Autor Wątek: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP  (Przeczytany 40056 razy)

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 30, 2021, 08:38:12 »
Mam takie pytanie , czy u Was też kierowca konserwator co miesiąc składa do gminy zaświadczenie z gminy że pracuje ? Przecież to chore . Powinno być jedno zaświadczenie i w przypadku zmian to wiadomo zgłoszenie , że jest inaczej zwłaszcza że zatrudnienie na czas nieokreślony .

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 30, 2021, 09:20:09 »
Patrząc na zapisy w ustawie w przytoczonym linku
Cytuj
Serwis OSP.pl zamieścił link do pdfa:
https://drive.google.com/file/d/1nOfrlylpMFwBT_v1-Cw7apM_uil1rTjs/view

widzę że jest tam mowa o JRG OSP a nie JOT OSP jak było to do tej pory Regulaminy i wiele zapisanych tam spraw narzucał ZOSP teraz jak widać ma to robić minister lub komendant PSP.
Czyli jak dla mnie ewidentnie wiele jednostek zostanie odstrzelonych z różnych nie do przeskoczenia powodów a zostaną te które beda miały potencjał sprzętowo / osobowy.
Ciekaw jestem co Gminy zrobią  z OSP które według PSP nie rokują.
I chyba po to powstał zapis aby odblokować możliwość zarobkowania przez OSP czyli "samo utrzymywania"
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2021, 09:31:11 wysłana przez jgk »

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 30, 2021, 10:56:08 »
Wg. mnie nikogo nie odstrzelą bo nie mają powodów. Poza tym to nie realne  ^_^ Np. moja OSP nie ma hydrauliki i mieć nie będzie bo nam nie potrzebna.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 30, 2021, 11:06:20 »
Patrząc na zapisy w ustawie w przytoczonym linku
Cytuj
Serwis OSP.pl zamieścił link do pdfa:
https://drive.google.com/file/d/1nOfrlylpMFwBT_v1-Cw7apM_uil1rTjs/view

y.
Ciekaw jestem co Gminy zrobią  z OSP które według PSP nie rokują.
I chyba po to powstał zapis aby odblokować możliwość zarobkowania przez OSP czyli "samo utrzymywania"

Gmina może ograniczyć kasę do  OSP .
A czy będzie dysponowana 1 do roku czy 2 razy do roku czas pokarze .
OSP to stowarzyszenie itd...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 30, 2021, 12:42:34 »
Tyle że jeśli wprowadzą zmiany które przedstawili to dla  OSP stwierdzenia że jesteśmy stoważyszeniem i robimy co chcemy już nie przejdzie tylko trzeba się będzie dostosować do tego co narzuci PSP. Oczywiście o ile PSP będzie do tego dążyć  a  zmiany na to wskazują.Dają, ujednolicają pod system PSP itd pytanie dlaczego ?                                      Według mnie to nie OSP ma grać a PSP tańczyć tylko na odwrót. 

Offline RobertF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 01, 2021, 09:33:10 »
No wlasnie poza przywilejami powinny być też jakieś srodki dyscyplinujące. Jak juz wprowadzaja obowiazkowe legitymacje to powinna być możliwość wylegitymowania Pana Zbysia ktory uwaza ze skoro jest najstarszy to on bedzie dyrygowal wszystkimi. Np. Mozliwosc zlozenia skargi,gdzie 3 takie dokumenty  w skali tych 25lat dyskwalifikowaly  z tego dodatku do emki.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 03, 2021, 12:54:58 »
Zacząć by trzeba, że trudno dyskutować o tym, czym mają być te JRG OSP bez wiedzy jaki ma być ten "sposób przygotowania JRG OSP do prowadzenia działań ratowniczych[..], jaki ma być ten "ramowy wzór regulaminu JRG OSP".
Równie dobrze takie minimum to może być np. GLM i 10 wyszkolonych ludzi albo obecne minimum dla jednostek KSRG z procedury P23...
 
Art. 3 projektu ustawy wylicza katalog zadań OSP, natomiast wiele jednostek realizuje też inne zadania, dopuszczone przez ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Nagle ma to być zabronione?

Dolna granica wieku członka MDP ustalona na 12, a przecież prawo o stowarzyszeniach (powołane w projekcie ustawy) nie ustala dolnej granicy wieku małoletniego członka stowarzyszenia. Co z Dziecięcymi Drużynami Pożarniczymi?

Pojawiają się rekompensaty dla pracodawców za zwolnienie pracownika do działań ratowniczych. Na jakiej zasadzie określane?

Art. 19 projektu ustawy w moim rozumieniu odnosi się do "umundurowania" do działań ratowniczych, więc argument mówiący że zabiera się ochotnikom mundury galowe jest chyba nietrafiony.

Art. 25. Prawo o stowarzyszeniach daje trochę szersze możliwości pozyskiwania środków na działalność stowarzyszenia.

Ciekawy jest art. 29 mówiący o realizacji przez OSP (a właściwie JRG OSP) zadań zleconych gminom w ramach zadań z zakresu administracji rządowej i pokrywaniu ich kosztów ze środków budżetu państwa..

Proszę zwrócić uwagę na Art. 32 i na uchylane w nim przepisy innych ustaw.
art. 2 pkt 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej mówi o Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Jego uchylenie defacto powoduje rozwiązanie KSRG. Jeśli dobrze łączę to z zapisem punktu 13, tj.  13) w art. 33 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Budżet państwa uczestniczy w kosztach funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 2-5 i 8, jeżeli jednostki te działają  w ramach krajowego systemu ratowniczego, o którym mowa w art. 42 ust. 1 ustawy  o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej" planuje się nową ustawę, w która powoła krajowy system ratowniczy. Na chwilę obecną nigdzie ani słowa o projekcie ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej...

To tak na szybko parę moich uwag. Opublikowany projekt życzyłbym sobie żeby traktować jako dopiero punkt wyjścia do dyskusji, bo dziur i niejasności jest sporo...


Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 03, 2021, 19:37:35 »
Piszą że  JRG OSP maja funkcjonować na zasadzie jak w JRG PSP więc zakładam że regulamin będzie przypominał ten w PSP powiedzmy okrojony o zagadnienia których jednostki OSP nie będą wykonywać.
Co do art 3 nic nie będzie zabronione JRG OSP będzie realizować to co wylicza ustawa za pomocą ratowników OSP  natomiast pozostałe kwestie które wyliczasz realizować będą członkowie stowarzyszenia na podstawie ustawy o stowarzyszeniach.Chcą oddzielić, zrobić wyraźny podział zadań  w OSP. MDP czy małoletnimi zajmą się osoby np spoza JRG OSP.
W rekompensaty dla pracodawców nie wierzę.Nie realne do zrealizowania kiedy funkcjonowanie firm opiera się na osobie dzięki której firma zarabia czyli ochotniku. Gość wyjdzie z pracy nie wypracuje tego co powinien i co klops dla właściciela bo ma opóźnienie i może nie wyrobi się z kontraktem.Np ochotnik pracuje w warsztacie samochodowym wychodzi na alarm nikt nie wykonuje za niego pracy którą powinien zrobić a auto ma być do odbioru w godzinach jego pracy  lub koleś obsługuje maszynę na której na bieżąco produkuje jakieś elementy itd.
Nikt też nie zabierze mundurów galowych mowa jest o wyposażeniu dla ratownika JRG OSP  na zasadach jak w PSP natomiast w PSP jakoś mają galowe.U mnie i tak na galowe musimy sobie sami zapracować.
Prawo o stowarzyszeniach dalej będzie funkcjonowało i możliwości pozostaną nawet większe przy organizacji imprez
Co do zadań zleconych dla gmin aktualnie jest to realizowane poprzez dowożenie osób na szczepienia.Nie wiem czy wiesz za każdego przewiezionego pacjenta gmina dostaje kasę.
O likwidacji KSRG i powołaniu KSR  mówi się już od dawna brakowało jednak uregulowań aby to zrobić dobrze.                                                       Jak widać nie chcą popełnić takiego samego błędu  jaki jest w przypadku KSRG gdzie pomimo odpowiedzialności za funkcjonowanie systemu musieli akceptować wybryki i fanaberie OSP.
Oczywiście najwazniesze jest aby zmiany były właściwe, aczkolwiek jak wiemy dla jednych będzie to dobre dla innych złe.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 03, 2021, 19:45:42 »
Jak widać nie chcą popełnić takiego samego błędu  jaki jest w przypadku KSRG gdzie pomimo odpowiedzialności za funkcjonowanie systemu musieli akceptować wybryki i fanaberie OSP.

Ale ze jakie fanaberie i wybryki???

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 03, 2021, 19:49:31 »
Wyjazdy autami nie tymi co potrzeba,wyjazdy bez badań, szkoleń, pozyskiwanie i używanie sprzętu  nie zgłoszonego do SISU  wyliczać dalej.
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2021, 19:55:27 wysłana przez jgk »

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 03, 2021, 19:58:42 »
A co Ty myślisz, że to co mówisz to wyelimuje?  :rofl:

Z wyjazdami nie tymi autami to masz rację, ale myślisz że nagle bez badań i szkoleń nikt nie będzie jeździł? Chyba w założeniach... mentalność ludzka jest inna i nigdzie paragrafami tego nie zmienisz. Tak samo jak mówiłeś w którymś temacie że naczelnik musi mieć kurs dowódców czy tam naczelników, no i dobrze, ale osoba która może mieć taki kurs nie ma posłuchu w jednostce i wraz z niej dobrego naczelnika nie będzie, mentalność ludzka jest rzeczą której nie zmienisz i tyle, musisz zapamiętać, że OSP to nie jest formacja zawodowa tylko ochotnicza, tu niczego nie możesz zakazywać, bo w końcu tych ochotników miał nie będziesz.

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 03, 2021, 20:14:31 »
A co Ty myślisz, że to co mówisz to wyelimuje?  :rofl:

Z wyjazdami nie tymi autami to masz rację, ale myślisz że nagle bez badań i szkoleń nikt nie będzie jeździł? Chyba w założeniach... mentalność ludzka jest inna i nigdzie paragrafami tego nie zmienisz. Tak samo jak mówiłeś w którymś temacie że naczelnik musi mieć kurs dowódców czy tam naczelników, no i dobrze, ale osoba która może mieć taki kurs nie ma posłuchu w jednostce i wraz z niej dobrego naczelnika nie będzie, mentalność ludzka jest rzeczą której nie zmienisz i tyle, musisz zapamiętać, że OSP to nie jest formacja zawodowa tylko ochotnicza, tu niczego nie możesz zakazywać, bo w końcu tych ochotników miał nie będziesz.

To idąc tym tokiem rozumowania pozwalać na wyjazd pijanych,bez uprawnień,dziadków,dzieciaków itd.?Bo jesteśmy ochotnikami.
To że jesteśmy formacją ochotniczą nie znaczy że mamy nie być formacją profesjonalną realizującą swoje ,,usługi" na jak najlepszym poziomie.
Jeden mądry człowiek powiedział mi kiedyś:,,Ochotniczo się zapisałeś A teraz robotę masz robić tak jak zawodowiec".

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 03, 2021, 20:18:31 »
Oczywiście, że nie można pozwalać na patologię.
Ale nie podoba mi się to co ZG OSP pisał o likwidacji jednostek, bo sprowadzi to szereg patologii.

A co? Dziadkowie w jednostkach KSRG nie jeżdżą?  ^_^ Wystarczy Youtube odpalić. :straz:

Osobiście dla mnie teraz(przynajmniej u mnie na powiecie) jest odpowiedni podział na jednostki KSRG i nie KSRG i poprostu jak ktoś to popsuje to narobi więcej złego niż dobrego.

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 03, 2021, 20:32:23 »
Oczywiście, że nie można pozwalać na patologię.
Ale nie podoba mi się to co ZG OSP pisał o likwidacji jednostek, bo sprowadzi to szereg patologii.

A co? Dziadkowie w jednostkach KSRG nie jeżdżą?  ^_^ Wystarczy Youtube odpalić. :straz:

Osobiście dla mnie teraz(przynajmniej u mnie na powiecie) jest odpowiedni podział na jednostki KSRG i nie KSRG i poprostu jak ktoś to popsuje to narobi więcej złego niż dobrego.
   
Myślę, że taki podział nie zniknie numery operacyjne zostaną i będzie rozbicie na te w ksrg i też nie. Ale np. jednostki OSP, które tylko są bo są i nie chcą dokupić sprzętu do działań bo nie to będą mieć problem (u mnie w gminie 2 są takie jednostki).

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 03, 2021, 20:36:36 »
Mam na gminie 12 jednostek z czego 3 w KSRG realnie jeździ do zdarzeń 2 czasami wyjadą kolejne 2 reszta wyjeżdża alarmowo Max 3 razy do roku.Ilość ludzi z uprawnieniami to mniej więcej po 25 w 2 z KSRG, kolejne  2 po około 10 reszta  jak ma po 6 ludzi to jest sukces 4 jednostki mają zakaz wyjazdu z różnych względów (odmowa zrobienia  badań,3 ludzi z kursami).Te jednostki są bardziej studnią bez dna niż elementem systemu ratowniczego.Jeśli te jednostki zostały by pozbawione funduszy na część ratowniczą dla jednostek aktywnych będzie więcej środków na doposażenie.
Co do dziadków u mnie w jednostce ciężko im było pogodzić się z tym że ich czas minął ale konsekwentnie  mówiliśmy im NIE i zrozumieli czasem pojadą na miejsce czyimś prywatnym samochodem zamkną remizie.Ale wiem że w wieeelu jednostkach ich wyjazdy są formalnością.Tylko pomyślmy chociażby o efektywności przy zwykłych trawach w trudnym terenie.
A co do podziału na KSRG i pozasystemowe jeszcze jest ale jest kilka jednostek pozasystemowych które sprzętowo są porównywalne z tymi z systemu.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 03, 2021, 21:17:15 »
Jeśli chodzi o eliminację patologii - już o tym pisałem. Jeśli nowe legitymacje będą dobrze przemyślane, to będą czymś więcej niż tylko bajerem - jeśli będzie na niej potwierdzone wyszkolenie, przez co na miejscu KDR będzie mógł każdego gagatka zweryfikować. Jak wspomniałem już tą sytuację nie raz - jakieś nieznaczące zdarzenie, mały pożar gałęzi na granicy rejonów, przyjeżdża typek z jednostką KSRG i on "przejmuje dowodzenie" ode mnie. No git, spoko. A parę miesięcy później spotykam go na kursie dowódców OSP... Jak to nie jest patologiczna sytuacja, to ja nie wiem co jest.

Miło by też było gdyby nadzór PSP nad OSP nie ograniczał tym drugim możliwości pozyskiwania funduszy na sprzęt, którego minimalne normy powinny być nie niższe niż w PSP, ale "od góry" nie ograniczone niczym. Jak OSP chce kupić ŚOI za 8 tysięcy za komplet i ma na to środki, to w nowych realiach nie powinno być to w żaden sposób ograniczane jedynym słusznym wzorem ubrania/krojem/kolorem. I to by mnie w zasadzie satysfakcjonowało. Wiele jest jednostek które przez lata dorobiły się wyposażenia i sprzętu o którym w niektórych biedniejszych JRG mogliby pomarzyć - a teraz boją się, że nowa sytuacja doprowadziłaby do obniżenia standardów zakupowych.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 03, 2021, 21:25:27 »
Nie wydaje mi się żeby próbowali blokować zakupy np.lepszego/innego sprzętu do OSP niż do JRG.Miało by to swoje plusy,na powiecie mam zestawy hydrauliczne od 3 producentów radiostacje 2,aparatów puki co 3 firmy A niedługo może i będzie 4.Na tym polu gdyby weszła standaryzacja było by lepiej.Wracając do sedna,zakazów nie będzie bo ktoś musi dowieźć kamerę termo,lampę gaśniczą zestaw podpór czy quada na trawy.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2021, 17:59:29 wysłana przez Karol1965 »

Offline lusinawb

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 04, 2021, 13:52:38 »
Witam. Moje uwagi i sugestie do projektu ustawy o OSP.

- Jak zapisy Art.6 ust. 1 ( zatwierdzenie statutu przez Radę Gminy ) mają się do zapisów Art. 2 ust. 2 i Art. 9 ustawy o stowarzyszeniach ?
- W całej ustawie raz stosuje się określenie” ratownik OSP” a raz „ratownik JRG OSP” ( np. Art. 15.1.6 a Art. 15.1.4 )
- Art. 15 ust. 5 pewnie powinien być zastosowany w przypadku innego zapisu w ust. 3 i wyboru pomiędzy ekwiwalentem a wynagrodzeniem. Zapis wyboru ekwiwalentu ( ust.1 ) a np. zachowanie prawa do miesięcznej premii regulaminowej ( ust. 4) jest nie na miejscu.
- Art. 15 ust.6 – prawo do bezpłatnych badań lekarskich mają ratownicy JRG OSP. Żeby zostać ratownikiem JRG OSP ( art. 9 ust. 1 ) trzeba posiadać aktualne badanie lekarskie. Kto pokryje koszt badania lekarskiego dla kandydata na ratownika JRG OSP.
- Z art. 16 ust. 2 można wnioskować, że świadczenie ratownicze o którym mowa w art. 16 ust.1 przysługuje tylko ratownikowi który był przez 25 czynnym członkiem JRG OSP. Nie przysługiwałby członkom OSP biorącym udział w działaniach przed wejściem w życie tej ustawy ( w ustawie o ochr. P.pożarowej i w innych aktach normatywnych nie ma pojęcia czynnego członka JRG OSP ani nie ma takich formacji są JOT OSP ).
- Art. 18 (umundurowanie na zasadach określonych dla strażaków PSP) – jakie/które zasady? (wszystkie?) brak doprecyzowania;
- Jak zapisy art. 30 ust. 1 mają się do ustawy o rachunkowości?
- Jak zapisy Art. 31 ust. 2 mają się do art. 38 ustawy o stowarzyszeniach + statut OSP;
- Art. 32 pkt. 12 uchyla m.in. możliwość zatrudnienia przez UG Komendantów Gminnych Ochrony P.pożarowej – wiele gmin korzystało z takiej możliwości
- Art. 32 pkt. 15 uchyla obowiązek zakładów ubezpieczeń do przekazywania środków m.in. dla OSP.
- Co z jednostkami OSP które nie wprowadzą JRG? - ( nie będą jednostkami ochrony p.pożarowej, brak finansowania?)
- Nie będzie już w OSP strażaków tylko będą ratownicy JRG OSP?

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 04, 2021, 13:55:55 »
Wyjazdy autami nie tymi co potrzeba,wyjazdy bez badań, szkoleń, pozyskiwanie i używanie sprzętu  nie zgłoszonego do SISU  wyliczać dalej.

Hit z tym tekstem o szkoleniach. U mnie około 4 lat ludzie na szkolenie czekają. Jak były robione to nie było miejsc bo zaległości z wielu lat, a i tych szkoleń niewiele

Offline lusinawb

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 04, 2021, 14:31:48 »
Jeszcze jedna uwaga.

Art.6 ust.2 ( uzgodnienie z komendantem powiatowym PSP statutu wraz z ustaleniem zasad utrzymania zdolności i gotowości operacyjnej JRG OSP w szczególności w zakresie realizacji sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia lub prowadzenia działań ratowniczych ) – w jakiej formule, w jakim zakresie komendant powiatowy będzie w uzgodnieniu zawierał zasady utrzymania zdolności i gotowości operacyjnej JRG OSP ....? Forma narzucenia kategoryzacji JRG OSP?

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 04, 2021, 14:41:24 »
- Jak zapisy Art.6 ust. 1 ( zatwierdzenie statutu przez Radę Gminy ) mają się do zapisów Art. 2 ust. 2 i Art. 9 ustawy o stowarzyszeniach ?

No właśnie, dziwny pomysł. Do tej pory wg ustawy o ochronie przeciwpożarowej wystarczyło uzgodnienie z KP PSP. Czy tak robiono? Nie wiem.

- Art. 15 ust.6 – prawo do bezpłatnych badań lekarskich mają ratownicy JRG OSP. Żeby zostać ratownikiem JRG OSP ( art. 9 ust. 1 ) trzeba posiadać aktualne badanie lekarskie. Kto pokryje koszt badania lekarskiego dla kandydata na ratownika JRG OSP.

Być może badania wstępne też zostaną w to wciągnięte, tak jak jest (przynajmniej u mnie) do tej pory? Trudno powiedzieć, nieprecyzyjny zapis.

- Art. 18 (umundurowanie na zasadach określonych dla strażaków PSP) – jakie/które zasady? (wszystkie?) brak doprecyzowania;.

Wydaje mi się że należy art. 18 czytać łącznie z art. 19, który odwołuje się do art. 29a ustawy o PSP, czyli:
Cytuj
Art.29a.1. Kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany zapewnić strażakom bezpieczeństwo i higienę służby.
2.Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby strażaków, z uwzględnieniem wymagań:
1)bezpieczeństwa  i higieny  służby  w obiektach  przeznaczonych  dla  jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej;
2)w zakresie wyposażenia strażaków w środki ochrony indywidualnej;
3)w zakresie zabezpieczenia medycznego strażaków podczas akcji ratowniczych, ćwiczeń i szkolenia;
4)bezpieczeństwa  i higieny  służby  podczas  akcji  ratowniczych,  ćwiczeń i szkolenia. Rozporządzenie powinno ponadto uwzględniać optymalne warunki bezpieczeństwa i higieny służby w stosunku do zadań wykonywanych przez strażaków.
3.Wsprawach  związanych  z bezpieczeństwem  i higieną  służby,  w zakresie nieuregulowanym ustawą i rozporządzeniem, o którym mowa w ust.2, stosuje się odpowiednio przepisy działu dziesiątego ustawy z dnia 26czerwca 1974r. –Kodeks pracy (Dz.U. z2019 r. poz. 1040, 1043i 1495).4.Wymagania,  o których  mowa  w rozporządzeniu  wydanym  na  podstawie ust.2, mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.

- Jak zapisy Art. 31 ust. 2 mają się do art. 38 ustawy o stowarzyszeniach + statut OSP;

Dokładnie. Statut określa zasady likwidacji stowarzyszenia...

- Art. 32 pkt. 12 uchyla m.in. możliwość zatrudnienia przez UG Komendantów Gminnych Ochrony P.pożarowej – wiele gmin korzystało z takiej możliwości

Słuszna uwaga, w nowym projekcie nie ma o tym ani słowa. Taki zapis powinien się znaleźć w art. 10 nowej ustawy.

- Art. 32 pkt. 15 uchyla obowiązek zakładów ubezpieczeń do przekazywania środków m.in. dla OSP.

W art. 25 projektu ustawy jest mowa o tym, że Koszty funkcjonowania OSP są pokrywane m.in. z dochodów instytucji ubezpieczeniowych, natomiast nie rozpisano tego tak szczegółowo jak w obecnie obowiązujących przepisach. Nie wpisano też środków pochodzących od osób prawnych czy działalności gospodarczej bądź odpłatnej działalności statutowej. No chyba że to się mieści w określeniu "środki własne stowarzyszenia OSP"...

- Co z jednostkami OSP które nie wprowadzą JRG? - ( nie będą jednostkami ochrony p.pożarowej, brak finansowania?)

Na to wygląda - nie będą jednostkami ochrony ppoż, więc nie będzie środków finansowych - zwłaszcza tych centralnych, bo one tylko dla JOP.


- Nie będzie już w OSP strażaków tylko będą ratownicy JRG OSP?

W moim rozumieniu (ale to moja a może bardziej słownikowa interpretacja) strażak to każdy z członków OSP, natomiast ratownikiem jest tylko ten, który może brać udział w działaniach ratowniczych. O "Ratownikach OSP" mówi już Regulamin JOT wg wzoru na stronie ZOSP.


Jeszcze jedna uwaga.

Art.6 ust.2 ( uzgodnienie z komendantem powiatowym PSP statutu wraz z ustaleniem zasad utrzymania zdolności i gotowości operacyjnej JRG OSP w szczególności w zakresie realizacji sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia lub prowadzenia działań ratowniczych ) – w jakiej formule, w jakim zakresie komendant powiatowy będzie w uzgodnieniu zawierał zasady utrzymania zdolności i gotowości operacyjnej JRG OSP ....? Forma narzucenia kategoryzacji JRG OSP?

Na to wygląda. Teraz zresztą teoretycznie (bo wg. Związkowego regulaminu JOT) też są JOT różnych kategorii...

Offline lusinawb

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 04, 2021, 15:07:50 »
Kolejna uwaga.
Art. 9 ust. 2 – JRG OSP prowadzi wykaz ratowników (JRG?) OSP, który aktualizuje i przekazuje za pośrednictwem gminy właściwemu komendantowi powiatowemu PSP – należałoby czytać jako: aktualizacja SWD w zakresie danych ratowników JRG OSP tylko za pośrednictwem gminy?

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 04, 2021, 15:45:42 »
Kolejna uwaga.
Art. 9 ust. 2 – JRG OSP prowadzi wykaz ratowników (JRG?) OSP, który aktualizuje i przekazuje za pośrednictwem gminy właściwemu komendantowi powiatowemu PSP – należałoby czytać jako: aktualizacja SWD w zakresie danych ratowników JRG OSP tylko za pośrednictwem gminy?

Taka ścieżka obiegu informacji: JRG OSP => gmina => KP PSP
Żeby uprościć... Z drugiej strony gmina też będzie miała aktualną listę ratowników, choćby na potrzeby wypłaty ekwiwalentu, czy innych świadczeń...

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 04, 2021, 21:47:55 »
@jgk - Przepraszam że dopiero teraz:

Piszą że  JRG OSP maja funkcjonować na zasadzie jak w JRG PSP więc zakładam że regulamin będzie przypominał ten w PSP powiedzmy okrojony o zagadnienia których jednostki OSP nie będą wykonywać.

Może tak być, może też być jakoś przerobiony obecnie mniej lub bardziej funkcjonujący regulamin JOT, ustalony przez ZOSP. W moim odczuciu jest to pozytyw.

Co do art 3 nic nie będzie zabronione JRG OSP będzie realizować to co wylicza ustawa za pomocą ratowników OSP  natomiast pozostałe kwestie które wyliczasz realizować będą członkowie stowarzyszenia na podstawie ustawy o stowarzyszeniach.Chcą oddzielić, zrobić wyraźny podział zadań  w OSP. MDP czy małoletnimi zajmą się osoby np spoza JRG OSP.

Może tak być, choć taki zamknięty katalog trochę straszy. Gdyby pojawił się jeszcze jeden punkt w tym artykule, np. "może realizować inne zadania pożytku publicznego" byłbym spokojniejszy. Choć może to tylko (nie tylko moja) nadinterpretacja.

W rekompensaty dla pracodawców nie wierzę.Nie realne do zrealizowania kiedy funkcjonowanie firm opiera się na osobie dzięki której firma zarabia czyli ochotniku. Gość wyjdzie z pracy nie wypracuje tego co powinien i co klops dla właściciela bo ma opóźnienie i może nie wyrobi się z kontraktem.Np ochotnik pracuje w warsztacie samochodowym wychodzi na alarm nikt nie wykonuje za niego pracy którą powinien zrobić a auto ma być do odbioru w godzinach jego pracy  lub koleś obsługuje maszynę na której na bieżąco produkuje jakieś elementy itd.

Tak, to trudna sprawa, też w to średnio wierzę. Dla pracodawcy kosztem jest nie tylko wynagrodzenie dla pracownika, ale jak wspomniałeś choćby strata wizerunkowa (albo i inne kary umowne itd) wynikające z np. niedotrzymania terminów. Nie mam pojęcia jak to zorganizować, żeby miało to sens...

Nikt też nie zabierze mundurów galowych mowa jest o wyposażeniu dla ratownika JRG OSP  na zasadach jak w PSP natomiast w PSP jakoś mają galowe.U mnie i tak na galowe musimy sobie sami zapracować.

Całkowita zgoda. Te zapisy odnoszą się o wymaganiach sprzętowych i BHP podczas działań. Mundury galowe to inna bajka. Te zostawmy w gestii ZOSP (ewentualnie jeśli ktoś chce niech wymyśla swoje).

Prawo o stowarzyszeniach dalej będzie funkcjonowało i możliwości pozostaną nawet większe przy organizacji imprez

Projekt ustawy na samym początku odwołuje się do ustawy prawo o stowarzyszeniach, a miejscami trochę zawęża jej zapisy - to moim zdaniem trzeba trochę naprostować/doprecyzować.

Co do zadań zleconych dla gmin aktualnie jest to realizowane poprzez dowożenie osób na szczepienia.Nie wiem czy wiesz za każdego przewiezionego pacjenta gmina dostaje kasę.

Co do szczepień - wiem, rozliczam to :) Ale u mnie jeszcze OSP nie było wykorzystane do transportu osób do szczepienia. Wiem że są jednostki, które na zlecenie gminy odśnieżają albo dowożą wodę w miejscach gdzie nie ma wodociągu. W obecnie obowiązującej ustawie jest zapis mówiący, że nieruchomości, środki transportu i sprzęt będący w dyspozycji OSP może być odpłatnie wykorzystywany do innych społecznie użytecznych celów, natomiast środki uzyskane z tego tytułu stanowią dochody własne OSP. W nowej ustawie jest podobny zapis, przy czym precyzuje on, że pozyskane środki mogą być wyłącznie przeznaczone na rzecz JRG OSP. Wolałbym zapis "na cele statutowe OSP".

O likwidacji KSRG i powołaniu KSR  mówi się już od dawna brakowało jednak uregulowań aby to zrobić dobrze.

Na dobrą sprawę w interesie Państwa powinno być aby jak najlepiej wykorzystać każdą organizację chcącą działać na rzecz społeczeństwa. W tym układzie KSRG czy też nowy KSR powinien mieć (przynajmniej na poziomie podstawowym) wymagania i normatywy niespecjalnie wygórowane - choćby ten GLM i 10 uprawnionych ludzi, gotowych do działania na własnym terenie. Jeśli jednostka jest bardziej prężna, ma więcej sprzęt u i ludzi, lepsze wyszkolenie - zwiększyć zakres jej działań, ale pamiętać jednocześnie o tym, by godziwie to wynagrodzić - wspierać rozwój jednostki przez dostęp do szkoleń, sprzętu.
O ustawie o ochronie ludności słyszę od co najmniej 10 lat. Widzę że jest szansa że w końcu coś się ruszy w tym temacie.

Oczywiście najwazniesze jest aby zmiany były właściwe, aczkolwiek jak wiemy dla jednych będzie to dobre dla innych złe.
AMEN.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 05, 2021, 10:17:21 »
Kolejna uwaga.
Art. 9 ust. 2 – JRG OSP prowadzi wykaz ratowników (JRG?) OSP, który aktualizuje i przekazuje za pośrednictwem gminy właściwemu komendantowi powiatowemu PSP – należałoby czytać jako: aktualizacja SWD w zakresie danych ratowników JRG OSP tylko za pośrednictwem gminy?

Taka ścieżka obiegu informacji: JRG OSP => gmina => KP PSP
Żeby uprościć... Z drugiej strony gmina też będzie miała aktualną listę ratowników, choćby na potrzeby wypłaty ekwiwalentu, czy innych świadczeń...
Moim zdaniem całkowicie bez sensu. Gmina nie powinna być żadnym pośrednikiem między OSP a KP. To tylko wydłuża i komplikuje przepływ informacji. Zamiast coś dostać w 5 minut mailem, komenda będzie czekała tydzień drogą służbową. A akurat wykaz mogłaby dostawać po prostu do wiadomości. Nie rozumiem intencji tego zapisu.