Autor Wątek: Szkolenia PSP równoważne z OSP  (Przeczytany 7103 razy)

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Szkolenia PSP równoważne z OSP
« dnia: Kwiecień 14, 2021, 16:22:53 »
Witam, strażacy po obecnym kursie podstawowym PSP oraz starsi po kursach podoficerskich mają ważne wszystkie szkolenia OSP jeżeli do takich jednostek należą?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Paramisiak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2021, 00:17:39 »
Tak strażak psp po przeszkoleniu podoficerskim ma pełne przeszkolenie w osp

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 18, 2021, 09:47:01 »
Łącznie ze szkoleniem Komendantów Gminnych?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 18, 2021, 12:22:58 »
Z tego co pamiętam może się mylę ale kierowanie działaniem ratowniczym ma przejąc kolejno członek jednostki ochr.ppoz czyli osoba z osp, potem komendant  gminny pod warunkiem że jest członkiem OSP, następnie strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej czyli osoba z  PSP to wynika z tego osoby z PSP  posiadają uprawnienia  większe od komendantów gminnych.
 

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2021, 13:00:11 »
Według zasad organizacji szkoleń z 2015 roku http://www.zosprp.pl/files/regulaminy/szkolenia/Zasady_OS_OSP_2015.pdf:

Cytuj
Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w zawodzie strażak nabywają uprawnienia do pełnienia funkcji dowódców i Naczelników Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Komendantów Gminnych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 18, 2021, 13:15:50 »
Z tego co pamiętam może się mylę ale kierowanie działaniem ratowniczym ma przejąc kolejno członek jednostki ochr.ppoz czyli osoba z osp, potem komendant  gminny pod warunkiem że jest członkiem OSP, następnie strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej czyli osoba z  PSP to wynika z tego osoby z PSP  posiadają uprawnienia  większe od komendantów gminnych.

i znowu nasze prawo nie jest do końca jasne. Strażak ochrony przeciwpożarowej czyli osoba z PSP będąca na służbie ma obowiązek przejąć dowodzenie, ale już nie jest sprecyzowane czy strażak PSP nie będący na służbie ma przejąć dowodzenie. Interpretacja tego zapisu jest dowolna.

Offline RobertF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 18, 2021, 13:22:27 »
Na tym Q&A prowadzonym przez obecnego KG chyba padlo o to pytanie..i sam stwierdzil ze z racji na wyszkolenie/doswiadczenie wypadaloby zeby to funkcjonariusz dowodzil nawet jak jest po sluzbie..ale nie jest to uregulowane prawnie.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 18, 2021, 14:33:39 »
A lekarz/ratownik medyczny  który nie będąc w pracy ale mający bardzo duże doświadczenie będący w OSP powinien decydować komu udzielić wykwalifikowanej pomocy na miejscu czy jednak powinien to robić ratownik dowódca naczelnik komendant gminny z OSP?   
Kolega @Peter podał zapis z którego jasno wynika że członek OSP który posiada ukończone szkolenie podstawowe w zawodzie strażak ma wszystkie uprawnienia z komendantem gminnym włącznie a patrząc na zasady przejmowania dowodzenia ma większe uprawnienia niż członek OSP.
Kolego @Champion prawo jest jasne pod warunkiem że dotarło się do właściwych przepisów.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2021, 14:55:17 wysłana przez jgk »

Offline RobertF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 18, 2021, 16:44:03 »
No nie do konca..bo miec szkolenie komendanta gminnego,a byc komendantem gminnym to nie to samo..

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 18, 2021, 16:47:32 »
JGK to proszę podaj mi właściwe przepisy. Z tego co się orientuję to cały czas obowiązującym przepisem jest Rozporządzenie o KSRG z lipca 2017. § 24 jasno mówi kto jest zobowiązany przejąć kierowanie działaniami na poziomie interwencyjnym. Naświetliłem jedynie problem, że temat nie jest do końca wyjaśniony i interpretacja przepisu jest dowolna. Osobiście lobbuję robić wszystko z logiką i zdrowym rozsądkiem. Co do szkolenia podstawowego w zawodzie strażak do według mnie nie jest obowiązkiem aby taka osoba zawsze kierowała działaniami ratowniczymi. Pracuję w PSP i widzę co potrafią osoby po tym szkoleniu, według mnie 3 lata minimum powinny jeździć z tyłu albo jako kierowca aby nauczyć się dowodzenia. W przypadku dylematu między takim młodym po szkoleniu PSP (będącym jako OSP), a np. ochotnikiem co ma 50 wyjazdów rocznie i jeździ już z 20 lat to zdecydowanie wolę ochotnika.

Wracając do Twojego przykładu z lekarzem/ratownikiem medyczny, to jeżeli nie są w pracy to nie są jednostką systemową na miejscu zdarzenia. W związku z czym koordynacja medycznych czynności ratowniczych nadal podlega pod KDR`a danego zdarzenia. KDR jak najbardziej powinien uwzględnić informacje od ratowników, albo ich dopuścić do pomocy ze względu na charakter zdarzenia, jednakże cały czas on odpowiada jednoosobowo za wszystko.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 18, 2021, 18:11:45 »
Podałeś  zapis  który potwierdza  że strażak jednostki ochr.ppoż  ma obowiązek  przejąc dowodzenie od członka OSP lub komendanta gminnego jeśli[[/b]b] posiada kwalifikacje do kierowania działaniami ratowniczymi .
Zatem czy  osoba  która jedzie do działań w obsadzie OSP posiada kwalifikacje ? Na podstawie zapisu tak.Czy jeśli przypadkiem znajdzie się na miejscu zdarzenia poza służbą posiada kwalifikacje do kierowania działaniami według zapisu tak. Skoro ktoś uzyskał uprawnienia to znaczy że je posiada. Aczkolwiek w przypadku pojawienia się na miejscu zdarzenia nie będąc na służbie to jest wybieg daleko odbiegający od §21 rozporządzenia które przytoczyłeś.

Kiedy kierowca może powiedzieć że posiada uprawnienia do kierowania pojazdem? Tylko kiedy prowadzi pojazd czy kiedy uzyskał uprawnienia?

Cytuj
Co do szkolenia podstawowego w zawodzie strażak do według mnie nie jest obowiązkiem aby taka osoba zawsze kierowała działaniami ratowniczymi

 Tylko że to co napisałeś jest sprzeczne z  § 24 który przytoczyłeś.

Kwestia umiejętności doświadczenia to już inna kwestia.Pytanie co jeśli w OSP działają sami świeżacy jak ci  z PSP po szkoleniu podstawowym o których piszesz.

Problemem który ja widzę w większości przypadków w OSP to jest szukanie niejednokrotnie   poprzez własne interpretacje wyjścia z sytuacji jak wyeliminować "konkurencje" która zagraża mojej osobie jako jedynej niezastąpionej na danym stanowisku w czasie wyjazdu .Ale to moje zdanie.
 
 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2021, 19:10:18 wysłana przez jgk »

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 18, 2021, 19:17:13 »
Szukam również odpowiedzi odnośnie szkolenia jednolitego dla strażaków OSP. Osoba która ukończyła te szkolenie od razu nabywa kurs podstawowy strażaka osp, ratownictwa technicznego oraz kurs z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline WojtekEs

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 18, 2021, 22:15:52 »
Szukam również odpowiedzi odnośnie szkolenia jednolitego dla strażaków OSP. Osoba która ukończyła te szkolenie od razu nabywa kurs podstawowy strażaka osp, ratownictwa technicznego oraz kurs z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach?

Tak

Offline Paramisiak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 19, 2021, 00:34:20 »
Jeżeli chodzi o kierowanie Działaniami to w rozporządzeniu jest napisane jednoznacznie kto ma dowodzić. Lecz jeżeli rozmawiamy o kierowaniu podczas działania i mamy przypadek strażaka z PSP który wyjeżdża z osp jest traktowany na równo z innymi jednostkami oczywiście w KSRG. Natomiast jest wyjątek ponieważ komedant Właściwy Miejski/Powiatowy może wydać polecenie, i mimo że wyjechał z osp zostaje powołany do służby i  przejmuje dowodzenie nad akcją   

Offline Fado

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 22, 2021, 14:12:55 »
Jeżeli chodzi o kierowanie Działaniami to w rozporządzeniu jest napisane jednoznacznie kto ma dowodzić. Lecz jeżeli rozmawiamy o kierowaniu podczas działania i mamy przypadek strażaka z PSP który wyjeżdża z osp jest traktowany na równo z innymi jednostkami oczywiście w KSRG. Natomiast jest wyjątek ponieważ komedant Właściwy Miejski/Powiatowy może wydać polecenie, i mimo że wyjechał z osp zostaje powołany do służby i  przejmuje dowodzenie nad akcją

Wyjeżdżając z OSP przestaje być funkcjonariuszem?
Moim zdaniem ta kwestia nie jest jednoznacznie określona w przepisach. Wyjątkiem będzie przynależność do OSP poza rejonem chronionym miejsca służby, wtedy sprawa jest jasna. :kask:
Analizując dalszą część rozporządzenia czy "dowódca zastępu PSP" jest nim tylko wtedy gdy dotrze na miejsce z zastępem PSP czy jest nim też na wolnym gdy jego stanowisko służbowe w PSP to właśnie dowódca zastępu?
z ustawy o ochronie ppoż. art 16a: Strażakiem jednostki ochrony przeciwpożarowej może być pracownik, który ma kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak, technik pożarnictwa lub inżynier pożarnictwa.

Do jednostek ochrony ppoż. zalicza się również Ochotnicze Straże Pożarne. Wtedy mamy strażaka (wykształcenie z PSP lub równorzędne) jednostki ochrony przeciwpożarowej (OSP) czyli osobę przejmującą kierowanie działaniami od komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej będącego członkiem OSP

Proszę się tym jednoznacznie nie sugerować to tylko moja intepretacja  -_-
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2021, 14:27:23 wysłana przez Fado »

Offline Paramisiak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 22, 2021, 15:31:45 »
Jeżeli chodzi o kierowanie Działaniami to w rozporządzeniu jest napisane jednoznacznie kto ma dowodzić. Lecz jeżeli rozmawiamy o kierowaniu podczas działania i mamy przypadek strażaka z PSP który wyjeżdża z osp jest traktowany na równo z innymi jednostkami oczywiście w KSRG. Natomiast jest wyjątek ponieważ komedant Właściwy Miejski/Powiatowy może wydać polecenie, i mimo że wyjechał z osp zostaje powołany do służby i  przejmuje dowodzenie nad akcją

Wyjeżdżając z OSP przestaje być funkcjonariuszem?
Moim zdaniem ta kwestia nie jest jednoznacznie określona w przepisach. Wyjątkiem będzie przynależność do OSP poza rejonem chronionym miejsca służby, wtedy sprawa jest jasna. :kask:
Analizując dalszą część rozporządzenia czy "dowódca zastępu PSP" jest nim tylko wtedy gdy dotrze na miejsce z zastępem PSP czy jest nim też na wolnym gdy jego stanowisko służbowe w PSP to właśnie dowódca zastępu?
z ustawy o ochronie ppoż. art 16a: Strażakiem jednostki ochrony przeciwpożarowej może być pracownik, który ma kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak, technik pożarnictwa lub inżynier pożarnictwa.

Do jednostek ochrony ppoż. zalicza się również Ochotnicze Straże Pożarne. Wtedy mamy strażaka (wykształcenie z PSP lub równorzędne) jednostki ochrony przeciwpożarowej (OSP) czyli osobę przejmującą kierowanie działaniami od komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej będącego członkiem OSP

Proszę się tym jednoznacznie nie sugerować to tylko moja intepretacja  -_-


Wyjeżdżając na akcje z osp oczywiście że nie przestaje być funkcjonariuszem natomiast nie jest w tym momencie na służbie. Ostatnio właśnie na ten temat prowadziłem rozmowy z wydziałem operacyjnym  nasz KP i dokładnie mi to powiedzieli

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 22, 2021, 17:21:16 »
Cytuj
§21.1.Kierowanie działaniem ratowniczym rozpoczyna się z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych sił i środków podmiotów ksrg oraz stwierdzenia, w wyniku przeprowadzonego na miejscu zdarzenia rozpoznania sytuacji, zasadności podjęcia działań ratowniczych.

nie ma znaczenia czy to podmiot PSP czy OSP.

Cytuj
§24.1.Kierowanie interwencyjne przejmują ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:
 
1)członek ochotniczej straży pożarnej;
2)komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3)strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;
 
Nie ma znaczenia z kim  dana osoba przyjechała na miejsce zdarzenia liczy się fakt że jest ratownikiem jednostki ochrony przeciwpożarowej a taką jest PSP OSP i posiada kwalifikacje a co za tym idzie obowiązek przejęcia dowodzenia z racji ich posiadania.

Tak bym to widział opierając się na zapisach które przytoczyłem.


Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 19, 2021, 16:35:45 »
czyli wpada jednocześnie jednostka KSRG z gościem po kursie dowódców OSP, jednostka pozasystemowa z Komendantem Gminnym i jednostka pozasystemowa z gościem, który pracuje w PSP. Kto dowodzi? Albo jakby ich ponumerowac to ktory jest najwazniejszy nr 1, potem 2 i 3?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 19, 2021, 18:27:49 »
Trzymając się zapisu największe kwalifikacje do interwencyjnego dowodzenia działaniem ratowniczym  posiada gość z PSP potem  komendant gminny a na końcu gość po kursie dowódców OSP.

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 19, 2021, 20:10:04 »
Trzymając się zapisu największe kwalifikacje do interwencyjnego dowodzenia działaniem ratowniczym  posiada gość z PSP potem  komendant gminny a na końcu gość po kursie dowódców OSP.
A co w wypadku gdy zastępem OSP przyjedzie strażak z PSP posiadający stanowisko d-ca sekcji a na miejscu jest zastęp PSP  z dowódca zastępu ? Nadal dowodzi gość z PSP ? Bo według tego co piszesz to tak by wychodziło.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 19, 2021, 20:49:09 »
Trzymając się zapisu największe kwalifikacje do interwencyjnego dowodzenia działaniem ratowniczym  posiada gość z PSP potem  komendant gminny a na końcu gość po kursie dowódców OSP.
A co w wypadku gdy zastępem OSP przyjedzie strażak z PSP posiadający stanowisko d-ca sekcji a na miejscu jest zastęp PSP  z dowódca zastępu ? Nadal dowodzi gość z PSP ? Bo według tego co piszesz to tak by wychodziło.

Może dany układ Ci nie odpowiada, ale system przejmowania dowodzenia tak wygląda. Ja np. nigdy nie traktowałem tego na zasadzie, że muszę tylko mogę. Jak w OSP chce mieć dobrych młodych dowódców to sam często usiądę z tyłu. Dodatkowo nie raz przyjechałem zastępem z OSP i pewne osoby z innych OSP (co z wiedzą średnio, ale z mniemaniem o sobie bardzo wysoko) dowodziły i mimo, że mogłem to przysłowiowo machnąłem ręką.
Zdarzyły mi się jednak raz działania przy wypadku, że dowodzenie musiałem przejąć bo popełniony by został karygodny błąd. Było to mocno niewsmak, ale z perspektywy czasu uważam, że była to najlepsza możliwa decyzja w danej sytuacji i przełożyła się na zdrowie poszkodowanego.
Uważam, że wszystko dobre jak jest z głową.

Dwa, dowodzi d-ca zmiany (ale przyjechał z OSP), na miejsce przyjeżdża zastępem PSP d-ca sekcji. Może to źle, ale zawsze respektowane było u nas, że dowodzi ten który przyjechał z PSP. Wszak reprezentuje komendanta. Mimo to wydaje mi się, że mądry KDR słucha głosów wokół i sam wyciąga właściwe wnioski. Jak gość nie uważa się za najmądrzejszego na świecie, a rozumie że ktoś w danej dziedzinie znać może się lepiej to jest po prostu dobrym dowódcą.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 19, 2021, 21:25:19 »
U nas OSP mają własne zasady dowodzenia i się ich trzymamy od kilkudziesięciu lat. Jeżeli przyjeżdża zastęp z PSP to dowodzi dowódca z PSP, ale osoby z PSP, WSP oraz LSP jeżeli przyjeżdżają na miejsce zdarzenia jako członkowie OSP - podlegają łańcuchowi dowodzenia na zasadach OSP. Część dowódców konsultuje swoje decyzje z innymi osobami, część nie. Ponadto czasami zdarza się, że dowodzenie jest oddawane w ręce młodego i mało doświadczonego potencjalnego dowódcy by mógł zdobyć doświadczenie - mimo, że zgodnie z wytycznymi byłby daleko w kolejce - ale przecież kiedyś i gdzieś musi się nauczyć...

Ponadto niezależnie od tego kto dowodzi, jeżeli są podejmowane decyzje dotyczące pomocy medycznej z reguły decyzje podejmują osoby o największej wiedzy z tego zakresu (w tym przypadku najczęściej strażacy OSP będący ratownikami medycznymi i jeżdżący jako załoga karetek, następnie strażacy PSP będący ratownikami medycznymi, potem dowódca z PSP, a w następnej kolejności strażacy OSP posiadający KPP - w przypadku braku takowych osoba akurat dowodząca - o ile to możliwe po konsultacji z PSK).

Offline Fado

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 26, 2021, 10:51:40 »
U nas OSP mają własne zasady dowodzenia i się ich trzymamy od kilkudziesięciu lat. Jeżeli przyjeżdża zastęp z PSP to dowodzi dowódca z PSP, ale osoby z PSP, WSP oraz LSP jeżeli przyjeżdżają na miejsce zdarzenia jako członkowie OSP - podlegają łańcuchowi dowodzenia na zasadach OSP. Część dowódców konsultuje swoje decyzje z innymi osobami, część nie. Ponadto czasami zdarza się, że dowodzenie jest oddawane w ręce młodego i mało doświadczonego potencjalnego dowódcy by mógł zdobyć doświadczenie - mimo, że zgodnie z wytycznymi byłby daleko w kolejce - ale przecież kiedyś i gdzieś musi się nauczyć...

Ponadto niezależnie od tego kto dowodzi, jeżeli są podejmowane decyzje dotyczące pomocy medycznej z reguły decyzje podejmują osoby o największej wiedzy z tego zakresu (w tym przypadku najczęściej strażacy OSP będący ratownikami medycznymi i jeżdżący jako załoga karetek, następnie strażacy PSP będący ratownikami medycznymi, potem dowódca z PSP, a w następnej kolejności strażacy OSP posiadający KPP - w przypadku braku takowych osoba akurat dowodząca - o ile to możliwe po konsultacji z PSK).

Tutaj należy też mieć na uwadze czy w danej akcji KDR zna tyle zna ratowników ratowników, że wie jakie mają doświadczenie. Jeśli nie zna to może ich traktować jako druhów z KPP, a co za tym idzie wnioskować, że koledzy z PSP mają większe doświadczenie. W własnych rozwiązań dotyczących przejmowania należy pamiętać, że kierowanie działaniem ratowniczym odbywa się jednoosobowo. Za ratownictwo medycznego odpowiada bezpośrednio koordynator lub kierujący (akcją medyczną), ale jego zwierzchnikiem pozostaje KDR ( w przypadku KMDR)


Może dany układ Ci nie odpowiada, ale system przejmowania dowodzenia tak wygląda. Ja np. nigdy nie traktowałem tego na zasadzie, że muszę tylko mogę.

W ustawie o ochronie mamy zapis "Kierowanie interwencyjne przejmują ratownicy.." czyli powinno się traktować bardziej jako muszę niż mogę.
Dopiero w punkcie 4 tego paragrafu pojawia się zapis "może przejąć"
Kierowanie interwencyjne może przejąć kierujący, o którym mowa w § 25 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz § 26 ust. 1. tj:
- oficer lub aspirant wyznaczony przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej do kierowania w jego imieniu i na jego polecenie; - tutaj można by potraktować jako
"polecenie" rozkaz dzienny i mamy rozwiązany problem kto przejmuje gdy z OSP przyjedzie d-ca zmiany, a z PSP d-ca sekcji  -_- oczywiście powinni współpracować, ale ktoś musi sporządzić informacje ze zdarzenia, wypełnić dokumenty
- komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2021, 11:02:45 wysłana przez Fado »

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 27, 2021, 22:27:05 »
Zapisy w rozporządzeniu o ksrg są jasne, nie dają swobody interpretacji, choć moim zdaniem, nie są trafione.
Przy interwencyjnym jasno opisano hierarchię dowodzenia.
Dowódca zmiany etatowy jeśli przyjedzie jako OSP, jest niżej niż dowódca PSP. Problemy są gdzie indziej...

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 28, 2021, 09:42:35 »
Hierarchia dowodzenia jest w tym momencie na bardzo dobrym poziomie. Przyjeżdża dowódca z PSP i nie ważne czy zastępu, czy zmiany, to on ma dowodzić, jak ktoś przyjedzie z OSP to niech wywiązuje się wtedy jako członek OSP. Przypominam, że IZZ musi sporządzać KDR. Z wolnego będzie ten dowódca z OSP przyjeżdżał pisać meldunek jak się tak rwał do dowodzenia?  :rofl: