Służba > Forum ochotników

Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP

<< < (2/48) > >>

Mroovka:

--- Cytat: strazak ochotnik w Kwiecień 29, 2021, 12:35:46 ---Podoba mi się punkt o organizowaniu imprez z uproszczonymi zasadami. (...)
--- Koniec cytatu ---
Tu już przedmówcy się wypowiedzieli.


--- Cytat: strazak ochotnik w Kwiecień 29, 2021, 12:35:46 ---Moim zdaniem w ustawie powinien być zapis dotyczący łatwiejszego, szybszego dostępu do badań lekarskich dla druhów OSP. Druhowie mogą brać czynny udział w działaniach do 65. roku życia, więc ryzyko niektórych chorób jest wyraźnie wyższe.
Może umożliwić druhom darmowy kontakt z lekarzami specjalistami z zakresu kardiologii i pulmonologii?
--- Koniec cytatu ---
Przecież w ramach NFZ jest darmowy kontakt z lekarzami specjalistami. Myślisz, że funkcjonariusze PSP mają ten kontakt szybszy z racji służby??? Osobiście jestem funkcjonariuszem PSP po COVID-19, Honorowym Dawcą Krwi Zasłużonym Dla Zdrowia Narodu i mimo tego pulmonolog na NFZ w sierpniu tego roku (na szczęście). Tak więc służba w PSP nie daje przywilejów w dostaniu się do specjalistów  :szalony:


--- Cytat: strazak ochotnik w Kwiecień 29, 2021, 12:35:46 ---Według mnie również powinno być odgórnie ustalone minimalne ubezpieczenie druha OSP na jakąś normalną sumę. Jak słyszę, że w niektórych gminach świadczenie wypalacane za zgon druha wynosi 5-7tys. to mnie krew zalewa. Zdarzają się urazy, wypadki, potrącenia druhow podczas działań, więc te ubezpieczenia powinny być odpowiednio wysokie, a nie gmina tnie koszty i za grosze ubezpiecza druhów.
--- Koniec cytatu ---
Kwota wypłacanego świadczenia zależy od wariantów polis zawartych z towarzystwami ubezpieczeniowymi w ramach ubezpieczenia grupowego, a wariant i co za tym idzie kwotę składki miesięcznej wybierają sami zainteresowani lub gmina w ramach oszczędności wybiera najtańszy wariant.


--- Cytat: strazak ochotnik w Kwiecień 29, 2021, 12:35:46 ---Dodatki i przywileje to jedno, ale powinno też się odgórnie pomyśleć o zapewnieniu gotowości bojowej jednostek. Może jakieś rekompensaty dla pracodawców pozwalających druhom OSP opuszczać zaklad pracy podczas alarmu w godzinach pracy? Teoretycznie już jest taki zapis, ale nie jest on respektowany przez "prywaciarzy".
--- Koniec cytatu ---
Skoro już jest taki zapis, to po co go powielać? I tak nie będzie respektowany. Poza tym wielu znanych mi druhów pracuje w znacznej odległości od swoich remiz (nawet 80 km), więc nie mają nawet możliwości dojazdu na alarm.

strazak ochotnik:

--- Cytat: Mroovka w Kwiecień 29, 2021, 14:37:28 ---Przecież w ramach NFZ jest darmowy kontakt z lekarzami specjalistami. Myślisz, że funkcjonariusze PSP mają ten kontakt szybszy z racji służby??? Osobiście jestem funkcjonariuszem PSP po COVID-19, Honorowym Dawcą Krwi Zasłużonym Dla Zdrowia Narodu i mimo tego pulmonolog na NFZ w sierpniu tego roku (na szczęście). Tak więc służba w PSP nie daje przywilejów w dostaniu się do specjalistów  :szalony:
--- Koniec cytatu ---
Wiem o tym, że nie ma żadnych przywilejów, szybszych terminów ani nic. Właśnie dlatego o tym napisałem, aby poddać ten temat dyskusji. Czy uważasz, że to normalne czekać tyle miesięcy na kontakt z lekarzem specjalistą? Skoro jesteś funkcjonariuszem to moim zdaniem powinieneś mieć szybki dostęp do lekarzy specjalistów, zaawansowanych badań itp. Nie chodzi mi tylko o PSP, ale policja, wojsko i inne służby również. W służbach odpowiedni stan zdrowia to podstawa, więc moim zdaniem państwo powinno dbać o zdrowie funkcjonariuszy, którzy codziennie dbają o bezpieczeństwo całego kraju.
Jak dla mnie rekompensata pieniężna w postaci dodatków do emerytury dla ochotników - ok, ale według mnie to zdrowie jest najważniejsze, a nie pieniądze. Nie chodzi o to, aby każdy ochotnik badał się nagle u każdego specjalisty, bo ma taki humor, bo mu się należy, ale na Twoim przykładzie: przeszedłeś covid i powinieneś mieć dostęp do pulmunologa w przeciągu kilku dni a nie kilku miesięcy. U ochotnika np. wyjdzie coś w rutynowych, okresowych badaniach w ekg to dlaczego taki człowiek ma czekać kilka miesięcy na wizytę u kardiologa? Dlaczego nie pomóc i nie przyspieszyć wizyty?


--- Cytat: Mroovka w Kwiecień 29, 2021, 14:37:28 ---Kwota wypłacanego świadczenia zależy od wariantów polis zawartych z towarzystwami ubezpieczeniowymi w ramach ubezpieczenia grupowego, a wariant i co za tym idzie kwotę składki miesięcznej wybierają sami zainteresowani lub gmina w ramach oszczędności wybiera najtańszy wariant.
--- Koniec cytatu ---
No właśnie słowo klucz - oszczędności. Chodzi o to, żeby ustalić minimalną kwotę świadczeń, która zagwarantowałaby wyższe sumy. Niestety niektórych wójtom i burmistrzom (przynajmniej na moim terenie) nie da się wytłumaczyć tej kwestii i ochotnicy są ubezpieczani na śmieszne kwoty, a chyba tak nie powinno być. Jesteś funkcjonariuszem, więc sam wiesz na jaką kwotę ubezpieczony jesteś w służbie, a na jaką w OSP. Nie mówię, aby wyrównać te sumy ubezpieczeń, ale chociaż sprawić by te warianty ochotników były wyższe niż są teraz.


--- Cytat: Mroovka w Kwiecień 29, 2021, 14:37:28 ---Skoro już jest taki zapis, to po co go powielać? I tak nie będzie respektowany. Poza tym wielu znanych mi druhów pracuje w znacznej odległości od swoich remiz (nawet 80 km), więc nie mają nawet możliwości dojazdu na alarm.

--- Koniec cytatu ---
Może doprecyzuję. Nie chodzi o powielanie zapisów, lecz zachęcenie pracodawców (szczególnie "prywaciarzy"), aby pozwalali swoim pracownikom, którzy są ochotnikami na opuszczanie zakładu pracy w razie alarmu. Nie znam się, nie prowadzę działalności, ale może jakieś ulgi podatkowe, jakieś inne rekompensaty zachęciłyby pracodawców do takiego postępowania.
Napisałeś, że pracują 80km od domu. U mnie też jest kilku ludzi, którzy pracują na tyle daleko, że nie ma szans na dojazd, ale mam też dwóch druhów, którzy pracują na miejscu w dwóch różnych zakładach w godzinach 7:00-15:00 jeden i 6:00-14:00 drugi, a ich pracodawcy nie pozwalają im wychodzić z pracy. Jeden z nich ma C i "wkładkę", a u mnie o kierowców bardzo ciężko w tych godzinach.

rocky323:

--- Cytat: strazak ochotnik w Kwiecień 29, 2021, 16:10:58 ---


--- Cytat: Mroovka w Kwiecień 29, 2021, 14:37:28 ---Skoro już jest taki zapis, to po co go powielać? I tak nie będzie respektowany. Poza tym wielu znanych mi druhów pracuje w znacznej odległości od swoich remiz (nawet 80 km), więc nie mają nawet możliwości dojazdu na alarm.

--- Koniec cytatu ---
Może doprecyzuję. Nie chodzi o powielanie zapisów, lecz zachęcenie pracodawców (szczególnie "prywaciarzy"), aby pozwalali swoim pracownikom, którzy są ochotnikami na opuszczanie zakładu pracy w razie alarmu. Nie znam się, nie prowadzę działalności, ale może jakieś ulgi podatkowe, jakieś inne rekompensaty zachęciłyby pracodawców do takiego postępowania.
Napisałeś, że pracują 80km od domu. U mnie też jest kilku ludzi, którzy pracują na tyle daleko, że nie ma szans na dojazd, ale mam też dwóch druhów, którzy pracują na miejscu w dwóch różnych zakładach w godzinach 7:00-15:00 jeden i 6:00-14:00 drugi, a ich pracodawcy nie pozwalają im wychodzić z pracy. Jeden z nich ma C i "wkładkę", a u mnie o kierowców bardzo ciężko w tych godzinach.

--- Koniec cytatu ---

To jest nierealne. Miałem rozmowę z sąsiadem-przedsiębiorcą, mówi, że chyba by mu Państwo musiało płacić za te godziny co pracownik idzie na alarm bo innej możliwości wypuszczania chłopaków do OSP nie widzi. Argument, że co by było jakby to u niego się paliło do niego nie dociera(to powiedział "wtedy ich wypuszczę").

Z drugiej paczki....ciekawe jak ustalą 25 lat udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych jak u mnie ani OSP ani PSP nie prowadziło ewidencji do 2015 roku bo nie była wymagana...

Eqinox:

--- Cytat: rocky323 w Kwiecień 29, 2021, 16:17:24 ---To jest nierealne. Miałem rozmowę z sąsiadem-przedsiębiorcą, mówi, że chyba by mu Państwo musiało płacić za te godziny co pracownik idzie na alarm bo innej możliwości wypuszczania chłopaków do OSP nie widzi. Argument, że co by było jakby to u niego się paliło do niego nie dociera(to powiedział "wtedy ich wypuszczę").

--- Koniec cytatu ---
No ale dziwisz się przedsiębiorcy? Czemu akurat On ma płacić ze swoich za coś co jego nie dotyczy.
Tutaj faktycznie trzeba by przemyśleć system refinansowania "kosztów" zwolnienia pracowników do działań ratowniczych. 

rocky323:

--- Cytat: Eqinox w Kwiecień 29, 2021, 16:21:29 ---
--- Cytat: rocky323 w Kwiecień 29, 2021, 16:17:24 ---To jest nierealne. Miałem rozmowę z sąsiadem-przedsiębiorcą, mówi, że chyba by mu Państwo musiało płacić za te godziny co pracownik idzie na alarm bo innej możliwości wypuszczania chłopaków do OSP nie widzi. Argument, że co by było jakby to u niego się paliło do niego nie dociera(to powiedział "wtedy ich wypuszczę").

--- Koniec cytatu ---
No ale dziwisz się przedsiębiorcy? Czemu akurat On ma płacić ze swoich za coś co jego nie dotyczy.
Tutaj faktycznie trzeba by przemyśleć system refinansowania "kosztów" zwolnienia pracowników do działań ratowniczych.

--- Koniec cytatu ---

Ale ja się nie dziwie  ^_^ ^_^

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej