Autor Wątek: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP  (Przeczytany 40084 razy)

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #125 dnia: Maj 25, 2021, 23:04:38 »
Co do 28 nie podoba mi się w punkcie pierwszym:
Cytuj
"w zakresie ustalonym z właściwą gminą zobowiązaną do zapewnienia jej zdolności i gotowości operacyjnej JOT OSP."
Uważam, że skoro zobowiązaliśmy się do zapewnienia gotowości bojowej, to korzystanie w zakresie które tej gotowości nie narusza nie powinno być konsultowane z gminą. Przykład:
odpłatne użyczenie części naszego placu lub wypożyczenie firmie od której otrzymaliśmy w przeszłości hojne dotacje kilku odcinków na potrzeby napełnienia/przetestowania nowego zbiornika p.poż. (mówimy o odcinkach będących naszą własnością i będących zapasem leżącym w naszym magazynku).
Zaś punkcie drugim tego artykułu nie podoba mi się zapis:
Cytuj
"z wyłącznym przeznaczeniem na rzecz JOT OSP."

Co do 31 - jeżeli punkt drugi zostanie uzupełniony o zapis "W przypadku likwidacji Stowarzyszenia OSP" - jak już wcześniej wspominałem, nie będę zgłaszał zastrzeżeń.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #126 dnia: Maj 26, 2021, 07:17:27 »
Co do 28 nie podoba mi się w punkcie pierwszym:
Cytuj
"w zakresie ustalonym z właściwą gminą zobowiązaną do zapewnienia jej zdolności i gotowości operacyjnej JOT OSP."
Uważam, że skoro zobowiązaliśmy się do zapewnienia gotowości bojowej, to korzystanie w zakresie które tej gotowości nie narusza nie powinno być konsultowane z gminą. Przykład:
odpłatne użyczenie części naszego placu lub wypożyczenie firmie od której otrzymaliśmy w przeszłości hojne dotacje kilku odcinków na potrzeby napełnienia/przetestowania nowego zbiornika p.poż. (mówimy o odcinkach będących naszą własnością i będących zapasem leżącym w naszym magazynku).
Zaś punkcie drugim tego artykułu nie podoba mi się zapis:
Cytuj
"z wyłącznym przeznaczeniem na rzecz JOT OSP."
Co do 31 - jeżeli punkt drugi zostanie uzupełniony o zapis "W przypadku likwidacji Stowarzyszenia OSP" - jak już wcześniej wspominałem, nie będę zgłaszał zastrzeżeń.
Trochę mam mało czasu ale spróbuje jeszcze raz odnośnie art. 28. ty przytaczasz przykład kilku węży do napełnienia zbiornika ppoż. a co jeśli poza teren gminy wyjedzie do tego samego napełniania gaśniczy? Do zadań własnych samorządu należy ochrona przeciwpożarowa i bez tego zapisu nie ma żadnego wypływu na tą ochronę. Przeczytaj proszę to porozumienie bo tam jak wół stoi że wójt jest gwarantem (razem z prezesem) utrzymania gotowości operacyjnej. 
Co do punktu 2 masz rację zapis jest co najmniej niefortunny. OSP zarobiło pieniądze i wydaje je na cele statutowe i taki powinien być zapis.   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #127 dnia: Maj 26, 2021, 10:22:42 »
Witam
Podobno jest mowa o kategoryzacji JRG OSP. Ktoś coś napisze

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #128 dnia: Maj 26, 2021, 11:06:49 »
Cytuj
Co do punktu 2 masz rację zapis jest co najmniej niefortunny. OSP zarobiło pieniądze i wydaje je na cele statutowe i taki powinien być zapis.   

Pytanie tylko o jakich celach statutowych mówimy. Jednakowych dla wszystkich? Każda OSP określi je sama  jak to ma miejsce teraz  ? Czego miałyby dotyczyć? Kto miałby weryfikować  zasadność wydawania pieniędzy na ich realizację?

Dla OSP która  realizuje jakiś cel  będzie on zawsze zasadny i właściwy bo to ich inicjatywa i wara każdemu kto jest przeciw bo my OSP to stowarzyszenie i możemy robić co chcemy .Tak to wygląda w dzisiejszych realiach
W statucie można wprowadzić wiele zapisów wskazujących cele do realizowania przez OSP tylko co jeśli będą wyssane z palca i całkowicie oderwane od celów w jakim założono OSP ?
Patrząc na działania niektórych jednostek trzeba sobie zadać pytanie czy  całkowita swoboda w określaniu przez nich  celów statutowych  będzie właściwa.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #129 dnia: Maj 26, 2021, 12:23:36 »
Witam
Podobno jest mowa o kategoryzacji JRG OSP. Ktoś coś napisze

Wczoraj w sesji Q&A KG powiedział, że będzie ok. 5 - 6 kategorii OSP, od tych z samochodem typu pickup/bus, po takie z kilkoma samochodami. Ma być też jak rozumiem osobna kategoria dla jednostek specjalistycznych, np. z zakresu ratownictwa wodnego - te mają być oznaczone literą S. Na razie żadnych konkretów, te się ponoć dopiero tworzą.
Jak zapowiedział KG - wszystkie jednostki zgłaszające taką wolę i spełniające choćby minimalne wymagania będą włączone do systemu. Czy będzie to KSRG jak obecnie, czy nowy krajowy system ratowniczy to już inna sprawa.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #130 dnia: Maj 26, 2021, 14:40:34 »
Odnośnie Art. 28
Prawda taka, że tylko OSP jest w stanie samo się upilnować w kwestii gotowości bojowej i korzystania ze sprzętu. Żadne prawne zapisy nikogo nie zmuszą do wyjazdu więc jeżeli nie będzie woli to nie będzie gotowości - stąd część mojego sprzeciwu. Rozumiem argument, że wójt jako gwarant chciałby mieć wpływ - ale prawda taka, że ten wpływ w tym przypadku byłby w mojej opinii i tak pozorny. Wreszcie nie podoba mi się karanie nas - a tym w mojej opinii jest taki zapis - za coś co nigdy nie miało miejsca. Odkąd jesteśmy w KSRG jednostka nie wyjechała do akcji raz - wina w 100% po stronie PSP - nie zadziałało alarmowanie a "świeży" dyspozytor nie znał awaryjnych metod powiadamiania.
Druga część mojej motywacji wynika z bardzo złych doświadczeń w tym względzie - gdzie winnym był właśnie samorząd. To oni nalegają na wyjazdy gospodarcze celem "walki z suszą" (podlewanie boiska i trawników - ale samochód który jedzie jest ich więc...) lub "pomocy gminie" (nie chcę wchodzić w szczegóły ale w mojej opinii do takich rzeczy powinno się wynajmować firmy a nie naciskać na OSP). Na dodatek nasza jednostka była przez lata przeciwna pobieraniu ekwiwalentu i nie występowaliśmy o niego. Działania ówczesnego wójta (nadużywanie OSP jako darmowej siły roboczej) zmusiły nas do zmiany polityki i nacisków na radę gminy do ustalenia wystarczająco wysokiego ekwiwalentu by takie zabawy przestały się opłacać... (naciski ówczesnego Komendanta Powiatowego były ignorowane przez wójta)  Nauczony doświadczeniem wolę zapobiegać podobnej sytuacji niż z nią walczyć po raz kolejny, stąd moje obiekcje. Zwłaszcza, że wiem od chłopaków z sąsiedniej gminy, że nasze przejścia z samorządem to i tak "pikuś" przy tym przez co oni przeszli...


@jgk - tam jest mowa o pieniądzach które OSP samo zarobi, wykorzystując swój majątek, a nie dostanie z gminy na działalność. Zgodził byś się na to by ustawa mówiła, że za swoją pensję nie wolno Ci kupować owoców, alkoholu ani płacić czynszu? I jakoś odkąd jest ten obowiązek OSP same pisały swoje statuty i świat się nie zawalił...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #131 dnia: Maj 26, 2021, 16:16:18 »
Cytuj
tam jest mowa o pieniądzach które OSP samo zarobi, wykorzystując swój majątek, a nie dostanie z gminy na działalność. Zgodził byś się na to by ustawa mówiła, że za swoją pensję nie wolno Ci kupować owoców, alkoholu ani płacić czynszu

Nie chodzi mi o kłótnie tylko punkt widzenia. Nie jestem też przeciwnikiem zarabiania, wydawania pieniędzy.
Jednak wiele osób na pytanie ile kij ma końców odpowie że dwa a życie pokazuje że owszem może mieć ale również  i więcej.
Tak właśnie działają poniekąd  osoby w OSP, widzą tylko ustawę o stowarzyszeniach i ochr.ppoż ale nie dostrzegają innych ustaw rozporządzeń powiązanych z tymi ustawami czyli widzą tylko dwa końce w momencie kiedy jest ich więcej.   

Czy członkowie stowarzyszenia są jego właścicielami ? Według prawa nie. Są jego założycielami pod warunkiem że jego powołanie odbędzie się w ustalony i zgodny  z prawem sposób.
W przypadku OSP warunkiem jego założenia i posługiwania się nazwą OSP jest przestrzeganie i realizowanie zapisów w ust.o ochr ppoż. która odsyła nas z kolei do innych ustaw, rozporządzeń -- tych właśnie dodatkowych końców kija których nikt nie widzi lub nie chce widzieć.

Czy stowarzyszenie może się nazywać OSP bez zapisu że działa na podstawie o ochr.ppoż . NIE.  Wtedy taki podmiot będzie tylko  stowarzyszeniem ale działającym tylko na podstawie ust o stowarzyszeniach nie będzie to podmiot zaliczany do ochrony przeciwpożarowej.
I wtedy wypracowane pieniądze, stowarzyszenie  może przeznaczyć na cele statutowe.

W przypadku OSP mamy sytuacje  gdzie funkcjonowanie podmiotu jest ukierunkowane w konkretnym celu.


 

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #132 dnia: Maj 26, 2021, 18:17:10 »
Odnośnie Art. 28
Prawda taka, że tylko OSP jest w stanie samo się upilnować w kwestii gotowości bojowej i korzystania ze sprzętu. Żadne prawne zapisy nikogo nie zmuszą do wyjazdu więc jeżeli nie będzie woli to nie będzie gotowości - stąd część mojego sprzeciwu. Rozumiem argument, że wójt jako gwarant chciałby mieć wpływ - ale prawda taka, że ten wpływ w tym przypadku byłby w mojej opinii i tak pozorny. Wreszcie nie podoba mi się karanie nas - a tym w mojej opinii jest taki zapis - za coś co nigdy nie miało miejsca. Odkąd jesteśmy w KSRG jednostka nie wyjechała do akcji raz - wina w 100% po stronie PSP - nie zadziałało alarmowanie a "świeży" dyspozytor nie znał awaryjnych metod powiadamiania.
Druga część mojej motywacji wynika z bardzo złych doświadczeń w tym względzie - gdzie winnym był właśnie samorząd. To oni nalegają na wyjazdy gospodarcze celem "walki z suszą" (podlewanie boiska i trawników - ale samochód który jedzie jest ich więc...) lub "pomocy gminie" (nie chcę wchodzić w szczegóły ale w mojej opinii do takich rzeczy powinno się wynajmować firmy a nie naciskać na OSP). Na dodatek nasza jednostka była przez lata przeciwna pobieraniu ekwiwalentu i nie występowaliśmy o niego. Działania ówczesnego wójta (nadużywanie OSP jako darmowej siły roboczej) zmusiły nas do zmiany polityki i nacisków na radę gminy do ustalenia wystarczająco wysokiego ekwiwalentu by takie zabawy przestały się opłacać... (naciski ówczesnego Komendanta Powiatowego były ignorowane przez wójta)  Nauczony doświadczeniem wolę zapobiegać podobnej sytuacji niż z nią walczyć po raz kolejny, stąd moje obiekcje. Zwłaszcza, że wiem od chłopaków z sąsiedniej gminy, że nasze przejścia z samorządem to i tak "pikuś" przy tym przez co oni przeszli...
@Feniks twój sprzeciw jest tylko z tej przyczyny, że masz złe doświadczenia... A dla mnie to żadna argumentacja... Sorry ale art. 28 nie daje prawa do dysponowania JRG OSP przez gminę... Jedynie zastrzega, że nie można dobrowolnie korzystać ze sprzętu który w 90% jest najczęściej finansowany przez gminę (paliwo, przeglądy, ubezpieczenia itp.). Twój sprzeciw może być mieczem obosiecznym z punktu widzenia gminy skoro wy zarabiacie a my i tak nie mamy na to wpływu to sorry sami sobie tankujcie itp.


Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #133 dnia: Maj 26, 2021, 18:35:54 »
Paliwo, prąd, woda i wszystkie koszty eksploatacyjne w takim przypadku jest pokrywane z pieniędzy OSP nie gminy. Jeżeli wypożyczaliśmy salę, to stany wszystkich liczników były spisywane przed i po wypożyczeniu. To samo ze stanem paliwa jeżeli używana była piła lub pompa. Gmina nigdy nie dołożyła w takiej sytuacji nawet grosza.

I tak - nie daje prawa do dysponowania OSP, o tym wspominałem tylko jako przykładzie złych doświadczeń z oddawaniem jakiegokolwiek wpływu na OSP samorządom. Art. 28 ogranicza nasze prawa do dysponowania naszym majątkiem i ta część mi się nie podoba. W tej chwili nasze stosunki z gminą są "ok". Nie jest fantastycznie, ale nie jest też źle. Jednak nie daje to żadnych gwarancji na przyszłość, a skoro w przeszłości się sparzyliśmy to wolimy dmuchać na zimne... I wiem, że nie jesteśmy w tym odosobnieni...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #134 dnia: Maj 26, 2021, 18:40:38 »
Paliwo, prąd, woda i wszystkie koszty eksploatacyjne w takim przypadku jest pokrywane z pieniędzy OSP nie gminy. Jeżeli wypożyczaliśmy salę, to stany wszystkich liczników były spisywane przed i po wypożyczeniu. To samo ze stanem paliwa jeżeli używana była piła lub pompa. Gmina nigdy nie dołożyła w takiej sytuacji nawet grosza.
I tak - nie daje prawa do dysponowania OSP, o tym wspominałem tylko jako przykładzie złych doświadczeń z oddawaniem jakiegokolwiek wpływu na OSP samorządom. Art. 28 ogranicza nasze prawa do dysponowania naszym majątkiem i ta część mi się nie podoba. W tej chwili nasze stosunki z gminą są "ok". Nie jest fantastycznie, ale nie jest też źle. Jednak nie daje to żadnych gwarancji na przyszłość, a skoro w przeszłości się sparzyliśmy to wolimy dmuchać na zimne... I wiem, że nie jesteśmy w tym odosobnieni...
No tak ale w obecnym stanie prawnym OSP operacyjnie podlega pod straż pożarną, organizacyjnie pod samorząd. Natomiast jeśli w wyniku uchwalenia nowej ustawy samorząd wyleci to wójt może akurat nie w twojej gminie ale jakieś innej powie ochotnikom bieżcie się i zaróbcie na swoje utrzymanie... Co wtedy?
Nie wolno patrzeć na przepisy tylko przez czubek własnego nosa.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 29, 2021, 17:06:01 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 29, 2021, 17:41:40 »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #137 dnia: Maj 29, 2021, 18:13:57 »
Czar JRG OSP prysnął.
Cytuj
https://remiza.com.pl/mswia-jrg-osp-nie-bedzie-w-ustawie/
No i fajnie.
Też mi pasuje żeby zostały JOT y . Przynajmniej w statucie nie będę musiał nic zmieniać.

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #138 dnia: Maj 30, 2021, 12:55:56 »
Jak dla mnie jeśli nie będzie od nowa kategoryzacji jednostek wyjazdowych czyli zlikwidowania podziału z KSRG i poza to można sobie darować całą ustawę. Największą bolączką systemy dla większości OSP jest podział ze względu na przynależność do KSRG lub nie. Patologia jaka się tworzy przez konieczność wysyłania jednostki KSRG do każdego zdarzenia mimo że 3-4 inne jednostki mają bliżej i mają wystarczający sprzęt aby ogarnąć sytuację jest porażająca. Jeśli zrobią że jeżdżą najlepiej wyposażone i przeszkolone jednostki, do tego decyduje czas dojazdu to jak dla mnie nazwa nie ma znaczenia.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2021, 13:03:39 wysłana przez klepi »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #139 dnia: Maj 30, 2021, 15:10:12 »
Cytuj
Też mi pasuje żeby zostały JOT y . Przynajmniej w statucie nie będę musiał nic zmieniać.

Nie chce Cie martwić ale jeśli  przejdzie ustawa to według mnie 75 % zapisów statutowych do zmiany.
Będzie efekt domina.Zmiana usuniecie czegoś w jednym miejscu spowoduje że w innych też do tego dojdzie. 
Do tego przymiarka do zmian w samej ust o ochr.ppoż oraz powstanie kolejnej ustawy która uwzględnia  również OSP tak że będzie sporo do zmian aby dostosować statut.

Co do samych JRG OSP ciekaw jestem czy teraz działacze z  ZOSP stwierdzą że skoro zostają JOTy to przecież oni już stworzyli kategoryzacje tego czegoś lata świetlne temu aż 2004 r  tyle że zapomnieli że pasowało by go przestrzegać.

Tylko że patrząc na zapisy to już nie jest tak kolorowo a są ciekawe zapisy.

Cytuj
Kategoria I JOT w sile plutonu z własnym obszarem chronionym obejmującym teren powiatu.
Kategoria II JOT w sile plutonu z własnym obszarem chronionym obejmującym teren powiatu.
Kategoria III JOT w sile sekcji z własnym obszarem chronionym obejmującym teren gminy
Kategoria IV JOT w sile sekcji z własnym obszarem chronionym obejmującym teren miejscowości będącej siedzibą OSP

3)   JOT I i II kategorii mają priorytet w zabezpieczeniu finansowym;

Ponieważ urzędnicy  w gminie to wielokrotnie działacze ZOSP to znają treść tego reliktowego dokumentu, nawet w sumie działają na  podstawie jego zapisów bo faktycznie priorytetowo finansowane i utrzymywane są JOTy  II  kat natomiast III i IV dostaje coś lub nie jak są  potrzebni w czasie wyborów.
No ale skoro JOT.

« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2021, 15:44:24 wysłana przez jgk »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #140 dnia: Maj 30, 2021, 15:42:59 »
Nie chce Cie martwić ale jeśli  przejdzie ustawa to według mnie 75 % zapisów statutowych do zmiany.
Będzie efekt domina.Zmiana usuniecie czegoś w jednym miejscu spowoduje że w innych też do tego dojdzie. 
Do tego przymiarka do zmiana w samej ust o ochr.ppoż oraz powstanie kolejne ustawy która uwzględnia  również OSP tak że będzie ciekawie.
Co do samych JRG OSP ciekaw jestem czy teraz działacze z  ZOSP stwierdzą że skoro zostają JOTy to przecież oni już stworzyli kategoryzacje tego czegoś lata świetlne temu tyle że zapomnieli go przestrzegać. Chyba OSP muszą się pochylić nad tą literaturą.
Skąd takie stwierdzenie? Do czasu zakończenia prac nad ustawą jakiekolwiek kategoryczne stwierdzanie czegokolwiek jest pozbawione sensu.
Dla mnie aby nie robić zbędnego zamieszania powinno się zrezygnować i z JRG i JOT i wrócić do jednostek typu "S" i "M" do tego cyferka i po zabiegu.
Co do JRG to kojarzy się jednoznacznie przynajmniej mi z zawodowym a nie ochotniczym komponentem KSRG i moim zdaniem Ochotnicy powinni być właśnie z tego dumni, że robią to co robią jako ochotnicy.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #141 dnia: Maj 30, 2021, 16:03:49 »
Cytuj
wrócić do jednostek typu "S" i "M" do tego cyferka i po zabiegu.
Akurat to nic nie da. Są jednostki S6 a mają strażaków max. na obsadzenie jednego z tych sześciu. Trzeba to inaczej ugryźć.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #142 dnia: Maj 30, 2021, 16:43:59 »
Cytuj
wrócić do jednostek typu "S" i "M" do tego cyferka i po zabiegu.
Akurat to nic nie da. Są jednostki S6 a mają strażaków max. na obsadzenie jednego z tych sześciu. Trzeba to inaczej ugryźć.
To powiedz jaki masz pomysł na tych najmniejszych... Mam już dwucyfrowy wynik lat w służbie operacyjnej i widziałem jak malutcy wyrastali na etap w którym po kilku latach wchodzili do KSRG jako S2 z 30 ludźmi gotowymi do wyjazdu, widziałem reaktywacje jednostki w której młode chłopaki zbierali złom aby mieć na zakup samochodu/sprzętu.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #143 dnia: Maj 30, 2021, 17:14:53 »
Cytuj
To powiedz jaki masz pomysł na tych najmniejszych...

Cytuj
https://remiza.com.pl/kiedy-nowe-swd-trafi-do-strazakow-zapytalismy-kg-psp/

Cytuj
Po uruchomieniu Systemu do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ma trafić dedykowany moduł. Zgodnie z zamówieniem będzie to ‚lekka’ aplikacja do alarmowania OSP i ustalania dostępności członków OSP na smartfony i rozwiązanie na telefony tradycyjne, aplikacja dla dowodzących (od Dowódcy Zastępu OSP/PSP w górę) na tablety znajdujące się w pojazdach i specjalny portal internetowy służący do wprowadzania/aktualizacji danych o jednostce i wprowadzania danych ze zdarzeń w których Dowódca Zastępu z OSP brał udział jako KDR

Sprzęt w garażu nie do końca odzwierciedla faktyczne  możliwości a wręcz wypacza rzeczywistość i faktyczne możliwości.
Oczywiście nadgorliwcy mogą fikcyjnie wykazywać dostępność ale kilka zadysponowań  na podstawie wykazywanej na bieżąco aktywności a w konsekwencji  jej brak wybije z głów takie działania jak będzie się za to odpowiadać swoimi 4literami.A tym sposobem życie samo skategoryzuje OSP i okaże się wtedy że jednostka posiadająca 2-3 auta zasługuje na najniższą bo niema komu wyjechać.

Cytuj
Skąd takie stwierdzenie? Do czasu zakończenia prac nad ustawą jakiekolwiek kategoryczne stwierdzanie czegokolwiek jest pozbawione sensu.
 

Nie twierdze kategorycznie.Ale widzę czego dotyczą pytania OSP na konsultacjach a odpowiedzi są satysfakcjonujące czyli jest zgoda na te zmiany. Czy jest pozbawione sensu?  Wszystko  zależy też od informacji jakie się posiada lub słyszy. Oczywiście nie muszą się one potwierdzić w rzeczywistości  ale jak wiadomo niekiedy najbardziej niedorzeczne informacje potwierdzały się a skoro minister odpowiedzialny za tworzenie  ustawy mówi że "mogę państwu nie skromie powiedzieć że ta ustawa zostanie stworzona" to jest to już punkt zaczepienia a patrząc na reakcje komendanta PSP wyciągającego  co chwila AS-y z rękawa aby utrzeć nosa ZOSP gdy ten zaczyna się wychylać przed szereg to pytanie co będzie jak wyciągnie JOKERA którego działacze ZOSP według mnie się  obawiają dlatego niby protestują ale niewiele mogą bo ich istnienie uzależnione jest od OSP a nie na odwrót.
Czy OSP są zainteresowane działaniami ZOSP ? Według  mnie nie a pokazuje to ankieta na stronie ZOSP RP gdzie skonfrontowano zaproponowane zmiany z projektu ustawy z tymi które chce ZOSP.  Na dzień dzisiejszy 145 osób na ponad 600 tyś.wzięło w tym udział czyli nawet  działacze wychodzą z założenia że zmiany są nieuniknione i szkoda im czasu na ankiety.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2021, 17:27:59 wysłana przez jgk »

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #144 dnia: Maj 30, 2021, 18:07:28 »
Mam jedną prośbę do ochotników którzy będą na kolejnych spotkaniach. Nie zadawajcie pytań które już padły sto tysięcy razy, typu mundur galowy, JRG, JOT itp i inne na które już padły konkretne odpowiedzi.

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #145 dnia: Maj 30, 2021, 19:31:30 »
Wydaje mi się,że większość pytań które padają na spotkaniach to powtarzanie jedneo i tego same - druchowie nie czytają i słuchaja odpowiedzi które już padły ze strony KG PSP . Wystarczyło by czasami by druhowie przeczytali ustawę o ochronie przeciwpożarowej/Stowarzyszeniach czy nawet ustawę o KSRG i można by było wyszukiwać nowe pola do poprawy tej ustawy, czy tez zaproponowania zastanowię się nad innymi rzeczami.

Mam nadzieje tylko, że pan Komendant przez hejt ze stony zwiąki i innych partyjnych kolegów naszego ZOSP , który nagle sie obudzili, że osp odbierana jest autonomia, nie zrezygnuje z rozmów z szarymi druchami i dalej bedzemy wspolnie pracowac nad ustawą, która jest nam potrzebna.

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #146 dnia: Maj 30, 2021, 19:38:49 »
Często tez tutaj padały słowe,ze ustawa ingeruje w statut osp,ale zgodnie z obecną ustawą o ochronie ppoż z 1991 roku :
"Wszelkie sprawy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, określone w statucie ochotniczej straży pożarnej i ich związku, wymagają uzgodnienia z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej właściwym ze względu na teren działania lub Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w przypadku związku ochotniczych straży pożarnych działającego na terenie całego kraju."

Wymagaja uzgodnienia,a co za tym idzie PSP nie koniecznie musi sie zgodzić z tym co OSP sobie napisze. Chyba,że ktoś tutaj powie,że OSP nie konsultują juz swoich statutów z PSP i to martwy przepis

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #147 dnia: Maj 30, 2021, 20:17:32 »
Wystarczy popatrzeć na dystynkcje osób z OSP przybyłych na owe konsultacje i widać że są to w przeważającej ilości działacze z ZOSP.
Na spotkaniu które np odbyło w KW ..... nasz powiat czyli i gminę reprezentowała osoba działacz  z Zarządu gminnego będąca prezesem jednej z OSP a jednocześnie będąca w układzie wzajemnej adoracji z gminą .
Napisali że została ona  wytypowana. Pytam przez kogo? Zarząd gminny? Zero informacji na  temat tego spotkania w jednostkach OSP.Zero możliwości aby móc przez tą osobę zapytać o wiele innych spraw czy zasugerowania propozycji.  Totalne olewanie tych na samym dole.Ustawa jest potrzebna choćby po to aby skończyć właśnie z takimi sytuacjami.Dziś jak coś nie halo się dzieje w OSP to Ci na samym dole w JOT nic nie zrobią bo tacy działacze ZOSP będący w zarządach OSP i komitywie z samorządem ich oleją przy nowej ustawie będzie w końcu nadzór z strony PSP gdzie będzie można wiele nieprawidłowości wyeliminować. 

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #148 dnia: Maj 30, 2021, 20:34:10 »
Dlatego wydaje mi sie,ze najlepiej jest pisac i pisac wiadomosci do Komendata. Wydaje sie człowiekem który czyta i naprawde chce coś zmienić w sytuacji druchów OSP. Wysyłanie naszych porpozycji do usawy czy tez pisanie ich na stronach w social mediach nie moze nas skrzywidzić,a jednynie pokazac,ze my chcemy zmian,ale to nasza góra - która niestety sami sobie wybieramy nas blokuje. Młodzi juz nie chca przychodzic do OSP,a ta ustawa niektórych młodych i chętnych do OSP naprawde zmotywowała i pokazała,ze mozna skończyc z bylej akoscią która funkcjonuje.

Ostanie Q&A z komendatem pokazało,że on naprawde chce, tylko by druchwowie zaczeli poruszac inne kweste niz ciagle powtarzajace sie pytania : mundury galowe, likwidacja itp

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 30, 2021, 20:41:50 »
Nie rozumiem - Wy oczekujecie że jakaś ustawa albo PSP naprawi sytuację w Waszych jednostkach? To mrzonka...

Jednostki same wybierają sobie Zarządy - mamy rok wyborczy. Nie wiem czy już mieliście Walne Zebrania czy dopiero mieć będziecie. Tak czy owak to m sami wybieramy sobie Zarząd, więc jak chce się naprawić coś w jednostce to trzeba wybrać do niego odpowiednie osoby! Nikt nie zrobi tego za Was!

U nas praktycznie cały Zarząd jest w JOT! I jeździ do akcji. BA! Swego czasu Naczelnik zrezygnował ze startu w wyborach bo w trakcie kadencji skończyłby 65lat i nie mógłby dalej jeździć. W jednostce obok Prezes zadeklarował, że nie będzie startował, bo nie będzie mógł jeździć ze względu na wiek. Kogo Wy wybieracie do Zarządu? Ludzi którym macie coś do zarzucenia? Którym nie ufacie? To wybierzcie innych!

A zapis ustawy o ochronie ppoż. zacytowany wcześniej nic nie mówi o konsultacjach ani opinii gminy. I stąd problem. Zwłaszcza, że punkt drugi  Art. 6 w obecnym brzmieniu nie zamyka ostatecznie zakresu kwestii które mają być ustalane. Zapis ustawy o ochronie ppoż. zamyka katalog kwestii do konsultacji na kwestiach ppoż. "Winno zawierać" oznacza, że pewne punkty są obowiązkowe, ale co z pozostałymi zapisami? Nie mówi tak, nie mówi nie - wolność interpretacji nie służy OSP... Wszak o radę można zapytać zawsze, jeżeli się jej potrzebuje - nie raz pytaliśmy PSP o różne kwestie. Ale co innego pytać lub prosić o radę z własnej nieprzymuszonej woli - wtedy rady można posłuchać lub nie, albo się nią zasugerować. Jeżeli konsultacje lub opinia są obowiązkowe - nie ma się już tej swobody...


Aczkolwiek zgadzam się, że część pytań jest w kółko powtarzana i wałkowana i lepiej by je było już sobie darować. Mało tego - część pytań/skarg wogóle nie dotyczy ustawy, co jest jeszcze smutniejsze...