Autor Wątek: Szkolenia PSP równoważne z OSP  (Przeczytany 3241 razy)

Offline andoria

• Stary Wyga
  • *
Odp: Szkolenia PSP równoważne z OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 19, 2021, 20:49:09 »
Trzymając się zapisu największe kwalifikacje do interwencyjnego dowodzenia działaniem ratowniczym  posiada gość z PSP potem  komendant gminny a na końcu gość po kursie dowódców OSP.
A co w wypadku gdy zastępem OSP przyjedzie strażak z PSP posiadający stanowisko d-ca sekcji a na miejscu jest zastęp PSP  z dowódca zastępu ? Nadal dowodzi gość z PSP ? Bo według tego co piszesz to tak by wychodziło.

Może dany układ Ci nie odpowiada, ale system przejmowania dowodzenia tak wygląda. Ja np. nigdy nie traktowałem tego na zasadzie, że muszę tylko mogę. Jak w OSP chce mieć dobrych młodych dowódców to sam często usiądę z tyłu. Dodatkowo nie raz przyjechałem zastępem z OSP i pewne osoby z innych OSP (co z wiedzą średnio, ale z mniemaniem o sobie bardzo wysoko) dowodziły i mimo, że mogłem to przysłowiowo machnąłem ręką.
Zdarzyły mi się jednak raz działania przy wypadku, że dowodzenie musiałem przejąć bo popełniony by został karygodny błąd. Było to mocno niewsmak, ale z perspektywy czasu uważam, że była to najlepsza możliwa decyzja w danej sytuacji i przełożyła się na zdrowie poszkodowanego.
Uważam, że wszystko dobre jak jest z głową.

Dwa, dowodzi d-ca zmiany (ale przyjechał z OSP), na miejsce przyjeżdża zastępem PSP d-ca sekcji. Może to źle, ale zawsze respektowane było u nas, że dowodzi ten który przyjechał z PSP. Wszak reprezentuje komendanta. Mimo to wydaje mi się, że mądry KDR słucha głosów wokół i sam wyciąga właściwe wnioski. Jak gość nie uważa się za najmądrzejszego na świecie, a rozumie że ktoś w danej dziedzinie znać może się lepiej to jest po prostu dobrym dowódcą.

Offline Feniks

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 19, 2021, 21:25:19 »
U nas OSP mają własne zasady dowodzenia i się ich trzymamy od kilkudziesięciu lat. Jeżeli przyjeżdża zastęp z PSP to dowodzi dowódca z PSP, ale osoby z PSP, WSP oraz LSP jeżeli przyjeżdżają na miejsce zdarzenia jako członkowie OSP - podlegają łańcuchowi dowodzenia na zasadach OSP. Część dowódców konsultuje swoje decyzje z innymi osobami, część nie. Ponadto czasami zdarza się, że dowodzenie jest oddawane w ręce młodego i mało doświadczonego potencjalnego dowódcy by mógł zdobyć doświadczenie - mimo, że zgodnie z wytycznymi byłby daleko w kolejce - ale przecież kiedyś i gdzieś musi się nauczyć...

Ponadto niezależnie od tego kto dowodzi, jeżeli są podejmowane decyzje dotyczące pomocy medycznej z reguły decyzje podejmują osoby o największej wiedzy z tego zakresu (w tym przypadku najczęściej strażacy OSP będący ratownikami medycznymi i jeżdżący jako załoga karetek, następnie strażacy PSP będący ratownikami medycznymi, potem dowódca z PSP, a w następnej kolejności strażacy OSP posiadający KPP - w przypadku braku takowych osoba akurat dowodząca - o ile to możliwe po konsultacji z PSK).

Offline Fado

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 26, 2021, 10:51:40 »
U nas OSP mają własne zasady dowodzenia i się ich trzymamy od kilkudziesięciu lat. Jeżeli przyjeżdża zastęp z PSP to dowodzi dowódca z PSP, ale osoby z PSP, WSP oraz LSP jeżeli przyjeżdżają na miejsce zdarzenia jako członkowie OSP - podlegają łańcuchowi dowodzenia na zasadach OSP. Część dowódców konsultuje swoje decyzje z innymi osobami, część nie. Ponadto czasami zdarza się, że dowodzenie jest oddawane w ręce młodego i mało doświadczonego potencjalnego dowódcy by mógł zdobyć doświadczenie - mimo, że zgodnie z wytycznymi byłby daleko w kolejce - ale przecież kiedyś i gdzieś musi się nauczyć...

Ponadto niezależnie od tego kto dowodzi, jeżeli są podejmowane decyzje dotyczące pomocy medycznej z reguły decyzje podejmują osoby o największej wiedzy z tego zakresu (w tym przypadku najczęściej strażacy OSP będący ratownikami medycznymi i jeżdżący jako załoga karetek, następnie strażacy PSP będący ratownikami medycznymi, potem dowódca z PSP, a w następnej kolejności strażacy OSP posiadający KPP - w przypadku braku takowych osoba akurat dowodząca - o ile to możliwe po konsultacji z PSK).

Tutaj należy też mieć na uwadze czy w danej akcji KDR zna tyle zna ratowników ratowników, że wie jakie mają doświadczenie. Jeśli nie zna to może ich traktować jako druhów z KPP, a co za tym idzie wnioskować, że koledzy z PSP mają większe doświadczenie. W własnych rozwiązań dotyczących przejmowania należy pamiętać, że kierowanie działaniem ratowniczym odbywa się jednoosobowo. Za ratownictwo medycznego odpowiada bezpośrednio koordynator lub kierujący (akcją medyczną), ale jego zwierzchnikiem pozostaje KDR ( w przypadku KMDR)

Może dany układ Ci nie odpowiada, ale system przejmowania dowodzenia tak wygląda. Ja np. nigdy nie traktowałem tego na zasadzie, że muszę tylko mogę.

W ustawie o ochronie mamy zapis "Kierowanie interwencyjne przejmują ratownicy.." czyli powinno się traktować bardziej jako muszę niż mogę.
Dopiero w punkcie 4 tego paragrafu pojawia się zapis "może przejąć"
Kierowanie interwencyjne może przejąć kierujący, o którym mowa w § 25 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz § 26 ust. 1. tj:
- oficer lub aspirant wyznaczony przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej do kierowania w jego imieniu i na jego polecenie; - tutaj można by potraktować jako
"polecenie" rozkaz dzienny i mamy rozwiązany problem kto przejmuje gdy z OSP przyjedzie d-ca zmiany, a z PSP d-ca sekcji  -_- oczywiście powinni współpracować, ale ktoś musi sporządzić informacje ze zdarzenia, wypełnić dokumenty
- komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2021, 11:02:45 wysłana przez Fado »

Offline Strażak wro

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 27, 2021, 22:27:05 »
Zapisy w rozporządzeniu o ksrg są jasne, nie dają swobody interpretacji, choć moim zdaniem, nie są trafione.
Przy interwencyjnym jasno opisano hierarchię dowodzenia.
Dowódca zmiany etatowy jeśli przyjedzie jako OSP, jest niżej niż dowódca PSP. Problemy są gdzie indziej...

Offline rocky323

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 28, 2021, 09:42:35 »
Hierarchia dowodzenia jest w tym momencie na bardzo dobrym poziomie. Przyjeżdża dowódca z PSP i nie ważne czy zastępu, czy zmiany, to on ma dowodzić, jak ktoś przyjedzie z OSP to niech wywiązuje się wtedy jako członek OSP. Przypominam, że IZZ musi sporządzać KDR. Z wolnego będzie ten dowódca z OSP przyjeżdżał pisać meldunek jak się tak rwał do dowodzenia?  :rofl:

Offline joker26

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 28, 2021, 16:56:33 »
Dowódca OSP może "sprzedać" informację telefonicznie :) - robotę wykona dyżurny SK.

Offline rocky323

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 28, 2021, 21:34:36 »
Dowódca OSP może "sprzedać" informację telefonicznie :) - robotę wykona dyżurny SK.

Dyżurny SK nie jest od pisania meldunku jak na miejscu ma zastęp PSP....