Autor Wątek: Dodatek funkcyjny  (Przeczytany 173625 razy)

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 15, 2021, 10:16:02 »
Panie Simek92- tak może być.  Godzisz się na dodatek funkcyjny, a może być tak że 01 jakoś "delikatnie przymusi" wszystkich od grupy 7 aby brali dodatek zamiast kasy za nadgodziny i jesteś do dyspozycji, a to może znaczyć np. 10 służb w miesiącu /  8 godzinny więcej służb  na podziale - tak aby młodsze wojsko do grupy 6 wybierało WS (  grupa 7  do do grupy  10  i tak będzie pracowała ).  wspaniały sposób aby ciąć nadgodziny.  wystarczy, że 12, 13 dostanie po 5 służb w miesiącu na PB - jako dowódca zmiany - już JRG   zaoszczędzi  240 nadgodzin w jednym miesiącu. Ja tak to widzę  panowie. to cięcie kosztów w PSP.
Co rozumiesz przez młodsze wojsko do grupy 6? Niektórzy z grupy 6 i niższej mają po 20 lat służby .....

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 15, 2021, 11:33:51 »
To znaczy, że Ci 20-latkowie służą w powiatówce gdzie trzymają ludzi za mordę. Niska grupa i wysoki (lub po pyskowaniu niski) dodatek. Grupę trudno obniżyć. Dodatek - no cóż... jeden podpis Pana. Więc tańczą jak im zagrają lub się sadzą i na zawsze mają wiatr w oczy.

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 15, 2021, 11:50:33 »
Panie Sismondi ( wcześniej pomyliłem rozmówcę )  - masz rację, że i na 5 ,6 grupie mają po 20 lat służby.  Chodzi mi o tych na grupie 1- 6 (  a młode wojsko - tu miałem na myśli stażystów, i  tych co mają kilka lat służby i są na grupie 2, 3 ),  strażacy z tych grup mają mniejsze stawki o kilka złotych niż od grupy 7 i wyżej.  Najszybciej się zaoszczędzi  na tych od 7 grupy w górę. Licząc na  zmianie 12 - 15 osobowej: min 3,4   dowódców  jest w grupie od 7  i wyżej , na zmianach większych:  około 5 - 7 dowódców ( zastępu, sekcji itp ) - w skali kraju to będą znaczne oszczędności na nadgodzinach.  Strażakom z grupy 1- 6 ograniczy się ilość nadgodzin ( więcej WS kosztem ludzi z grupy 7 i wyżej , kosztem 11 ,12  na służbie 24 godzinnej kilka razy w miesiącu ) i w cudowny sposób PSP zaoszczędzi  " kilka " złoty. 
Teraz spójrzcie na nadgodziny  ze strony władzy- wiedzą ile to kosztuje, każda podwyżka oznacza wzrost stawki godzinowej, nie mogą obniżyć stanów osobowych - BHP i zaufanie społeczeństwa, nie zwiększą etatów ( by więcej ludzi mogło wybierać WS )- bo to koszty. więc co wymyślili - obetnijmy  części nadgodziny. kij i marchewka.  Przecież strażak nie będzie strajkował, protestował. 

Słusznie zauważył  pan Siedem - dodatek zawsze można obniżyć z byle powodu.

Jeszcze jedno  co jest bardzo ważne- w kraju są znaczne różnice w ilości nadgodzin - jeden ma ich 200, inny 100 a kolejny 40 w skali półrocza. Kiedy zniknie kasa za nadgodziny, w całym kraju kadra dowódcza będzie miała podobne dodatki funkcyjne. A potem wszystko zależy od humoru 01 :rofl: i czy wstał lewą nogą ( wiecie co mam na myśli )
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2021, 11:54:29 wysłana przez mietek90 »

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 15, 2021, 11:52:31 »
@mietek90 - nie ja pisałem o młodych wilkach 😉

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 15, 2021, 11:55:33 »
Dajcie spokój już z tymi nadgodzinami... jak ktoś nie chce dodatku funkcyjnego to bierze nadgodziny i cześć, przynajmniej ZZ wywalczyły 100% płatne, więc biedy na podziale nikt nie będzie klepał. Ale dobrze pamiętam jak KG mówił, że dodatek funkcyjny miał być zachętą do pracy w biurze (dodam od siebie, że jedną z nielicznych), a tak na prawdę okazuje się, że to "wydmuszka"... Może pora na kolejną sesję Q&A naszego KG, żeby wytłumaczył jak zamierza poprawić obecną sytuację  :kwit:

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 15, 2021, 12:04:41 »
Panie Gadzina22 - oby to tak wyglądało jak piszesz. Ja się boję, że skończy się tym ,że w " delikatny sposób" będą ludzi od grupy 7 przekonywać ( zmuszać ) do wyboru dodatku funkcyjnego ( pytanie czy w skali roku pokryje on kasę za dotychczasowe nadgodziny ,  ten dodatek będzie zależał od widzimisię 01, raz wyżywszy, raz niższy - tego nikt nie wie ) . Każdy przecież kiedyś odejdzie na emkę, (  może 1/3  kadry dowódczej  w kraju jest w takim momencie swojej służby, że brakuje im 3 -5 lat do emki ), znaczna część dorabia a do tego potrzeba zgody 01. Pomysły naszych polityków w ostatnim czasie  " wyglądaj kolorowo" do czasu kiedy wejdą w życie- potem okazuje się, ze to jedno wielkie gó.....

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 15, 2021, 12:23:30 »
Panie Gadzina22 - oby to tak wyglądało jak piszesz. Ja się boję, że skończy się tym ,że w " delikatny sposób" będą ludzi od grupy 7 przekonywać ( zmuszać ) do wyboru dodatku funkcyjnego ( pytanie czy w skali roku pokryje on kasę za dotychczasowe nadgodziny ,  ten dodatek będzie zależał od widzimisię 01, raz wyżywszy, raz niższy - tego nikt nie wie ) . Każdy przecież kiedyś odejdzie na emkę, (  może 1/3  kadry dowódczej  w kraju jest w takim momencie swojej służby, że brakuje im 3 -5 lat do emki ), znaczna część dorabia a do tego potrzeba zgody 01. Pomysły naszych polityków w ostatnim czasie  " wyglądaj kolorowo" do czasu kiedy wejdą w życie- potem okazuje się, ze to jedno wielkie gó.....

Dodatek służbowy też masz przydzielany i zmieniany co chwilę ?

Offline Sony112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 15, 2021, 12:31:08 »
Czy osoba która otrzyma dodatek funkcyjny, będzie mieć możliwość wzięcia WS?

Online bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 15, 2021, 12:51:07 »
Podstawowe pytanie czy brak płatnych nadgodzin oznacza że nie mogę ich wygenerować. Decydując się na DF będę średnio chodził 7 razy w miesiącu do pracy czy tyle ile sobie zażyczy przełożony?

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 15, 2021, 13:05:17 »
Z drugiej strony jest jakaś określona ilość godzin do przepracowania w miesiącu, jak i limit nadgodzin, więc tutaj jakoś mi się to nie skleja, że będziemy miesiąc w miesiąc pracować po ponad 200 godzin, to jest niezgodne, a przynajmniej tak mi się wydaje z czasem pracy. A co do rekompensaty za nadgodziny, to tutaj pole manewru jest bardzo duże, ze względu na to, że co kraj to obyczaj. Jeden zrobi 40 godzin, drugi 200 i jak temu pierwszemu podnoszą DF o 200 złotych to będzie wniebowzięty, a ten drugi wkur... .
@gadzina92 będzie Q&A i wybrane pytania z cyklu: łatwe pytanie, łatwa odpowiedź typu: pracujemy nad tym, projekt jest w konsultacjach, itp.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2021, 13:16:09 wysłana przez simek92 »

Offline dociekliwy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 15, 2021, 16:31:50 »
Kasa i tylko kasa się liczy w tym projekcje. Nic się nie poprawi tylko pogorszy podział bez nadgodzin a system codzienny będzie tak zmotywowany do swojej pracy że dodatkowo będzie musiał brać służby na podziale tak się im poprawi. Trzeba prosić Boga żeby związki tego nie dały puścić bez zwiększenia realnego pensji a nie tylko zmiany nazwy dodatku z służbowego na funkcyjny bo to taka reforma będzie . Dla przyjętych funkcjonariuszy na nowym zasadach i tak raczej nie zainteresuje ten dodatek bo emerytura i tak im się liczy z 10 lat a nie z miesiąca więc to wydmuszka tylko po to żeby zrobić nas na każde zawołanie za tą samą kase

Offline Royas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 15, 2021, 21:33:27 »
"art. 35 ust. 10 b ustawy o PSP. Strażakowi uprawnionemu do dodatku funkcyjnego, w zamian za czas służby przekraczający normę, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje czas wolny, o którym mowa w ust. 9 i 10, ani rekompensata pieniężna, o której mowa w ust. 9."

Nie wiem czy dobrze myślę, ale...
Zrzeczenie się przez strażaka dodatku funkcyjnego nie zmienia faktu, że jest do niego uprawniony a co za tym idzie nadal nie będzie mu przysługiwał czas wolny ani rekompensata pieniężna. Jedyna różnica będzie taka, że zamiast dodatku funkcyjnego będzie otrzymywać normalnie dodatek służbowy.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 15, 2021, 22:35:33 »
Cytowałem to wcześniej:
Cytuj
2. Przesłanką uprawniającą do otrzymywania dodatku funkcyjnego, o którym mowa
w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, jest brak złożenia w terminie do 14 dni od dnia powołania lub mianowania oświadczenia o zrzeczeniu się uprawnienia do tego dodatku.

Offline spons24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 16, 2021, 08:53:02 »
Taki zapis jest w projekcie:
§ 8.  1. Stanowiska służbowe uprawniające do dodatku funkcyjnego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2. Przesłanką uprawniającą do otrzymywania dodatku funkcyjnego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, jest brak złożenia w terminie do 14 dni od dnia powołania lub mianowania oświadczenia o zrzeczeniu się  uprawnienia do tego dodatku.
3. Dodatek funkcyjny, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, przyznaje się strażakowi w miesięcznej stawce kwotowej w wysokości do 70% sumy otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień i nie niższej od otrzymywanego dotychczas dodatku służbowego.


Wystarczy usunąć jeden przyimek "do" i każdy albo większość uprawnionych będzie zadowolona  :straz:
Po zmianie:
§ 8.  1. Stanowiska służbowe uprawniające do dodatku funkcyjnego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2. Przesłanką uprawniającą do otrzymywania dodatku funkcyjnego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, jest brak złożenia w terminie do 14 dni od dnia powołania lub mianowania oświadczenia o zrzeczeniu się  uprawnienia do tego dodatku.
3. Dodatek funkcyjny, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, przyznaje się strażakowi w miesięcznej stawce kwotowej w wysokości 70% sumy otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień i nie niższej od otrzymywanego dotychczas dodatku służbowego.
 :mellow: :mellow: :mellow:
...życie depcze wyobraźnię...

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 16, 2021, 10:41:39 »
Taki zapis jest w projekcie:
§ 8.  1. Stanowiska służbowe uprawniające do dodatku funkcyjnego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2. Przesłanką uprawniającą do otrzymywania dodatku funkcyjnego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, jest brak złożenia w terminie do 14 dni od dnia powołania lub mianowania oświadczenia o zrzeczeniu się  uprawnienia do tego dodatku.
3. Dodatek funkcyjny, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, przyznaje się strażakowi w miesięcznej stawce kwotowej w wysokości do 70% sumy otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień i nie niższej od otrzymywanego dotychczas dodatku służbowego.


Wystarczy usunąć jeden przyimek "do" i każdy albo większość uprawnionych będzie zadowolona  :straz:
Po zmianie:
§ 8.  1. Stanowiska służbowe uprawniające do dodatku funkcyjnego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2. Przesłanką uprawniającą do otrzymywania dodatku funkcyjnego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, jest brak złożenia w terminie do 14 dni od dnia powołania lub mianowania oświadczenia o zrzeczeniu się  uprawnienia do tego dodatku.
3. Dodatek funkcyjny, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, przyznaje się strażakowi w miesięcznej stawce kwotowej w wysokości 70% sumy otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień i nie niższej od otrzymywanego dotychczas dodatku służbowego.
 :mellow: :mellow: :mellow:

Tak, a pieniądze na dodatki będziemy dodrukowywać w sekretariatach każdej KP/KM  :rofl: W sumie w poligrafii już mamy doświadczenie po akcji stemplowania ulotek  :szalony:

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 16, 2021, 13:18:19 »
Dla mnie to już trochę zaburzenie dowodzenia w tej formacji. Wiadomo, że osoba mająca wyższe stanowisko zarabia więcej, tym czasem już są powiaty gdzie 02 ma PIT taki co 13. A teraz grupy 4-6 mogą lepiej w ogólnym rozrachunku wychodzić niż grupa 7.

Offline darkoss

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 16, 2021, 17:32:53 »
jest jakieś stanowisko ZZ w tej sprawie?

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 16, 2021, 18:11:40 »
jest jakieś stanowisko ZZ w tej sprawie?
Do KSP spływają opinie w tej sprawie bo termin centrale (wszystkie 3) mają do 20 kwietnia.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 16, 2021, 19:04:01 »
Dla mnie to już trochę zaburzenie dowodzenia w tej formacji. Wiadomo, że osoba mająca wyższe stanowisko zarabia więcej, tym czasem już są powiaty gdzie 02 ma PIT taki co 13. A teraz grupy 4-6 mogą lepiej w ogólnym rozrachunku wychodzić niż grupa 7.

Są powiaty gdzie 10 ma lepiej niż 01. Widziałem na własne oczy  :milcz:

Offline dociekliwy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 16, 2021, 21:10:59 »
I to wszystko właśnie jest pomieszane w naszej formacji . Chcą zrobić dobrze bez dodatku funkcyjnego niech przypiszą  dodatek do grupy minimalny . Są komendy gdzie ktoś na grupie 7 ma więcej niż dowódca zmiany w innej jednostce i to jest ok to jest patologia . Zawsze przy zmianie 01 kg mam nadzieję że się za to weźmie ale niestety nikt tego problemu nie widzi lub niechęć widziec. Jakiś mądrala po ustalał kiedyś budżety które się kupy nie trzymają i nikt nie potrafi dać tym biednym i wyrównać do bogatych komend

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 16, 2021, 21:37:19 »
I to wszystko właśnie jest pomieszane w naszej formacji . Chcą zrobić dobrze bez dodatku funkcyjnego niech przypiszą  dodatek do grupy minimalny . Są komendy gdzie ktoś na grupie 7 ma więcej niż dowódca zmiany w innej jednostce i to jest ok to jest patologia . Zawsze przy zmianie 01 kg mam nadzieję że się za to weźmie ale niestety nikt tego problemu nie widzi lub niechęć widziec. Jakiś mądrala po ustalał kiedyś budżety które się kupy nie trzymają i nikt nie potrafi dać tym biednym i wyrównać do bogatych komend
  Dokładnie , gdzie widełki . Każde stanowisko ma określoną odpowiedzialnośc .Jeśli się wywiązujesz z obowiązków i nie ma na Ciebie "papieru" , że olwewasz temat , to zkąd różnice na tych samych stanowiskach rzędu 500 zł .  Od tego zacznijmy :(
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2021, 21:40:52 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 16, 2021, 21:40:06 »
Dla mnie to już trochę zaburzenie dowodzenia w tej formacji. Wiadomo, że osoba mająca wyższe stanowisko zarabia więcej, tym czasem już są powiaty gdzie 02 ma PIT taki co 13. A teraz grupy 4-6 mogą lepiej w ogólnym rozrachunku wychodzić niż grupa 7.

Są powiaty gdzie 10 ma lepiej niż 01. Widziałem na własne oczy  :milcz:

To chyba staje się normą, że 10 grupa ma dużo lepiej niż min. 13, a do tego d-ca zmiany o 8:00 wychodzi z trzaskiem drzwiami KP/KM i ma wszystko w d.,
Mój największy błąd zawodowy.... rezygnacja z d-cy zmiany na operacyjną... Nie róbcie tego błędu, prestiżem nie wykarmi się 4 osobowej rodziny...
Wiem, że KG śledzi forum, ale co z tego, problemu nie ma. Nagród z resztą też. PSP chyba sama zabije się od środka....

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 16, 2021, 23:21:51 »
To jeszcze jedno pytanie. Skoro "trzeba" zrezygnować z tego dodatku do 14 dni on mianowania, to czy przy każdym awansie w stanowisku trzeba będzie to powtarzać? I czy ten dodatek zacznie formalnie obowiązywać od pojawienia się oficjalnej dokumentacji czy on już istniał ale był szerokim łukiem omijany?
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline dociekliwy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 16, 2021, 23:58:04 »
Fajnie by było jak by to czytał 01 kg może by w końcu zrozumiał że tu nie chodzi żeby tylko podnosić procenty z 50 na 70 tylko wyznaczyć dolny dodatek na każdej grupie co spowoduje czytelne zasady a jeśli chodzi o system codzienny żeby bardziej ich docenić to można im zapisać wyższe dolne minimum dodatku i tyle . Ale wszyscy wiemy czemu tego nie zrobią bo nie mieliby już bezwlgledwj władzy nad ludźmi. I zamiast zrobić jak piszemy to zrobią z nas niewolników. Jest chociaż dalekie światełko w tunelu bo nikt z przyjętych na nowych zasadach nie zrezygnuje z nadgodzin  bo te 70 % nigdy nie zobaczy odchodząc na emeryturę

Offline MT

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 17, 2021, 01:27:59 »
Dla mnie to już trochę zaburzenie dowodzenia w tej formacji. Wiadomo, że osoba mająca wyższe stanowisko zarabia więcej, tym czasem już są powiaty gdzie 02 ma PIT taki co 13. A teraz grupy 4-6 mogą lepiej w ogólnym rozrachunku wychodzić niż grupa 7.

Są powiaty gdzie 10 ma lepiej niż 01. Widziałem na własne oczy  :milcz:

To chyba staje się normą, że 10 grupa ma dużo lepiej niż min. 13, a do tego d-ca zmiany o 8:00 wychodzi z trzaskiem drzwiami KP/KM i ma wszystko w d.,
Mój największy błąd zawodowy.... rezygnacja z d-cy zmiany na operacyjną... Nie róbcie tego błędu, prestiżem nie wykarmi się 4 osobowej rodziny...
Wiem, że KG śledzi forum, ale co z tego, problemu nie ma. Nagród z resztą też. PSP chyba sama zabije się od środka....

Kolego mój największy błąd zawodowy, to tak samo przejście do operacyjnej. Ale na szczęście wracam na 24 h. Służba w biurze zupełnie nie jest warta tych pieniędzy i odpowiedzialności. Do tego komendant trujący Ci głowę codziennie. Czasami warto zrezygnować ze stanowiska i prestiżu, dla samego świętego spokoju. Pozdrawiam.