.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 09, 2021, 14:51:32 »
Oczywiście. Dyspozytorzy PRM nie omieszkają się tego wykorzystać jak tylko będą mieli zezwolenie.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 09, 2021, 18:27:53 »
Już nie zrzucaj wszystkiego na marudzenie. Najlepiej,gdy wypowiadają się Ci którzy nie mają pojęcia o specyfikach grup . Bo strazacy chcieli wykorzystywać wykształcenie ratownika i wielmożny im na to zezwolił?  Śmiać mi się chce jak niektórzy się podniecają, że będą podawać leki. No tak skoro rząd ma w pompie ratownictwo medyczne to za chwile wepchnie to strażakom. 01 chciałby,żeby 1/3 stanu psp była ratolami po co ? Odpowiedź wyżej.  Uważam, że na naszym poziomie wystarczy solidna podstawa w formie kpp na wysokim poziomie. I po jednym ratowniku na zmianie,by pilnował tego poziomu wiedzy i umiejętności.

Mialem coś napisać w tym temacie, ale podpisuje się pod tym co napisałeś Ty 😊 ja się nie będę podejmował żadnych medycznych czynności ratunkowych w straży bez zapewnienia dodatkowego uposażenia, ubezpieczenia, odpowiedniego sprzętu i ludzi. Jedyne co na obecną chwilę mogę zrobić z MCR na miejscu przed przyjazdem ZRM to ewentualnie założyć wkłucie co by zdążyć przed zapadnięciem się żył... tyle i aż tyle.

Jak ktoś chcę dać sobie wrzucić na garby dodatkowe obowiązki za damski ch*j to powodzenia  :straz:
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline jrggrj

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 11, 2021, 12:28:34 »
W jaki sposób wykształcić kilka tysięcy strażaków?? Wiadomo można iśc na studia ale czy komendant będzie skłonny oddelegować kilku funkcjonariuszy a co za tym idzie wygenerować jakże cenne nadgodziny :pyt:

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 11, 2021, 12:58:46 »
W jaki sposób wykształcić kilka tysięcy strażaków?? Wiadomo można iśc na studia ale czy komendant będzie skłonny oddelegować kilku funkcjonariuszy a co za tym idzie wygenerować jakże cenne nadgodziny :pyt:
A nie lepiej dać rat medycznym dobrze zarobić ? I im się nie wcinać w zakres obowiązków.  U nas tylko KPP

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 11, 2021, 21:48:59 »
W jaki sposób wykształcić kilka tysięcy strażaków?? Wiadomo można iśc na studia ale czy komendant będzie skłonny oddelegować kilku funkcjonariuszy a co za tym idzie wygenerować jakże cenne nadgodziny :pyt:
A nie lepiej dać rat medycznym dobrze zarobić ? I im się nie wcinać w zakres obowiązków.  U nas tylko KPP

Ktoś już pewnie to dobrze policzył :) taniej będzie w ramach obowiązków służbowych wyszkolić strażaków i w tych samych pieniądzach zapewnić czerwone karetki w PSP. Zawsze będą oszczędności z systemowych RM i lekarzy. Albo zostaną wciągnięci w struktury PSP jak to miało już miejsce na lotniskach
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline jrggrj

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 11, 2021, 22:23:48 »
Może ktoś to policzył ale czy policzył ile czasu trzeba na wykształcenie armii rat.med w straży i przede wszystkim gdzie ich wykształcić powiedzmy na już.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 12, 2021, 08:31:27 »
To ja poroszę dodatek za gaszenie lasów bo jestem z wykształcenia leśnikiem i na obronie miałem temat pracy "Wykorzystanie samolotów i śmigłowców podczas działań gaśniczych w kompleksach leśnych"
Podejrzewam że większość funkcjonariuszy (poza kolegami po dziennej SGSP i tych po liceum) ma jakieś dodatkowe wykształcenie przydatne w służbie i naturalne jest że firma z tego będzie korzystać.
Po ostatnich burzach i zniszczonych dachach chłopaki zajmujący się dekarstwem byli na wagę złota. Dzięki nim robota w wielu miejscach poszła dużo sprawniej. I też powinni mieć dodatki większe?
Sorry koledzy medycy ale części z Was to już się w głowach przewraca.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Online michas2511

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 12, 2021, 08:43:14 »
Może ktoś to policzył ale czy policzył ile czasu trzeba na wykształcenie armii rat.med w straży i przede wszystkim gdzie ich wykształcić powiedzmy na już.
Przecież na SGSP podobno ma ruszyć kierunek Ratownictwo Medyczne.

Offline swiezy22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 12, 2021, 09:59:47 »
Może ktoś to policzył ale czy policzył ile czasu trzeba na wykształcenie armii rat.med w straży i przede wszystkim gdzie ich wykształcić powiedzmy na już.
Przecież na SGSP podobno ma ruszyć kierunek Ratownictwo Medyczne.
To nie będzie takie proste. Sądzę, że ten kierunek w przeciągu najbliższych kilku lat nie ma szans ruszyć, szkoła nie ma zaplecza sprzętowego jak i nie posiada wykładowców którzy by mogli nauczać na tym kierunku studiów.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 12, 2021, 10:41:46 »
Oliwier z całym szacunkiem. Ja nie o pieniądzach ani dodatkach. Wiesz do czego to doprowadzi? Przytoczyłeś przykład zerwanego dachu. Ok, strażacy dekarze na wagę złota, ALE podczas usuwania skutków nieprzewidzianej nawałnicy, burzy. A wiesz jak to będzie wyglądało u rat medów na przykładzie dachu? Będzie zgłoszenie że u Pana Heńka od tygodnia na stodole w szczerym polu wisi naderwana dachówka która nikomu nie zagraża ( ból brzucha ). Pan Heniek dzwonił po dekarzy ( ZRM ) którzy stwierdzili że nie mają wolnych terminów ( brak wolnych karetek i brak zagrożenia zycia ). Wtedy dyspozytor CPR wpadnie na pomysł że przecież jest PSP z rat medami i sprzętem i ich może wysłać.i wysyła. Rozumiesz analogię? O to w tym chodzi.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2021"
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 12, 2021, 11:32:13 »
Może ktoś to policzył ale czy policzył ile czasu trzeba na wykształcenie armii rat.med w straży i przede wszystkim gdzie ich wykształcić powiedzmy na już.
Przecież na SGSP podobno ma ruszyć kierunek Ratownictwo Medyczne.
To nie będzie takie proste. Sądzę, że ten kierunek w przeciągu najbliższych kilku lat nie ma szans ruszyć, szkoła nie ma zaplecza sprzętowego jak i nie posiada wykładowców którzy by mogli nauczać na tym kierunku studiów.
To jedno. Druga sprawa, to że już widzę ten las rąk chętnych do komplikowania sobie życia.