Służba > Forum ochotników

Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP

(1/48) > >>

oliwier:
Proponuję abyśmy tutaj umieszczali swoje spostrzeżenia odnośnie projektu zaprezentowanego dziś przez MSWiA.

strazak ochotnik:
Podoba mi się punkt o organizowaniu imprez z uproszczonymi zasadami. A może iść krok dalej? Ogólnie łatwiejsza "biurokracja" dla OSP lub obowiązkowa pomoc Urzędu Gminy dla jednostek w sprawach przeróżnych dokumentacji, pism, papierków?

Moim zdaniem w ustawie powinien być zapis dotyczący łatwiejszego, szybszego dostępu do badań lekarskich dla druhów OSP. Druhowie mogą brać czynny udział w działaniach do 65. roku życia, więc ryzyko niektórych chorób jest wyraźnie wyższe.
Może umożliwić druhom darmowy kontakt z lekarzami specjalistami z zakresu kardiologii i pulmonologii?

Według mnie również powinno być odgórnie ustalone minimalne ubezpieczenie druha OSP na jakąś normalną sumę. Jak słyszę, że w niektórych gminach świadczenie wypalacane za zgon druha wynosi 5-7tys. to mnie krew zalewa. Zdarzają się urazy, wypadki, potrącenia druhow podczas działań, więc te ubezpieczenia powinny być odpowiednio wysokie, a nie gmina tnie koszty i za grosze ubezpiecza druhów.


Dodatki i przywileje to jedno, ale powinno też się odgórnie pomyśleć o zapewnieniu gotowości bojowej jednostek. Może jakieś rekompensaty dla pracodawców pozwalających druhom OSP opuszczać zaklad pracy podczas alarmu w godzinach pracy? Teoretycznie już jest taki zapis, ale nie jest on respektowany przez "prywaciarzy".

oliwier:
Mnie martwi w jaki sposób i kto ma weryfikować wyjazdowość oraz czy ustawa będzie działała wstecz.
Pozostałe elementy wymienione na koferencji nie mają dla OSP żadnego znaczenia i służą jedynie zbijaniu kapitału politycznego.

kwas:
Widzę, że dalej najważniejsze są odznaczenia. Do tego dochodzą legitymację. No naprawdę ważne sprawy chcą uregulować.
Regulacja świadczeń za udział w akcjach? Jakich? Mamy jedno - ekwiwalent. Jeśli ujednolicą w całym kraju stawkę to ok jeśli będzie to stawka maksymalna. Jeśli nie to jednym OSP dodadzą innym zabiorą.
Stały dodatek do emerytur? Nie widzę tego. Jak już przedmówca zaznaczył kto to by miał weryfikować i w jaki sposób. Nie wszyscy prowadzą ewidencję (ja mam prowadzoną od 1999 r.). Jak porównać kogoś kto wyjeżdżał 5 razy do kogoś kto wyjeżdżał 50 razy.
Jeden z Zastępców będzie odpowiedzialny za sprawy związane z OSP? Do tego nie potrzeba regulacji ustawowej? To jest prosta decyzja KG a być może wystarczy KW.
Przywileje za organizację imprez? Ryzyko patologii. Wszyscy się podłączą pod OSP.
To tak na gorąco.
Poczekajmy na szczegóły. Tylko kto te szczegóły będzie tworzyć? Oficer siedzący ciągle za biurkiem? To jakoś słabo to widzę. Związkowiec szczebla krajowego lub wojewódzkiego? Jeszcze słabiej to widzę. Przecież tam w większości leśne dziatki siedzą. Nie wierzę, że poproszą ludzi z samego dołu, takich z otwartą głową i znających temat.
Czego mi brakuje?
Sprawy wyjeżdżania OSP w celu zabezpieczenia rejonu chronionego.
Rozwiązania kwestii bhp w OSP. Pełnej kwestii a nie tylko szkoleń z tego zakresu.
...

jgk:
Poszukaj na goolge projekt ustawy dotyczącej dodatku emerytalnego dla osp wypowiedziało się tam  kilka podmiotów zus krus i wile innych do których wysłano zapytanie w tej sprawie.wtedy chciano przepchnąć 20 zł na mc.
Wymogiem uzyskania dodatku było wykazanie  ubezpieczenia, badań ,wykaz udziału w akcjach itd przez gminę która miała by to potwierdzać w zaświadczeniu aby takowy dodatek dostać.
Jedna instytucja stwierdziła np że badania  lekarskie  ustawowo obowiązujący od 2005 wcześniej nie było wymogu.
Ciekawą informacją jaką tam zawarto to że ochotników jest 690 tyś natomiast biorących udział w akcjach 154 tyś czyli tylko 1/4 członków może liczyć na dodatek.
Suma 1/14 najniższego krajowego tez ciekawa 200 brutto? czy 148 netto ? na dziś dzień.
I według mnie pozostaje bariera 25 lat czynnego udziału w wyjazdach tylko ilu 1-2 óch wyjazdach na rok też daje prawo do dodatku bo i takich mam u siebie a inni np 50-90.
Oj chyba dojdzie do totalnego chaosu.
Co do odznaczeń jak widać mają je przyznawać "najwarzniesi w państwie" czyli dla kogo one będą ...........?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej