Autor Wątek: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP  (Przeczytany 40488 razy)

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 09, 2021, 22:11:13 »
1. Nie zgadzam się na ingerencję w nasz statut osób postronnych - a to zakłada projekt (komendant PSP i rada gminy - artykuł 6). Pomijam już kwestie, że wiele statutów zakłada, że wszelkie zmiany w nim wymagają zgody Walnego Zebrania (nasz tego wymaga) - więc jak to tak? Ustawa nakazuje nam olać nasz statut?
2. Nie zgadzam się na ingerencję w nasze wewnętrzne regulaminy osób postronnych - a to zakłada projekt (minister i komendanci PSP - artykuły 8 i 11).
3. Nie zgadzam się by o naszych własnych finansach oraz majątku decydowały osoby postronne - a to zakłada projekt (gmina - czyli w praktyce wójt i rada gminy, komendanci PSP i minister - artykuły 5, 28 i 31). I żeby mi tu nikt nie pierdzielił farmazonów, że 31 punkt 2 dotyczy likwidacji OSP - widzicie tam taki zapis? Bo ja nie! A jak nie jest napisane to czegoś nie ma! Liczy się tekst zapisany w ustawi a nie intencja! (przypomnę tylko głośne swego czasu "lub czasopisma"). A nacjonalizację mienia już też w historii przerabialiśmy...
4. Liczba niedoprecyzowanych zapisów, brakujących konkretów i miejsc pozostawiających zbyt wiele do interpretacji jest powalająca.
5. Punkt 1 artykułu 12 najlepiej sobie porównać z
https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/czy-czlonek-osp-moze-byc-zwolniony-z-pracy-do-akcji

Jeżeli ktoś tak bardzo chce standaryzacji i "trzymania poziomu" to można określić zakres akceptowalnych rozwiązań które muszą się znaleźć w statucie lub regulaminie JRG OSP ale nie narzucać nam wymóg ustalania czegoś w sposób w jaki próbuje się to zrobić w ustawie.

Pomijając fakt dodatku do emerytury i lepszych warunków uzyskania ekwiwalentu – projekt ustawy nie zawiera żadnych nowych rozwiązań korzystnych dla OSP. A kwestie dodatku do emerytury i ekwiwalentu mam gdzieś, gdyż nie działam w OSP dla pieniędzy. Mógłbym bez trudu zarobić 4x tyle na godzinę biorąc nadgodziny w swoim miejscu pracy zamiast liczyć na ekwiwalent.

Zaś co do pomysłu o "półzawodowych" OJRG wspomnianego powyżej - od kilkunastu lat pracuję w systemie 4-ro brygadowym. By obsadzić jeden etat 24/7 każdego dnia w roku potrzeba pomiędzy 4,5 a 5 osób. Załóżmy minimalną 4-osobową obsadę na jednostkę. Razy ilość gmin w powiecie bo każda gmina potrzebuje ochrony ppoż (zgodnie z nową ustawą - jeżeli nie ma OSP to musi płacić komuś innemu za ochronę). U mnie to daje 5*4*10 -> 200 etatów. Zakładając nawet najniższą krajową to daje ponad 0,5mil miesięcznie na same etaty. Nie wspomnę, że nie każdy chce pracować za najniższą krajową mając inne opcje - zwłaszcza w gminach przylegających do dużych miast... A to dopiero początek wydatków...
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2021, 22:16:31 wysłana przez Feniks »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 10, 2021, 13:50:16 »
Na koniec swojej wypowiedzi chcę tylko powiedzieć, że nie jestem za tym by dawać polskim druhą OSP możliwości oklejania samochodów czy nadawania oswietlenia ostrzegawczego j jak funkcjonuje to w USA i  jak zauważył przedmówca, bo zwyczjnie wydaje mi się,ze niekórzy "turbole" mogliby uzywac ich bez zasadnie i dla wałsnej radochy.
To już było omawiane w odpowiednim temacie :fiuu:  Jakby ktoś nie zauważył - mówimy o sytuacji "na zezwolenie", nie dla wszystkich. A do tego jakby nie patrzeć dalej policja ma prawo kontrolować pojazdy poruszające się alarmowo. Retoryka wstydu i narodowej głupoty - jak z dostępem do broni "nie moszna bo siem wyszczelajom"...
Porównujemy się w obu przypadkach do narodu kraju w którym na kubkach z kawą jest drukowane ostrzeżenie, że napój w środku może być gorący, a prawie 16,5mln dorosłych amerykanów uważa, że brązowe krowy dają czekoladowe mleko...  :wall:

No i też - czy obawiając się hipotetycznych nadużyć nie wylewamy dziecka z kąpielą?
Co do oznaczeń aut ochotników.Wiemy jak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy przepis pozwala przekraczać prędkość a mamy łamanie przepisów w każdej możliwej formie bo ochotnik jedzie na alarm.Chyba na tym forum był wstawiony filmik jak panowie łamali przepisy jadą pod prąd wyprzedzając na pasach itd .Larum się zrobiło bo ktoś ich nagrał i przekazał policji.Tłumaczyli się że to są kierowcy mający uprawnienia na uprzywilejowane itd.Skoro mieli uprawnienia i wiedzę co mogą czemu jechali pojazdem nie uprzywilejowanym jak uprzywilejowanym?
To nie przepis, tylko interpretacja która się pojawiła w przestrzeni publicznej, że ochotnik jadący na alarm działa w stanie wyższej konieczności. Zresztą ta interpretacja niewiele zmieniła - jak długo żyję, tak wiem, że czy u siebie, czy gdziekolwiek bym nie był w kraju jak słyszę syrenę to wiem, że trzeba się mieć na baczności, bo w każdej chwili w stronę remizy może polecieć jedno lub kilka aut z prędkością dopuszczalną w Polsce na ekspresówce lub autostradzie... Problem jest albo ucinany moralizatorsko, że tak nie można, albo całkiem udajemy, że nie istnieje. Do momementu aż zdarzy się jakiś medialny wypadek, gdzie zginą ludzie postronni i zacznie się wtedy pytanie "czy coś można było zrobić żeby temu zapobiec?". Można było, można. Ta syrena i sygnały błyskowe, to nie są dodatki dla fanów dyskotek, tylko żeby było widać i słychać "spieszącego się". W 100% sprawy to nie załatwi, ale w obecnej sytuacji prawnej, gdy mamy takie a nie inne interpretacje, to może tylko sprawy polepszyć.

Ustawa nakazuje nam olać nasz statut?
Sprawdź zagadnienie pt. "hierarchia aktów prawnych". Wtedy będzie to jasne, że ustawa jedna stoi wyżej niż statut stowarzyszenia, czy jakiś wewnętrzny regulamin. Co do unifikacji i standaryzacji - tak, to niesie obawy i zagrożenia. Chciałbym jednak nieśmiało zauważyć, że to rząd i PSP odpowiadają za organizację i działanie systemu ratownictwa, tak samo jak za wyznaczanie normatywów i standardów - tych mniej i bardziej głupich, ale jednak. Także patrząc z perspektywy władzy - oni nawet nie mają powodu pytać OSP/ZOSP o zdanie, bo to pies merda ogonem, a nie na odwrót.


Co do pomysłu o "półzawodowych" OJRG (a raczej ochotnikach wyjeżdżających z PSP) - kto powiedział, że to mają być ludzie na etacie? :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 10, 2021, 13:58:42 »
@Radhezz

Zdaję sobie sprawę z hierarchii aktów prawnych. Ale bezczelność - a tym jest w mojej opinii rozwiązanie zapisane w projekcie - można bezczelnym typom wytykać. I skoro ktoś pyta o moją opinię to mu ją wyrażam :)

PS. Tak, rząd nie musi nas pytać o zdanie w żadnej kwestii, ale niech podówczas weźmie odpowiedzialność za wszystkie idące za jego decyzjami konsekwencje.

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 10, 2021, 17:45:18 »
Pomysł z etatem to jedna z możliwości - jesli wejdą takie zmiany gdzie jest powiedziane,że OJRG maja utrzymac gotowść operacyjną, to wydaje mi się, żę nikt z druchów nie będzie siedział w domu w czekaniu na wezwanie "a może nas dzisiaj gdzieś wezwą".Sam etat jak pisałam wczesniej zniwelował by ryzyko nie wyjazdu jednostki do zdarzenia.
 Nie mam parcia na etaty,ale po prostu podtrzymuje swoje zdanie, że skoro WOT może funkcjonować jako jeden z komponentów Sił Zbrojnych RP, dlaczego własnie półzawodowe OSP nie mogą być komponentem PPOŻ. Nie jestem turbolem, ale nikim takim. Po prostu chce zobaczyć światło w tuleniu na zmianę systemu, funkcjonowania OSP oraz zwyczajnie iśc w strone podniesienia standardów zarówno w wyszkoleniu druchów oraz ich sprzętu.

Zawsze powtarzam, lepiej iść w jakoś, a nie w ilość jeśli chodzi o działania związane z bezpieczeństwem szeroko pojętym. Jesli w tym przypadku o jakosci mają świadczyć o OJRG to jestem na tak- zrobić to z głową, moze zaczerpniąć z ustawy o WOT i o tym jak oni sa uposażani.

Wiem, powtarzam WOT, ale oni sa idealnym przykłądem, zę coś co z początku były krytykowane i bombardowe, na ten moment broni się samo swoimi działaniami. I wydaje mi się,ze samo utrzymanie 

Jeśli ktoś chce zredukować czas wyjazdu to nie ma problemu, dla mnie by pełnili dyżury w remizie - wiele OSP tak robi i prowadzi swoje stanowisko przyjmowania wezwań itp. I co do druchów OSP -prywtanym samochodem , on nie moze łamać przepisów jadąc na alarm -bo dla strażaka to stan wyższej konieczności, ale osób z zewnątrz to stan permanentny związany z wykonywaniem obowiązków w OSP.

Ja tez nie mówie o wykluczaniu słabych osp,ale zastanawia mnie to,że nagle teraz wiele OSP chce nagle podnośić swoje kompetencje, bo nagle pali im się grunt pod nogami. Mieli na to  czas niektórzy wręcz lata i nic nie zrobi, a nagle teraz wielka rozpacz bo już nie sa potrzbne.

Zresztą moim zdaniem JOT OSP zostały abrdzo mocno zlany nie dośc,że przez sam zarząd, to przez ludzi. Nazywanie się JOT OSP KSRG nie

Nie wiem czy było poruszane tutaj kwestia KSRG, bo słychać głosy, że one zostaną wciągnięte od razu OJRG. Nie jest to zła propozycja by oni maja już pewne standardy operacyjne oraz gotowość. Dlaczego nie korzystać z ich poziomu na samym poczatku ? Dać czas w maire mozliwosći rozju tych "małych" OSP które nagle sie ubidziły,ze chca być częścią ochrony PPOŻ.

OJRG moim zdaniem w zanczym stopniu skróci czas rekacji i wyjazdu do zdarzenia po dostaniu dyspozytcji z PSP, jest taki key jesli chodzi o cała zmiane  - moim zdaniem.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 10, 2021, 20:23:29 »
Cytuj
https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/live-konsultacje-spoleczne-dokumentu-okreslanego-jako-projekt-ustawy-o-osp
dziś odbyła się pierwsza konsultacja Blok nr 1 – „Organizacja systemu ratowniczego”  można obejrzeć.
Wypowiadali się różni przedstawiciele władz  OSP,  ZOSP RP itd.


Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 10, 2021, 21:07:29 »
Oglądałem i powiem jedno. Widać przerażenie w oczach działaczy.
Panowie działacze, przez lata nic nie zrobiliście aby zreformować działalność OSP a dziś podnosicie krzyk że nie dacie zlikwidować żadnej jednostki OSP.
Ten projekt ma masę błędów i niedomówień ale w końcu jest coś co ma oddzielić działalność ratowniczą od funkcjonowania stowarzyszenia.
OSP to ludzie a jeśli ich nie ma to nawet 100 letnia historia nie pomoże.
Oczywiście zdaje sobie sprawę ze utrata każdej jednostki to utrata pieniędzy dla związku i wygląda na to ze to jest główny cel takiego lamentu.
Pamiętamy przymus kupowania hełmów z Kalisza aby dostać odznaczenia na Dzień Strażaka, jedyny słuszny WUS Brzeziny, dofinansowania sprzętu w jedynym słusznym sklepie związkowym gdzie nie mieliśmy wpływu na to co dostaniemy z cenami jak z kosmosu itd.
Przez lata nie umieliście dokończyć tematu JOT a dziś pretensje o JRG OSP?
Mieliście że tak przekornie powiem 8 lat na wprowadzenie zmian gdzie dh Pawlak miał naprawdę wiele do powiedzenia w kwestii zmian prawnych a poza wprowadzeniem ekwiwalentu, który w wielu przypadkach doprowadził do sytuacji patologicznych niewiele zrobiliście.
Obecnie samorządy są zakładnikami OSP a każdy Wójt, który chce zreformować ochronę przeciwpożarowa i przestać utrzymywać jednostki, które nie mają żadnego znaczenia w ochronie przeciwpożarowej za którą odpowiada jest wystawiany na publiczny pręgież za niszczenie tradycji i obniżanie bezpieczeństwa obywateli.
ŻUK i kilku Panów bez badań i szkoleń to rzeczywiście potężna siła bojowa.
Jednostki gdzie są ludzie zaangażowani nie będą mieli problemu z działalnością czy to ratowniczą czy po prostu społeczną.
A kto dziś nie działa poza organizacją Walnego (i to nie wszędzie) ten po prostu zakończy działalność.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 10, 2021, 21:38:04 »
Oglądnełami jedyne co mi sie nasuwa to to,że ludzie odpowiedzialni za funkcjonowanie OSP i związku olewali temat jak sie dało i jak długo. Teraz pali im się grunt pod nogami i stołki wypadają spod siedzeń. Wytykają i zapewne beda blokować ustawę jak długo się da. Fakt ustawa ma niedociągnięcia wieksze i mniejsze, ale po to jest w fazie rozmów społecznych by ją poprawić i je wskazać. Proponowac swoje roziwązani,a nie tylko bombardowac to negatywnym podejsciem -Bo my nie chcemy zmian, bo inne państwa bloku byłej ZSRR nam zazdroszczą tak funkcjonującego stworzayszenia jakim jest OSP

Tradycja i historią nie będziemy gasić pozarów czy zwalczać klęsk żywiołowych panowie musza to zrozumieć. Ludzie coraz mniej robią coś dla ideai. Ile było strażaków co przyszli do OSP nauczyli się tego i owego poszli do PSP  zapomnieli o swoich jednostkach ?

Twierda bijąc sie w pierś,ze nie pozwolą skrzywdzić OSP nierentownych i małych,ale nie myslą o tym,że takie OSP generują ogromne koszty w budżetach gminy nie wpomnąc o potrzebie finansowania ich mimo,ze nic z siebie nie dają

Wiele osob na tym spotkaniu powoływało się na kleski żywiołowe i osp jako filar niesienia pomocy. Wydaje mi sie,ze zapomnia się o innych organizacjach pozarządowych które tez niosą pomoc. Było porównani jednego z prelegentów, że druh bez uprawnień może sie tez przydac podczas kleski bo chodzią bez kursów to bedzie zarządzał.. Troche kręcenie na siebie bata jeśłi coś pójdzie źle .

Ile był sytuacji gdy rządzący na szczeblach powiatów/gmin mówili o zredukowania ilości osp czy zastanowieniu sie nad ich finansowanie lub szeroko pojętych reformach PPOŻ, tych nierentownych i tylko dla tradycji OSP.. Oskarżeń i publicznego linczu w social mediach było aż natnoo i reportaże w telwizji,że np. wójt/burmistrz/prezydent miasta zły i niedobry.

Skupmy się na jakości,a nie ilości - potrzana mantra, ale naprawde trzeba sie zastanowić nad tym czy lepiej miec dużo druchów i jenostek z małym potencjałem i słabym wyskozleniem, czy "kilka" jednostek,ale z wysokim standarem.

Wystarczy czasem oglądnąc zwykłe fimili na YT by zobaczyć, że niektóre OSP sowim podejście zatrzymały sie na pewnym etapie i czasem swoim działaniem i brakiem wyszkolenia stwarzają zagrożeniem nie tylko dla siebie,ale dla osob którym niosą pomoc.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 11, 2021, 22:10:56 »
Dziś rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu ustawy. Odnoszę wrażenie że to praca na żywym organizmie. Dużo uwag ale i zrozumienie i nowe propozycje. Karetka w każdej gminie, w OSP? Hmmm...
Ale widać, że ta ustawa to tylko element szerszej rewolucji. W kilku istotnych dla bezpieczeństwa kraju obszarach. Ciekawe.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 18, 2021, 16:45:57 »
Po dłuższej przerwie możemy ponownie podyskutować tym bardziej że pojawiło się oficjalne stanowisko PSP.
Uważam że zmiany muszą nastąpić i oby do nich doszło.
Jeśli ustawa przejdzie będziemy mogli zobaczyć na ile  ZOSP i samorządom zależy na OSP szczególnie na tych które latami pomijali omijali szerokim łukiem.


Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 18, 2021, 17:04:20 »
Póki co to widzę, że wiele z moich obaw co do interpretacji zapisów ustawy się potwierdziło (tak ze słów druhów podczas transmitowanych konsultacji jak i z ust samych przedstawicieli PSP) - jedyne pocieszenie, to że powoli zdaje się docierać do nich, że OSP nie pogodzą się z takimi zapisami i proponują zmiany.

Cieszy mnie też że przynajmniej część OSP wzięła sobie do serca analizę zapisów ustawy i wytknięto na tych spotkaniach parę kwestii które mi umknęły.

Mam też nadzieję, że KG PSP na poważnie podejdzie do obietnicy rozważenia możliwości szkolenia druhów w wieku 16-18 z opcją możliwości uczestnictwa w akcjach od dnia 18-tych urodzin jak również dopuszczenia do udziału w akcjach kierowców zawodowych  wieku 65+ pod warunkiem przejścia przez nich badań lekarskich co rok. Bo to absurd, że ktoś zawodowo kieruje TIRem a w OSP nie może wyjechać jako kierowca bo miał 65-te urodziny miesiąc temu...

Za to bardzo martwi mnie, że dla części druhów największy problem to odznaczenia, dodatek emerytalny i kolor UPS'ów...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 18, 2021, 18:26:16 »
Nie wszystko od razu da się doprecyzować. Najważniejsze że skończy się podział OSP na KSRG i spoza.Dobrze że dojdzie do podzielenia OSP wewnątrz na działalność statutową jako stowarzyszenie i działalność ratowniczą.
65+ jeśli badania pozwalają a  nie ma komu jak najbardziej tak 16-18 oczywiście tak.Odznaczenia jak dla mnie nie potrzebne,dodatek do emki ostatecznie może  być jednak według mnie nie za 20-25 lat tylko za  rok udziału.Ile lat  uzbiera za tyle dostanie dodatek.                                                 Jeden da radę 10 lat  inny 40 ale będą i tacy którym zdrowie sytuacja życiowa  nie pozwoli na więcej i po np 10 -15-18 latach sytuacja ich zmusi że nie będą mogli się angażować.
PSP porównuje wysługę członka OSP do tej która jest w służbach mundurowych czyli 25 tylko że w PSP motywacją jest to że to ich praca za którą dostają wynagrodzenie a ochotnik działa społecznie i uważam że za te lata powinien zostać  nagrodzony dodatkiem do emk
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2021, 21:20:37 wysłana przez jgk »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 20, 2021, 11:02:57 »
cyt :
"Wiceminister Maciej Wąsik w Sejmie: "To ustawa która docenia strażaków ochotników. Jest ona o przywilejach, nie zakazach. Jej głównym celem jest wprowadzenie oczekiwanych od dawna dodatków emerytalnych dla druhów OSP – strażaków, którzy przez 25 lat ratowali zdrowie, życie i mienie ludzi".
"Będzie to ustawa, której twórcami są strażacy-ochotnicy. Rozmawiamy z nimi codziennie, przyjmujemy ich postulaty. Jestem przekonany, że wzmocni ona  ruch ochotniczych straży pożarnych w Polsce".

Czyli będzie dobrze  :gwiazdki:

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 21, 2021, 19:40:53 »
Niestety - nie wiadomo czy będzie dobrze.

Cytując KG z dnia dzisiejszego:
Cytuj
"Byle by przeszły te najważniejsze elementy o które nam chodzi czyli Wasze ubezpieczenia, Wasz dodatek emerytalny, czyli Wasze legitymacje, uregulowanie relacji z gminami... to są istotne... Wasze szkolenia"

W ustawie nie widzę by były choćby dotknięte największe bolączki OSP dotyczące szkoleń. To, że za KPP będzie płacić PSP nie gmina? Cóż - uwzględniając limity miejsc na szkoleniach które zorganizują, może się okazać, że liczba przeszkolonych druhów spadnie zamiast wzrosnąć - zwłaszcza, jak ich organizacja będzie równie do luftu jak pozostałych szkoleń...
W kwestii ubezpieczeń nie widzę jakiś zmian w stosunku do tego co mamy teraz - aczkolwiek tu przyznaję - nie jestem ekspertem w temacie więc TEN JEDEN punkt mogę mu oddać...
Co do "uregulowania relacji z gminami":
- Art. 6 pkt 1.:
"oraz uzgodnienia z właściwą radą gminy." - treść NASZEGO własnego statutu, mamy uzgadniać z radą gminy...
- Art. 28 pkt 1.:
"Nieruchomości, środki transportu, urządzenia i sprzęt pozostający w posiadaniu OSP mogą być odpłatnie wykorzystywane do innych społecznie użytecznych celów określonych w statucie OSP, w zakresie ustalonym z właściwą gminą" - jak rozumiem od teraz za każdym razem, gdy udostępniamy NASZ teren dla mammobusu na darmowe badania dla kobiet lub na zbiórkę dla ubrań dla potrzebujących mamy pytać jaśnie panów z gminy czy możemy czy nie? Bo zazwyczaj za to po kilkadziesiąt złotych rocznie jako dotacje na cele statutowe...
- Art. 31 pkt 2.:
"Majątek, stanowiący wyposażenie przeznaczone na potrzeby prowadzonych działań ratowniczych, przechodzi na własność gminy, a po uzyskaniu opinii właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej,  przekazywany jest jednostce ochrony przeciwpożarowej" - przypomnę wszystkim historię pewnego zapisu "lub czasopisma" sprzed kilkunastu lat zanim się druhowie rozpędzą z usprawiedliwianiem, że to tylko w razie likwidacji. Bo jeżeli tak to czemu punkt nie zaczyna się od tych słów? Że już nie wspomnę, że nie zgadzam się z konfiskatą mienia tylko z tytułu rozwiązania JOTu - co innego likwidacja OSP, a co innego tymczasowa likwidacja samego JOTu celem reorganizacji... - Jeżeli punkt zostanie uzupełniony o zapis "W przypadku likwidacji Stowarzyszenia OSP" wycofam swoją uwagę do tego punktu, przyjmując do wiadomości intencję ustawodawcy.
To nie jest uregulowanie relacji tylko początek próby podporządkowania niesfornych i w większości apolitycznych strażaków OSP "władzom".

Kwestii dodatku emerytalnego i legitymacji jako najważniejszych dla OSP nie zamierzam nawet zaszczycać dłuższym komentarzem.

Niestety ale KG PSP nie przyjmuje do wiadomości problemów OSP, a Związek bynajmniej nie pomaga naświetlając pierdoły i kłócąc się o nieistotne sprawy zamiast wytknąć największe błędy ustawy (kto widział Związkowe konsultacje online ten wie o czym pisze).


A jak jeszcze raz usłyszę pomysł że należy ustawę konsultować przede wszystkim "z tymi z którymi się powinno czyli z Zarządem Głównym Związku" to mnie coś trafi... (to akurat uwaga pod adresem OSP, a nie PSP, ale krytykować należy obie strony dyskusji tym bardziej, że to wypowiedzi obu stron mnie martwią).


Jedyny postęp jaki zauważyłem podczas dzisiejszej rozmowy, to że wreszcie dotarło do KG, że nie wszędzie współpraca na linii OSP-gmina jest taka piękna i cudowna.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 305
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #88 dnia: Maj 21, 2021, 21:28:44 »
Konsultacje są dobre. Niestety to co robi związek to porażka totalna. Umieją wszystko zepsuć. No tak konsultować trzeba ze związkiem bo chodzi o ich stołki.
Wreszcie dyskusja jest jak być powinna. Trochę jednak za bardzo słychać pseudostrazakow że zwiazku

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #89 dnia: Maj 22, 2021, 12:28:37 »
Stwierdzenia działacza oddziału  ZOSP że konsultacje są prowadzone z niewłaściwymi osobami powala na kolana.
Brawa dla KG za determinacje i twarde stanowisko.Mam nadzieje że ustawa wejdzie w życie i pokaże  jak ZOSP, starostwom ,gminom, zależy na OSP i samym społeczeństwie.Zobaczymy jak te podmioty pomogą chętnym OSP i przyczynią się do ich  rozwoju  aby mogły sprostać wymaganiom.

Osobiście jako druhowi/ratownikowi działającemu społecznie  nie zależy mi ma dodatku do emki pomimo że ma własne zdanie na temat jego przyznawania gdyby miało mieć to miejsce.Na odznaczeniach , legitymacji, i wielu przywilejach  natomiast mam nadzieje że zapisy ustawowe  zakończą  układy wzajemnej adoracji w relacjach osób  z gmin, starostw, wielokrotnie zarządów samych OSP zrzeszonych w ZOSP i robiących wielokrotnie więcej zła niż pożytku.

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #90 dnia: Maj 22, 2021, 12:54:16 »
Dla KG oczywiście duże brawa za odwagę i determinację.
Co do związku leśnych dziadków, chyba czas najwyższy żeby jednostki zaczęły go opuszczać,jak zostaną sami może się ogarną.
Niestety najważniejszy jak dla mnie zapis o JRG najprawdopodobniej zostanie wycofany, a szkoda.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #91 dnia: Maj 22, 2021, 19:03:15 »
Ciekawie się działo na konsultacji w zachodniopomorskim.KG pojechał równo po druhu działaczu ZOSP i bardzo dobrze.Odciąć ZOSP z wszelkich konsultacji i ustaleń tak jak powiedział KG to ma być ustawa dla tych na samym dole zwykłych ratowników a nie dziadków działających zza biurek Dobrze KG zapytał  kiedy panowie z związków byli na akcji.Dobrze ich określono oderwani od rzeczywistości.Jak dla mnie zaślepieni w własnych wizjach w których według nich bez nich nic się nie może odbyć.Otóż może i to się właśnie dzieje.Dobrze że padły słowa o sklepach w których tylko można się  było  zaopatrywać jeśli chciało się dostać dotację.To pokazuje patologie jakie były i dalej są w ZOSP.
Problem polega na tym w tym że sukces który być  może uda się wypracować dla ochotników będzie  sukcesem zwykłych druhów a nie działaczy ZOSP a to nasuwa pytanie komu oni są potrzebni.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2021, 19:07:34 wysłana przez jgk »

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #92 dnia: Maj 22, 2021, 19:06:25 »
Jest petycja protestujący przeciwko działaniom ZOSP.Ja już podpisałem i zachęcam do tego resztę formułowiczów
https://www.petycjeonline.com/zospustawaosp
Może gdy związek zobaczy kilkadziesiąt tysięcy podpisów sprzeciwu to się chociaż trochę ogarnie

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #93 dnia: Maj 22, 2021, 19:15:07 »
Widziałem tą petycje, ale zastanawiam się  czy nie lepiej stworzyć anonimową ankietę. 

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #94 dnia: Maj 22, 2021, 20:06:33 »
Czytam te Wasze posty i własnym oczom nie wierzę. Po latach wreszcie się doczekałem "pospolitego ruszenia". Normalnie jestem z Was Panie i Panowie dumny!

Wreszcie otwarcie jest krytykowany ZOSP, wreszcie wielu z Was dostrzega wiele przeróżnych patologii na wszystkich szczeblach funkcjonowania ZOSP. Wreszcie publicznie wytykane są przeróżne błędy, bierność, zachłanność tym, dla których tak naprawdę my (strażacy/ratownicy z samego dołu) nic nie znaczymy. Związek przez ostatnie naście lat nie zrobił nic! Kompletnie nic, żeby nam pomóc, nam ludziom, strażakom, którzy bezpośrednio działają przy zdarzeniach. Najważniejsze dla nich są tylko stołki, pozycje i kariery polityczne. Przykre jest to, że wielu nadal tego nie widzi, wielu nadal jest ślepo zapatrzonych w Związek OSP, ale coś czuję, że idzie nowe. Mam przynajmniej taką nadzieję, bo nigdy nie otrzymałem od ZOSP jakiegokolwiek wsparcia, jakiejkolwiek pomocy...
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #95 dnia: Maj 22, 2021, 20:34:32 »
Cytuj
Wreszcie otwarcie jest krytykowany ZOSP, wreszcie wielu z Was dostrzega wiele przeróżnych patologii na wszystkich szczeblach funkcjonowania ZOSP.
Problem w tym że wcześniej nie było możliwości mówienia wprost o wielu rzeczach aby się nie narażać dziś padają konkretne przykłady które są potwierdzone i nie ma obaw że poniesie się za to konsekwencje bo wtedy ZOSP strzela sobie samobója.
Żeby naprawdę było dobrze trzeba zacząć od najniższego szczebla czyli  członków naszych zarządów OSP którzy jakby nie patrzył zasiadają w ZOSP- ach To od nich trzeba zacząć i pokazać że  nie będą trząść remizą bo są w jakichś strukturach.
Prawda jest taka że może nie do końca  mamy wpływ na to co się dzieje bo widzimy kto reprezentuje nas na tych spotkaniach i na jakich zasadach chcieliby dyskutować czyli najlepiej w zaciszu gabinetu aby mogli ugrać coś dla siebie i niby to dla nas za ich zasługą ale widać że KG nie jest tym zainteresowana i bardzo  dobrze.
Według mnie jeśli OSP nie  wykorzystają okazji aby wprowadzić zmiany, czy na lepsze czas pokaże, to będą same sobie winne.
Uważam że warto spróbować tym bardziej że osoby będące na samym dole na których liczy społeczeństwo nie mają nic do stracenia.
Uważam też te termin wprowadzenia powinien być jak najszybszy.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2021, 20:50:25 wysłana przez jgk »

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #96 dnia: Maj 22, 2021, 21:02:58 »
A ja czytam Wasz wpisy i oczom nie wierzę - ten wątek jest do dyskusji o ustawie, a nie o Związku.

Nie zamierzam tu bronić Związku, bo ich uwagi do ustawy nie mają większego sensu, ale bardzo proszę hurra-optymistów o pokazanie mi które zapisy ustawy są Waszym zdaniem tak korzystne dla OSP? Poproszę numer artykułu i punkt.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #97 dnia: Maj 22, 2021, 21:37:51 »
Nie będę przytaczał nr.art. i punktów bo wielu interpretuje to na swój sposób, natomiast powołam się na to co zostało powiedziane na spotkaniach z udziałem KG dotyczących tych zapisów.
Koniec z podziałem jednostek na lepsze czyli ksrg i gorsze pozostałe które były wyposażone nie gorzej niż te w KSRG.
Samorządy nie będą miały możliwości blokowania rozwoju OSP czy to do stanu minimalnego czy wyżej.
Zarządy gminne stracą możliwość blokowania i decydowania co komu się należy bo takie maja widzimisię.
Jeśli będą zatrudniać dodatkowe siły dydaktyczne to i szkoleń będzie więcej.
Tak że to tylko kilka przykładów tak na szybko.A wymieniłem celowo te które mają związek z pierwszoplanowa działalnością OSP czyli ratownictwem.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #98 dnia: Maj 22, 2021, 22:10:02 »
@jgk
W każdej innej dyskusji czepiasz się konkretnych zapisów, a tu chcesz byśmy uwierzyli w "dobrą wolę"?
Nie ma czegoś takiego jak dobra wola polityków.
Ustawa nie porusza tematu KSRG - jak już wspominano podczas dyskusji ten temat uregulują inne ustawy.
Który niby zapis zablokuje samorządom możliwość blokowania rozwoju OSP? Wprost przeciwnie! Teraz dopiero dostaną nowe narzędzia by nas usadzać! Nawet w nasz statut będą się mogli wtrącać!
I od kiedy to Zarząd Gminny Związku ma niby możliwość blokowania czegokolwiek? Mogą sobie krzyczeć co chcą, ale prawnie nic nie mogą...
I to nie jest kwestia by szkoleń było więcej, ale żeby wreszcie dało się na nie iść! Bo jak o szkoleniu jesteś informowany na tydzień przed nim to jakim cudem masz nagle załatwić sobie wolne w pracy? A kwestii szczegółów organizacji szkoleń ta ustawa nie dotyka... My mamy o imprezie informować gminę 30dni przed, zaś PSP dalej może nam dać kilka dni na zorganizowanie sobie wolnego na szkolenie... To ma być korzyść?! Z której strony!

Więc będę nalegał - podaj mi artykuł i punkt! I przeczytaj zapisy ustawy, a nie ich interpretację głoszoną na konsultacjach. Bo teraz interpretują coś tak, potem mogą inaczej... Nie liczy się wola legislatora ale zapis. Nie wiem ile masz lat i czy pamiętasz sławetne "lub czasopisma" - ale ja pamiętam...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #99 dnia: Maj 23, 2021, 10:22:30 »
Niedawno zadałem pytanie osobie która też twierdziła że  u niego jest osoba mająca problem z pójściem na szkolenie
 " Czy kurs przeprowadzany przez PSP ma komplet osób czy są braki" Okazało się  że za każdym razem komplet chętnych. Zatem nie do końca problem szkoleń tkwi w jego systemie organizowania skoro jest komplet. Podobna sytuacja z kierowcami są osoby które  nie mogą wyjść z pracy i co wina pracodawcy czy osoby która została kierowcą (wielokrotnie opłacaną)  wiedząc że nie ma możliwości tego w pełni robić.
Dlatego dobrym wyjściem co już ponoć zostało wprowadzone jest szkolić osoby od 16 do 18  w czasie kiedy mają  czas czyli okresie chodzenia do szkół i wolne wekendy. Jak dla mnie skoro ktoś nie może znaleźć czasu na szkolenie to nie znajdzie czasu na działania ratownicze.W wolne dni kiedy wszyscy jak również ta osoba będą  mogli niewiele wesprze OSP bo ludzi będzie aż za dużo natomiast i tak nie będzie z takiej osoby pożytku na co dzień bo przecież nie ma nawet czasu i możliwości iść na szkolenie a co dopiero pojechać do akcji będąc dyspozycyjnym całodobowo.Tak to wygląda w praktyce mam to u siebie.
 
Cytuj
I od kiedy to Zarząd Gminny Związku ma niby możliwość blokowania czegokolwiek?
Od momentu kiedy nie ma żadnego nadzoru nad gminami starostwami w tym co robią w kwestii OSP.
Podam Ci przykład z  sąsiadującej gminy w moim powiecie. Zarząd gminy ZOSP to burmistrz,starosta,oraz członkowie zarządów OSP którzy działają w jedynie słusznych OSP KSRG w które trzeba inwestować reszta się nie liczy.Prosty temat dogadują się aby blokować inne OSP a sami dostają na sprzęt. itd bo przecież oni to są KSRG pierwszo-wyjazdowi bo system. Da się? Podobna sytuacja o której powiedział KG miała miejsce w ZOSP dostaniesz kasę z dotacji ale na sprzęt kupiony u nich.Skoro góra może kombinować to myślisz że to co się dzieje na dole to skąd się wzięło.
Ustawa nie porusza tematu KSRG bo to ustawa o OSP jednak OSP wchodzi w skald KSRG na podstawie innej ustawy,rozporządzeń.Do tej o OSP  ma być stworzonych  5 rozporządzeń  oraz dodatkowa ustawa aby doprecyzować pozostałe kwestie funkcjonowania KSRG który niby ma zastąpić  KSR.
Ktoś zapyta to czemu nie ma już rozporządzeń ano ponieważ nie ma ustawy o OSP aby można się było pochylić nad rozporządzeniami  a jak widzimy każde zdanie słowo jest bojkotowane interpretowane w niewiadomy sposób to wcale się nie dziwię że nawet jeśli już PSP była przygotowana.   
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2021, 10:40:59 wysłana przez jgk »