Autor Wątek: Regulamin a statut OSP  (Przeczytany 1099 razy)

Offline Szymon998bb

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 3
 • Płeć: Mężczyzna
Regulamin a statut OSP
« dnia: Kwiecień 21, 2021, 17:57:07 »
Witam serdecznie strażacką brać.
Jestem członkiem zwyczajnym Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak wiadomo mamy rok wyborczy, a w naszej jednostce zbliża się właśnie walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Na dwa tygodnie przed zebraniem zarząd sporządził regulamin wewnętrzny jednostki wg którego osoby zalegające ze składkami członkowskimi za rok 2021 nie mają prawa kandydować w wyborach do zarządu co automatycznie zdyskwalifikowało kilka osób które jeszcze nie zapłaciły składek. Dodam że nie ma absolutnie takiego czy nawet podobnego zapisu w statucie naszej jednostki. Jest wyłącznie mowa o możliwości skreślenia z listy jednak dopiero po roku niepłacenia składek. Podejrzewam że był to ruch mający na celu zwiększenie szans ponownego wyboru starego zarządu z braku nowych kandydatów. Dodam jeszcze że ów nowy regulamin został jedynie wyczytany na zwykłym zebraniu w którym z resztą była jedynie część członków, nigdzie nie go przeczytac, a tym bardziej nikomu nie został nawet przedłożony do podpisu. Moje pytania są następujące:
1: Czy zarząd ma prawo uniemożliwić członkom kandydowanie do nowego zarządu pod pretekstem zalegania ze składkami, mimo iż nie ma takiego zapisu w statucie?
2. Czy jest możliwe utworzenie wewnętrznego regulaminu niezgodnego ze statutem?
3. Czy w ogóle zasadnym jest takowy regulamin, skoro posiadamy statut?

Z góry dziękuję za pomoc

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Regulamin a statut OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2021, 19:54:37 »
Stowarzyszenie funkcjonuje na podstawie statutu , ustawie  o stowarzyszeniach oraz ustawie o ochronie ppoż.
Zapisy zawarte w statucie określa i może zmienić tylko walne zebranie.
Zarząd jak również członkowie maja obowiązek przestrzegać zapisów statutowych.Zarząd ma wykonywać decyzje i uchwały podjęte przez walne zebranie jak również realizować zapisy zawarte w statucie .

Co do pytań ja widzę to tak.

1) Zależy od zapisów jakie macie w statucie

 Jeśli nie minął rok z zaleganiem z składką i ogłoszono nowe wybory  to Zarząd nie może  nikomu zabronić kandydować do władz.            Jeśli minął rok to zarząd"powinien"  taką osobę skreślić z listy członków z racji zalegania z składką  lub przesunąć ją do  członków wspierających którzy opłacają składkę w dowolnej kwocie lub wcale.  Osoby te maja wtedy głos doradczy ale nie mogą  kandydować do władz oraz działać w JOT.

2)NIE. Wszelkie regulaminy zmiany w statucie muszą się odbyć za zgodą walnego zebrania ponieważ  ingeruje to w dotychczas obowiązujące zapisy statutowe.

3)NIE .Regulamin został wprowadzony z złamaniem prawa statutowego.
 
Jak dla mnie  śmiało możesz powiedzieć członkom zarządu że nie powinni w nim zasiadać  skoro go nie przestrzegają.
Ich działanie jak piszesz wygląda na  próbę utrzymania się przy władzy polegające na wyeliminowaniu "konkurencji" tyle że w sposób nie zgodny z zapisami statutowymi.Oczywiście mogą zrobić to zgodnie z statutem i usunąć te osoby  jednak zakładam że zakończy się to kiepsko dla samej OSP z czego zdają sobie sprawę bo oprócz osób które usuną/przesuną zapewne zniknie jeszcze kilka innych i po ptokach. Zostanie tylko zarząd i niedobitki oczywiście to moja teoria.
Wyjściem z sytuacji jest opłacenie składek przez osoby które tego nie zrobiły.Jeśli zarząd się nie zgodzi i dalej będzie chciał blokować te osoby musi je usunąć lub przenieść do wspierających.Pozostaje jeszcze rozstrzygniecie niejasności przez walne zebranie członków stowarzyszenia które jest najwyższą władzą i ostatecznie zdecyduje po czyjej stronie jest wina.

 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2021, 20:31:09 wysłana przez jgk »

Offline kwas

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 723
Odp: Regulamin a statut OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2021, 07:52:38 »
@jgk trochę namieszałeś ale sens wyszedł taki jaki miał wyjść :).

Co do pytań:
1) zarząd nie ma żadnego prawa ograniczać prawa wyborczego nikomu. I zapewne tak jest w każdym statucie. Brak składki jest przesłanką do skreślenia z listy członków. Jeśli zarząd nie zrobi tego na zebraniu, to taki członek ma pełne prawa wyborcze.
Odnośnie co napisał @jgk. Nie ma czegoś takiego, że zarząd może kogoś przesunąć na członka wspierającego ze względu na niezapłacenie składek. I raczej nikt nie ma takiego zapisu w statucie. Nie płacisz to znikasz całkiem. Nie wyrzucili cię, to masz pełne prawa. Chyba, tak jak w moim statucie, jest zapis o zawieszeniu w prawach członka. Ale ten zapis nie dotyczy składek.
2) Każdy regulamin wewnętrzny musi być zgodny ze statutem. Może regulować wiele spraw, ale zawsze musi być zgodny ze statutem.
3) Zarząd ma możliwość wprowadzenia różnego rodzaju regulaminów, jeśli uzna to za stosowne. Pozwala mu na to zapis w statucie o ile taki się w nim znajduje. Więc, nie można stwierdzić tego kategorycznie, jak zrobił to @jgk, że regulamin został wprowadzony ze złamaniem prawa statutowego. Jeśli statut stanowi, że zarząd ma prawo wprowadzać regulaminy to ma prawo. Jeśli nie ma takiego zapisu to nie ma prawa wprowadzania żadnego regulaminu, nawet regulaminu JOT (pomijam zasadność powoływania JOT, aby się zaraz nie odezwały głosy w tym zakresie). Regulamin ma ułatwiać życie, uszczegóławiając czasami zapisy statutu. Jednak każdy regulamin ma być wprowadzony na podstawie statutu i jego zapisy nie mogą zmieniać zapisów statutu. A w omawianym przypadku tak się dzieje.

Offline Szymon998bb

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 3
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Regulamin a statut OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2021, 08:00:59 »
W statucie nie ma nic odnośnie prawa do tworzenia regulaminów. Tak jak wspomniał kolega wyżej jest to typowa próba wyeliminowania konkurencji i my o tym doskonale wiemy ponieważ mamy typowy marionetkowy zarząd w którym całkowitą władzę ma wyłącznie prezes. A w tym roku część osób postanowiła to zmienić bo chcą coś w końcu robić no i zaczęła się jazda 🙄

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Regulamin a statut OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2021, 20:37:33 »
Nie wiem jakie zapisy ma kolega w statucie ale być może powielono zapisy z statutu wzorcowego gdzie np. jest zapis że członkostwo ustaje z powodu
Cytuj
b)   nie usprawiedliwionego zalegania przez członka   z opłatą składek za okres przekraczający 12 miesięcy, mimo pisemnego upomnienia[/quote

Wtedy żadne regulaminy próby blokowania nie mają racji bytu jeśli nie było pisma.Natomiast jeśli nie ma zapisu o wysyłaniu pisemnego upomnienia to członkostwo traci się automatycznie jeśli okres zalegania jest większy niż dopuszcza to statut.Jak widać jest też furtka polegająca na możliwości usprawiedliwienia się.
Aby wydać ostateczny werdykt trzeba by poznać treść statutu.   

Offline Szymon998bb

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 3
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Regulamin a statut OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2021, 22:29:15 »
Tak jak kolega sam przytoczył, zapis mówi o zaleganiu ze składkami przez CONAJMNIEJ miesiąc, a my mamy sytuację że chodzi o składki za ten rok, a technicznie rzecz biorąc nigdzie nawet nie jest napisane do kiedy należy wpłacać składki 😁 z resztą nawet gdyby to był 1 stycznia to wciąż do 12 miesięcy trochę nam brakuje 😅

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Regulamin a statut OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 24, 2021, 21:13:35 »
No to niezła jazda.
Wracając do sedna  skoro w statucie jest mowa  o zaleganiu przez co najmniej rok to oznacza to że od momentu uchwalenia wysokości składki przez walne zebranie członek ma 12 m-cy na jej wpłatę skarbnikowi.Wygląda na to ze wasz zarząd nie wie co robi jeśli idzie o sprawowanie władzy a działania które wprowadzili są według mnie nadużyciem władzy w niewiadomym celu lub być może tak jak sugerowałeś działaniem aby wyeliminować konkurecję.
Proponuje na walnym zebraniu postawić wniosek u uchylenie decyzji i uchwały podjętej przez zarząd w sprawie wprowadzonego  regulaminu. Macie do tego prawo statutowe ponieważ  według statutu możecie wyciągać wnioski i odwoływać się od decyzji i uchwał jakie podejmuje zarząd.W tym przypadku sytuacja ewidentnie pokazuje że nie ma podstaw aby blokować kogoś z racji nieopłacenia składki skoro ma na to 12 m-cy. Tak to wygląda od strony zapisów statutowych natomiast jak wiemy życie pisze własne scenariusze.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2021, 12:41:17 wysłana przez jgk »

Offline rocky323

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 140
Odp: Regulamin a statut OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 25, 2021, 15:32:52 »
No ale to nie jest problem że oni(prezes i inni) nie znają prawa, tylko na zasadzie "nie mam pańskiego płaszcza i co mi Pan zrobisz". Ewidentnie coś wymyślają coś by się utrzymać.  ^_^
Byłem sobie na takim zebraniu pewnej OSP gdzie chłopak szkoli MDP, pojechał z nimi na ćwiczenia a prezes go publicznie wyśmiał bo "wozi dzieci wozem na ćwiczenia" a czym ma wozić? Koniem? To chodziło o podkopanie jego autorytetu jako człowieka co coś robi dla tej OSP. No i po takiej wstawce to się chłopakowi wszystkiego odechciało. Ps. zastanawia mnie co trzyma w zarządach ludzi którzy i tak nic nie robią i blokują innym rozwój straży  :szalony:

Tu wasze postulaty nic nie dadzą, bo jak to jest klika to was zakrzyczy wymyślonymi przepisami albo swoją interpretacją prawa. Na zasadzie "będziesz mówił merytorycznie do ściany która jeszcze pyskuje".

Źle się w tych strażach ochotniczych dzieje....

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Regulamin a statut OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2021, 18:28:23 »
Zazwyczaj na walne zebranie zaprasza się przedstawicieli samorządu, PSP i jakoś nie wyobrażam sobie że w ich obecności dojdzie do łamania statutu jeśli ktoś udowodni że do tego doszło.Zawsze można w obecności zaproszonych gości głośno protestować a jak to nie pomoże no cóż ......zostaje rezygnacja tych kilku osób jednocześnie na tym zebraniu zakładam że miny zarządu zapewne nie będa już takie radosne.                 Pytanie tylko ile osób chce zmian.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2021, 18:33:08 wysłana przez jgk »

Offline kwas

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 723
Odp: Regulamin a statut OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 26, 2021, 07:45:35 »
i jakoś nie wyobrażam sobie ....
Bez urazy, masz słabą wyobraźnię :).
Wszystko dolnośląskie. I to tylko w dwóch powiatach.
W OSP ... walne zebranie przyjmuje członków do OSP. Zapis w statucie stanowi, iż jest to kompetencja zarządu. Obecny prezes powiatowy nie widzi w tym problemu skoro tak chcą.
Na zjeździe gminnym w ...  zjazd gminny przyjmuje w skład zarządu gminnego przedstawiciela urzędu gminy jako osoby dodatkowej. Nikt nie widzi problemu, że nie wiadomo kogo ma reprezentować.
Na zjeździe gminnym w ...  przewodniczący zebrania, pomimo że nie został wystawiony przez własną OSP na przedstawiciela, sam siebie zgłasza do składu zarządu mówiąc, że reprezentuje urząd ale nie chce powiedzieć jaki i nie chce okazać na tą okoliczność żadnego dokumentu. I wchodzi.
W zarządzie gminnym w ... prezes organizuje spotkania z częścią członków zarządu, a potem mówi do tych co nie było, że nie przychodzą na posiedzenia zarządu.
Prezes zarządu OSP w ... pobierał wynagrodzenie za bycie prezesem, pomimo zapisu w statucie o pracy społecznej.
Wojewódzki sąd honorowy we Wrocławiu od 2017 r. rozpatruje sprawę i pomimo ponagleń sądu głównego nic sobie z tym nie robi.
Zarząd powiatowy w ... podejmuje uchwałę w sprawie zjazdu powiatowego w 2021 r. na prezydium zarządu powiatowego, pomimo iż w statucie jest wprost zapis, że jest to kompetencja zarządu powiatowego. Więcej, na uchwale jest zapis, że było to posiedzenie zarządu powiatowego, a w zaproszeniach jest że było to posiedzenie prezydium zarządu.
Zarząd powiatowy w ... podejmuje uchwałę (przy tylko jednym sprzeciwie), iż w skład zarządu powiatowego wejdą przedstawiciele każdej OSP z terenu powiatu, co nijak się ma do zapisów statutu.
Prezes OSP w ... składa wniosek o dotacje podpisując sam ten wniosek, pomimo zapisu w statucie, iż podpisuje taki wniosek dwie osoby. Zwrot wniosku kończy się skargą na urzędnika.
Prezes gminny w .... zostaje wyrzucony ze swojej własnej OSP za łamanie statutu związkowego co skutkuje powtórzeniem zjazdu gminnego. Przyjmuje go sąsiednia OSP do siebie i po pół roku wnioskuje dla niego o złoty medal za wzorową działalność.
Zarząd wojewódzki we Wrocławiu pomimo wiedzy w powyższym zakresie nie kiwa nawet palcem w tej materii.
Zjazd gminny w ... podejmuje uchwałę o kontroli OSP przez gminną komisję rewizyjną, co jest sprzeczne ze statutem związkowym i statutami poszczególnych OSP.
Prezes gminny w ... wydaje zarządzenie dla członków zarządu nie mając do tego kompetencji statutowych.
Po za dolnośląskim.
Sąd główny po skardze na bezczynność sądu wojewódzkiego też nic nie robi.

Mógłbym tak jeszcze wiele napisać. Na wszystkie powyższe zarzuty mam dokument lub świadków.
Dlaczego tak się dzieje?
Brak szkoleń funkcyjnych przez Związek. Niedoinformowanymi ludźmi łatwiej się zarządza. Brak kontroli wewnętrznej w OSP. Brak chęci kopania się z koniem przez tych członków, którzy trzymają się statutów. Można się na mnie i obrazić, ale napisze wprost. Buractwo wielu członków i lekceważenie elementarnych praw statutowych. Bo wszyscy jesteśm wieloletnimi kolegami i nie ma cywilnej odwagi aby koledze zwrócić uwagę.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2021, 07:49:02 wysłana przez kwas »

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Regulamin a statut OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 26, 2021, 15:58:34 »
A najgorsze w tym wszystkim jest to że są osoby którym zależy tak naprawdę  na niesieniu pomocy a są dymani na każdym kroku.

Natomiast pomijając  nieprawidłowości które przytoczyłeś zastanawia mnie natomiast  wyrok TK w sprawie pełnienia funkcji przez rzecznika praw obywatelskich gdzie stwierdzono że zapis mówiący że jest się nim na konkretny okres chyba 5 lat jest sprzeczny z zapisem że powołana osoba  pełni tą funkcję do momentu wybrania nowej osoby na to stanowisko.
 
Patrząc na zarządy OSP mamy podobną sytuację, statuty jednoznacznie określają okres na jaki zarząd zostaje wybrany a dziś wszyscy patrzą na dodatkowy zapis że sprawują władzę do momentu powołania nowego zarządu.
Czy aby według statutów OSP wybory nie powinny być przeprowadzone najpóźniej  w dniu w którym kończy się kadencja ustępującego zarządu i czy  zapis o sprawowaniu władzy przez ustępujący zarząd do momentu powołania nowych władz nie jest sprzeczny z zapisem o czasie trwania kadencji ustępującego zarządu ?   
W sumie nikt definitywnie nie zablokował możliwości przeprowadzania wyborów da się je przeprowadzić  pozostaje kwestia  ich zorganizowania.TK dał również 3 miechy aby ten problem rozwiązano ciekaw jestem czy statuty stowarzyszeń w tym OSP też zostaną zmienione aby wyeliminować jako to określił TK lukę prawną.   
 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2021, 19:49:16 wysłana przez jgk »