Służba > Gorące dyskusje strażaków

Quady w OSP

(1/3) > >>

młody16:
Cześć, mam pytanie. Jak to jest z quadami głównie w OSP.
Jak to jest uregulowane prawnie?
Jakie trzeba mieć badania, uprawnienia?
Czy Quady muszą mieć jakieś badania CNBOP?
Czy Quad jako pojazd specjalny musi posiadać niebieskie lampy i sygnał modulowany?
Czy musi być przewożony na przyczepce i na miejscu zdarzenia dopiero z niej zjeżdżać?
Czy taki quad może dojeżdżać na miejsce normalnie po drodze publicznej i czy może nim wtedy kierować strażak w umundurowaniu specjalnym z hełmem :gwiazdki:?

Może głupie pytania, ale potrzebuję jakiegoś punktu zaczepienia, przepisu prawnego czy czegokolwiek żeby wyprostować pewne sytuacje na swoim powiecie. 

Dzięki z góry za pomoc na forum i na priv.

strazak ochotnik:
Nie jestem specjalistą w tym temacie, ale napiszę to co wiem, ponieważ kiedyś miałem styczność z takimi pojazdami. Moja wiedza może być już nieaktualna, więc proszę aby ktoś mnie poprawił w razie czego.

1. -

2. Jakie trzeba mieć badania, uprawnienia?
Quad jako tak zarejestrowany, homologacja (kierunkowskazy itp.), OC.
Wymagania od kierowcy w zależności od tego jak quad zostanie zarejestrowany. Jeśli jako traktor to kategoria prawa jazdy T, jeśli jako pojazd samochodowy inny to w zależności od mocy AM, B1, B. Do tego jeśli specjalny z sygnalizacją to "wkladka" na uprzywilejowane.

3. Czy Quady muszą mieć jakieś badania CNBOP?
Z tego co wiem, to pojazdy do 3t DMC nie muszą posiadać świadectwa CNBOP.


4. Czy Quad jako pojazd specjalny musi posiadać niebieskie lampy i sygnał modulowany?
Jeśli chcesz wykorzystywać go tylko do prac gospodarczych to nie, natomiast jeśli przy działaniach to już tak, bo quad najprawdopodobniej będzie zarejestrowany jako pojazd samochodowy inny, więc musi spełniać wymagania.


5. Czy musi być przewożony na przyczepce i na miejscu zdarzenia dopiero z niej zjeżdżać?
Jeśli quad jest zarejestrowany, posiada OC itp., to może poruszać się normalnie po drogach publicznych, więc nie ma takiej konieczności.


6. Czy taki quad może dojeżdżać na miejsce normalnie po drodze publicznej i czy może nim wtedy kierować strażak w umundurowaniu specjalnym z hełmem?
Z tego co wiem to nasze hełmy nie posiadają homologacji na poruszanie się w nich na motocyklach lub quadach, więc w czasie jazdy będzie obowiązywać kask motocyklowy spełniający te wymagania. Na zachodzi takie coś jest praktykowane, że ich hełmy są dopuszczone do poruszania się na motocyklach, ale u nas chyba jeszcze tego nie ma.

Radhezz:

--- Cytat: strazak ochotnik w Kwiecień 28, 2021, 16:24:58 ---2. Jakie trzeba mieć badania, uprawnienia?
Quad jako tak zarejestrowany, homologacja (kierunkowskazy itp.), OC.
Wymagania od kierowcy w zależności od tego jak quad zostanie zarejestrowany. Jeśli jako traktor to kategoria prawa jazdy T,
--- Koniec cytatu ---
Już błąd. Traktor+ew. przyczepa lekka do 750kg DMC jak najbardziej łapie się pod kategorię B.


--- Cytat: strazak ochotnik w Kwiecień 28, 2021, 16:24:58 ---jeśli jako pojazd samochodowy inny to w zależności od mocy AM, B1, B. Do tego jeśli specjalny z sygnalizacją to "wkladka" na uprzywilejowane.
--- Koniec cytatu ---
To nie tyle moc, co homologacja. A i do jazdy bez sygnałów wkładki nie trzeba.


--- Cytat: strazak ochotnik w Kwiecień 28, 2021, 16:24:58 ---4. Czy Quad jako pojazd specjalny musi posiadać niebieskie lampy i sygnał modulowany?
Jeśli chcesz wykorzystywać go tylko do prac gospodarczych to nie, natomiast jeśli przy działaniach to już tak, bo quad najprawdopodobniej będzie zarejestrowany jako pojazd samochodowy inny, więc musi spełniać wymagania.
--- Koniec cytatu ---
Nie ma takiego obowiązku. Może mieć, może nie mieć. Fajnie jakby miał, bo to zwiększa jego możliwości, ale jeśli go dowozić na miejsce działań przyczepką (pyt. 5) to po co?


--- Cytat: strazak ochotnik w Kwiecień 28, 2021, 16:24:58 ---6. Czy taki quad może dojeżdżać na miejsce normalnie po drodze publicznej i czy może nim wtedy kierować strażak w umundurowaniu specjalnym z hełmem?
Z tego co wiem to nasze hełmy nie posiadają homologacji na poruszanie się w nich na motocyklach lub quadach, więc w czasie jazdy będzie obowiązywać kask motocyklowy spełniający te wymagania. Na zachodzi takie coś jest praktykowane, że ich hełmy są dopuszczone do poruszania się na motocyklach, ale u nas chyba jeszcze tego nie ma.
--- Koniec cytatu ---
Generalnie raczej prawda, choć nie wiem czy ktoś to egzekwuje. A poza tym jeśli quad by był zarejestrowany jako ciągnik rolniczy to kask nie jest w ogóle wymagany.

Największym problemem jest wybór właśnie według homologacji - jako co ten pojazd zarejestrować. Każdy wariant ma swoje wady i zalety. Tak jak ta rejestracja na ciągnik rolniczy - kasku nie trzeba, ale jest zawirowanie odnośnie prędkości maksymalnej - niby 40km/h u nas obowiązuje, ale są ciągniki też szybkie które rozpędzają się do ponad 100km/h i po unii to śmiga, więc i u nas będzie dopuszczone do ruchu.

jgk:
U nas  ciągnik rolniczy max 30 km/h.
Co do światełek i sygnałów wedle prawideł pismo do właściwego ministra który wyda papier aby pojazd stał się uprzywilejowany.Samowolka na własną odpowiedzialność.
Co do homologacji na jednej tańsze OC, na drugiej wymóg trójkąta gaśnicy

Radhezz:

--- Cytat: jgk w Kwiecień 29, 2021, 10:01:28 ---Co do światełek i sygnałów wedle prawideł pismo do właściwego ministra który wyda papier aby pojazd stał się uprzywilejowany.Samowolka na własną odpowiedzialność.
--- Koniec cytatu ---
Masz zezwolenie z MSWiA na uprzywilejowanie jakiegokolwiek wozu w OSP? :P Bo z tego co mi wiadomo nasze pojazdy są uprzywilejowane z mocy ustawy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej