Autor Wątek: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP  (Przeczytany 31974 razy)

Offline Eqinox

• VIP
  • *
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #140 dnia: Maj 30, 2021, 15:42:59 »
Nie chce Cie martwić ale jeśli  przejdzie ustawa to według mnie 75 % zapisów statutowych do zmiany.
Będzie efekt domina.Zmiana usuniecie czegoś w jednym miejscu spowoduje że w innych też do tego dojdzie. 
Do tego przymiarka do zmiana w samej ust o ochr.ppoż oraz powstanie kolejne ustawy która uwzględnia  również OSP tak że będzie ciekawie.
Co do samych JRG OSP ciekaw jestem czy teraz działacze z  ZOSP stwierdzą że skoro zostają JOTy to przecież oni już stworzyli kategoryzacje tego czegoś lata świetlne temu tyle że zapomnieli go przestrzegać. Chyba OSP muszą się pochylić nad tą literaturą.
Skąd takie stwierdzenie? Do czasu zakończenia prac nad ustawą jakiekolwiek kategoryczne stwierdzanie czegokolwiek jest pozbawione sensu.
Dla mnie aby nie robić zbędnego zamieszania powinno się zrezygnować i z JRG i JOT i wrócić do jednostek typu "S" i "M" do tego cyferka i po zabiegu.
Co do JRG to kojarzy się jednoznacznie przynajmniej mi z zawodowym a nie ochotniczym komponentem KSRG i moim zdaniem Ochotnicy powinni być właśnie z tego dumni, że robią to co robią jako ochotnicy.
Ciężkie czasy tworzą silnych mężczyzn...
Silni mężczyźni tworzą dobre czasy...
Dobre czasy tworzą słabych mężczyzn...
Słabi mężczyźni tworzą ciężkie czasy...

Offline rafal.bula

• VIP
  • *
    • JRG SGSP
« Odpowiedź #141 dnia: Maj 30, 2021, 16:03:49 »
wrócić do jednostek typu "S" i "M" do tego cyferka i po zabiegu.
Akurat to nic nie da. Są jednostki S6 a mają strażaków max. na obsadzenie jednego z tych sześciu. Trzeba to inaczej ugryźć.

Offline Eqinox

• VIP
  • *
« Odpowiedź #142 dnia: Maj 30, 2021, 16:43:59 »
wrócić do jednostek typu "S" i "M" do tego cyferka i po zabiegu.
Akurat to nic nie da. Są jednostki S6 a mają strażaków max. na obsadzenie jednego z tych sześciu. Trzeba to inaczej ugryźć.
To powiedz jaki masz pomysł na tych najmniejszych... Mam już dwucyfrowy wynik lat w służbie operacyjnej i widziałem jak malutcy wyrastali na etap w którym po kilku latach wchodzili do KSRG jako S2 z 30 ludźmi gotowymi do wyjazdu, widziałem reaktywacje jednostki w której młode chłopaki zbierali złom aby mieć na zakup samochodu/sprzętu.
Ciężkie czasy tworzą silnych mężczyzn...
Silni mężczyźni tworzą dobre czasy...
Dobre czasy tworzą słabych mężczyzn...
Słabi mężczyźni tworzą ciężkie czasy...

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #143 dnia: Maj 30, 2021, 17:14:53 »
To powiedz jaki masz pomysł na tych najmniejszych...

https://remiza.com.pl/kiedy-nowe-swd-trafi-do-strazakow-zapytalismy-kg-psp/

Po uruchomieniu Systemu do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ma trafić dedykowany moduł. Zgodnie z zamówieniem będzie to ‚lekka’ aplikacja do alarmowania OSP i ustalania dostępności członków OSP na smartfony i rozwiązanie na telefony tradycyjne, aplikacja dla dowodzących (od Dowódcy Zastępu OSP/PSP w górę) na tablety znajdujące się w pojazdach i specjalny portal internetowy służący do wprowadzania/aktualizacji danych o jednostce i wprowadzania danych ze zdarzeń w których Dowódca Zastępu z OSP brał udział jako KDR

Sprzęt w garażu nie do końca odzwierciedla faktyczne  możliwości a wręcz wypacza rzeczywistość i faktyczne możliwości.
Oczywiście nadgorliwcy mogą fikcyjnie wykazywać dostępność ale kilka zadysponowań  na podstawie wykazywanej na bieżąco aktywności a w konsekwencji  jej brak wybije z głów takie działania jak będzie się za to odpowiadać swoimi 4literami.A tym sposobem życie samo skategoryzuje OSP i okaże się wtedy że jednostka posiadająca 2-3 auta zasługuje na najniższą bo niema komu wyjechać.

Skąd takie stwierdzenie? Do czasu zakończenia prac nad ustawą jakiekolwiek kategoryczne stwierdzanie czegokolwiek jest pozbawione sensu.

Nie twierdze kategorycznie.Ale widzę czego dotyczą pytania OSP na konsultacjach a odpowiedzi są satysfakcjonujące czyli jest zgoda na te zmiany. Czy jest pozbawione sensu?  Wszystko  zależy też od informacji jakie się posiada lub słyszy. Oczywiście nie muszą się one potwierdzić w rzeczywistości  ale jak wiadomo niekiedy najbardziej niedorzeczne informacje potwierdzały się a skoro minister odpowiedzialny za tworzenie  ustawy mówi że "mogę państwu nie skromie powiedzieć że ta ustawa zostanie stworzona" to jest to już punkt zaczepienia a patrząc na reakcje komendanta PSP wyciągającego  co chwila AS-y z rękawa aby utrzeć nosa ZOSP gdy ten zaczyna się wychylać przed szereg to pytanie co będzie jak wyciągnie JOKERA którego działacze ZOSP według mnie się  obawiają dlatego niby protestują ale niewiele mogą bo ich istnienie uzależnione jest od OSP a nie na odwrót.
Czy OSP są zainteresowane działaniami ZOSP ? Według  mnie nie a pokazuje to ankieta na stronie ZOSP RP gdzie skonfrontowano zaproponowane zmiany z projektu ustawy z tymi które chce ZOSP.  Na dzień dzisiejszy 145 osób na ponad 600 tyś.wzięło w tym udział czyli nawet  działacze wychodzą z założenia że zmiany są nieuniknione i szkoda im czasu na ankiety.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2021, 17:27:59 wysłana przez jgk »

Offline GordonShumway

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #144 dnia: Maj 30, 2021, 18:07:28 »
Mam jedną prośbę do ochotników którzy będą na kolejnych spotkaniach. Nie zadawajcie pytań które już padły sto tysięcy razy, typu mundur galowy, JRG, JOT itp i inne na które już padły konkretne odpowiedzi.

Offline Kaftan96

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #145 dnia: Maj 30, 2021, 19:31:30 »
Wydaje mi się,że większość pytań które padają na spotkaniach to powtarzanie jedneo i tego same - druchowie nie czytają i słuchaja odpowiedzi które już padły ze strony KG PSP . Wystarczyło by czasami by druhowie przeczytali ustawę o ochronie przeciwpożarowej/Stowarzyszeniach czy nawet ustawę o KSRG i można by było wyszukiwać nowe pola do poprawy tej ustawy, czy tez zaproponowania zastanowię się nad innymi rzeczami.

Mam nadzieje tylko, że pan Komendant przez hejt ze stony zwiąki i innych partyjnych kolegów naszego ZOSP , który nagle sie obudzili, że osp odbierana jest autonomia, nie zrezygnuje z rozmów z szarymi druchami i dalej bedzemy wspolnie pracowac nad ustawą, która jest nam potrzebna.

Offline Kaftan96

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #146 dnia: Maj 30, 2021, 19:38:49 »
Często tez tutaj padały słowe,ze ustawa ingeruje w statut osp,ale zgodnie z obecną ustawą o ochronie ppoż z 1991 roku :
"Wszelkie sprawy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, określone w statucie ochotniczej straży pożarnej i ich związku, wymagają uzgodnienia z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej właściwym ze względu na teren działania lub Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w przypadku związku ochotniczych straży pożarnych działającego na terenie całego kraju."

Wymagaja uzgodnienia,a co za tym idzie PSP nie koniecznie musi sie zgodzić z tym co OSP sobie napisze. Chyba,że ktoś tutaj powie,że OSP nie konsultują juz swoich statutów z PSP i to martwy przepis

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #147 dnia: Maj 30, 2021, 20:17:32 »
Wystarczy popatrzeć na dystynkcje osób z OSP przybyłych na owe konsultacje i widać że są to w przeważającej ilości działacze z ZOSP.
Na spotkaniu które np odbyło w KW ..... nasz powiat czyli i gminę reprezentowała osoba działacz  z Zarządu gminnego będąca prezesem jednej z OSP a jednocześnie będąca w układzie wzajemnej adoracji z gminą .
Napisali że została ona  wytypowana. Pytam przez kogo? Zarząd gminny? Zero informacji na  temat tego spotkania w jednostkach OSP.Zero możliwości aby móc przez tą osobę zapytać o wiele innych spraw czy zasugerowania propozycji.  Totalne olewanie tych na samym dole.Ustawa jest potrzebna choćby po to aby skończyć właśnie z takimi sytuacjami.Dziś jak coś nie halo się dzieje w OSP to Ci na samym dole w JOT nic nie zrobią bo tacy działacze ZOSP będący w zarządach OSP i komitywie z samorządem ich oleją przy nowej ustawie będzie w końcu nadzór z strony PSP gdzie będzie można wiele nieprawidłowości wyeliminować. 

Offline Kaftan96

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #148 dnia: Maj 30, 2021, 20:34:10 »
Dlatego wydaje mi sie,ze najlepiej jest pisac i pisac wiadomosci do Komendata. Wydaje sie człowiekem który czyta i naprawde chce coś zmienić w sytuacji druchów OSP. Wysyłanie naszych porpozycji do usawy czy tez pisanie ich na stronach w social mediach nie moze nas skrzywidzić,a jednynie pokazac,ze my chcemy zmian,ale to nasza góra - która niestety sami sobie wybieramy nas blokuje. Młodzi juz nie chca przychodzic do OSP,a ta ustawa niektórych młodych i chętnych do OSP naprawde zmotywowała i pokazała,ze mozna skończyc z bylej akoscią która funkcjonuje.

Ostanie Q&A z komendatem pokazało,że on naprawde chce, tylko by druchwowie zaczeli poruszac inne kweste niz ciagle powtarzajace sie pytania : mundury galowe, likwidacja itp

Offline Feniks

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 30, 2021, 20:41:50 »
Nie rozumiem - Wy oczekujecie że jakaś ustawa albo PSP naprawi sytuację w Waszych jednostkach? To mrzonka...

Jednostki same wybierają sobie Zarządy - mamy rok wyborczy. Nie wiem czy już mieliście Walne Zebrania czy dopiero mieć będziecie. Tak czy owak to m sami wybieramy sobie Zarząd, więc jak chce się naprawić coś w jednostce to trzeba wybrać do niego odpowiednie osoby! Nikt nie zrobi tego za Was!

U nas praktycznie cały Zarząd jest w JOT! I jeździ do akcji. BA! Swego czasu Naczelnik zrezygnował ze startu w wyborach bo w trakcie kadencji skończyłby 65lat i nie mógłby dalej jeździć. W jednostce obok Prezes zadeklarował, że nie będzie startował, bo nie będzie mógł jeździć ze względu na wiek. Kogo Wy wybieracie do Zarządu? Ludzi którym macie coś do zarzucenia? Którym nie ufacie? To wybierzcie innych!

A zapis ustawy o ochronie ppoż. zacytowany wcześniej nic nie mówi o konsultacjach ani opinii gminy. I stąd problem. Zwłaszcza, że punkt drugi  Art. 6 w obecnym brzmieniu nie zamyka ostatecznie zakresu kwestii które mają być ustalane. Zapis ustawy o ochronie ppoż. zamyka katalog kwestii do konsultacji na kwestiach ppoż. "Winno zawierać" oznacza, że pewne punkty są obowiązkowe, ale co z pozostałymi zapisami? Nie mówi tak, nie mówi nie - wolność interpretacji nie służy OSP... Wszak o radę można zapytać zawsze, jeżeli się jej potrzebuje - nie raz pytaliśmy PSP o różne kwestie. Ale co innego pytać lub prosić o radę z własnej nieprzymuszonej woli - wtedy rady można posłuchać lub nie, albo się nią zasugerować. Jeżeli konsultacje lub opinia są obowiązkowe - nie ma się już tej swobody...

Aczkolwiek zgadzam się, że część pytań jest w kółko powtarzana i wałkowana i lepiej by je było już sobie darować. Mało tego - część pytań/skarg wogóle nie dotyczy ustawy, co jest jeszcze smutniejsze...

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #150 dnia: Maj 30, 2021, 20:56:18 »
Nie w każdej OSP jest kolorowo. Wybory nie gwarantują zmian na takie jak być powinny.Wiesz dobrze że rządzi ten kto uzbiera tą minimalną większość a wtedy za aprobatą gminy robi co chce. Jak podział bojowy przeszedł by  pod nadzór PSP skończy się eliminowanie niewygodnych osób które nie miały gdzie interweniować np ich w kwestii szkoleń.
Dziś PSP nic nie może zrobić po zmianach  tak.

Offline Feniks

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #151 dnia: Maj 30, 2021, 21:14:40 »
Pamiętam jak możni pewnego kraju uznali, że nie mogą zmienić tego co im się nie podoba, stwierdzili, że władza ich kraju mu szkodzi i poprosili o pomoc władczynie sąsiedniej krainy o pomoc... Pamiętasz jak się to skończyło?

Niech każda jednostka sama sprząta u siebie. Bo proszenie osób spoza i oddawanie władzy w ich ręce, może się bardzo źle skończyć.

PS. Zmobilizujcie się, zbierzcie razem i osiągnijcie większość na Walnym Zebraniu. Z reguły część osób na Walne nie przychodzi - nakłońcie ich by przyszli i poparli Was. Przyjmijcie więcej osób myślących jak Wy. W wyborach w OSP liczy się każdy głos, bo głosujących jest niewielu...

Offline Kaftan96

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #152 dnia: Maj 30, 2021, 21:28:42 »
W wielu jednostkach zarzady to koledzy prezesów, którzy zakończyli swoje działania w akcjach lata temu lub zwyczajnie juz im sie nie chce i lubia blokowac młodych. Znam tez jednostki gdzie młodzi chceli zrobić wszytsko by jednostka funkjconowała na najwyzszych obrotach,ale pojawiało sie magiczne słowo "zarząd" i koniec. Jesli zaczynali wlczyć to byli ukracani i zwyczajnie odpuszczali,. W takich jednostkach młodzi czesto rezygnuja i nie chca juz nigdzie działać lub redukują swój udział do wyjazdu na akcje i nic wiecej.

Ustawa ma nie poprawiac działania OSP od środka,bo to lezy w kswestii ludzi którzy pracuja ze sobą- by im pracowało się lepiej. Tylko powinna obrać na cel funkcjonowanie od szkoleń po wyjazdy jednostek.

Było by moim zdaniem dobrze gdyby PSP miało większa kontrole nad stanem osobowym OSP i ich wyszkoleniem. Ile razy widzie sie czy czyta o druchach bez uprawień/badań jeżdżących na akcje na zasadzie-dogadane z prezesem/naczelnikiem i w razie W to jest na miejscu. Gmina tez niewiele robi w tym kierunku by taki precedens ukrócić. Ile razy jest zdiwienie,ze przyjezdza OSP w sile 3 druchów,a podaja do PSP,ze było ich 6.. To sa sytuacje które trzeba ukrócic i nad tym powinna pochylać się ustawa

Wielu nie chce zmian bo im dobrze,ze wyjezdza na 2 samochody w 5 osob czy 1 autem w 3.

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 30, 2021, 21:50:25 »
W wielu OSP zarząd  to również osoby z podziału które robią wszystko aby blokować pozostałych bo to dla nich  konkurencja. Na pytanie dlaczego bo zarzad tak zdecydował.Wyżej już tylko gmina niby można ale tam układy wzajemnych adoracji poprzez zarząd gminny i koło się zamyka a jak już ktoś dotrze i powie w czym problem no cóż magiczne zdanie zarząd  decyduje.Dlatego jak PSP przejmie pałeczkę to zapewne skończy się szkolenie przydupasów a zacznie systematyczne przeszkalanie każdego zainteresowanego.

Wielu nie chce zmian bo im dobrze,ze wyjezdza na 2 samochody w 5 osob czy 1 autem w 3.

Dlatego ten system posiadania pojazdów uważałem i uważam  za błędny.To samo dotyczy się sprawdzania gotowości wyjazdowej.  Kto był w wojsku wie że w czasie alarmu ma wyjechać wszystko to co jest sprawne natomiast w OSP nawet jak będzie 3 średnie auta wystarczy że jedno będzie posiadało minimalną obsadę.Dlatego dochodzi do sytuacji o których piszesz jedzie pierwsze z 4 drugie z dwoma ratownikami a mogli by jednym ale lans jest.A inna jednostka nie ma czym bo auto padło ze starości pomimo że są ratownicy.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2021, 21:56:57 wysłana przez jgk »

Offline Feniks

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #154 dnia: Maj 30, 2021, 22:16:25 »
To teraz spójrzcie na to od strony świetnie działających jednostek, które świetnie działają dzięki swojej niezależności.

Przez to, że w niektórych jednostkach (Waszych) są problemy, chcecie rozwalić coś co świetnie działa? Bo nas (rozmawialiśmy wewnątrz jednostki oraz z sąsiednimi jednostkami) obraża oddanie naszej niezależności w obce ręce. I odbiera nam motywacje do działania. Wiele osób w świetnie działających jednostkach się zniechęci, jeżeli będzie musiało prosić samorząd o wszystko na każdym kroku.

Co więcej - ustawa daje więcej władzy samorządom o których sami piszecie, że są częścią problemu. Uwierzcie mi - PSP nie pójdzie na wojnę z samorządami, by Was bronić. Bo nie ma -  nowa ustawa też im nie daje - po temu narzędzi.

A jeżeli jeżdżą u Was do zdarzeń osoby bez uprawnień - to sugeruję kontakt w Wydziałem Operacyjnym PSP. Napewno ich to bardzo zainteresuje...

EDIT: Nie twierdzę, że cała ustawa jest zła, ale twierdzę że zwiększanie wpływu samorządu i PSP na OSP to błąd. I jestem przeciwny zapisom które to robią.

Offline Kaftan96

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #155 dnia: Maj 30, 2021, 22:18:23 »
Nie wiem jak funkcjonuje w innych jednostach procedura sprawdzenia gotowości bojowej,ale w moim rejonie jednostki bardzo czesto wiedzą - moze przez nasłuch lub inne sytuacjie - nie wnikam ,ze taka procedura sie odbedzie i robia wyztsko by miec ludzi na min. 1 samochód co nie oddaje żadnej relanej sytuacjii. Wydaje mi sie tez,ze prawie nigdy nie ma żadnych negatywnych konsekwencji uzyskania oceny niezaliczającej sprawdzenia gotowości bojwej  - jak np w KSRG gdzie słyszy sie,ze jednostki po kilka razy nie zaliczają -ale to rowniez moga być tylko i wyłacznie historie szyte grubymi nićmi

W przypadku problemów można uderzyć do gminy zgadzam,ale wiadomo potem,ze według starej dobrej zasady "gówno spada na dół" taka sytuacja znaczaco odbije  sie i na jednostce i na druchach który chceli coś zrobić. Magiczne słowo zarząd blokuje wielu młodych jak i starszch wiekiem którzy chca coś zrobić dla innych w dłuższej perspektywie.

Dlatego czasem wydaje mi sie,że nie tyle w OSP nie powinno byc zarządów co powinien być przedstawiciel PSP który będzie nadzorował jednostke OSP robiąc sprawozdania z jej działalności - wiem kolejne stołki dla ludzi z PSP,ale ktoś mowi kontrolowac OSP skoro gminy nie potrafią lub nie chcą to trzeba użyć innych metod

Uważam tez,ze lepiej jes czasem miec mniej sprzetu i mieć kim robić, niz sprzetu po sufit, a mało ludzi.

Na razie do tych zmian najwiecej maja do powiedzenia panowie co przywarli do stołków i metalnie w ratownictwie są na latach 1990/2000 -szkoda
Poziom prowadzenia tez konsultacji przez związek -online zostawił u mnie sporo zażenowania i braku merytorycznej rozmowy

Offline Feniks

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #156 dnia: Maj 30, 2021, 22:37:36 »
Zgadzam się, że te 5 dni konsultacji online przez Związek to był festiwal żenady.

Co do sprawdzania gotowości bojowej - jestem temu przeciwny. Jest to coś - w mojej ocenie - złego z założenia w swojej formie. Czy nie można by jej oceniać na podstawie danych które przecież PSP posiada? Ile razy OSP nie wyjechało na wezwanie, ile razy wyjazd zajmował ponad 10min, ile razy podczas akcji widoczne były braki sprzętowe/kadrowe (z uwzględnieniem godzin zdarzenia - wiadomo, że 10 druhów o 17:30 po południu nie stanowi lepszego świadectwa gotowości niż 5 o 10:00 rano). Czemu nie wykorzystać tego? Jednorazowe sprawdzenie nie ma przełożenia na faktyczną gotowość.

A co do składania papierów, że było 6 jak było przy zdarzeniu 3 - nie wierzę, że gmina nie zainteresowała by się taką informacją. U nas awantura jest jak się czas zdarzenia nie zgadza o minutę, bo był zapisany przez PSP na kartce i przy wpisywaniu do komputera ktoś się walnął - musimy sprawdzać czasy ponownie po kilku dniach od zdarzenia.

Boicie się konsekwencji? Udokumentujcie fakty, napiszcie anonimowy list i wyślijcie do Wydziału Operacyjnego PSP albo do gminy. Bycie w Zarządzie to nie tylko przywileje i władza - to również odpowiedzialność! Czasem mogą też pomóc inne jednostki. U nas w okolicy, lata temu, gdy walczyło się z osobami "pod wpływem" wyjeżdżającymi do akcji - jednostkom które same nie potrafiły u siebie zrobić porządku "pomogły" pozostałe. Bo naczelnik innej jednostki nie będzie miał problemów z wytknięciem nieprawidłowości prezesowi Waszej. Bo osoba bez szkoleń podczas akcji może narazić jego ludzi. I jak raz i drugi usłyszy kilka ciepłych słów podczas akcji to może zmądrzeje, a jak nie to zrezygnuje... Albo zostanie do rezygnacji zmuszony.

Offline Kaftan96

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #157 dnia: Maj 30, 2021, 23:05:35 »
Jestem jak najbardziej za twoją propozycją jesli chodzi o weryfikowanie jednostki, pod względem jej mobilności i przeszkolenia, tyle, że w mojej ocenie PSP po prostu nie chce ruszac OSP, bo jednostki OSP zawsze z honorem odnosza się,żę "Bez OSP, PSP to sobie może.." Ja jestem z natury przeciwnikiem działalności na pół-gwizdka i nie ruszania, czegoś bo "jakoś działa" byle jakość wpływa na całokształt. Często można spotkać się z decyzjami,ze PSP puszcza OSP które nie zgłosil się 10  minut wczesniej do wyjazdu nie dajac nawet głupiej informacji - "czekamy na kierowce", puszczają dla zasady - bo później sie obrażą i nie wyjada jak beda potrzebni. To jest też precedens który wymaga ukrócenia się-,ale to moim zdaniem. Skoro jednosta ma problem ze znależieniem ekipy w godzinach X do Y to niech zgłosi to na stanowisko kierowania i nie marnuje czasu na wzywanie ich - bo w dłuższym czasie działania, to mzoe kogoś ksoztowac życie,a za taka decyzje moz być pociągnięty pan/pani która dysponuje jednostki

Oglądając te konsultacje miałem nadzieje na możliwości znalezienia tem powiewu świerześći, ale jednak ankieta na której podstaiwe mogło sie tam dostać, mocno zredukowała moj zapał. Rozmowy prowadzone w psob mało interesujący i bardzo ukierunkowane na -anty ustawę Tak samo jak ankiety przpeorwadzane przez Związek. Mocno pokazujące która odpowiedz jest prawidłowa. Zresztą ostatnia ankieta pokazała,ze zainteresowanie mocno spadło zaledwie niecałe 150 odpowiedźi. Sama działalnosc związku na Facebook'u - usuwanie negatywnych komentarzy, które zachowywały kulture tylko w konkrety spsob pokazywały opieszałość związku przez ostatnie kilkanaście lat i wiecje.

Ja jestem obserwatorem działalności różnych OSP i osobą która interesuje sie bezpieczeństwem na poziomie lokalnym i tym jak go podnieśc i jak przestać marnowac pieniądze,a skumulowac je tam gdzie beda one : wykorzystane i przyniosa podoszenie kompetencji i mobilności w wykonywaniu zadań nałożonych przez ustawe w 1991 roku. Dlatego wiązałem z tą ustawa pewne nadzieje,a cz kowleik moj zapał nie ostygł,ale czekam na informacje co obecnie zostało zmienione w ustawie w porownianiu do tej opublikowanej na samym poczatku

Są jednostki które sobie fanatsycznie radzą i chwała im za to,ale sa tez jednostki, które maja w naziwe  - Ochotnicza Straz Pożarna,a przez lata nie wycheały do ani jednoego zdarzenia,a znajduja sie w  magicznej liczbie XXXX tys ochotników i 16 tys jednostek. Wydaje mi sie,ze gdyby ktoś siadł i zrobił wykaz wszytskich OSP wraz z okresem 10 lat ich aktywnosci okazało by sie,ze z magicznych 16 tyś, pewnien procent nie robi nic lub ichd ziałalnośc rozchodzi sie do 10 wyjazdów rocznie..

Offline janosik

• Strażak Sam
  • *
  • OSP & PSP
« Odpowiedź #158 dnia: Maj 31, 2021, 09:34:14 »
Jestem jak najbardziej za twoją propozycją jesli chodzi o weryfikowanie jednostki, pod względem jej mobilności i przeszkolenia, tyle, że w mojej ocenie PSP po prostu nie chce ruszac OSP, bo jednostki OSP zawsze z honorem odnosza się,żę "Bez OSP, PSP to sobie może.." Ja jestem z natury przeciwnikiem działalności na pół-gwizdka i nie ruszania, czegoś bo "jakoś działa" byle jakość wpływa na całokształt. Często można spotkać się z decyzjami,ze PSP puszcza OSP które nie zgłosil się 10  minut wczesniej do wyjazdu nie dajac nawet głupiej informacji - "czekamy na kierowce", puszczają dla zasady - bo później sie obrażą i nie wyjada jak beda potrzebni. To jest też precedens który wymaga ukrócenia się-,ale to moim zdaniem. Skoro jednosta ma problem ze znależieniem ekipy w godzinach X do Y to niech zgłosi to na stanowisko kierowania i nie marnuje czasu na wzywanie ich - bo w dłuższym czasie działania, to mzoe kogoś ksoztowac życie,a za taka decyzje moz być pociągnięty pan/pani która dysponuje jednostki

Oglądając te konsultacje miałem nadzieje na możliwości znalezienia tem powiewu świerześći, ale jednak ankieta na której podstaiwe mogło sie tam dostać, mocno zredukowała moj zapał. Rozmowy prowadzone w psob mało interesujący i bardzo ukierunkowane na -anty ustawę Tak samo jak ankiety przpeorwadzane przez Związek. Mocno pokazujące która odpowiedz jest prawidłowa. Zresztą ostatnia ankieta pokazała,ze zainteresowanie mocno spadło zaledwie niecałe 150 odpowiedźi. Sama działalnosc związku na Facebook'u - usuwanie negatywnych komentarzy, które zachowywały kulture tylko w konkrety spsob pokazywały opieszałość związku przez ostatnie kilkanaście lat i wiecje.

Ja jestem obserwatorem działalności różnych OSP i osobą która interesuje sie bezpieczeństwem na poziomie lokalnym i tym jak go podnieśc i jak przestać marnowac pieniądze,a skumulowac je tam gdzie beda one : wykorzystane i przyniosa podoszenie kompetencji i mobilności w wykonywaniu zadań nałożonych przez ustawe w 1991 roku. Dlatego wiązałem z tą ustawa pewne nadzieje,a cz kowleik moj zapał nie ostygł,ale czekam na informacje co obecnie zostało zmienione w ustawie w porownianiu do tej opublikowanej na samym poczatku

Są jednostki które sobie fanatsycznie radzą i chwała im za to,ale sa tez jednostki, które maja w naziwe  - Ochotnicza Straz Pożarna,a przez lata nie wycheały do ani jednoego zdarzenia,a znajduja sie w  magicznej liczbie XXXX tys ochotników i 16 tys jednostek. Wydaje mi sie,ze gdyby ktoś siadł i zrobił wykaz wszytskich OSP wraz z okresem 10 lat ich aktywnosci okazało by sie,ze z magicznych 16 tyś, pewnien procent nie robi nic lub ichd ziałalnośc rozchodzi sie do 10 wyjazdów rocznie..

Nie dopisałeś największej patologi takiej sytuacji, a mianowicie, że co niektóre z tych jednostek co mają 10 wyjazdów w roku dostają nowe GBA za 1 mln.  :gwiazdki:
I niby jest opiniowanie KP KW Zarządu Powiatowego i wojewódzkiego, ale który komendant powiatowy będzie się sprzeciwiał tej patologii, jak zarząd danej jednostki zapewnił sobie środki na ten cel? Po prostu woli mieć kolejne nowe auto na powiecie, ale w przekroju całego kraju to jest PATOLOGIA !!!

Offline Kaftan96

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #159 dnia: Maj 31, 2021, 10:53:07 »

[/quote]

Nie dopisałeś największej patologi takiej sytuacji, a mianowicie, że co niektóre z tych jednostek co mają 10 wyjazdów w roku dostają nowe GBA za 1 mln.  :gwiazdki:
I niby jest opiniowanie KP KW Zarządu Powiatowego i wojewódzkiego, ale który komendant powiatowy będzie się sprzeciwiał tej patologii, jak zarząd danej jednostki zapewnił sobie środki na ten cel? Po prostu woli mieć kolejne nowe auto na powiecie, ale w przekroju całego kraju to jest PATOLOGIA !!!
[/quote]

W moim rejonie, aż takiej patologii, że jednostki z 10 wyjazdami dostają nowe samochody . Ostatnio nowy samochód został zakupiony dla OSP kilka lat temu,ale jest to jednostka systemowa, która oscyluje rocznie w granicach 70/80 wyjazdów + grupa.
No,ale niestety sa sytuacje gdzie jednostka z nawet 30 wyjazdami nie zgadza sie na zakup używki w kwocie do 200 tyś, bo oni chca mieć nowy lub wymuszają powiększenie budżetu  i koniec. Gmina też nie podejmuje żadnych działań na zasadzie -Nie chcecie, to przepada wasza olej i wchodzi nastepne OSP. Co pozwala a rozwój patologii w tym kierunku.
Czasem mam wrażenie, że jest to problem okresu I i II wojny światowej - chodzi o ilośc OSP - gdzie jednostki OSP powstawały jak grzyby po deszczu w kazdej miejscowości. I koniec końców po zmianach administracyjnych mamy gminy z ilością ponad 10 OSP z czego do akcji regualnie wyjezdza np 3/4 jednostki,a pozostałe siedza i są OSP i gminy płąci za ich badania i utrzymanie, oraz gminy gdzie jest mała ilośc tych jednostek.

Dlatego takie zabiegi powinny być jakos prawnie uregulowane. Niby jest zapis  o przekazywaniu samochodów z PSP, ale one tez czasami trafiają bez sensu - na zasadzie damy komuś drabine, mimo,ze w ich rejonie brak jest wysokch budynków, lub dajemy komuś samochód,a nie maja gdzie go trzymać. Sprzet rozdawany jest tez na zasadach - lubie, nie lubię.

Czasem powinno sie zrobić analize zagrożeń na danym terenie + sprawdzenie aktywnosci wyjazdowej OSP ( oraz niewyjechane wezwania) co moze pokazac włodarzą,że trzymanie jednostek dla samego trzymania - nie wpływa na poprawe bezpieczesńtwa i produkuje koszty, które w rozliczeniu mogłyby podnieśc zarówno wyposażenie samych jednoste aktywnych jak i zachęcić młdoych do wstepowania w szeregii. Ja rozumiem,że ktoś poda argument - ale jak będzie powódź czy katastrofalne załamanie pogody, to kazda para rak się przyda - To jest stwierdzenie, które mozna uzywac zawsze i wszędzie,ale ono nic nie wnośić. Nie ma ani ludzi, ani organizacji niezastąpionych. Przyroda i ludzie nie lubią pustki.