Autor Wątek: Wybory walne, zmiana zarządu  (Przeczytany 1218 razy)

Offline First3x

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Wybory walne, zmiana zarządu
« dnia: Lipiec 06, 2021, 15:58:57 »
Witam serdecznie, jest to mój pierwszy post, jednak wydaje mi się, że jest na czasie.

W naszej jednostce w najbliższym czasie odbędzie się zebranie walne wyborcze. Od wielu lat zarząd, który kieruję naszym stowarzyszeniem to w większości fikcja. Są to nieodpowiednie osoby, które duża część strażaków chce usunąć.

Wielokrotnie czytałem nasz statut, który jest chyba statutem wzorcowym. Mam problem ze zrozumieniem go. Mianowicie chodzi o wybór nowego zarządu. Chcemy odwołać cały zarząd, każdego członka, jednak w zapisie co do zarządu znalazłem wpis, że 1/3 zarządu musi pozostać, to samo jest jeśli chodzi o komisję rewizyjna. Moje pytanie brzmi czy ja dobrze to rozumiem, czy ten zapis odnosi się do zwykłego zebrania walnego, które odbywa się co roku. W razie potrzeby mogę wrzucić zdjęcie zapisu.

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Wybory walne, zmiana zarządu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 06, 2021, 16:10:24 »
Cytuj
Zarząd może dokooptować do swego składu nowych członków na miejsce ustępujących w liczbie nie przekraczającej 1/3 ustalonego składu.
Jeżeli chodzi o przytoczony zapis, to dotyczy innej sytuacji, nie normalnych wyborów podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Zapis ten chyba obowiązuje, gdy w czasie kadencji władz zachodzi potrzeba uzupełnienia składu zarządu.

Offline First3x

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Wybory walne, zmiana zarządu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2021, 16:19:30 »
Czyli w takim razie źle zrozumiałem. Tym lepiej to znaczy, że możemy zrobić pełne porządki. Dziękuję za odpowiedź

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Wybory walne, zmiana zarządu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2021, 16:53:49 »
Pierwszą rzeczą jaka musicie zrobić to zgłosić kandydatury "swoich" ale to i tak nie oznacza że w 100% będziecie mieli skład zarządu taki jak chcecie. To jest demokracja.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Wybory walne, zmiana zarządu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 07, 2021, 11:08:44 »
Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy kandydatów do zarządu jest tylu, ile miejsc. Wtedy można zrobić głosowanie "blokiem" i po prostu jawnie przegłosować nowy skład zarządu, który spośród siebie wybierze funkcyjnych. Jak rozumiem w Twojej sytuacji tak dobrze nie będzie, więc jak pisali koledzy wyżej - zgłoście swoich kandydatów - nikt nie ma prawa nikomu odmówić startu w wyborach - no i później w głosowaniu tajnym głosujcie na "swoich"...