Autor Wątek: Dodatek funkcyjny  (Przeczytany 173650 razy)

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #475 dnia: Lipiec 12, 2022, 08:13:15 »
Że też są u was jeszcze chętni na szkoły. Ostatnio jak się pytałem ludzi kto byłby zainteresowany aspirantką gdyby ewentualnie pojawiło się miejsce to chętni byli na szkoły ale  pod warunkiem że będzie to tzw. szkolenie pandemiczne (zdalne lub skrócone)

Bo dzisiejsze pokolenie to w większości zamknięte w swojej bańce dzieciaki, które poza Whatsapp i Messenger nie potrafią nawiązywać kontaktów międzyludzkich. 4 miesiące podstawowego, 4 miesiące podoficerski i dwa lata ZSA to jedne z najfajniejszych chwil podczas mojej służby. Z wieloma chłopakami nadal utrzymujemy kontakt i praktycznie co roku spotykamy się sporą grupą na wspominki, które zazwyczaj kończą się amnezją 😁
Straż to nie samochody, sprzęt, czy budynki ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą tę formację. Jeśli zamkniemy się w gronie własnej zmiany czy komendy to o jakimkolwiek rozwoju możemy zapomnieć.
Bo jak mawiał klasyk "kompot zawsze był"
To tak żeby się rozwijać to co ile zmieniać zmianę lub komendę ?

Online mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #476 dnia: Marzec 13, 2023, 21:20:05 »
https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000047401.pdf

Opublikowano dzisiaj rozporządzenie - wszystko wygląda na to, że min. funkcyjny 20% stał się faktem.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #477 dnia: Marzec 13, 2023, 22:00:09 »
 :rofl:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000047401.pdf

Opublikowano dzisiaj rozporządzenie - wszystko wygląda na to, że min. funkcyjny 20% stał się faktem.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #478 dnia: Marzec 13, 2023, 22:02:11 »
Podniesienie 1 grupy to góry chyba niewiele da.. to ok. 100 zł brutto.
Może za jakiś czas sytuację poprawi nowy sposób naliczania emerytury. Skoro naliczanie będzie z 10 lat to warto będzie szybciej przejść na wysokie stanowisko. A w biurze 10 grupa jest osiągalna w niedługim okresie czasu.
A dlaczego miało by się zmienić naliczanie na z 10 lat ? Przecież ma być wybór dla tych na starych zasadach.

Online mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #479 dnia: Marzec 14, 2023, 08:49:02 »
:rofl:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000047401.pdf

Opublikowano dzisiaj rozporządzenie - wszystko wygląda na to, że min. funkcyjny 20% stał się faktem.
Coś jest zabawnego w tym co napisałem?  :rofl:

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #480 dnia: Marzec 14, 2023, 16:15:27 »
Ciekawe ilu strażaków jest na dodatku funkcyjnym i ilu z nich ma mniej niż 20%? @Eqinox może masz takie dane :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #481 dnia: Marzec 14, 2023, 16:39:54 »
Ciekawe ilu strażaków jest na dodatku funkcyjnym i ilu z nich ma mniej niż 20%? @Eqinox może masz takie dane :)
648...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Online mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #482 dnia: Marzec 14, 2023, 17:25:12 »
Koszt na 10 miesięcy na cały kraj według OSR jest szacowany na 1 816 000zł o ile się nie mylę, na właśnie 648 etatów, jak napisał Eqinox. Na ten rok środki z rezerwy.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #483 dnia: Marzec 14, 2023, 17:27:08 »
To teraz przydało by się wiedzieć ile ma więcej. Szczerze mówiąc myślałem, że mniej osób ma poniżej 20%. Chociaż to też zależy ile mniej, bo 18 czy 19 to znowu nie taka wielka podwyżka... No ale przepis dotyczy niewielkiej w skali kraju ilości osób, którym dali "podwyżkę".

Offline Modrzewiak998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #484 dnia: Marzec 16, 2023, 17:42:41 »
Mam strasznie mieszane uczucia do obecnej sytuacji związanej z DF. Jednocześnie prostujemy patologię, w której stanowiska związane z kierowaniem działaniami zyskały (jeżeli się nie zrzekły) realny wzrost uposażenia względem ratowników na PB (będących na dodatku służbowym), natomiast produkujemy drugą... problem 8-godzinnych nie jest już nawet zabawny... w mojej komendzie znaleźć kogoś do biura, to jak polowanie na czarownice i czeka się na jakąś "podpadziochę", ostatnią deską ratunku było "docenienie" przez 01 w dodatku służbowym. Obecnie różnica w mojej sytuacji pomiędzy pozostaniem na D-cy zastępu i DF (w mojej KM liczba nadgodzin w okresie rozliczeniowym jest mierna), a specjalistą w wydziale kontr.-rozp. z DS na poziomie 20% to ok. 390 zł na rękę. Żeby nie było praca w prewencji daje mi całkiem dużo satysfakcji, jednak już rozumiem dlaczego od tygodnia bolą mnie 4 litery i zbiega się to chyba z datą 09.03 i zmianą rozporządzenia. No cóż pozostaje robić swoje i liczyć, że góra przypomni sobie o 8h (tak jak to miało być w założeniu dodatku funkcyjnego). 

Offline Vigwam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #485 dnia: Marzec 17, 2023, 14:21:07 »
Mnie zastanawia taka kwestia.. Dodatek funkcyjny, który miał głównie miał być "zachętą do pracy w systemie 8 godzinnym" w obecnej chwili może dostać Dyżurny stanowiska kierowania (gr. 6), a stanowiska starszego inspektora (gr. 7), starszego inspektora sztabowego (gr. 9) oraz wszystkie stanowiska specjalistów (gr. 8-10) nie mogą otrzymywać już takiego dodatku (w sekcjach lub wydziałach). Nie będę się rozpisywał już co do zakresu zadań i odpowiedzialności osób na wspomnianych stanowiskach np. podczas nieobecności w służbie swoich naczelników, kiedy ich zastępują, ale jaka to zachęta skoro osoby z niższych grup (nie mówię, że im się nie należy możliwość przechodzenia na DF) mogą otrzymywać DF, czy to wspomniany dyżuryny SK czy d-ca zastępu, a 8 godzinny na podobnej lub wyższej grupie już nie?

P.S.
Nie rozumiem jeszcze jednej dyskryminacji 8-godzinnych, dlaczego pełniąc służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby gr. 9 (np. Starszy dyżurny stanowiska kierowania) można otrzymać po 8 latach służby, a w systemie 8-godzinnym po 10 latach? to kolejna zachęta do przechodzenia na 8h?

Pozdrawiam!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #486 dnia: Marzec 17, 2023, 18:32:26 »
Zastanawiam się kiedy znaczna część się gapie na jakim patencie można będzie wykorzystać ten minimalny funkcyjny...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #487 dnia: Marzec 17, 2023, 18:37:32 »
To jest bardzo proste i bardzo atrakcyjne w jrg gdzie jest mało nadgodzin. Aspirant dowódca zastępu koło 20 lat służby ma pewnie z 350zl dodatku służbowego. Funkcyjnego miałby z 1200..

Plus jadąc na minimum każda zmiana uposażenia powoduje wzrost dodatku funkcyjnego.

I najważniejsze - podstawa emerytury.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2023, 19:29:23 wysłana przez pawel1993 »

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #488 dnia: Marzec 17, 2023, 22:06:06 »
To jest bardzo proste i bardzo atrakcyjne w jrg gdzie jest mało nadgodzin. Aspirant dowódca zastępu koło 20 lat służby ma pewnie z 350zl dodatku służbowego. Funkcyjnego miałby z 1200..

Plus jadąc na minimum każda zmiana uposażenia powoduje wzrost dodatku funkcyjnego.

I najważniejsze - podstawa emerytury.
Hmm, może w Ciebie w KP/KM 01 ma takie rezerwy finansowe, żeby po przejściu z DS na DF podnieść aż tak dodatek. W większości komend w mnie w województwie przy przejściu na DF dodawane było 100 do max 300zł. Więc nie ma co szaleć. Ale jak ktoś planuje w niedługim czasie odchodzić, to jest jakaś opcja. I chyba tylko to.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #489 dnia: Marzec 17, 2023, 22:09:30 »
Hmm, może w Ciebie w KP/KM 01 ma takie rezerwy finansowe, żeby po przejściu z DS na DF podnieść aż tak dodatek. W większości komend w mnie w województwie przy przejściu na DF dodawane było 100 do max 300zł. Więc nie ma co szaleć. Ale jak ktoś planuje w niedługim czasie odchodzić, to jest jakaś opcja. I chyba tylko to.
I na tym polega patent bo od niedawna nawet bardzo niedawna 01 może mieć brak kasy ale 20% ma człowiekowi dać bo tak stanowi prawo...  To będzie największe jajo ostatnich lat w PSP  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #490 dnia: Marzec 17, 2023, 22:30:28 »
Pójdzie siedzieć albo za złamanie dyscypliny finansów albo za złamanie rozporządzenia ;)

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #491 dnia: Marzec 18, 2023, 01:10:16 »
To jest bardzo proste i bardzo atrakcyjne w jrg gdzie jest mało nadgodzin. Aspirant dowódca zastępu koło 20 lat służby ma pewnie z 350zl dodatku służbowego. Funkcyjnego miałby z 1200..

Plus jadąc na minimum każda zmiana uposażenia powoduje wzrost dodatku funkcyjnego.

I najważniejsze - podstawa emerytury.
Hmm, może w Ciebie w KP/KM 01 ma takie rezerwy finansowe, żeby po przejściu z DS na DF podnieść aż tak dodatek. W większości komend w mnie w województwie przy przejściu na DF dodawane było 100 do max 300zł. Więc nie ma co szaleć. Ale jak ktoś planuje w niedługim czasie odchodzić, to jest jakaś opcja. I chyba tylko to.
U nas było podobnie przechodząc na DF 100, 150. Dlatego jak go wprowadzali przeszli tyko ci co na emke szli. Reszta została przy nadgodzinach.
A czy dodatek służbowy czy funkcyjny fajnie jak jest wysoki, a przy odejściu i tak liczy się ostatni miesiąc. A to jest jednorazowy starzał to budżet wytrzyma.

Offline pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #492 dnia: Marzec 18, 2023, 08:49:25 »
Tylko bez zmiany stanowiska nie dostaniesz funkcyjnego. Dla Ciebie może z ostatniego miesiąca ale dla wielu już strażaków ten wyższy dodatek będzie podstawa do wyliczenia emerytury przez 10 lat. A nadgodzin nie doliczysz do podstawy emerytury.

Offline Maciax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #493 dnia: Marzec 24, 2023, 14:27:23 »
U nas temat stał się faktem. Wszystko co ustaliliśmy z 01 możemy sobie wsadzić. Dodatek funkcyjny "pożarł" całą kasę przeznaczoną do regulacji dodatków służbowych. Podoficer na grupie 7 ma więcej dodatku niż oficer na 10 w biurze. Teraz każde przejście na stanowiska związane z dodatkiem funkcyjnym będzie generowało 20%. Fianł będzie taki, że jeśli nie będzie kasy wpisanej na stałe w budżecie, to 01 w życiu nie podniesie nikomu dodatku służbowego ani tym bardziej nikogo z tym dodatkiem nie awansuje. Kilka osób dostanie teraz podwyżki od kiluset do tysiąca zł i to skutecznie zablokuje budżet na następne lata.... I tak, po raz kolejny kasę dostaną ci, co i tak już dostali a najniższe grupy będą miały.... za przeproszeniem całe G...
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2023, 07:46:47 wysłana przez Maciax »

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #494 dnia: Marzec 30, 2023, 09:02:06 »
A u mnie ma być tak : masz dodatek funkcyjny . Dlatego od teraz masz dodatkowo wypracować 48 godz (w skali półrocza) nadgodzin za to ,że go otrzymujesz....czy jest to OK ????

Offline broczek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #495 dnia: Marzec 30, 2023, 11:15:29 »
Teoretycznie funkcyjny nakłada jakąś domniemaną większą dyspozycyjność, ale przecież za niewypracowanie nadgodzin komendant nie może ukarać np. czasowym obniżeniem dodatku. Swoje zrobisz, a wypracowanie nadgodzin nie jest obowiązkiem ( choć z oczywistych względów pracując w systemie zmianowym samoczynnie się generują ogólnie tłumacząc zachowaniem ciągłości służby ). :szalony:

Więc odpowiadając - stawianie takich wymagań nie jest ok.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #496 dnia: Marzec 30, 2023, 15:09:01 »
A u mnie ma być tak : masz dodatek funkcyjny . Dlatego od teraz masz dodatkowo wypracować 48 godz (w skali półrocza) nadgodzin za to ,że go otrzymujesz....czy jest to OK ????
A może jest jakaś nieformalna "umowa" typu "dam Ci funkcyjny wyższy o XXX zł, a Ty średnio wypracujesz YYY "nadgodzin"? Bo jeżeli ktoś chce Ci dorzucić czasu pracy, to powinien uczciwie (minimum wg Twojej stawki godzinowej) za to zapłacić.

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #497 dnia: Marzec 30, 2023, 16:26:25 »
Funkcyjny mam od jego powstania tylko ,że wtedy mógł on wynosić np 50 zł ,była to niska kwota .Aktualnie dodatek funkcyjny określono na minimum 20% (i taki najprawdopodobniej w moim przypadku będzie mi za proponowany min. z racji szukania wszędzie oszczędności) jednak teraz  kwota funkcyjnego z automatu jest większa i to już boli. Jako ,że teraz mam dostawać większą kwotę  to mam go tak jakby "odpracować nadgodzinami" Zaznaczam ,że wcześniej mimo tego ,że miałem dodatek funkcyjny (w sumie dalej go mam) nie było mowy o wypracowywaniu dodatkowych  godzin tak jakby z automatu. Na dodatek funkcyjny zdecydowałem się min. dlatego ,że nie zależało mi na nadgodzinach można by było powiedzieć ,że wręcz ich nie chciałem a teraz masz jakby z nakazu robić dodatkowe godziny...Generalnie nie mam zamiaru jakoś stawać okoniem ale uważam ,że nie do końca jest to fer
Jakby była np"umowa" masz podwyższony dodatek np do 30% w zamian robisz dodatkowe godziny  to pełna zgoda. Ale jak dostaniesz min czyli 20% to już nie tak do końca....
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2023, 16:36:36 wysłana przez superfire »

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #498 dnia: Marzec 30, 2023, 17:39:49 »
Aktualnie dodatek funkcyjny określono na minimum 20% (i taki najprawdopodobniej w moim przypadku będzie mi za proponowany min. z racji szukania wszędzie oszczędności) jednak teraz  kwota funkcyjnego z automatu jest większa i to już boli.

Jak by nie patrzył jest źle  :rofl: Zostaniesz przy służbowym, masz nadgodziny, chcesz zapłaty - jest ból doopy, za dużo zarobisz, musisz odebrać. Zdecydujesz się na funkcyjny, masz 20% - jest ból doopy, za dużo zarobisz, musisz odpracować nadgodzinami.  :szalony:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline kufus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #499 dnia: Marzec 30, 2023, 18:02:39 »
Przesłankami podwyższania strażakowi dodatku funkcyjnego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, są:
1) ocena wywiązywania się z obowiązków służbowych;
2) rodzaj wykonywanych zadań i zakres ponoszonej odpowiedzialności;
3) efektywność w zarządzaniu zasobami ludzkimi i powierzonymi środkami;
4) terminowość i efektywność podejmowanych działań;
5) umiejętność organizacji pracy, kierowania i sprawowania nadzoru;
6) wykorzystywanie posiadanych kwalifikacji i umiejętności na zajmowanym stanowisku służbowym;
7) wykonywanie zadań w czasie przekraczającym czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9 ustawy;
8 )  zmiana zakresu obowiązków służbowych lub warunków służby.