Autor Wątek: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP  (Przeczytany 40058 razy)

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #175 dnia: Lipiec 01, 2021, 12:40:58 »
Mam takie pytanie. Czy nadal planowana jest kategoryzacja OSP że względu na Posiadany sprzęt i wyszkolenie. Ja wiem ze są teraz kategorie JOT ale nikt z tego nie korzysta. Miał być JRG OSP ale ponoć tego nie będzie więc jak ma być po ustawie. Na konsultacjach w naszym powiecie był jeszcze temat JRG OSP i miało to niejako zastąpić albo wsponóc KSRG. Tłumaczono nam że jednostki które mają sprzęt i ludzi na odpowiednim poziomie będą tak samo dysponowane jak teraz KSRG. Poprostu miało być nowe rozdanie w oparciu o sprzęt i ludzi. Coś ktoś w temacie?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #176 dnia: Lipiec 01, 2021, 13:55:30 »
Zaskakujący pomysł i obawiam się, że nieco na taki system za wcześnie a wprowadzenie tego typu rozwiązań wymaga wielu przemyśleń i przedsięwzięć.

Niemniej są kraje, w których wygląda to w ten sposób, że ochotnicy przechodzą normalne szkolenie, pełnią służbę w jednostkach zawodowych na zasadzie wolontariatu, ale podlegając wszelkim przepisom obowiązującym zawodowych. Określona jest liczba godzin do "odsłużenia". Oczywiście nikt nie bierze byle turbola do takiego systemu a jest preselekcja, praktycznie jak na naborze na zawodowego. Po jakimś czasie, gdy są wolne etaty, tacy ludzie mają priorytet, o ile mają pozytywną opinię przełożomnych.
W zasadzie to trochę jak u nas służba przygotowawcza, tylko taniej.
Czy kierunek słuszny? Trudno powiedzieć. Na pewno trudno zrobić to tak, żeby było dobrze.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #177 dnia: Lipiec 06, 2021, 16:51:34 »
W załączeniu link do projektu ustawy o OSP w nowym brzmieniu i sugeruje przeczytać również ocenę skutków regulacji https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12348654/katalog/12800481#12800481
Miłego czytania
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #178 dnia: Lipiec 06, 2021, 17:31:33 »
@Eqinox

Dzięki za link i informacje. Możesz podpowiedzieć co zwróciło Twoją uwagę w ocenie skutków regulacji? Bo przejrzałem je na szybko ale nic co by mogło negatywnie oddziaływać na OSP nie rzuciło mi się w oczy.



Ogólnie projekt oceniam pozytywnie. Lekkie zastrzeżenia mam do Art. 32 i Art. 36 (dalej obstaję, że w 36 w podpunkcie drugim powinno być zapisane na jego początku "W przypadku likwidacji Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej lub likwidacji Ochotniczej Straży Pożarnej").

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #179 dnia: Lipiec 06, 2021, 17:57:41 »
@Eqinox
Dzięki za link i informacje. Możesz podpowiedzieć co zwróciło Twoją uwagę w ocenie skutków regulacji? Bo przejrzałem je na szybko ale nic co by mogło negatywnie oddziaływać na OSP nie rzuciło mi się w oczy.
Ogólnie projekt oceniam pozytywnie. Lekkie zastrzeżenia mam do Art. 32 i Art. 36 (dalej obstaję, że w 36 w podpunkcie drugim powinno być zapisane na jego początku "W przypadku likwidacji Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej lub likwidacji Ochotniczej Straży Pożarnej").
Ja nie będę oceniał ale tylko tyle powiem, że oceniam go zgoła inaczej  :wacko:
Dla jasności jestem z powiatu gdzie liczba OSP jest trzycyfrowa i z województwa z największą liczbą OSP w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w kraju. Uważam OSP za coś wyjątkowego i tak unikatowego, coś co przetrwało wszystkie zawieruchy historii dlatego bardzo dokładnie czytam tego typu dokumenty. OSR przewiduje wydanie 220 tyś legitymacji a ochotników wg różnych szacunków jest w zależności kto mówi od 600 do nawet 800 tyś. tylko u mnie w województwie jest ich ponad 50 tyś (bez honorowych i wspierających) teraz pytanie czym (w sensie organizacyjnym) lub kim będą ci pozostali? . Widziałem przez lata swojej służby jak świetne jednostki "upadały" a maleńkie wyrastały na "potęgi" widziałem reaktywacje jednostek które aby zebrać fundusze na pierwszy samochód imały się różnych zajęć dlatego jestem ostatnim który wykluczał by poza nawias kogokolwiek a tak to odbieram być może się mylę. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #180 dnia: Lipiec 06, 2021, 21:48:20 »
Legitymacja ma dotyczyć członków posiadających uprawnienia do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych - ratowników, stąd nie będą jej posiadać wszyscy członkowie OSP.

Dla pozostałych członków zapewne pozostaną dotychczasowe legitymacje OSP.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #181 dnia: Lipiec 06, 2021, 22:00:46 »
Legitymacja ma dotyczyć członków posiadających uprawnienia do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych - ratowników, stąd nie będą jej posiadać wszyscy członkowie OSP.

Dla pozostałych członków zapewne pozostaną dotychczasowe legitymacje OSP.
Czyli tak samo to rozumiesz? Segregacja.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #182 dnia: Lipiec 06, 2021, 23:15:05 »
@Eqinox
Dzięki za link i informacje. Możesz podpowiedzieć co zwróciło Twoją uwagę w ocenie skutków regulacji? Bo przejrzałem je na szybko ale nic co by mogło negatywnie oddziaływać na OSP nie rzuciło mi się w oczy.
Ogólnie projekt oceniam pozytywnie. Lekkie zastrzeżenia mam do Art. 32 i Art. 36 (dalej obstaję, że w 36 w podpunkcie drugim powinno być zapisane na jego początku "W przypadku likwidacji Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej lub likwidacji Ochotniczej Straży Pożarnej").
Ja nie będę oceniał ale tylko tyle powiem, że oceniam go zgoła inaczej  :wacko:
Dla jasności jestem z powiatu gdzie liczba OSP jest trzycyfrowa i z województwa z największą liczbą OSP w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w kraju. Uważam OSP za coś wyjątkowego i tak unikatowego, coś co przetrwało wszystkie zawieruchy historii dlatego bardzo dokładnie czytam tego typu dokumenty. OSR przewiduje wydanie 220 tyś legitymacji a ochotników wg różnych szacunków jest w zależności kto mówi od 600 do nawet 800 tyś. tylko u mnie w województwie jest ich ponad 50 tyś (bez honorowych i wspierających) teraz pytanie czym (w sensie organizacyjnym) lub kim będą ci pozostali? . Widziałem przez lata swojej służby jak świetne jednostki "upadały" a maleńkie wyrastały na "potęgi" widziałem reaktywacje jednostek które aby zebrać fundusze na pierwszy samochód imały się różnych zajęć dlatego jestem ostatnim który wykluczał by poza nawias kogokolwiek a tak to odbieram być może się mylę.
Legitymacje mają być tylko dla strażaków-ratowników.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #183 dnia: Lipiec 07, 2021, 07:04:54 »
Legitymacje mają być tylko dla strażaków-ratowników.
Czyli 25% może 30 % ochotników. Co z resztą?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #184 dnia: Lipiec 07, 2021, 10:16:17 »
Nic, legitymacja i związane z nią przywileje mają być dla czynnych ratowników a nie członków stowarzyszenia.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #185 dnia: Lipiec 07, 2021, 12:43:34 »
Zastanawia mnie w jaki sposob będzie regulowane to kto to  "czynny strażak" i co będze musiało być spełnione by dostać ta legitymację. Bo dla kogoś czynny strażak to osoba z kilkoma wyjazdami, a dla kogoś innego z kilkudziesięcioma jak nie więcej.

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #186 dnia: Lipiec 07, 2021, 14:22:15 »
Zastanawia mnie w jaki sposob będzie regulowane to kto to  "czynny strażak" i co będze musiało być spełnione by dostać ta legitymację. Bo dla kogoś czynny strażak to osoba z kilkoma wyjazdami, a dla kogoś innego z kilkudziesięcioma jak nie więcej.
Będzie to  uregulowane szkoleniami tj.ten który ma minimum kurs podstawowy dostaje legitymacje i wszystkie profity z nią związane,a kto nie ma żadnych szkoleń nie dostaje nic

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #187 dnia: Lipiec 07, 2021, 18:00:20 »
Zastanawia mnie w jaki sposob będzie regulowane to kto to  "czynny strażak" i co będze musiało być spełnione by dostać ta legitymację. Bo dla kogoś czynny strażak to osoba z kilkoma wyjazdami, a dla kogoś innego z kilkudziesięcioma jak nie więcej.
Będzie to  uregulowane szkoleniami tj.ten który ma minimum kurs podstawowy dostaje legitymacje i wszystkie profity z nią związane,a kto nie ma żadnych szkoleń nie dostaje nic
Jakie niby te ,,profity ,, mają być.

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #188 dnia: Lipiec 07, 2021, 18:05:31 »
Zastanawia mnie w jaki sposob będzie regulowane to kto to  "czynny strażak" i co będze musiało być spełnione by dostać ta legitymację. Bo dla kogoś czynny strażak to osoba z kilkoma wyjazdami, a dla kogoś innego z kilkudziesięcioma jak nie więcej.
Będzie to  uregulowane szkoleniami tj.ten który ma minimum kurs podstawowy dostaje legitymacje i wszystkie profity z nią związane,a kto nie ma żadnych szkoleń nie dostaje nic
No, ale szkolenie może zrobić każdy ( w miare możliwości) w jednostce,a poźniej nie pokazac się na żadnej akcji przez X lat. W moim odczuciu to delikatnie mówiąc może być krzywdzące w stosunku do inych strażaków którzy beda miec więcej niz np kurs podstawowy.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #189 dnia: Lipiec 12, 2021, 22:12:46 »
Wyszkolenie raczej mowa o z tym z kursów organizowanych przez PSP i aktualne badania. Podejrzewam też że taki osobnik będzie musiał figurować jako wyjazdowy w swojej OSP. A jakie profity... możemy się tylko domyślać.

Co zaś do tematu zrównania przeszkolenia, to chciałem tylko zauważyć, że podobnie to działa obecnie w wojsku. Przysięgę wojskową można "strzelić" w 16 (WOT) lub 12 dni (dla absolwentów szkół mundurowych), no jak ktoś ma pecha i się nie łapie na pierwsze dwie opcje to czeka go "aż" 28 dni szkolenia. Kaprala można zrobić w trzy tygodnie (moduł pdf LA). Oficer - przynajmniej kiedyś - od zera w pół roku. Teraz jeśli zachowano proporcjonalne skrócenia czasu szkolenia powinno dać się ogarnąć w 3 miesiące.

Czyli zrobić się to da, tylko niekoniecznie powinno - zależy do jakiego pułapu maksymalnie by to miało być. Raczej aspiranta nawet w takim systemie (OSP) bym nie widział, a co dopiero oficera. Natomiast poniżej, w sumie czemu nie - tylko żeby to było z głową zrobione. Tylko czy aby to jest najważniejszy problem na ten moment?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #190 dnia: Lipiec 13, 2021, 09:00:16 »
Mnie to martwi co innego, na wszelkie szkolenia będą wpisywane córki, wnuczki, szwagrowie prezesów, naczelników a potem będzie to rodziło patologiczne wykazywanie ich raz w roku na akcji. Jak głośno o tych "dodatkach emerytalnych" - już jeden gość przyleciał ostatnio u mnie w OSP na wyjazd co go nigdy nie było od czasu kursu podstawowego i z rozbrajająca szczerością powiedział, że teraz raz w roku będzie się musiał pojawić i jego żona też chce kurs podstawowy zrobić. To jest Polska i będzie to rodzić chore patologie, raptem rok temu na kurs podstawowy chętnych było 2-3 chłopaków zaangażowanych to teraz mam chętnych 12 osób z czego wiem że jeździć będzie 3. :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:

Offline NickName

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #191 dnia: Lipiec 13, 2021, 09:32:55 »
Heh, no to w sumie wychodzi na to, że coś te dodatki dają do zaangażowania ludzików w OSP. Lepiej mieć 3 co będzie jeździć niż na siłę znaleźć 3 na kurs z czego nikt nie będzie jeździł.
Może zacznie ludziom zależeć i zaczną bardziej się starać może nawet konkurować ze sobą, żeby na ten kurs się dostać, bo będzie dawał on wymierne efekty w przyszłości. Na szybko, myślę, że to moze być korzystne dla OSP, bo generalnie z moich obserwacji, niczego na te chwile OSP nie brakuje oprócz najważniejszego czyli zaangażowanych ludzi. I tego elementu ich angażującego trzeba szukać. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2021, 09:38:32 wysłana przez NickName »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #192 dnia: Lipiec 13, 2021, 09:41:47 »
Mnie to martwi co innego, na wszelkie szkolenia będą wpisywane córki, wnuczki, szwagrowie prezesów, naczelników a potem będzie to rodziło patologiczne wykazywanie ich raz w roku na akcji. Jak głośno o tych "dodatkach emerytalnych" - już jeden gość przyleciał ostatnio u mnie w OSP na wyjazd co go nigdy nie było od czasu kursu podstawowego i z rozbrajająca szczerością powiedział, że teraz raz w roku będzie się musiał pojawić i jego żona też chce kurs podstawowy zrobić. To jest Polska i będzie to rodzić chore patologie, raptem rok temu na kurs podstawowy chętnych było 2-3 chłopaków zaangażowanych to teraz mam chętnych 12 osób z czego wiem że jeździć będzie 3. :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:
Myślę że zarząd podejmując uchwałę na wniosek Naczelnika  o przyjęciu takiego "ochotnika" w struktury OSP - JOT będzie miał na niego OKO  PRZED podjęciem takiej uchwały  :straz:

Offline NickName

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #193 dnia: Lipiec 13, 2021, 10:34:44 »
I dobrze, niech wiedzą, że się ich obserwuję. Nie można tego ukrywać, trzeba to jasno mówić, że będą obserwowani. Jakieś sito musi być, ale liczyć trzeba, że zacznie się ludziom chcieć. Niestety obecne pokolenie trzeba czymś przekupić (smutne ale prawdziwe), żeby się ruszyli z posad.
Niestety, ale żadne najnowocześniejszy wóz nie ugasił jeszcze sam pożaru i nie wrócił sam do remizy, żeby się umyć i zamknąć bramę.
Całe te konsultacje powinny moim zdaniem się rozgrywać wokół jednego - angażowania młodego pokolenia milenialsów. Zaangażowanych nie trzeba przekonywać, żeby jeździli, ale trzeba jakoś zarazić tych, którzy bez selfie do wozu nie wsiądą.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #194 dnia: Lipiec 13, 2021, 11:48:54 »
Mam 12 młodych 16+ - na kurs nie poszedł w tym roku nikt z nich bo przez biurokracje nie dało się załatwić formalności. Na tym etapie każde z nich chciałoby jeździć.

Za rok na kurs da radę iść ilu? 1 może 2? Bo brak miejsc. Potem mają maturę i rodzice ich nie puszczą... Po 3 latach im się odechce bo będą mieć dość bycia dymanymi przez system.

Przekupywanie ludzi nie rozwiąże problemów OSP z zaangażowaniem młodych i ta ustawa nie zmieni nic w tym aspekcie.

Problemem jest koszmarny system szkoleń i biurokracja, nie brak zaangażowania młodego pokolenia...

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #195 dnia: Lipiec 13, 2021, 12:36:09 »
Jeszcze się łudzicie,że obecny 01 KG jest taki cudowny ? Projekt ustawy osp powstał na kolanie. Tak najpierw przejdzie ustawa,a potem powstaną rozporządzenia wykonawcze. To tak jak zapłacić za auto I nie wiedzieć co się dostanie. Porusza się temat jakże "ważny " legitymacji,które sporo będą kosztować i są potrzebne jak  nie powiem co. Zamiast tego właśnie trzeba się było zająć szkoleniami. Padł już na forum fajny pomysł. Nauka wiedzy przy pomocy druchów w jednostce ,a na egzamin do psp. I wtedy egzamin  wynoszący min ilość osób w liczbie 4,by można działać było w zastępie na egzaminie. Szkolenie kierowców konserwatorów do kosza. Sam nauczyłem się więcej podczas ćwiczeń i działań niż na kursie.  Można wymieniać dalej.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #196 dnia: Lipiec 17, 2021, 10:43:06 »
Jest opinia ZOSP RP muszę przyznać, że napracowali się i wygląda to bardzo profesjonalnie gdyby nie literówki i bękarty.
http://www.zosprp.pl/files/news/_pdf/ZOSP.ustawa_OSP.ocena_prawna_projektu_ustawy.v20210712_0900.pdf
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strazak9111

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #197 dnia: Sierpień 11, 2021, 19:42:03 »
Na stronie KG PSP pojawił się projekt ustawy ze zmianami, co o nim sądzicie? Jest kilka rzeczy,  które poprawiono i bardziej mi się podoba, niż pierwsza wersja.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #198 dnia: Sierpień 12, 2021, 13:22:54 »
Zaskoczył mnie zapis, że OSP jest organizacją pożytku publicznego. Jeśli dobrze rozumiem, automatycznie uzyskujemy status OPP, co wiąże się z pewnymi korzyściami, ale też z dodatkowymi obowiązkami. Do tej pory trzeba się było o taki status starać, teraz będzie to automat. Konieczne będą zmiany w statutach, dostosowanie ich do wymagań dla OPP, no i zmiany w księgowości.
1% zbierany bez pośrednictwa ZOSP, a co za tym idzie brak wpływów dla ZOSP - jeśli dobrze rozumiem.

Wykreślono Komendanta Gminnego ZOSP, ale myślę że w gminach można to rozwiązać w ten sposób, że wójt/burmistrz będzie mógł np. na umowę zlecenia zatrudnić "pracownika ds. koordynacji funkcjonowania OSP" - art. 9 ust. 4, czy tam "koordynacji funkcjonowania KSRG" - art. 37 ust. 1




Offline Strazak9111

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #199 dnia: Październik 16, 2021, 04:09:18 »
Pojawiła się jeszcze jedna wersja ustawy, czy zauważyliście istotne zmiany?