Autor Wątek: Budynek PM - woda do zewnętrznego gaszenia pożaru  (Przeczytany 1366 razy)

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Budynek PM - woda do zewnętrznego gaszenia pożaru
« dnia: Maj 19, 2021, 12:59:19 »
Witam,

Może ktoś podpowie ...
Mam budynek PM o powierzchni 280 m2 zlokalizowany w jednostce osadniczej (wsi) do 100 mieszkańców, ponadto przedmiotowy budynek PM wraz z dwoma innymi budynkami PM oraz budynkiem mieszkalnym zlokalizowane są w odległości ok 200 m od granicy od granic ciągłej zabudowy tej miejscowości ...
Czy wymagane jest zapewnienie wody do zewnętrznego gaszenia pożaru?

Offline sobis_91

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Budynek PM - woda do zewnętrznego gaszenia pożaru
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2021, 21:55:14 »
Zaopatrzenie w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru jest wymagane, niezależnie gdzie usytuowany jest budynek.

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Budynek PM - woda do zewnętrznego gaszenia pożaru
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2021, 07:13:01 »
Kolego a z jakiego przepisu to wynika?

Offline sobis_91

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Budynek PM - woda do zewnętrznego gaszenia pożaru
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2021, 12:13:00 »
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Budynek PM - woda do zewnętrznego gaszenia pożaru
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2021, 12:41:51 »
Czytam ... Rozdział 2 tego rozporządzenia:
Rodzaje obiektów wymagających zapewnienia przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru
§ 3. Obiekty wymagające zapewnienia przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru:
1. Zapewnienie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru jest wymagane dla:
1) jednostek osadniczych o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 osób, niestanowiących zabudowy kolonijnej, a także znajdujących się w ich granicach: budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektów budowlanych produkcyjnych i magazynowych;
2) budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektów budowlanych produkcyjnych i magazynowych, znajdujących się poza granicami jednostek osadniczych wymienionych w pkt 1, o kubaturze brutto przekraczającej 2.500 m3 lub o powierzchni przekraczającej 500 m2, z wyjątkiem stacji paliw płynnych ze zbiornikami o łącznej pojemności do 200 m3 i stacji gazu płynnego;

Moja wieś ma do 100 osób jak to się ma do wymagań par. 3 ust 1 pkt 1)?

Offline Kapi937

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Budynek PM - woda do zewnętrznego gaszenia pożaru
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 20, 2021, 15:03:00 »
Jak dla mnie nie musi być zapewniona woda do zewnętrznego gaszenia pożaru, podobnie jest z obiektami np przy autostradach, które są poza miastami i tam nie musi być hydrantów czy zbiorników.

Offline sobis_91

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Budynek PM - woda do zewnętrznego gaszenia pożaru
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 20, 2021, 16:12:03 »
Mój błąd, nie doczytałem że miejscowość  do 100 osób. Zagadnienie ciekawe. Jeszcze pytanie, czy nie mamy do czynienia z zabudową kolonijną?