Autor Wątek: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP  (Przeczytany 40043 razy)

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #100 dnia: Maj 23, 2021, 10:36:23 »
1. Dalej nie podałeś ŻADNEGO artykułu ustawy korzystnego dla OSP. Wniosek? Nie ma takiego, nie jesteś w stanie go znaleźć - znaczy się mam rację.


Cytuj
Podam Ci przykład z  sąsiadującej gminy w moim powiecie. Zarząd gminy ZOSP to burmistrz,starosta,oraz członkowie zarządów OSP którzy działają w jedynie słusznych OSP
2. To co opisujesz to problem z samorządem który doszedł do władzy w ZOSP i kontroluje OSP - otóż zgodnie z nową ustawą będą mieli jeszcze większą władzę i wtedy dopiero zobaczysz co się będzie działo...

3. To kolejne wyzwanie - pokaż mi przepis dający Zarządowi Gminnemu ZOSP realną władzę nad jednostką OSP. Przypomnę tu, że jednostka może w każdej chwili wystąpić ze Związku - są w kraju jednostki niezrzeszone.



EDIT: Nie twierdzę że ustawę trzeba wyrzucić do kosza. Twierdzę że w tej formie jest nieakceptowalna. Wiele z zapisów w niej przepisano z innych aktów prawnych - niestety, modyfikując je na naszą niekorzyść, z czym się nie zgadzam
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2021, 10:44:11 wysłana przez Feniks »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #101 dnia: Maj 23, 2021, 10:51:27 »
Cytuj
1. Dalej nie podałeś ŻADNEGO artykułu ustawy korzystnego dla OSP. Wniosek? Nie ma takiego, nie jesteś w stanie go znaleźć - znaczy się mam rację

To jest twoje zdanie i nie ma znaczenia czy się z nim zgadzam czy nie.

Cytuj
To co opisujesz to problem z samorządem który doszedł do władzy w ZOSP i kontroluje OSP - otóż zgodnie z nową ustawą będą mieli jeszcze większą władzę i wtedy dopiero zobaczysz co się będzie działo...

Zatem ZOSP to samorząd czyli ZOSP robi  co chce.Otóż będa mieli mniejsze możliwości bo tracą kontrolę którą przejmie  komendant PSP i wojewoda.Do tej pory jak OSP coś chciała miała problem to była uciszana w zarodku i tak jest w wielu gminach gdzie nikt z nimi nie rozmawiał.Ustawa to zmieni bo nawet jeśli samorząd nie pozwoli na coś OSP bo ma taki kaprys to KG PSP będzie mogła to zmienić i przyczynić się do zrealizowania tego zagadnienia jeśli jest zasadne z punktu widzenia PSP a nie koniecznie OSP.

Cytuj
To kolejne wyzwanie - pokaż mi przepis dający Zarządowi Gminnemu ZOSP realną władzę nad jednostką OSP. Przypomnę tu, że jednostka może w każdej chwili wystąpić ze Związku - są w kraju jednostki niezrzeszone.
 
Nie wiem w jaki świecie żyjesz ale skoro  ZOSP gminny to ludzie z samorządów to mamy dwa w jednym.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #102 dnia: Maj 23, 2021, 11:06:19 »
O ile na wybór tych ludzi do samorządu mieliście wpływ ograniczony o tyle wybór ich jako reprezentantów w gminnym ZOSP to już wina OSP które ich wybrały. Bo wybory do gminnego szczebla to wybory bezpośrednie. (U nas na szczeblu gminnym nie ma nikogo z władz samorządowych)

Dalej - nowa ustawa nie odbiera żadnego wpływu jaki ma teraz samorząd na OSP z rąk samorządu - daje mu tylko kolejne.

Cytuj
jeśli samorząd nie pozwoli na coś OSP bo ma taki kaprys to KG PSP będzie mogła to zmienić
BUAHAHAHAHA - pokaż mi zapis w ustawie który to sugeruje...

Mam wrażenie, że nawet tej ustawy nie czytałeś, ewentualnie fragmentarycznie, tak jak niektórzy dyskutanci podczas konsultacji. Tekst jednego z nich "przed chwilą zapoznałem się z fragmentem ustawy" był dla mnie ostatecznym dowodem, że nie powinno typa wogóle na tych konsultacjach być...

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #103 dnia: Maj 23, 2021, 13:24:50 »
Nie wiem czy widzieliście wczorajsza odpowiedź nadbryg. Bartkowaiaka "- Ja się spotkałem wczoraj z takim zarzutem. Jeden z waszych członków zarządu wojewódzkiego powiedział, że te konsultacje nie powinny się na tym poziomie odbywać, tylko u was w zarządzie głównym. To dla mnie jest skandal, ja chcę rozmawiać z druhami, bo to jest ich ustawa. Ja chcę rozmawiać z druhną, z druhem, ja chcę słuchać co oni mają do powiedzenia. Ja nie będę rozmawiał z ludźmi, którzy od lat są przyspawani do fotela, za przeproszeniem - grzmiał komendant główny PSP. Ja mógłbym zapytać kilku członków zarządu głównego, kiedy ostatni raz wyjechali do akcji. Chcecie takiej dyskusji podjąć? Bo ja 20 lat na pierwszej linii wyjeżdżałem z ochotnikami i wiem, jakie mają problemy i czego się mogę po nich spodziewać. Więc przestańmy mówić, że to jest złe miejsce na konsultacje. To jest najlepsze miejsce, lepszego miejsca nie znajdziemy, bo oni są na pierwszej linii i oni wiedzą, z czym się borykają - mówił nadbryg. Bartkowiak.  "

Ja mam nadzieje,ze nawet jak ta ustawa wejdzie zmieniona czy tez nie, to w końcu pozwoli na rozwój i podniesienie smaych standardów w raotwnictwie. Związek za to nagle się obudził i zaczyna rzucac kłody pod nogi stroną które posiadaja kompetencje i doświadczenie i wychodzią do ludzi znajdujących sie na samym dole mechanizmu. Czekam z niecieprliwoscią na dalszy rozwój sytuacji,ale mam nadzieje,ze poczatkiem 2022 roku zacznie sie proces wdrażania tej ustawy w życie.


Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 23, 2021, 13:31:49 »
@Kaftan96
Widziałem zarówno konsultacje na których padło wspomniane zdanie, jak i te do których się odnosiło. Raz jeszcze proszę - wskaż który artykuł jest aż tak korzystny, że nie możesz się doczekać konsultacji statutu swojej jednostki z radą gminy albo proszenia wójta o zgodę na organizację zawodów dla MDP...

Nie bronię Związku, ale argumentacja "jestem z ustawą bo Związek jest przeciw" to szczyt głupoty. I zgadzam się z KG, że konsultacje powinny być z przedstawicielami jednostek, a nie Związku, ale jak na każdym spotkaniu ma wytykane te same 2 artykuły (5 i 6) to może by wreszcie dotarło do niego, że są złe i że się właśnie tym druhom z którymi chce je konsultować nie podobają?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #105 dnia: Maj 23, 2021, 13:33:17 »
Cytuj
BUAHAHAHAHA - pokaż mi zapis w ustawie który to sugeruje...


Nie mam po co kolejny raz czytać projektu ustawy który ma być zmieniony po sugestiach członków OSP a takie słowa i zapewnienia padły.
To co aktualnie znajduje się w tym dostępnym  projekcie już nie pokrywa się z tym co ma być faktycznie zapisane.
Zatem pozostaje czekać na ostateczną treść ustawy która jak widzimy i słyszymy ma być poprawiona  w wielu kwestiach po konsultacjach i sugestiach z strony OSP przy  dużym utrudnieniu z strony działaczy ZOSP i ich zwolenników.
Uważasz że PSP posunie się do tego stopnia że co innego mówi a co innego zapisze w ustawie.Gdyby do tego doszło to wydali by na siebie wyrok.
Cytuj
Tekst jednego z nich "przed chwilą zapoznałem się z fragmentem ustawy" był dla mnie ostatecznym dowodem, że nie powinno typa wogóle na tych konsultacjach być..

Zadam zatem pytanie gdzie w tym momencie byli działacze ZOSP do najniższego szczebla gminnego i dlaczego nie przekazali informacji do wszystkich OSP że takowa ustawa powstaje i to za ich wiedzą i zgodą bo tak wynika z informacji. Padają konkretne nazwiska osób mających wiedzę i uczestniczących w tym projekcie.
Kto ukrywał fakt powstawania  ustawy PSP czy ZOSP  Bo mi bardziej pasuje że ZOSP w skład którego  wchodzą też przedstawiciele samorządów. Czekali na rozwój sytuacji i liczyli że PSP się ugnie jeśli się nie dogadają a najlepiej jakby weszli w układ z PSP która jak widać nie jest zainteresowana działaczami tylko ratownikami z podziałów bojowych .Problem dla ZOSPu i samorządów jest w tym że ograniczenie  ingerowania i nadzoru nad JOTami czy JRGami w OSP odcina ich od kasy którą mogli obracać.

Przysłowie mówi że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #106 dnia: Maj 23, 2021, 13:42:12 »
Akurat informacje, że ustawa powstaje były ogólnodostępne. Tylko szczegóły były "super tajne" i MSWiA ani KG PSP nie chciały podzielić się żadnymi informacjami przed konferencją.

Zaś tekst ustawy jest ogólni dostępny dla wszystkich. Łącznie z wersją z poprawkami z 14 maja.

A tekst który zacytowałem o przeczytaniu jedynie fragmentu ustawy padł z ust członka OSP który miał reprezentować swoją jednostkę w dyskusji... Na konferencji mającej miejsce prawie miesiąc po ogłoszeniu projektu. Jak ktoś nie ma czasu przeczytać 15 stron od których będzie zależeć jego przyszłość to nie najlepiej to świadczy o nas jako o OSP.

Cytuj
posunie się do tego stopnia że co innego mówi a co innego zapisze w ustawie
I jak jeszcze nie wiesz, że politycy prawie zawsze mówią jedno a robią drugie to żyj dalej złudzeniami, tylko proszę Cię - nie głosuj... A ustawę pisze ministerstwo konsultując się z PSP - PSP nie ma mocy ustawodawczej... I to ministrowie zdecydują co będzie zapisane w wersji ostatecznej a nie PSP.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #107 dnia: Maj 23, 2021, 14:00:37 »
Cytuj
I jak jeszcze nie wiesz, że politycy prawie zawsze mówią jedno a robią drugie to żyj dalej złudzeniami, tylko proszę Cię - nie głosuj... A ustawę pisze ministerstwo konsultując się z PSP - PSP nie ma mocy ustawodawczej... I to ministrowie zdecydują co będzie zapisane w wersji ostatecznej a nie PSP.
I ta sytuacja pokaże jak PSP zależy o OSP i jaką PSP ma siłę przebicia.A patrząc na zadania jakie musi realizować przy pomocy OSP to pytanie czy znajdzie się minister który doprowadzi do pogorszenia bezpieczeństwa społeczeństwa i pogorszenia kontaktów w relacjach  PSP - OSP tym bardziej że zmiany nie dotyczą szukania milionów bo jak mówią  kasa jest, natomiast  całe zamieszanie rozbija się o to koto kogo będzie nadzorował, kto będzie mógł podejmować decyzje a co za tym idzie kto będzie dzielił  kasą .
Jakoś w sprawie JOT / JRG nie ma wielkiego zgrzytu co widać po tym kto zadaje pytania i w jakich sprawach otóż działacze powiązani z samorządami którzy decydowali komu kiedy i ile się należy a tu nagle zostają odsunięci.
Dziś należy zadać pytanie ile OSP podjęło by decyzje o wystąpieniu z związku w którym teoretycznie być nie muszą, bo praktyka jak w przypadku ministrów jest zgoła zupełnie inna.
Natomiast co do samych działaczy to wynika że mogą tylko tyle w sprawie ustawy
Cytuj
https://remiza.com.pl/ustawa-o-osp-zespoly-opiniujace-bez-czlonkow-zosp/
I teraz nie bardzo rozumiem całej sytuacji skoro sam wódz ZOSP zaakceptował pomysł i sama ustawę.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2021, 14:15:21 wysłana przez jgk »

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #108 dnia: Maj 23, 2021, 14:16:29 »
@jgk
Dalej nie podajesz ŻADNYCH zapisów z ustawy na poparcie swoich słów...  I zgrzyt odnośnie JRG/JOT jest - i to poważny. Brak jasnych wymogów, za duże kompetencje ministerstwa i nakazywanie wydatkowania pieniędzy jedynie na JRG/JOT (Art. 28 pkt 2 - w wersji z 14maja poprawili Art 5 ale jakoś 28 już nie... - jak widzisz ja każde swoje twierdzenie mogę poprzeć konkretnym zapisem z projektu).
I żeby było jasne - mam gdzieś czy coś się będzie nazywać JOT czy JRG - jeżeli chcą standaryzacji to niech dadzą ramowe wymogi tego co ma być zawarte w regulaminie JOT/JRG to się dostosujemy. Ale zapisy Art. 11 uważam za zbyt daleko idące - zwłaszcza w kontekście tego, że najpierw poprzyjcie ustawę a potem my coś wymyślimy (zwłaszcza w kwestii wciąż niedoprecyzowanych standardów zdolności operacyjnej i gotowości operacyjnej których to gwarancji domagają się w Art. 2).

A zamieszanie jest o to kto będzie rządził OSP - Związek nigdy nie miał nad nami takiej władzy jak teraz chcą sobie uzurpować ministerstwo, PSP i samorządy.
I nie - nie mam złudzeń, że gdyby była taka opcja to Związek chciałby takiej władzy nad OSP dla siebie - i wtedy też byłby mój sprzeciw równie głośny jak teraz.
Bo daj komuś palec, a zaraz urwie Ci rękę...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #109 dnia: Maj 23, 2021, 14:42:13 »
Cytuj
A zamieszanie jest o to kto będzie rządził OSP -

Skoro OSP jest stowarzyszeniami to nie ma potrzeby  aby ktoś nim rządził od tego są zarządy OSP.I takie zmiany po części ma wprowadzić ustawa.Samorząd ma opiniować a nie uzgadniać czyli ingerować że ma być tak bo inaczej nie poprze przedsięwzięcia.Opiniowanie  niczego nie zablokuje uzgadnianie już tak bo można nie dojść do porozumienia i jak zwykle wygrywa samorząd. 
Co do art 11 nikt nie będzie tworzył zapisów nie mając do tego podstawy.Nie ma ustawy nie ma rozporządzeń.Wstępne założenia i wymagania padły i są mniejsze niż dla jednostek wstepujacych obecnie do KSRG .Nie oszukujmy aby mówić o potencjale  OSP to patrząc na dzisiejsze realia i zadania z jakimi OSP ma do czynienia  to pojazd z wodą i sprzętem r/t  jest nie zbedny do samodzielnych działań a o takich jest mowa.   

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #110 dnia: Maj 23, 2021, 14:53:52 »
Cytuj
takie zmiany po części ma wprowadzić ustawa

Jakie zmiany? Jaki artykuł, jaki punkt? Ja swoje wypowiedzi popieram czymś więcej niż pobożnymi życzeniami...

I póki co - w wersji z 14 maja - zmieniono "zatwierdzenia" na "uzgodnienia". Póki co to ku "zaopiniowaniu" dopiero się skłaniają, ale jeszcze nie są pewni. I co w sytuacji gdy opinia będzie negatywna?

Gmina ma 10 jednostek, 2 które gmina "lubi" i "niewygodną" resztę. Żeby ciąć koszty opinia dla 3-4 jednostek jest cały czas negatywna. I co wtedy? Konfiskata mienia zgodnie z Art. 31 pkt 2? I majątek nielubianych, małych jednostek można dać faworyzowanym dwóm... To tylko taki przykładzik scenariusza... Jak już wytknięto podczas konsultacji - ustawie brakuje mechanizmu rozstrzygania sytuacji patowych i konfliktów. Wiedział byś gdybyś czytał...  Jak dalej nie masz żadnych artykułów na poparcie swoich twierdzeń to chyba odpuszczę sobie dalszą dyskusję...


EDIT: Nie chce spamować jak mój adwersarz więc edytuje. Obowiązują zapisane teksty ustaw a nie to co mówi się na nie mających mocy prawnej spotkaniach. Tylko tyle i aż tyle... A on jak nie podał żadnego zapisu, tak dalej nie podaje, bo nie stworzy czego nie ma...
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2021, 19:06:58 wysłana przez Feniks »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #111 dnia: Maj 23, 2021, 18:26:59 »
Widzę że działasz na tej samej zasadzie co ZOSP robisz zamieszanie bo nie widzisz zapisu, natomiast nie reagujesz na słowa które padają w kwestii niedomówień brakujących zapisów.
Co do twoich 10 jednostek jeśli potwierdzą się słowa i zapisy ustawy to gmina będzie sobie mogła pomarzyć o zabraniu sprzętu z OSP która wyrazi chęć stworzenia JOT/JRG. Ustawa mówi że gmina sprzęt przejmuje w chwili likwidacji OSP lub JRG.Pytam zatem kto może zlikwidować OSP / JRG zrobić? Gmina ? Otóż nie.   Opiniowanie które gmina sobie stworzy  będzie tylko opinią a nie dokumentem zabraniającym jednostką OSP na rozwój.
Rozwój tych jednostek wcale nie musi być finansowany przez gminę.tyle że gmina w wielu przypadkach blokowała te możliwości.
Oczywiście trzeba sobie tez zdać sprawę że chęć nie może trwać w nieskończoność przez co sprzęt ratowniczy będzie stał nieużywany lub zostanie sprzedany na wolnym rynku przez OSP co byłoby śmieszne kiedy w chwili jego pozyskiwania wszyscy krzyczeli że pozyskujemy aby chronić a teraz nie damy lub sprzedajemy.Prawda jest taka że gdyby nie stoważyszenia OSP jako podmioty ochr.ppoz. to żadna osoba/by prywatnie nie stworzyły  by prywatnej straży.Tak że śmiało można stwierdzić że sprzęt w OSP nie jest własnością druhów tylko społeczeństwa .Znasz jakaś prywatną straż pożarną będąca jednostka przeciwpożarową która może powiedzieć że posiadany sprzęt jest jej własnością i może robić z nim co chce  bo ja nie.
 
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2021, 19:06:47 wysłana przez jgk »

Offline zapalony skarbnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #112 dnia: Maj 24, 2021, 22:40:17 »
Widzę że działasz na tej samej zasadzie co ZOSP robisz zamieszanie bo nie widzisz zapisu, natomiast nie reagujesz na słowa które padają w kwestii niedomówień brakujących zapisów.
Co do twoich 10 jednostek jeśli potwierdzą się słowa i zapisy ustawy to gmina będzie sobie mogła pomarzyć o zabraniu sprzętu z OSP która wyrazi chęć stworzenia JOT/JRG. Ustawa mówi że gmina sprzęt przejmuje w chwili likwidacji OSP lub JRG.Pytam zatem kto może zlikwidować OSP / JRG zrobić? Gmina ? Otóż nie.   Opiniowanie które gmina sobie stworzy  będzie tylko opinią a nie dokumentem zabraniającym jednostką OSP na rozwój.
Rozwój tych jednostek wcale nie musi być finansowany przez gminę.tyle że gmina w wielu przypadkach blokowała te możliwości.
Oczywiście trzeba sobie tez zdać sprawę że chęć nie może trwać w nieskończoność przez co sprzęt ratowniczy będzie stał nieużywany lub zostanie sprzedany na wolnym rynku przez OSP co byłoby śmieszne kiedy w chwili jego pozyskiwania wszyscy krzyczeli że pozyskujemy aby chronić a teraz nie damy lub sprzedajemy.Prawda jest taka że gdyby nie stoważyszenia OSP jako podmioty ochr.ppoz. to żadna osoba/by prywatnie nie stworzyły  by prywatnej straży.Tak że śmiało można stwierdzić że sprzęt w OSP nie jest własnością druhów tylko społeczeństwa .Znasz jakaś prywatną straż pożarną będąca jednostka przeciwpożarową która może powiedzieć że posiadany sprzęt jest jej własnością i może robić z nim co chce  bo ja nie.
 
Ja znam i jest to większość ,,ogarniętych" jednostek OSP jednostek które nie poddały się groźbom braku finansowania i nie przekazały majątku na rzecz gmin. Działam w stowarzyszeniu które jest właścicielem w 95% sprzętu i i całości nieruchomości. Prowadzimy działalność gospodarczą z której jest utrzymywana działalność ratownicza. Sprzęt jest kupiony  za nasze zarobione nawet ciężko zarobione pieniądze lub nasza gotówka posłużyła jako wkład własny (nikogo się nie prosiliśmy o gotówkę). Na sześć pojazdów właścicielem tylko jednego jest gmina i to tylko dla tego że były takie uwarunkowania projektu (a i tak my byliśmy organizatorami i ,,załatwiaczami" projektu) i jak możesz powiedzieć że nie możemy robić ze sprzętem co zażyczy sobie zarząd a nieruchomością walne (taki zapis w statucie i to jest rzecz święta) Stowarzyszenie w takim wypadku jest przez US traktowane jak spółka czyli wszyscy członkowie są właścicielami majątku. W tym projekcie są łamane prawa własności  i nie chodzi mi o sprzedasz majątku (bo kto rozsądny myśli o likwidacji straży) ale o przeznaczenie wypracowanego zysku. Zysk może być przeznaczany na cele określone w statucie a statut tworzy stowarzyszenie a zatwierdza KRS a nie gmina i wara jej od niego, nikt nie ma prawa nakazywać mi ciężko zarobionych pieniędzy wydawać tylko na jrg my możemy środki przekazać ale nie musimy bo prowadzimy poza tym działalność edukacyjną, promocyjną, kulturalną, itp. Jeżeli sprzedajemy jakiś sprzęt a trochę dokonywałem sprzedaży w imieniu OSP to o jaki wolny rynek ci chodziło to jest sprzęt specjalistyczny i zawsze trafia do jednostek ochrony przeciwpożarowej, nie zdarzyło się aby ktoś kupił sobie coś prywatnie no chyba że z myślą o odrestaurowaniu. Ogólnie kierunek ustawy jest dobry wiele wątków jest pozytywnych jednak ,,diabeł tkwi w szczegółach" problem tkwi w tym że założenia napisali ludzie marnie orientujący się w całej działalności (wydaje im się że strażacy organizują potańcówki w budynkach gminnych i z tego czerpią zyski i tym się ich działalność poza ratownicza zamyka .Takie mam wrażenie.) i sprawach majątkowych OSP a jest to temat niesamowicie różnorodny  (w tym temacie nie orientuje  się też większość członków OSP w Polsce). Legislatorzy powinni wiedzieć że część prężnych jednostek jest traktowana w swoich gminach przez urzędników jako zło konieczne i najchętniej by się ich pozbyli to jest następny wątek do którego urzędnicy samorządowi nie powinni mieć nic do gadania w zakresie opiniowania jrg (muszą być stworzone jakieś sztywne ramy nie zależne od gmin).             
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2021, 23:48:47 wysłana przez zapalony skarbnik »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #113 dnia: Maj 25, 2021, 00:00:42 »
Cytuj
Ja znam i jest to większość ,,ogarniętych" jednostek OSP jednostek które nie poddały się groźbom braku finansowania i nie przekazały majątku na rzecz gmin. Działam w stowarzyszeniu które jest właścicielem w 95% sprzętu i i całości nieruchomości. Prowadzimy działalność gospodarczą z której jest utrzymywana działalność ratownicza. Sprzęt kupili

Tylko że  pozyskując sprzęt  o którym piszesz potrzebowały jak wszyscy kasy. Owa kasa była  z prywatnej kieszeni stowarzyszenia i w całości z działalności ? Kto go na dzień dzisiejszy utrzymuje ? Nie było sponsorów dotacji itd ? Nie było wykorzystywania wizeruneku i nazwy OSP aby pozyskać kasę ? Jeśli było to dlaczego ?
Oj chyba było i to wielokrotnie przez co mogliście pozyskać to wszystko co macie natomiast gdyby nie ta nazwa  to sprzęt o którym mówisz stałby dziś nieużywany i bezużyteczny.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #114 dnia: Maj 25, 2021, 11:29:37 »
A czemu to niby mielibyśmy nie korzystać z nazwy OSP? Skoro tym właśnie jesteśmy?

jgk - wytłumacz mi proszę, czemu zakładasz naszą (strażaków OSP) złą wolę, że gdy już nie będzie komu wyjeżdżać do akcji to sprzedamy majątek, żeby się "nachapać" i jak się nas prawnie nie zmusi do słusznego postępowania, to postąpimy samolubnie, pomimo, że całym swoim życiem i służbą dowodzimy czego innego. Jednocześnie oczekujesz, że będziemy zakładać dobrą wolę ustawodawców i że politycy postąpią honorowo dotrzymując obietnic, mimo, że całe swoje życie postępują na odwrót. Bo mnie osobiście to obraża.

Nie wiem jak to wygląda w innych częściach kraju, ale my - dostając dotacje z różnych źródeł, w umowie o dotacje, zobowiązujemy się, że sprzęt będzie wykorzystywany przez conajmniej X lat w celach ratowniczo-gaśniczych w jednostce ochrony przeciwpożarowej. Więc nie wiem skąd te oskarżenia pod adresem OSP, że chcemy zarabiać na sprzedaży sprzętu. To bezpodstawne zakładanie naszej złej woli, z reguły przez ludzi którzy swojej złej woli dowiedli w życiu nie raz.

A jeżeli coś kupujemy za nasze pieniądze, to nie wiem czemu mamy konsultować z kimkolwiek co z tym zrobimy. Jakoś póki co cały sprzęt który był własnością samorządów, gdy już nie był nam potrzebny i im go zwracaliśmy szedł na sprzedaż na "wolny rynek" podczas gdy nasz sprzęt z reguły szedł jako darowizna dla potrzebujących jednostek. I na to mamy dowody. Obraża mnie twierdzenie, że tylko prawo zmusi nas do postępowania honorowo, przyzwoicie i uczciwie. Bo to my - jako strażacy OSP - naszą służbą dowodzimy że jest inaczej. A co mogą na swoją obronę przedstawić Ci którzy nam to wytykają?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #115 dnia: Maj 25, 2021, 16:25:46 »
Rozmawiamy o sytuacji kiedy OSP posiada jakiś tam sprawny sprzęt ale nie ma możliwości w danej chwili ani w niedalekiej lub w ogóle w przyszłości realizować zagadnień w działaniach ratowniczych z racji braku ratowników.
Teraz  powiedz mi czy trzymanie tego sprzętu w garażu aby nikt go przypadkiem bez ich zgody i wiedzy nie używał bo jest ich jest przejawem czego ? Jak są możliwości działania to wszyscy krzyczą że my to pomagamy natomiast jak nazwać sytuację gdzie sprzęt ratujący życie mógłby być wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem a nie jest bo ktoś go blokuje.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #116 dnia: Maj 25, 2021, 17:34:42 »
Ja taką sytuację nazywam urojeniami :) Jak przedstawisz jakiś argument poparty faktami (np Artykuł, punkt itp) to podejmę dyskusję - z urojeniami się nie dyskutuje, je się ignoruje...

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #117 dnia: Maj 25, 2021, 20:09:44 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #118 dnia: Maj 25, 2021, 20:46:58 »
Oglądałem na żywo - niestety - niewiele to wnosi ani wyjaśnia.

Z nowości wychwyciłem kwestie pogrzebu Państwowego i kategorii JRG (obie proponowane zmiany uważam za pozytywne). Reszta była już omawiana wcześniej.

Niestety, do KG nie docierają 2 podstawowe kwestie:
- OSP nie chce być bliżej związane z władzami samorządowymi i zmuszanie na siłę do częstszych dyskusji oraz ograniczanie swobody OSP na korzyść gmin (Art. 5   Art. 6  oraz Art. 28) do niczego dobrego nie doprowadzi
- problem mamy nie z nazwą JRG czy JOT - problem w Art. 2 i Art. 6 (kwestie gwarancji gotowości - brak konkretów) w Art. 11 (punkty 3, 4 i 7) w Art. 28 (poprawiono ograniczenia wydatkowania pieniędzy z Art. 5 ale nie z 28) i wreszcie wisienka na torcie - Art. 31 (jak już wspominałem - niech dopiszą do pkt. 2 "W przypadku likwidacji Stowarzyszenia OSP" i będzie akceptowalny - w obecnej formie nie jest)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #119 dnia: Maj 25, 2021, 20:59:39 »
@Feniks a wiesz jak obecnie wygląda "gwarancja gotowości" w przypadku KSRG?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #120 dnia: Maj 25, 2021, 21:33:26 »
Odnośnie KSRG -> Nie - nie mam pojęcia.

I przyznaje, że nigdy nie starczyło mi cierpliwości na przebrnięcie przez te straszliwej jakości pdf'y ze stron rządowych. Czytałem jedynie skrócone wersje z innych ston, np.:
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1999-111-1311,16860107.html

W oryginalnych starych pdf'ach opublikowanych na stronach rządowych nie działa wyszukiwanie, a ich jakość jest fatalna. Jeżeli wiesz skąd można pobrać lepszą jakość byłbym wdzięczny za linki.

Ogólnie w tym co czytałem nie widziałem zapisów o gwarancjach, ale przyznaję się, że nie czytałem samych oryginalnych aktów, a jedynie wyciągi i przedruki (ze względu na fatalną jakość oryginałów do których udało mi się dotrzeć).


PS. Czytałem porozumienie o włączeniu mojej jednostki do KSRG, podpisane przez reprezentantów wszystkich 3 stron i w dokumencie nie pada słowo gwarancja.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #121 dnia: Maj 25, 2021, 21:45:19 »
Cytuj
Ja taką sytuację nazywam urojeniami :) Jak przedstawisz jakiś argument poparty faktami (np Artykuł, punkt itp) to podejmę dyskusję - z urojeniami się nie dyskutuje, je się ignoruje..

Pokażę Ci z argument z życia wzięty. Przyjrzyj się dobrze temu zdjęciu i obym się mylił ale obawiam się że takie będą skutki trzymania w strażach sprzętu bez ratowników.
Remiza straży jest sprzęt jest ale budynek mieszkańca spłonął.   

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #122 dnia: Maj 25, 2021, 21:47:18 »
PS. Czytałem porozumienie o włączeniu mojej jednostki do KSRG, podpisane przez reprezentantów wszystkich 3 stron i w dokumencie nie pada słowo gwarancja.
I to jest właśnie ta gwarancja... Masz tam opisane do czego się zobowiązują sygnatariusze. W zależności od czasów w jakich były zawierane były dwu i trójstronne. 
Widzisz coś w tym strasznego jeśli te wymagania zamiast w porozumieniu zostały by zawarte w rozporządzeniu? Czyli np. 12 ratowników po kursie podstawowym i 3 kierowców ratowników  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #123 dnia: Maj 25, 2021, 22:03:14 »
To straszne nie jest, ale szkoda, że nikt z KG PSP do tej pory nie wyjaśnił tego w tak prosty i przystępny sposób - pomimo, że pytanie kilkakrotnie padało.  :)

Ale dalej zostają Art. 28 i Art. 31 z którymi w obecnym brzmieniu nie mogę się zgodzić, oraz te nieszczęsne konsultacje, zgody i opinie samorządowców z Art. 5 (tak - tu KG wyjaśnił, że intencją były imprezy masowe - ale w takim razie uważam, że należy to doprecyzować, bo mam złe doświadczenia związane z samorządami i jakąkolwiek swobodą interpretacji) i Art. 6.

Chciałbym też by doprecyzowano jak rozumieć punkt 7) Art. 11.


@jgk - wiesz jak wiele zdarzeń mieliśmy w promieniu 100m od remizy? I to tylko za czasów mojej bytności w podziale bojowym? I co z tego, że w każdym z nich byliśmy na miejscu znacznie przed PSP? Nie zawsze wszystko da się uratować... BA! Kojarzę sytuację, gdzie do zdarzenia zadysponowano nas, choć mieliśmy ponad 7km, a nie jednostkę która miała może ze 300-400m ze swojej remizy, bo zdarzenie miało miejsce po złej stronie tabliczki podziału administracyjnego a ówczesne władze samorządowe nie mogły się w pewnych kwestiach między sobą dogadać. Argument nic nie wart.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 25, 2021, 22:34:00 »
To straszne nie jest, ale szkoda, że nikt z KG PSP do tej pory nie wyjaśnił tego w tak prosty i przystępny sposób - pomimo, że pytanie kilkakrotnie padało.  :)
Ale dalej zostają Art. 28 i Art. 31 z którymi w obecnym brzmieniu nie mogę się zgodzić, oraz te nieszczęsne konsultacje, zgody i opinie samorządowców z Art. 5 (tak - tu KG wyjaśnił, że intencją były imprezy masowe - ale w takim razie uważam, że należy to doprecyzować, bo mam złe doświadczenia związane z samorządami i jakąkolwiek swobodą interpretacji) i Art. 6.
Ej no art. 28 Ci nie leży? Przecież to samo masz w porozumieniu gdzie wójt najczęściej razem z prezesem zobowiązuje się do zapewnienia gotowości bojowej a więc jak ma odpowiadać za gotowość jak OSP by mogło korzystać ze wszystkiego  co ma w garażu.
Moim zdaniem nic się nie zmienia w porównaniu do obecnej sytuacji z tą różnicą, że wcześniej była to umowa która wiązała kilka stron a teraz jest to przepis prawa ale sensu stricto chodzi o to samo.
Co do artykułu 31 nie ma zdania ale zapoznam się o co chodzi w tym 38 (prawa o stowarzyszeniach) do którego odwołuje się i dam znać. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.