Autor Wątek: Członkowie MDP a kworum na Walnym  (Przeczytany 2739 razy)

Offline jerzyski2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Członkowie MDP a kworum na Walnym
« dnia: Czerwiec 09, 2021, 10:35:17 »
Mam pytanie!
Czy członków MDP, których należy wpisać na listę obecności Walnego Zebrania liczy się też do kworum ważności zebrania? Jedno co jest pewne to to iż członkowie MDP w wieku 16-18 lat mogą być wybierani do władz OSP.
Nigdzie czegoś takiego nie mogę znaleźć a statut także jednoznacznie czegoś takiego nie określa.

Offline Orijale1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2021, 12:55:47 »
U nas w jednostce w trakcie poprzednich wyborów mieliśmy ten sam problem. Ustaliliśmy, że nielogicznym jest możliwość wyboru do władz osób w wieku 16 lat, a jednoczesny brak prawa głosu. Od tamtego momentu przyjmujemy, że każdy członek w momencie ukończenia 16 roku życia ma prawo głosu. Praktykujemy to od 5 lat, do tego momentu nie było w związku z tym żadnego problemu.

Offline jerzyski2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2021, 13:49:15 »
Dzięki, chodzi mi raczej o to, czy członkowie MDP po wpisaniu na listę są liczeni do kworum, czyli do prawomocności zebrania? W naszej OSP jest 35 członków oraz dodatkowo 25 członków MDP, co daje w sumie 60 osób czyli żeby zebranie było prawomocne i się odbyło, potrzebuję minimum 30 osób. W statucie mam wpis iż członkowie MDP w wieku 16-18 lat mogą wybierać i być wybierani, ale czy pozostali młodsi z MDP wliczają się do obliczenia kworum?

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2021, 15:03:35 »
Wg mnie zależy od statutu. U nas jest zapisane wyraźnie, że prawo głosu mają członkowie honorowi i czynni. Wspierający i MDP nie mają prawa głosu, choć MDP od 16lat mogą być wybierani do władz. Ten zapis był podyktowany tym by w Zarządzie był przedstawiciel młodzieży - jeżeli zechcą takowego mieć - współpracujący z członkiem Zarządu zajmującym się młodzieżą - ot, taki ukłon w stronę młodych...

Jeżeli mają prawo głosu - liczą się do kworum, jeżeli nie to się nie liczą. Jeżeli zapis statutu mówi że od lat 16 mogą wybierać tzn. że tylko 16+ się liczą.

Offline Orijale1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2021, 10:02:45 »
Cytuj
W statucie mam wpis iż członkowie MDP w wieku 16-18 lat mogą wybierać i być wybierani, ale czy pozostali młodsi z MDP wliczają się do obliczenia kworum?

Soory, nie zrozumiałem do końca wcześniejszego pytania. Jeżeli młodsi nie mają prawa głosu to logicznym jest że nie wliczają się do obliczenia kworum. U nas w jednostce w tym roku, w związku z niepewną sytuacją epidemiologiczną, wstrzymaliśmy się nawet od zapraszania młodszych członków na zebranie.

Offline jerzyski2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 10, 2021, 12:52:36 »
No właśnie, ja także mam taki zamiar, tylko naszły mnie wątpliwości, ponieważ tak czy tak na listę należy wpisać wszystkich członków także tych z MDP i jak się odniesie w późniejszym czasie do tego KRS? jeżeli z obliczeń wyniknie iż nie ma kworum! Na liście nie jest napisane że dana osoba jest członkiem MDP i to poniżej 16 roku życia! Takie są właśnie moje wątpliwości.
Pozdrawiam

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 10, 2021, 20:55:46 »
W protokole komisji mandatowej jest zapis: "na podstawie listy obecności komisja stwierdza, że na ogólną liczbę .... członków OSP  uprawnionych do głosowania, w walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym członków OSP uczestniczy ____, co stanowi _____ %"
czyli liczymy tylko tych, którzy mają prawo głosu. MDP od 16 roku jak najbardziej się liczy.

Offline jerzyski2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 11, 2021, 08:46:43 »
No i o coś takiego mi właśnie chodziło!
Człowiek szuka odpowiedzi dniami i nocami w internecie i nic! a trzeba było we własnych dokumentach!
Dzięki - Krzysiek_2k
Sorry za zamieszanie, ale może komuś także się ta informacja przyda
Pozdrawiam

Offline kacsper

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 11, 2021, 10:34:00 »
Różne statuty różne zapisy.
Decyduje jedna kwestia: czy ktoś został przyjęty przez zarząd w poczet członków zwyczajnych czy też nie.

Offline jerzyski2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 11, 2021, 11:42:22 »
Różne statuty różne zapisy.
Decyduje jedna kwestia: czy ktoś został przyjęty przez zarząd w poczet członków zwyczajnych czy też nie.
To tak chyba nie do końca. Z większości statutów wynika iż członkowie MDP są członkami zwyczajnymi ponieważ zostali uchwałą zarządu przyjęci do OSP, a jednak w wieku poniżej 16 lat nie mają prawa wybierać i być wybieranymi do władz, czyli nie wlicza się ich do kworum zebrania

Offline donbaranesko

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 17, 2021, 18:39:08 »
Witam,
ja mam pytanie troszkę z innej beczki.

Podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego wybraliśmy nowy zarząd, a raczej zmieniliśmy osoby, które były jedynie na papierze.
Z tego wszystkiego zapomnieliśmy wybrać delegatów i przedstawicieli do zarządu gminnego.
Tutaj rodzi się pytanie - co w takiej sytuacji teraz zrobić. Doszły nas słuchy, że wybory mają zostać powtórzone. OK, ale całością łącznie z wybraniem nowego zarządu, czy tylko w kwestii wybrania delegatów i przedstawicieli?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Członkowie MDP a kworum na Walnym
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 17, 2021, 21:01:17 »
Wybory jak i walne zebranie są ważne.
Wybranie delegatów i przedstawicieli jest kompetencją walnego zebrania, ale nie obowiązkiem. Jest na to czas do zebrania wyborczego zarządu gminnego. Do tego czasu powinniście zwołać walne i wybrać delegatów i przedstawicieli.