Autor Wątek: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP  (Przeczytany 40072 razy)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #150 dnia: Maj 30, 2021, 20:56:18 »
Nie w każdej OSP jest kolorowo. Wybory nie gwarantują zmian na takie jak być powinny.Wiesz dobrze że rządzi ten kto uzbiera tą minimalną większość a wtedy za aprobatą gminy robi co chce. Jak podział bojowy przeszedł by  pod nadzór PSP skończy się eliminowanie niewygodnych osób które nie miały gdzie interweniować np ich w kwestii szkoleń.
Dziś PSP nic nie może zrobić po zmianach  tak.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #151 dnia: Maj 30, 2021, 21:14:40 »
Pamiętam jak możni pewnego kraju uznali, że nie mogą zmienić tego co im się nie podoba, stwierdzili, że władza ich kraju mu szkodzi i poprosili o pomoc władczynie sąsiedniej krainy o pomoc... Pamiętasz jak się to skończyło?

Niech każda jednostka sama sprząta u siebie. Bo proszenie osób spoza i oddawanie władzy w ich ręce, może się bardzo źle skończyć.

PS. Zmobilizujcie się, zbierzcie razem i osiągnijcie większość na Walnym Zebraniu. Z reguły część osób na Walne nie przychodzi - nakłońcie ich by przyszli i poparli Was. Przyjmijcie więcej osób myślących jak Wy. W wyborach w OSP liczy się każdy głos, bo głosujących jest niewielu...

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #152 dnia: Maj 30, 2021, 21:28:42 »
W wielu jednostkach zarzady to koledzy prezesów, którzy zakończyli swoje działania w akcjach lata temu lub zwyczajnie juz im sie nie chce i lubia blokowac młodych. Znam tez jednostki gdzie młodzi chceli zrobić wszytsko by jednostka funkjconowała na najwyzszych obrotach,ale pojawiało sie magiczne słowo "zarząd" i koniec. Jesli zaczynali wlczyć to byli ukracani i zwyczajnie odpuszczali,. W takich jednostkach młodzi czesto rezygnuja i nie chca juz nigdzie działać lub redukują swój udział do wyjazdu na akcje i nic wiecej.

Ustawa ma nie poprawiac działania OSP od środka,bo to lezy w kswestii ludzi którzy pracuja ze sobą- by im pracowało się lepiej. Tylko powinna obrać na cel funkcjonowanie od szkoleń po wyjazdy jednostek.

Było by moim zdaniem dobrze gdyby PSP miało większa kontrole nad stanem osobowym OSP i ich wyszkoleniem. Ile razy widzie sie czy czyta o druchach bez uprawień/badań jeżdżących na akcje na zasadzie-dogadane z prezesem/naczelnikiem i w razie W to jest na miejscu. Gmina tez niewiele robi w tym kierunku by taki precedens ukrócić. Ile razy jest zdiwienie,ze przyjezdza OSP w sile 3 druchów,a podaja do PSP,ze było ich 6.. To sa sytuacje które trzeba ukrócic i nad tym powinna pochylać się ustawa

Wielu nie chce zmian bo im dobrze,ze wyjezdza na 2 samochody w 5 osob czy 1 autem w 3.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 30, 2021, 21:50:25 »
W wielu OSP zarząd  to również osoby z podziału które robią wszystko aby blokować pozostałych bo to dla nich  konkurencja. Na pytanie dlaczego bo zarzad tak zdecydował.Wyżej już tylko gmina niby można ale tam układy wzajemnych adoracji poprzez zarząd gminny i koło się zamyka a jak już ktoś dotrze i powie w czym problem no cóż magiczne zdanie zarząd  decyduje.Dlatego jak PSP przejmie pałeczkę to zapewne skończy się szkolenie przydupasów a zacznie systematyczne przeszkalanie każdego zainteresowanego.

Cytuj
Wielu nie chce zmian bo im dobrze,ze wyjezdza na 2 samochody w 5 osob czy 1 autem w 3.

 Dlatego ten system posiadania pojazdów uważałem i uważam  za błędny.To samo dotyczy się sprawdzania gotowości wyjazdowej.  Kto był w wojsku wie że w czasie alarmu ma wyjechać wszystko to co jest sprawne natomiast w OSP nawet jak będzie 3 średnie auta wystarczy że jedno będzie posiadało minimalną obsadę.Dlatego dochodzi do sytuacji o których piszesz jedzie pierwsze z 4 drugie z dwoma ratownikami a mogli by jednym ale lans jest.A inna jednostka nie ma czym bo auto padło ze starości pomimo że są ratownicy.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2021, 21:56:57 wysłana przez jgk »

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #154 dnia: Maj 30, 2021, 22:16:25 »
To teraz spójrzcie na to od strony świetnie działających jednostek, które świetnie działają dzięki swojej niezależności.

Przez to, że w niektórych jednostkach (Waszych) są problemy, chcecie rozwalić coś co świetnie działa? Bo nas (rozmawialiśmy wewnątrz jednostki oraz z sąsiednimi jednostkami) obraża oddanie naszej niezależności w obce ręce. I odbiera nam motywacje do działania. Wiele osób w świetnie działających jednostkach się zniechęci, jeżeli będzie musiało prosić samorząd o wszystko na każdym kroku.

Co więcej - ustawa daje więcej władzy samorządom o których sami piszecie, że są częścią problemu. Uwierzcie mi - PSP nie pójdzie na wojnę z samorządami, by Was bronić. Bo nie ma -  nowa ustawa też im nie daje - po temu narzędzi.

A jeżeli jeżdżą u Was do zdarzeń osoby bez uprawnień - to sugeruję kontakt w Wydziałem Operacyjnym PSP. Napewno ich to bardzo zainteresuje...

EDIT: Nie twierdzę, że cała ustawa jest zła, ale twierdzę że zwiększanie wpływu samorządu i PSP na OSP to błąd. I jestem przeciwny zapisom które to robią.

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #155 dnia: Maj 30, 2021, 22:18:23 »
Nie wiem jak funkcjonuje w innych jednostach procedura sprawdzenia gotowości bojowej,ale w moim rejonie jednostki bardzo czesto wiedzą - moze przez nasłuch lub inne sytuacjie - nie wnikam ,ze taka procedura sie odbedzie i robia wyztsko by miec ludzi na min. 1 samochód co nie oddaje żadnej relanej sytuacjii. Wydaje mi sie tez,ze prawie nigdy nie ma żadnych negatywnych konsekwencji uzyskania oceny niezaliczającej sprawdzenia gotowości bojwej  - jak np w KSRG gdzie słyszy sie,ze jednostki po kilka razy nie zaliczają -ale to rowniez moga być tylko i wyłacznie historie szyte grubymi nićmi

W przypadku problemów można uderzyć do gminy zgadzam,ale wiadomo potem,ze według starej dobrej zasady "gówno spada na dół" taka sytuacja znaczaco odbije  sie i na jednostce i na druchach który chceli coś zrobić. Magiczne słowo zarząd blokuje wielu młodych jak i starszch wiekiem którzy chca coś zrobić dla innych w dłuższej perspektywie.

Dlatego czasem wydaje mi sie,że nie tyle w OSP nie powinno byc zarządów co powinien być przedstawiciel PSP który będzie nadzorował jednostke OSP robiąc sprawozdania z jej działalności - wiem kolejne stołki dla ludzi z PSP,ale ktoś mowi kontrolowac OSP skoro gminy nie potrafią lub nie chcą to trzeba użyć innych metod

Uważam tez,ze lepiej jes czasem miec mniej sprzetu i mieć kim robić, niz sprzetu po sufit, a mało ludzi.

Na razie do tych zmian najwiecej maja do powiedzenia panowie co przywarli do stołków i metalnie w ratownictwie są na latach 1990/2000 -szkoda
Poziom prowadzenia tez konsultacji przez związek -online zostawił u mnie sporo zażenowania i braku merytorycznej rozmowy

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #156 dnia: Maj 30, 2021, 22:37:36 »
Zgadzam się, że te 5 dni konsultacji online przez Związek to był festiwal żenady.

Co do sprawdzania gotowości bojowej - jestem temu przeciwny. Jest to coś - w mojej ocenie - złego z założenia w swojej formie. Czy nie można by jej oceniać na podstawie danych które przecież PSP posiada? Ile razy OSP nie wyjechało na wezwanie, ile razy wyjazd zajmował ponad 10min, ile razy podczas akcji widoczne były braki sprzętowe/kadrowe (z uwzględnieniem godzin zdarzenia - wiadomo, że 10 druhów o 17:30 po południu nie stanowi lepszego świadectwa gotowości niż 5 o 10:00 rano). Czemu nie wykorzystać tego? Jednorazowe sprawdzenie nie ma przełożenia na faktyczną gotowość.

A co do składania papierów, że było 6 jak było przy zdarzeniu 3 - nie wierzę, że gmina nie zainteresowała by się taką informacją. U nas awantura jest jak się czas zdarzenia nie zgadza o minutę, bo był zapisany przez PSP na kartce i przy wpisywaniu do komputera ktoś się walnął - musimy sprawdzać czasy ponownie po kilku dniach od zdarzenia.

Boicie się konsekwencji? Udokumentujcie fakty, napiszcie anonimowy list i wyślijcie do Wydziału Operacyjnego PSP albo do gminy. Bycie w Zarządzie to nie tylko przywileje i władza - to również odpowiedzialność! Czasem mogą też pomóc inne jednostki. U nas w okolicy, lata temu, gdy walczyło się z osobami "pod wpływem" wyjeżdżającymi do akcji - jednostkom które same nie potrafiły u siebie zrobić porządku "pomogły" pozostałe. Bo naczelnik innej jednostki nie będzie miał problemów z wytknięciem nieprawidłowości prezesowi Waszej. Bo osoba bez szkoleń podczas akcji może narazić jego ludzi. I jak raz i drugi usłyszy kilka ciepłych słów podczas akcji to może zmądrzeje, a jak nie to zrezygnuje... Albo zostanie do rezygnacji zmuszony.

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #157 dnia: Maj 30, 2021, 23:05:35 »
Jestem jak najbardziej za twoją propozycją jesli chodzi o weryfikowanie jednostki, pod względem jej mobilności i przeszkolenia, tyle, że w mojej ocenie PSP po prostu nie chce ruszac OSP, bo jednostki OSP zawsze z honorem odnosza się,żę "Bez OSP, PSP to sobie może.." Ja jestem z natury przeciwnikiem działalności na pół-gwizdka i nie ruszania, czegoś bo "jakoś działa" byle jakość wpływa na całokształt. Często można spotkać się z decyzjami,ze PSP puszcza OSP które nie zgłosil się 10  minut wczesniej do wyjazdu nie dajac nawet głupiej informacji - "czekamy na kierowce", puszczają dla zasady - bo później sie obrażą i nie wyjada jak beda potrzebni. To jest też precedens który wymaga ukrócenia się-,ale to moim zdaniem. Skoro jednosta ma problem ze znależieniem ekipy w godzinach X do Y to niech zgłosi to na stanowisko kierowania i nie marnuje czasu na wzywanie ich - bo w dłuższym czasie działania, to mzoe kogoś ksoztowac życie,a za taka decyzje moz być pociągnięty pan/pani która dysponuje jednostki

Oglądając te konsultacje miałem nadzieje na możliwości znalezienia tem powiewu świerześći, ale jednak ankieta na której podstaiwe mogło sie tam dostać, mocno zredukowała moj zapał. Rozmowy prowadzone w psob mało interesujący i bardzo ukierunkowane na -anty ustawę Tak samo jak ankiety przpeorwadzane przez Związek. Mocno pokazujące która odpowiedz jest prawidłowa. Zresztą ostatnia ankieta pokazała,ze zainteresowanie mocno spadło zaledwie niecałe 150 odpowiedźi. Sama działalnosc związku na Facebook'u - usuwanie negatywnych komentarzy, które zachowywały kulture tylko w konkrety spsob pokazywały opieszałość związku przez ostatnie kilkanaście lat i wiecje.

Ja jestem obserwatorem działalności różnych OSP i osobą która interesuje sie bezpieczeństwem na poziomie lokalnym i tym jak go podnieśc i jak przestać marnowac pieniądze,a skumulowac je tam gdzie beda one : wykorzystane i przyniosa podoszenie kompetencji i mobilności w wykonywaniu zadań nałożonych przez ustawe w 1991 roku. Dlatego wiązałem z tą ustawa pewne nadzieje,a cz kowleik moj zapał nie ostygł,ale czekam na informacje co obecnie zostało zmienione w ustawie w porownianiu do tej opublikowanej na samym poczatku

Są jednostki które sobie fanatsycznie radzą i chwała im za to,ale sa tez jednostki, które maja w naziwe  - Ochotnicza Straz Pożarna,a przez lata nie wycheały do ani jednoego zdarzenia,a znajduja sie w  magicznej liczbie XXXX tys ochotników i 16 tys jednostek. Wydaje mi sie,ze gdyby ktoś siadł i zrobił wykaz wszytskich OSP wraz z okresem 10 lat ich aktywnosci okazało by sie,ze z magicznych 16 tyś, pewnien procent nie robi nic lub ichd ziałalnośc rozchodzi sie do 10 wyjazdów rocznie..

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #158 dnia: Maj 31, 2021, 09:34:14 »
Jestem jak najbardziej za twoją propozycją jesli chodzi o weryfikowanie jednostki, pod względem jej mobilności i przeszkolenia, tyle, że w mojej ocenie PSP po prostu nie chce ruszac OSP, bo jednostki OSP zawsze z honorem odnosza się,żę "Bez OSP, PSP to sobie może.." Ja jestem z natury przeciwnikiem działalności na pół-gwizdka i nie ruszania, czegoś bo "jakoś działa" byle jakość wpływa na całokształt. Często można spotkać się z decyzjami,ze PSP puszcza OSP które nie zgłosil się 10  minut wczesniej do wyjazdu nie dajac nawet głupiej informacji - "czekamy na kierowce", puszczają dla zasady - bo później sie obrażą i nie wyjada jak beda potrzebni. To jest też precedens który wymaga ukrócenia się-,ale to moim zdaniem. Skoro jednosta ma problem ze znależieniem ekipy w godzinach X do Y to niech zgłosi to na stanowisko kierowania i nie marnuje czasu na wzywanie ich - bo w dłuższym czasie działania, to mzoe kogoś ksoztowac życie,a za taka decyzje moz być pociągnięty pan/pani która dysponuje jednostki

Oglądając te konsultacje miałem nadzieje na możliwości znalezienia tem powiewu świerześći, ale jednak ankieta na której podstaiwe mogło sie tam dostać, mocno zredukowała moj zapał. Rozmowy prowadzone w psob mało interesujący i bardzo ukierunkowane na -anty ustawę Tak samo jak ankiety przpeorwadzane przez Związek. Mocno pokazujące która odpowiedz jest prawidłowa. Zresztą ostatnia ankieta pokazała,ze zainteresowanie mocno spadło zaledwie niecałe 150 odpowiedźi. Sama działalnosc związku na Facebook'u - usuwanie negatywnych komentarzy, które zachowywały kulture tylko w konkrety spsob pokazywały opieszałość związku przez ostatnie kilkanaście lat i wiecje.

Ja jestem obserwatorem działalności różnych OSP i osobą która interesuje sie bezpieczeństwem na poziomie lokalnym i tym jak go podnieśc i jak przestać marnowac pieniądze,a skumulowac je tam gdzie beda one : wykorzystane i przyniosa podoszenie kompetencji i mobilności w wykonywaniu zadań nałożonych przez ustawe w 1991 roku. Dlatego wiązałem z tą ustawa pewne nadzieje,a cz kowleik moj zapał nie ostygł,ale czekam na informacje co obecnie zostało zmienione w ustawie w porownianiu do tej opublikowanej na samym poczatku

Są jednostki które sobie fanatsycznie radzą i chwała im za to,ale sa tez jednostki, które maja w naziwe  - Ochotnicza Straz Pożarna,a przez lata nie wycheały do ani jednoego zdarzenia,a znajduja sie w  magicznej liczbie XXXX tys ochotników i 16 tys jednostek. Wydaje mi sie,ze gdyby ktoś siadł i zrobił wykaz wszytskich OSP wraz z okresem 10 lat ich aktywnosci okazało by sie,ze z magicznych 16 tyś, pewnien procent nie robi nic lub ichd ziałalnośc rozchodzi sie do 10 wyjazdów rocznie..

Nie dopisałeś największej patologi takiej sytuacji, a mianowicie, że co niektóre z tych jednostek co mają 10 wyjazdów w roku dostają nowe GBA za 1 mln.  :gwiazdki:
I niby jest opiniowanie KP KW Zarządu Powiatowego i wojewódzkiego, ale który komendant powiatowy będzie się sprzeciwiał tej patologii, jak zarząd danej jednostki zapewnił sobie środki na ten cel? Po prostu woli mieć kolejne nowe auto na powiecie, ale w przekroju całego kraju to jest PATOLOGIA !!!

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #159 dnia: Maj 31, 2021, 10:53:07 »

[/quote]

Nie dopisałeś największej patologi takiej sytuacji, a mianowicie, że co niektóre z tych jednostek co mają 10 wyjazdów w roku dostają nowe GBA za 1 mln.  :gwiazdki:
I niby jest opiniowanie KP KW Zarządu Powiatowego i wojewódzkiego, ale który komendant powiatowy będzie się sprzeciwiał tej patologii, jak zarząd danej jednostki zapewnił sobie środki na ten cel? Po prostu woli mieć kolejne nowe auto na powiecie, ale w przekroju całego kraju to jest PATOLOGIA !!!
[/quote]

W moim rejonie, aż takiej patologii, że jednostki z 10 wyjazdami dostają nowe samochody . Ostatnio nowy samochód został zakupiony dla OSP kilka lat temu,ale jest to jednostka systemowa, która oscyluje rocznie w granicach 70/80 wyjazdów + grupa.
No,ale niestety sa sytuacje gdzie jednostka z nawet 30 wyjazdami nie zgadza sie na zakup używki w kwocie do 200 tyś, bo oni chca mieć nowy lub wymuszają powiększenie budżetu  i koniec. Gmina też nie podejmuje żadnych działań na zasadzie -Nie chcecie, to przepada wasza olej i wchodzi nastepne OSP. Co pozwala a rozwój patologii w tym kierunku.
Czasem mam wrażenie, że jest to problem okresu I i II wojny światowej - chodzi o ilośc OSP - gdzie jednostki OSP powstawały jak grzyby po deszczu w kazdej miejscowości. I koniec końców po zmianach administracyjnych mamy gminy z ilością ponad 10 OSP z czego do akcji regualnie wyjezdza np 3/4 jednostki,a pozostałe siedza i są OSP i gminy płąci za ich badania i utrzymanie, oraz gminy gdzie jest mała ilośc tych jednostek.

Dlatego takie zabiegi powinny być jakos prawnie uregulowane. Niby jest zapis  o przekazywaniu samochodów z PSP, ale one tez czasami trafiają bez sensu - na zasadzie damy komuś drabine, mimo,ze w ich rejonie brak jest wysokch budynków, lub dajemy komuś samochód,a nie maja gdzie go trzymać. Sprzet rozdawany jest tez na zasadach - lubie, nie lubię.

Czasem powinno sie zrobić analize zagrożeń na danym terenie + sprawdzenie aktywnosci wyjazdowej OSP ( oraz niewyjechane wezwania) co moze pokazac włodarzą,że trzymanie jednostek dla samego trzymania - nie wpływa na poprawe bezpieczesńtwa i produkuje koszty, które w rozliczeniu mogłyby podnieśc zarówno wyposażenie samych jednoste aktywnych jak i zachęcić młdoych do wstepowania w szeregii. Ja rozumiem,że ktoś poda argument - ale jak będzie powódź czy katastrofalne załamanie pogody, to kazda para rak się przyda - To jest stwierdzenie, które mozna uzywac zawsze i wszędzie,ale ono nic nie wnośić. Nie ma ani ludzi, ani organizacji niezastąpionych. Przyroda i ludzie nie lubią pustki.


Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #160 dnia: Maj 31, 2021, 13:11:07 »
PSP nic nie robi z patologią w OSP bo nie mają do tego "narzędzi". Mam na myśli przepisów które pozwalały by  im domagać się zmian w takiej czy takiej kwestii. Organem który może to robić jest starostwo i gmina która zabezpiecza teren za pomocą  jednostek OSP jako zadanie własne ,która "niby" ma obowiązek utrzymywać i zaopatrywać je w potrzebny  sprzęt a wiemy jak to wygląda w praktyce kiedy przedstawiciele zarządów OSP i pracownicy gmin to działacze jednego słusznego związku.
Nowa ustawa otwiera PSP możliwość ingerowania w podział bojowy.
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2021, 13:56:21 wysłana przez jgk »

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #161 dnia: Maj 31, 2021, 14:04:55 »
W przeciągu ostatnich 20lat, nie zdarzyła mi się żadna sensowna próba ingerencji PSP w nasz podział bojowy. Za to było kilka naprawdę głupich - i ciężko było im wytłumaczyć czemu dany pomysł jest zły i głupi. Całe szczęście udało się wszystkie zdusić w zarodku.

Swoje problemy rozwiążcie sami zamiast ciągle liczyć na innych. I zapewniam, że ustawa nie rozwiąże żadnego z problemu o których pisaliście, a wygeneruje kilka nowych.

Jak myślicie, że w PSP jest tak różowo sugeruję zmienić formację - zobaczycie temat od drugiej strony, to przestaniecie liczyć na cudowne wybawienie.

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #162 dnia: Maj 31, 2021, 14:06:59 »

Wydaje mi sie,że najwięksi przeciwnicy tej ustawy, zaraz po związku to  sa gminy, które wiedzą,ze marnują pieniądze na utrzymywanie i zakupy sprzętu który nie bedzie uzywany i boją sie,że to wyjdzie i moze ktoś pójdzie śladem innych instytucji i zrobi im - postepowanie szkodowe i okaże ,ze sie,ze gmina będzie winna ogromne pieniądze, które były wydawane bezpodstawnie i posżły na zmarnowanie.

Zgadza sie,że gmina ma obowiązek utrzymywani osp i zaopatrywać je w sprzet,ale to powinno mieć jakieś ramy,a nie polegac na zakupie czegos co się nie przyda i bedzie tylko leżeć. Nie wsyztskie jednostki musza być tak samo wyposarzone. Jedne mogą mieć sprzęt A, a nie mieć sprzetu B, bo inna jednostka będzie ten sprzęt mieć. A nieraz zakupy wyglądaja na jedno wielke HURRA i bach..sprzet lezy i sie niszczy. C


Off topic - widział ktoś, albo natknął się na nowa wersje tej ustawy z wprowadzonymi zmianami ?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #163 dnia: Maj 31, 2021, 16:20:47 »
Cytuj
Swoje problemy rozwiążcie sami zamiast ciągle liczyć na innych. I zapewniam, że ustawa nie rozwiąże żadnego z problemu o których pisaliście, a wygeneruje kilka nowych.

Jeśli ustawa spowoduje że nie będzie trzeba się liczyć na wspaniałomyślną zgodę z strony gminę i związku w kwestii funkcjonowania OSP to uwierz wiele problemów zostanie rozwiązanych.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #164 dnia: Maj 31, 2021, 16:50:51 »
Wg nowej ustawy nawet statut ma być opiniowany przez gminę! Do tego będziesz potrzebował ich zgody na zarabianie pieniędzy jako OSP, o wydatkach nie wspominając - ustawa wzmacnia wpływ samorządu na OSP a nie go zmniejsza.

Najnowsza ogólnodostępna wersja ustawy o ta z 14 maja. Moja jednostka ostatnio pytała oficjalnie PSP  czy jest nowsza wersja w zeszły piątek - odpowiedź brzmiała, że nie. Nowsza wersja dostępna jest tylko dla KG i jego zespołu.

Jedyny sprzęt jaki leży i niszczeje w naszym garażu nieużywany to ten do którego zakupu zostaliśmy zmuszeni przez PSP i samorząd by spełnić wymagania sprzętowe narzucone odgórnie. Sprzęt który kupiliśmy z własnej inicjatywy jest w ciągłym użyciu.

PS. Nie zdajecie sobie sprawy ile sprzętu jest narzucane odgórnie wg dziwacznych założeń.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #165 dnia: Maj 31, 2021, 19:05:47 »
Wystarczy popatrzeć na dystynkcje osób z OSP przybyłych na owe konsultacje i widać że są to w przeważającej ilości działacze z ZOSP.
Na spotkaniu które np odbyło w KW ..... nasz powiat czyli i gminę reprezentowała osoba działacz  z Zarządu gminnego będąca prezesem jednej z OSP a jednocześnie będąca w układzie wzajemnej adoracji z gminą .
Napisali że została ona  wytypowana. Pytam przez kogo? Zarząd gminny? Zero informacji na  temat tego spotkania w jednostkach OSP.Zero możliwości aby móc przez tą osobę zapytać o wiele innych spraw czy zasugerowania propozycji.  Totalne olewanie tych na samym dole.Ustawa jest potrzebna choćby po to aby skończyć właśnie z takimi sytuacjami.Dziś jak coś nie halo się dzieje w OSP to Ci na samym dole w JOT nic nie zrobią bo tacy działacze ZOSP będący w zarządach OSP i komitywie z samorządem ich oleją przy nowej ustawie będzie w końcu nadzór z strony PSP gdzie będzie można wiele nieprawidłowości wyeliminować.

U mnie w tym tygodniu jest spotkanie z KW. Zaproszenie dostali prezesi oddziałów gminnych.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #166 dnia: Maj 31, 2021, 19:47:26 »
A czy Ci owi prezesi gminni przed owym spotkaniem zaproponowali spotkania z np przedstawicielami OSP aby usłyszeć ich zdanie propozycje i w ich imieniu zadać te pytania?Czy jak zwykle są to osoby wszystko wiedzące?
I tak właśnie wyglądają konsultacje z tymi na samym dole.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #167 dnia: Czerwiec 01, 2021, 09:40:14 »
A czy Ci owi prezesi gminni przed owym spotkaniem zaproponowali spotkania z np przedstawicielami OSP aby usłyszeć ich zdanie propozycje i w ich imieniu zadać te pytania?Czy jak zwykle są to osoby wszystko wiedzące?
I tak właśnie wyglądają konsultacje z tymi na samym dole.

Mogę się jedynie wypowiedzieć jak to wyglądało w mojej gminie. Gdy początkiem maja do jednostek trafił mail z KP PSP odnośnie możliwości zgłaszania uwag do projektu jako oddział gminny zwróciliśmy się do jednostek aby podeszły na poważnie do tematu i zgłaszały swoje uwagi do projektu, kierując je do KP PSP ale też do zarządu oddziału gminnego. Z ośmiu jednostek uwagi przysłały cztery, w tym trzy w miarę merytoryczne, odnoszące się do konkretnych artykułów projektu, a jedna takie bardziej wydumane - dużo tekstu, mało konkretów. Jako zarząd oddziału gminnego zrobiliśmy takie zbiorcze zestawienie uwag i przesłaliśmy do KP PSP oraz do zarządu oddziału powiatowego ZOSP (za co się nam od "struktur" oberwało...) W maju było spotkanie z Komendantem Wojewódzkim (brali w nim udział przedstawiciele zarządu oddziału powiatowego i KP PSP, część zdalnie) i te uwagi zostały przedstawione. Gdy dowiedzieliśmy się że będzie ponowna możliwość spotkania z KW rozesłaliśmy do jednostek informację o możliwości ponownego zadawania pytań - nie odpowiedział nikt. Ja mam swoje pytania co do projektu, choć nie wiem na ile aktualne - dowiem się po dzisiejszej transmisji ze spotkania z KG, przekażę je mojemu prezesowi oddziału gminnego, chyba że będę miał możliwość brać udział w tym spotkaniu.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #168 dnia: Czerwiec 15, 2021, 14:13:24 »
Popatrzcie  temat ugrzązł czy nowy projekt jest już po wstępnych .. no ten tego konsultacjach.
Nic cicho ani  słychu ani widu...

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #169 dnia: Czerwiec 15, 2021, 17:15:33 »
Cisza moze zonaczac dwie możliwości :
1. Prace nad projektem ustawy i dodanie tam zmian które zaproponowali sami druhowie jak i KG PSP i MSWiA
2. ustawa umarła śmiercią naturalną

Swoją droga uważam,że to na ten moment jest ta 1 mozliwośc,ale nie pozostaje nam nic innego jak czekać.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #170 dnia: Czerwiec 15, 2021, 20:05:04 »
Cisza moze zonaczac dwie możliwości :
1. Prace nad projektem ustawy i dodanie tam zmian które zaproponowali sami druhowie jak i KG PSP i MSWiA
2. ustawa umarła śmiercią naturalną

Swoją droga uważam,że to na ten moment jest ta 1 mozliwośc,ale nie pozostaje nam nic innego jak czekać.
Konsultacje dalej trwaja

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #171 dnia: Czerwiec 16, 2021, 13:02:54 »
Były też zapowiadane konsultacje z samorządami, może to też się już dzieje...

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #172 dnia: Czerwiec 30, 2021, 22:23:10 »
Cytuj
Po przeprowadzeniu cyklu szkoleń druhowie ochotniczych straży pożarnych będą otrzymywali tytuł zawodowy ‘strażak’ – poinformował dzisiaj w Sejmie Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny.

Jak przekazał Konieczny, w ramach ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych zostanie wprowadzony zapis, który będzie zakładał, że druhowie OSP po trwającym 51 dni cyklu szkoleń otrzymają tytuł zawodowy ‘strażak’.

Tego nie zrobi się w 51 dni ciągiem, ale w ciągu trzech lat jesteśmy w stanie takiego druha wyszkolić – wyjaśniał Zastępca Komendanta Głównego PSP.

Druh po otrzymaniu tytułu zawodowego ‘strażak’ zrówna go z uprawnieniami uzyskiwanymi w szkołach Państwowej Straży Pożarnej i będzie to gwarantowało pierwszeństwo dostania się do Państwowej Straży Pożarnej bez zbędnych procedur. Będzie musiał przejść jedynie test sprawności fizycznej.

Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych w najbliższym czasie ma zostać wpisana do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

https://remiza.com.pl/tytul-strazak-dla-druhow-ochotniczych-strazy-pozarnych/

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #173 dnia: Czerwiec 30, 2021, 22:40:14 »
Cytuj
Po przeprowadzeniu cyklu szkoleń druhowie ochotniczych straży pożarnych będą otrzymywali tytuł zawodowy ‘strażak’ – poinformował dzisiaj w Sejmie Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny.

Jak przekazał Konieczny, w ramach ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych zostanie wprowadzony zapis, który będzie zakładał, że druhowie OSP po trwającym 51 dni cyklu szkoleń otrzymają tytuł zawodowy ‘strażak’.

Tego nie zrobi się w 51 dni ciągiem, ale w ciągu trzech lat jesteśmy w stanie takiego druha wyszkolić – wyjaśniał Zastępca Komendanta Głównego PSP.

Druh po otrzymaniu tytułu zawodowego ‘strażak’ zrówna go z uprawnieniami uzyskiwanymi w szkołach Państwowej Straży Pożarnej i będzie to gwarantowało pierwszeństwo dostania się do Państwowej Straży Pożarnej bez zbędnych procedur. Będzie musiał przejść jedynie test sprawności fizycznej.

Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych w najbliższym czasie ma zostać wpisana do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

https://remiza.com.pl/tytul-strazak-dla-druhow-ochotniczych-strazy-pozarnych/
Pominę już wątek, że pomysł uważam za idiotyczny. A bez szczegółów to można opowiadać historię, że każdy naczelnik OSP zostanie mł. kpt... Albo o ustawie o OSP bez ustawy o nowym KSRG (KSR czy jakoś tak) i ochronie ludności
Powiem tak kryteria naboru do PSP w ciągu dekady zmieniły się 3 razy a zasady kursów chyba 4 razy skoro w 10 lat nastąpiło tyle zmian to ile nastąpi w ciągu zapowiadanych przez generała w artykule.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2021, 22:47:07 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #174 dnia: Czerwiec 30, 2021, 23:05:15 »
Było śmiesznie a teraz zrobiło się już strasznie. Panowie w KG że tak zapytam "czy leci z nami pilot"