Autor Wątek: Dodatek funkcyjny  (Przeczytany 178232 razy)

Offline Pasjonatpozarnictwa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #550 dnia: Lipiec 08, 2023, 12:10:24 »
Ale nie rozmawiamy o czasie pracy, urlopach i nadgodzinach.

Rozmawiam o tym ze przyznałeś sobie prawo rozpatrywania indywidualnych spraw osobowych. Kto może nie przychodzić na służby ponadnormatywne a kto będzie musiał. Naprawdę nie widzisz różnicy.

Dopowiem Ci bo mnie zamęczysz. Harmonogram wskazuje jasno w które dni pracownik ma obowiązek świadczyć prace w przyjętym okresie rozliczeniowym. To jest jego główna rola. Wydawało mi się jasno to wynikało z moich wcześniejszych wpisów.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #551 dnia: Lipiec 08, 2023, 12:16:22 »
Panowie może takie przepychanki to na priv?
I nie s*ać do własnego gniazda. :wall:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #552 dnia: Lipiec 08, 2023, 12:18:02 »
Ale nie rozmawiamy o czasie pracy, urlopach i nadgodzinach.
Rozmawiam o tym ze przyznałeś sobie prawo rozpatrywania indywidualnych spraw osobowych. Kto może nie przychodzić na służby ponadnormatywne a kto będzie musiał. Naprawdę nie widzisz różnicy.
Dopowiem Ci bo mnie zanieczyszczeń. Harmonogram wskazuje jasno w które dni pracownik ma obowiązek świadczyć prace w przyjętym okresie rozliczeniowym. To jest jego główna rola. Wydawało mi się jasno to wynikało z moich wcześniejszych wpisów.
Wiedziałem! Nie masz pojęcia o czasie służby i o funkcjonowaniu JRG....
Harmonogram półroczny niczego nie wskazuje to nawet nie jest plan czegokolwiek bo nie przewiduje podstawowych rzeczy stałych takich jak urlopy czy szkoły...  Ba w harmonogramie półrocznym bardzo często się zdarza, że panowanie są części służby sama 16 lub sama 8 i nie przestrzega się nawet stanu minimalnego bo się nie da...
Wszyscy dowódcy JRG którzy mają w zakresie obowiązków podpisywanie rozkazów dziennych i tworzenie harmonogramów miesięcznych decydują o tym kto kiedy i jak będzie miał nadgodzinny i jakiej wysokości bo zgodnie z rozporządzeniem JRG kieruje dowódca!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Pasjonatpozarnictwa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #553 dnia: Lipiec 08, 2023, 12:31:13 »
Nie wierzę w to co czytam. To Ty nie jesteś świadom istotności tego dokumentu.
Harmonogram to podstawowy dokument który podaje się do wiadomości pracownika na 7 dni przed okresem rozliczeniowym. Twoim obowiązkiem jest poinformować pracownika które dni sa dl niego pracujecie w okresie rozliczeniowym a które nie. To na podstawie tego stworzonego dokumentu zliczasz godziny urlopu (przykład żebyś zrozumiał 1/2 lipca 16:8 ; 4/5 - pusto 7/8 lipca 16:8 to wypisując urlop od 1 do 8 lipca wiesz ile godzin odpisać. Jako kierownik komórki organizacyjnej powinieneś mieć świadomość ze musisz zapoznać swoich podwładnych z tym dokumentem. Ba, mieć potwierdzenie na piśmie ze przyjął do wiadomości. Harmonogram stworzony i podpisany przez pracodowace jest niezmienny.

Tak w harmonogramie występuje samo 16 czy samo 8. Wynika to z tego ze mamy służby 24 godzinne, nominał nie zawsze jest podzielny przez 24. Ale w harmonogramie powinien być tylko jeden taki przypadek, albo jedno 16 albo jedno 8 albo żaden z tych jeśli nominał podzielny przez 24.. Wtedy widać ze ktoś planował a nie „na palę” to robił.

Szkoły i urlopy nie są stałe. Stała jest liczba godzin urlopu wypoczynkowego i dodatkowego. Ale to takie niuanse na które Ty nie zwracasz uwagi.
Oczywiście ze w wielu miejscach jarmonogramu nie ma minimalnego stanu bo mamy za mało etatów w JRG.

Chociaż w jednym się zgadzamy - dowodca JRG kieruje jednostka. Raporty o zamianę służby też nie powinny interesować komendanta.. Dowodca ma planować tak miesięczny grafik aby był w zgodzie z zatwierdzonymi dokumentami operacyjnymi przez komendanta. Właściwa ilość kierowco, dowódców, itd itp

« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2023, 12:54:28 wysłana przez Pasjonatpozarnictwa »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #554 dnia: Lipiec 08, 2023, 12:50:22 »
Zastanów się co piszesz bo jeszcze ktoś się zainteresuje, zakładam że wiesz że harmonogram jest półroczny a plan urlopów roczny.

Offline Pasjonatpozarnictwa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #555 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:03:43 »
Dlatego pisze o planowaniu.

Jeśli mam plan urlopu roczny. To drugi harmonogram musi uwzględnić go. Przykład w planie urlopów ktoś wpisał urlop wypoczynkowy 4 do 15 sierpnia (72h) to w harmonogramie sporządzanym przed drugim półroczem powinien mieć tak zaplanowane 3 razy 16/8. Np. 4/5.08 -16/8 7/8.08 pusto 10/11.08. - 16/8 13/14.08 -16/8

Wtedy to się nazywa planowanie. Uczciwe podejście do pracownika i pracodawcy. Ale to jest praca na wielu etapach i rzetelnego podejścia do sprawy. A nie uznaniowość jak w JRG u Equinox.


Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #556 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:05:11 »
Naprawdę skasuj ten wpis, nie masz bladego pojęcia o czym się wypowiadasz. Dodatkowo jak kogoś to zainteresuje to będziecie mieć problem a ludzie stracą fajne dodatkowe wolne. Czasami lepiej nie mówić/pisać za dużo.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2023, 13:10:06 wysłana przez pb11 »

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #557 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:05:45 »


To na podstawie tego stworzonego dokumentu zliczasz godziny urlopu (przykład żebyś zrozumiał 1/2 lipca 16:8 ; 4/5 - pusto 7/8 lipca 16:8 to wypisując urlop od 1 do 8 lipca wiesz ile godzin odpisać.
To ciekawe, że wszyscy pracujemy w jednej firmie, a co KW/KM/KP to inne zasady.
U nas w województwie to co w cytacie to są 2 wnioski urlopowe. Wiem, że to głupie, ale tak jest. Porównywanie tego, że jak pracownik 8h wypisuje wniosek na 2 tygodnie to ma tam na 100% przynajmniej sobotę i niedzielę, czyli w harmonogramie półrocznym pusto i w takim przypadku może być jeden wniosek. Wszyscy tłumaczą się interpretacją KG, ale nikt też nigdy nie pytał. Kadrowa a KW mówi, że tak ma być i nie można dyskutować.

Offline Pasjonatpozarnictwa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #558 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:10:35 »
Jeśli dwa wnioski, to nie ma ciągłości. I można teoretycznie pracownika ściągnąć do pracy. Bo tam gdzie pusto nie jest na urlopie. Skończył jeden a jest przed drugim.

Wiec pytanie - to jak ma wyjechać na wakacje za granice? Uważam ze musi wypisać jeden wniosek żeby mieć ciągłość. Na tej samej zasadzie co system codzienny jak pisze np. od środy do wtorku.

Właśnie dlatego musi być harmonogram i jasne uczciwe zasady. Z uznaniowości rodzą się problemu i niepotrzebny stres. Ludzie potrzebują jawnych zasad. Wtedy wszystkim się lepiej pracuje.

Offline Pasjonatpozarnictwa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #559 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:12:45 »
Naprawdę skasuj ten wpis, nie masz bladego pojęcia o czym się wypowiadasz. Dodatkowo jak kogoś to zainteresuje to będziecie mieć problem a ludzie stracą fajne dodatkowe wolne. Czasami lepiej nie mówić/pisać za dużo.

Jakie problemy?

Udowodnij ze się mylę? A nie probujecie mnie zakrzyczeć!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2023, 13:16:03 wysłana przez Pasjonatpozarnictwa »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #560 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:13:01 »
Naprawdę skasuj ten wpis, nie masz bladego pojęcia o czym się wypowiadasz. Dodatkowo jak kogoś to zainteresuje to będziecie mieć problem a ludzie stracą fajne dodatkowe wolne. Czasami lepiej nie mówić/pisać za dużo.
Ej czemu ma kasować ten wpis to jest miś  na miarę jego możliwości intelektualnych. Tak samo jak idotyzm który propaguje KW kolegi @in_flames
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #561 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:20:51 »
Kolego z twoich wypowiedzi wynika że nie jesteś typem człowieka któremu da się wytłumaczyć.  Podałem ci wszystko aby zrozumieć problem, połącz kropki. Przeanalizuj ustawę i 2 rozporządzenia i zrozumiesz.
Nie zamierzam Cię zakrzyczeć nie włączam się w waszą dyskusję zwracam ci tylko uwagę że robicie źle a ty o tym publicznie się rozpisujesz.
Chcesz to skorzystaj z rady nie to rób jak robisz mi naprawdę nie zależy , a i przekrzykiwać się z Tobą nie zamierzam.  Tema urlopów i ich planowania był omawiany na tym forum I dogłębnie wyjaśniony odnajdź i przeczytaj.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #562 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:58:25 »


To na podstawie tego stworzonego dokumentu zliczasz godziny urlopu (przykład żebyś zrozumiał 1/2 lipca 16:8 ; 4/5 - pusto 7/8 lipca 16:8 to wypisując urlop od 1 do 8 lipca wiesz ile godzin odpisać.
To ciekawe, że wszyscy pracujemy w jednej firmie, a co KW/KM/KP to inne zasady.
U nas w województwie to co w cytacie to są 2 wnioski urlopowe. Wiem, że to głupie, ale tak jest. Porównywanie tego, że jak pracownik 8h wypisuje wniosek na 2 tygodnie to ma tam na 100% przynajmniej sobotę i niedzielę, czyli w harmonogramie półrocznym pusto i w takim przypadku może być jeden wniosek. Wszyscy tłumaczą się interpretacją KG, ale nikt też nigdy nie pytał. Kadrowa a KW mówi, że tak ma być i nie można dyskutować.
Poproscie poprzez ZZ o rozliczenie zanonimizowane czasu pracy (wydruk z ECS) za miesiąc maj kard w KW Jak to będziesz miał podeślij mi na priv a powiem ci jak ich złapać na hipokryzji.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #563 dnia: Lipiec 08, 2023, 14:39:57 »
Tylko na hipokryzji i na niczym więcej.
  Codzienny w PSP ma charakter podstawowego czasu pracy, w zrównoważonym mógłbyś się przyrównywać do 24/48 ale nie w podstawowym.

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #564 dnia: Lipiec 08, 2023, 18:13:46 »
Sprawy osobowe są zastrzeżone dla Komendanta. Tego też nie wiesz.  :gwiazdki:
Ty patrz ale temat czasu pracy, urlopów i nadgodzin mam ja w regulaminie organizacyjnym jest to zapisane bo to nie są sprawy osobowe  :wacko: I z tego co wiem tak jest w większości większych komend w kraju. W małych się zdarza, że komendant rozpatruje nawet raport o zamianę służb...
Odpowiedz wreszcie do czego służy harmonogram
Męczysz przez kilka postów Pasjonatpożarnictwa, co to jest harmonogram. Szkoda tylko, że nie sprecyzowałeś czy półroczny czy miesięczny. Dostałeś odpowiedź odnośnie harmonogramu miesięcznego, a wyskakujesz jak Filip z konopii z harmonogramem półrocznym. Wszyscy wiedzą, że już pod koniec stycznia lub lipca, nie mają one jakiegokolwiek pokrycia z harmonogramami miesięcznymi.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #565 dnia: Lipiec 08, 2023, 21:56:29 »
Męczysz przez kilka postów Pasjonatpożarnictwa, co to jest harmonogram. Szkoda tylko, że nie sprecyzowałeś czy półroczny czy miesięczny. Dostałeś odpowiedź odnośnie harmonogramu miesięcznego, a wyskakujesz jak Filip z konopii z harmonogramem półrocznym. Wszyscy wiedzą, że już pod koniec stycznia lub lipca, nie mają one jakiegokolwiek pokrycia z harmonogramami miesięcznymi.
Pytałem go o to co napisał:
harmonogram służby w jednostce, obejmujący przyjęty okres rozliczeniowy, w którym, w sposób równomierny, określa się dni i godziny służby poszczególnych strażaków
Harmonogram półroczny to fikcja tworzona na potrzeby obliczeniowe.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Pasjonatpozarnictwa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #566 dnia: Lipiec 08, 2023, 22:14:10 »
Widze ze kolega trochę się doedukował. Pare postów wcześniej twierdził ze do niczego nie potrzebny a tu proszę powoli zmiana ze jednak jest potrzebny.
. To ważny dokument. To ze nie odzwierciedla później faktycznych obecności w grafiki miesięcznym to zupełnie inna sprawa.
Jeśli masz w harmonogramie wskazane 16/8 to albo jesteś w służbie albo musisz usprawiedliwić swoją nieobecnością. ( wypisać kartę urlopowa, przedstawić L4, lub inne dozwolone nieobecności)

…i włożę jeszcze głębiej „ kij w mrowisko” - nie ma czegoś takiego jak odbiór godzin z bieżącego okresu . Popularne zamiany służb.  :zamknij:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #567 dnia: Lipiec 08, 2023, 22:19:20 »
Widze ze kolega trochę się doedukował. Pare postów wcześniej twierdził ze do niczego nie potrzebny a tu proszę powoli zmiana ze jednak jest potrzebny.
. To ważny dokument. To ze nie odzwierciedla później faktycznych obecności w grafiki miesięcznym to zupełnie inna sprawa.
Jeśli masz w harmonogramie wskazane 16/8 to albo jesteś w służbie albo musisz usprawiedliwić swoją nieobecnością. ( wypisać kartę urlopowa, przedstawić L4, lub inne dozwolone nieobecności)
…i włożę jeszcze głębiej „ kij w mrowisko” - nie ma czegoś takiego jak odbiór godzin z bieżącego okresu . Popularne zamiany służb.  :zamknij:
Rozmowa z tobą nie ma sensu bo ty tego nie kumasz. A to co pogrubiłem to już absolutna bzdura i to wiedzą wszyscy ludzie z PB  :rofl:
Służyłeś w ostatnich 13 latach na zmianach?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Pasjonatpozarnictwa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #568 dnia: Lipiec 08, 2023, 22:30:32 »
Tak, służyłem 😉

Po tym co wypisujesz, mam nadzieje że jednak jak to pisał pb11 ktoś się tym wszystkim zainteresuje.

Pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #569 dnia: Lipiec 08, 2023, 22:36:41 »
Tak, służyłem 😉
Po tym co wypisujesz, mam nadzieje że jednak jak to pisał pb11 ktoś się tym wszystkim zainteresuje.
Pozdrawiam
W tym co piszę nie ma nic dziwnego  :rofl:
Bo harmonogram półroczny to fikcja i jest inaczej niż pisałeś wcześniej, że w tym harmonogramie piszę się poniżej stanu minimalnego bo brakuje etatów w JRG jest wręcz odwrotnie pisze się najczęściej powyżej stanu. Dlatego przepisy wprowadziły harmonogramy miesięczne i nawet jak w półrocznym masz 16/8 to możesz mieć wolne bez pisania czegokolwiek w ramach "usprawiedliwienia" bo to "grafiki miesięczne" o tym decydują  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Pasjonatpozarnictwa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #570 dnia: Lipiec 08, 2023, 22:55:09 »
Po Twoim ostanim wpisie tym bardziej mam nadzieje ze ktoś się tym zainteresuje.

Niewyobrażalna indolencja jak na kierownika komórki organizacyjnej. To co napisałeś obnaża Twój sposób sporządzania harmonogramu półrocznego. Prosta logika jeśli mamy niedobór etatów  ( a tak jest w każdej JRG w Polsce) a Ty w harmonogramie półrocznym masz więcej służb z liczbą strażaków ponad stan minimalny - to masz służby z wielkimi niedoborami do stanu minimalnego. Prosta matematyka jeśli chcesz wyjść na zero w półrocznym. Inaczej nie wyjdziesz na zero. Tak wiec nie ma to nic wspólnego z planowaniem. Po prostu pisanie na przysłowiową pałę. I uznaniowość. Bo przecież pozwalasz strażakowi po prostu nie przyjść do służby pomimo ze miał w półrocznym 16/8.

Zapis w rozporządzeniu ze ze względu na potrzeby służby wprowadza się grafik miesięczny nie znaczy ze można sobie po prostu nie przychodzić do służby w terminie wskazanym w harmonogramie półrocznym.





Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #571 dnia: Lipiec 08, 2023, 23:03:42 »
Po Twoim ostanim wpisie tym bardziej mam nadzieje ze ktoś się tym zainteresuje.

Niewyobrażalna indolencja jak na kierownika komórki organizacyjnej. To co napisałeś obnaża Twój sposób sporządzania harmonogramu półrocznego. Prosta logika jeśli mamy niedobór etatów  ( a tak jest w każdej JRG w Polsce) a Ty w harmonogramie półrocznym masz więcej służb z liczbą strażaków ponad stan minimalny - to masz służby z wielkimi niedoborami do stanu minimalnego. Prosta matematyka jeśli chcesz wyjść na zero w półrocznym. Inaczej nie wyjdziesz na zero. Tak wiec nie ma to nic wspólnego z planowaniem. Po prostu pisanie na przysłowiową pałę. I uznaniowość. Bo przecież pozwalasz strażakowi po prostu nie przyjść do służby pomimo ze miał w półrocznym 16/8.

Zapis w rozporządzeniu ze ze względu na potrzeby służby wprowadza się grafik miesięczny nie znaczy ze można sobie po prostu nie przychodzić do służby w terminie wskazanym w harmonogramie półrocznym.
Ty naprawdę nie kumasz co pleciesz  :rofl:
Kontrole z czasu służby miałem dość niedawno (2 miesiące temu). 
PS. Wiesz że jest praktycznie całe województwo które ma nad stan nie jedna JRG!!
 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2023, 23:10:00 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Pasjonatpozarnictwa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #572 dnia: Lipiec 08, 2023, 23:11:28 »
Kontrola z KW. Żaden to autorytet dla Ciebie.  Parę postów wcześniej jakoś specjalnie pozytywnie o fachowość kadr z KW (co prawda nie z Twojego województwa ) sie nie wypowiadałeś.

Wiec żaden to argument.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #573 dnia: Lipiec 08, 2023, 23:13:19 »
Kontrola z KW. Żaden to autorytet dla Ciebie.  Parę postów wcześniej jakoś specjalnie pozytywnie o fachowość kadr z KW (co prawda nie z Twojego województwa ) sie nie wypowiadałeś.
Wiec żaden to argument.
To nie w moim województwie wymyślili taki cud o jakim pisał in_flames.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Pasjonatpozarnictwa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #574 dnia: Lipiec 08, 2023, 23:16:09 »
Po Twoim ostanim wpisie tym bardziej mam nadzieje ze ktoś się tym zainteresuje.

Niewyobrażalna indolencja jak na kierownika komórki organizacyjnej. To co napisałeś obnaża Twój sposób sporządzania harmonogramu półrocznego. Prosta logika jeśli mamy niedobór etatów  ( a tak jest w każdej JRG w Polsce) a Ty w harmonogramie półrocznym masz więcej służb z liczbą strażaków ponad stan minimalny - to masz służby z wielkimi niedoborami do stanu minimalnego. Prosta matematyka jeśli chcesz wyjść na zero w półrocznym. Inaczej nie wyjdziesz na zero. Tak wiec nie ma to nic wspólnego z planowaniem. Po prostu pisanie na przysłowiową pałę. I uznaniowość. Bo przecież pozwalasz strażakowi po prostu nie przyjść do służby pomimo ze miał w półrocznym 16/8.

Zapis w rozporządzeniu ze ze względu na potrzeby służby wprowadza się grafik miesięczny nie znaczy ze można sobie po prostu nie przychodzić do służby w terminie wskazanym w harmonogramie półrocznym.
Ty naprawdę nie kumasz co pleciesz  :rofl:
Kontrole z czasu służby miałem dość niedawno (2 miesiące temu). 
PS. Wiesz że jest praktycznie całe województwo które ma nad stan nie jedna JRG!!

To intrygujące. W takim razie wyjaśnij mi:
- utrzymują stan minimalny i ludzie nie wyrabiają nominału
- ludzie wyrabiają nominał ale przekraczają stan minimalny
?
Która z tych opcji