Autor Wątek: Ściana oddzielenia przeciwpożarowego - podstawy  (Przeczytany 1868 razy)

Offline KrzysztofP5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Ściana oddzielenia przeciwpożarowego - podstawy
« dnia: Maj 22, 2021, 11:03:46 »
Dzień dobry.
Jak mam problem takiej natury.
Kilka lat temu po zakupie działki wybudowałem dom drewniany całoroczny oraz drewutnię (domek gospodarczy drewniany z dachem krytym blachodachówka)
Domek stoi w odległości 3 m od granicy działki sąsiada w granicy działki posadzone tuje .Działka sąsiada to grunty orne o szerokosci ok 40 m a najbliższy budynek ok 50 m od mojego .Domek gospodarczy po kilku latach okazał się za mały i po uzyskaniu zgody w wydziale budowlanym w starostwie na miejscu w/w postawiłem większy 3 x 5 m .Domek stoi na betonowych słupkach. Niestety ten mojemu sąsiadowi już się nie spodobał .W toczącej się już dwa lata sprawie i ciągłych odwołaniach sasiada (już cały dom zabezpieczaek fobosem) decyzją Inspektora Nadzoru Budowlanego mam postawić scianę odgrodzenia przeciwpożarowego lub zabezpieczyć 3 ściany preparatem nie rozprzestrzeniającym ogień stosowanym typowo na zewnątrz (Holzprof itp) Mam do wyboru albo ściana wolnostojąca albo obijanie 3 ścian nowym poszyciem drewnianym i malowanie surowych desek preparatami. Nie wiem dokładnie jak do tego się zabrać ponieważ z budownictwem nie mam nic wspólnego Koszty też nie małe. Moja prośba i pytania. Gdybym chciał postawić scianę wolnostojacą to z jakiego materiału najlepiej tak tez aby za bardzo nie szpeciła ( dom na terenie natury 2000 ) .W jakiej odległości od granicy działki mogę taką ścianę postawić - drewutnia dokładnie 3,2 m od granicy działki i na ile powinna lub nie być oddalona od ściany drewutni.Ze wzgledu na charakter sasiada spodziewam się wszystkiego i musze to zrobić raz a dobrze. Gdybym jednak decydował się na powtórne obijanie 3 ścian deskami to jakie elementy musiałbym poza ścianami pomalować i jaki przeparat uważają Państwo za najlepszy do tego typu zabezpieczeń. Jeszcze raz proszę o pomoc.

Offline KrzysztofP5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ściana oddzielenia przeciwpożarowego - podstawy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2021, 18:31:53 »
Dzień dobry ponownie.
Mam decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego - muszę zbudować ścianę odgrodzienia przeciwpożarowego z parametrem REI 60 . Prosze o podpowiedż z czego ją zbudować aby spełniała tę normę i jak potem udowodnić ze te normy spełnia. Chciałbym aby była cieńsza niz pustak komórkowy o gr 24 mm .Proszę o pomoc.

Offline articulus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Ściana oddzielenia przeciwpożarowego - podstawy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2021, 15:14:03 »
Skorzystaj z Instrukcji ITB 409.
Z tego co widzę cegła dziurawka od 65mm spełnia (R)EI 60 - ta ściana nie jest nośna. Pamiętaj, że ściana oddzielenia przeciwpożarowego musi posiadać własny fundament.