Autor Wątek: Dodatek funkcyjny  (Przeczytany 176159 razy)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #450 dnia: Marzec 05, 2022, 10:38:20 »
Jak większość komendantów zarezerwowała sobie środki na df a co ważniejsze już go dostała to ok,  bo to za trudy ich służby im się  należy.  Jednak jak strażak upomina się o swój df (zwłaszcza iż ktoś obiecał mu jego wzrost) to okazuje się że stosuje ordynarne wymuszenie.  Pokrętna logika.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #451 dnia: Marzec 05, 2022, 10:44:40 »
Jak większość komendantów zarezerwowała sobie środki na df a co ważniejsze już go dostała to ok,  bo to za trudy ich służby im się  należy.  Jednak jak strażak upomina się o swój df (zwłaszcza iż ktoś obiecał mu jego wzrost) to okazuje się że stosuje ordynarne wymuszenie.  Pokrętna logika.
Komendant w małej komendzie to jakieś 2-3% w dużej to już promile załogi... Niech ma bo on ma naprawdę nienormowany czas pracy (i dla bardzo wielu znaczy to więcej niż 40 godzin tygodniowo) ale oczywiście w granicach rozsądku ale dawanie podwyżki od tak sobie bo jest 4 ludzi w wydziale i dwóch dostanie a dwóch nie bo ich stanowiska nie ma w wykazie przewidzianych do funkcyjnego to sprawiedliwe jak cholera. Wmawiało się ludziom, że nie ma kasy na przeszeregowania i dodatki służbowe dla chłopaków co są na 3 grupach po 10 lat a teraz ma się znaleźć nie dla nich kasa tylko dla innych.
Co do nadgodzin to fakt nie każdy je ma ale tak samo jest z "dziadkowym" i w obu przypadkach uważam za bezzasadne używanie tych argumentów. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #452 dnia: Marzec 05, 2022, 12:34:38 »
Czyli podwyżka w 2018 roku dla grup 1 do 8 a teraz awanse dla grup 2 do 5 to jest spoko. Ale jak 5 osób w komendzie wzięło funkcyjny i oczekuje wywiązania się z obietnicy komendanta głowęnego to jest nagle źle? Przecież w komendzie powiatowej grupy od 1 do 8 to w 95 procentach osoby z podziału bojowego.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #453 dnia: Marzec 05, 2022, 12:38:58 »
Czyli podwyżka w 2018 roku dla grup 1 do 8 a teraz awanse dla grup 2 do 5 to jest spoko. Ale jak 5 osób w komendzie wzięło funkcyjny i oczekuje wywiązania się z obietnicy komendanta głowęnego to jest nagle źle? Przecież w komendzie powiatowej grupy od 1 do 8 to w 95 procentach osoby z podziału bojowego.
Z tą różnicą, że na grupy 1-8 i prawdopodobnie na 2-5 są pieniądze z MSWiA natomiast na funkcyjny nie ma złotówki z góry. Widzisz różnicę? Wychodzi na to, że na te twoje przysłowiowe 5 osób ma się reszta zrzucić? To twoim zdaniem fair? A co z osobami na grupach wyższych niż 8 którzy nie przeszli na funkcyjny bo nie mogli lub nie chcieli, mają oddać swoje 75 zł... Każdy miał dostać 500 zł netto a teraz tego nie ma.   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #454 dnia: Marzec 05, 2022, 12:41:45 »
Ale to nie Ty albo Twoja centrala nie uzgadniala tych 75zl dla komendantów? Można było zrobić jak u policjantów i po problemnie dzielenia 75zl. Wiem że zaraz napiszesz ze i tak problemy z budżetem i awanse i wysługi i jeszcze dodatki sluzbowe..

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #455 dnia: Marzec 05, 2022, 12:47:30 »
Ale to nie Ty albo Twoja centrala nie uzgadniala tych 75zl dla komendantów? Można było zrobić jak u policjantów i po problemnie dzielenia 75zl. Wiem że zaraz napiszesz ze i tak problemy z budżetem i awanse i wysługi i jeszcze dodatki sluzbowe..
No i sam sobie odpowiedziałeś.
Tak trzeba na awanse i dodatki służbowe bo są równie ważne. Jeden z moich kolegów przewodniczących dostał zaproszenie na rozmowę do swojego 01 w zeszłym roku i powiedział mu, że jeśli nikt nie odjedzie na emkę to są pod kreską i On będzie musiał odejść by ratować budżet inny przewodniczący który poszedł pogadać o przeszeregowaniach dowiedział się, że ma jego 01 do dyspozycji 2 zł na etat i nie może nic zrobić.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #456 dnia: Marzec 05, 2022, 13:00:25 »
Akurat zdaję sobie z tego sprawę jak to wygląda i każdy prawie jest już blisko średniej. Dlatego "stary" musi odejść a na jego miejsce przyjdzie stażysta i na chwilę to pomoże. Ale kg mówi o funkcyjnych które miały być zachęta dla systemu codziennego a na chwilę obecną wyszlo jak zawsze. A jeśli ktoś jest na 10 grupie dowódca zmiany i nie wziął funkcyjbego to wie że wiecej bedzie miał z nadgodzin więc nie żałujmy takich ludzi. Sam się zrzekł fukncyjbego. Nikt mu go nie zabierał ani nie namawiaj do wzięcia.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #457 dnia: Marzec 05, 2022, 13:05:15 »
Akurat zdaję sobie z tego sprawę jak to wygląda i każdy prawie jest już blisko średniej. Dlatego "stary" musi odejść a na jego miejsce przyjdzie stażysta i na chwilę to pomoże. Ale kg mówi o funkcyjnych które miały być zachęta dla systemu codziennego a na chwilę obecną wyszlo jak zawsze. A jeśli ktoś jest na 10 grupie dowódca zmiany i nie wziął funkcyjbego to wie że wiecej bedzie miał z nadgodzin więc nie żałujmy takich ludzi. Sam się zrzekł fukncyjbego. Nikt mu go nie zabierał ani nie namawiaj do wzięcia.
A jeśli ktoś jest starszy specjalistą w wydziale (wstaw nazwę dowolną) i podlega pod naczelnika i zastępcę to mu się nie należy i dlaczego ma nie dostać swoich 75 zł w służbowym?  Wiesz ilu ludzi w KW nie mogło wybrać funkcyjnego... 70-80% i co mają oddać dobrowolnie swoje pieniądze przecież to paranoja! 
Jeszcze za czasów poprzedniego KG pracował zespół i od jednego z członków zespołu słyszałem, że dodatek służbowy w PSP jest wykorzystany w 17%  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #458 dnia: Marzec 05, 2022, 13:32:22 »
Czyli wracamy do początku że i tak te 75zl nie naprawi budżetów komend to trzeba było dać każdemu do stopnia po 75zl i po temacie

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #459 dnia: Marzec 05, 2022, 13:34:17 »
Czyli wracamy do początku że i tak te 75zl nie naprawi budżetów komend to trzeba było dać każdemu do stopnia po 75zl i po temacie
Dokładnie tak.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline scalpel19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #460 dnia: Marzec 05, 2022, 15:52:04 »
To w takim razie jak zachęcić ludzi do służby w systemie 8h?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #461 dnia: Marzec 05, 2022, 15:56:11 »
Zachęcasz ich rożnego rodzaju obietnicami (najczęściej bez pokrycia) a jak już przejdą na 8 h to możesz spokojnie mieć na nich wywalone bo i tak nie mają jak uciec.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2022, 16:01:18 wysłana przez pb11 »

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #462 dnia: Marzec 05, 2022, 16:32:38 »
Zachęcasz ich rożnego rodzaju obietnicami (najczęściej bez pokrycia) a jak już przejdą na 8 h to możesz spokojnie mieć na nich wywalone bo i tak nie mają jak uciec.
Do tego opowiadasz o karierze w biurze o szansach i prestiżu służby w systemie codziennym oraz o tym jak niezbędny jesteś w .......... (tu wpisz nazwę komórki organizacyjnej) i jak niezbędny jest ten wydział/sekcja itp...
Wszystko to prawda ale dawno dawno temu w odległej galaktyce... Bo kiedyś tak było  :milcz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline scalpel19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #463 dnia: Marzec 05, 2022, 17:07:35 »
Ja akurat jestem już teraz funkcjonariuszem z systemu 8 godzinnego.. z wyboru.
Chodzilo mi o to, że skoro te pieniądze miałyby iść po równo dla każdego, zamiast na DF, to w jaki sposób zmienić sytuację.
Aczkolwiek faktycznie dodatek jest trochę bez sensu skoro nie dotyczy dużej części funkcjonariuszy 8h.
Nigdy jednak nie słyszałem o sytuacji, w której nie byłoby chętnych na stanowisko komendanta lub zastępcy, a jednak z tego co wiem na tych stanowiskach następuje zmiana w wysokości dodatku.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #464 dnia: Marzec 05, 2022, 17:35:51 »
Bo oszczędności zawsze dotyczą strażaka i to strażak musi rozumieć czym jest służba, trudny okres, i potrzeby budżetowe a nade wszystko rozumieć  że się nie da.
 No chyba że sprawa dotyczy 01 i 02 to wtedy się da a nawet jak mawia klasyk trzeba bo im się to po prostu należy.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #465 dnia: Marzec 05, 2022, 18:01:52 »
Ja akurat jestem już teraz funkcjonariuszem z systemu 8 godzinnego.. z wyboru.
Chodzilo mi o to, że skoro te pieniądze miałyby iść po równo dla każdego, zamiast na DF, to w jaki sposób zmienić sytuację.
Aczkolwiek faktycznie dodatek jest trochę bez sensu skoro nie dotyczy dużej części funkcjonariuszy 8h.
Nigdy jednak nie słyszałem o sytuacji, w której nie byłoby chętnych na stanowisko komendanta lub zastępcy, a jednak z tego co wiem na tych stanowiskach następuje zmiana w wysokości dodatku.
Zacznę od końca siatka płac od grupy 14 (zastępca KP kat. 3-5) do grupy 20 wygląda ok i tam nie ma spłaszczenia więc sytuacja tam jest diametralnie inna.
Jak docenić system codzienny a jak zachęcić ludzi do służby tam to dwa różne tematy... Jak zachęcić praktycznie bez kosztowo? Podyplomówki SPO dla biurowych do póki każdy biurowy nie będzie mł. kpt... Ambitni ludzie się znajdą. Jak docenić obecnie służących w systemie codziennym? Podnieść grupy uposażenia dla systemu codziennego o jedną do góry koszt tego nie będzie jakiś straszny a spowoduje zadowolenie  :straz:
DF to ślepa uliczka dla osób przyjętych na tzw. nowych zasadach a ich jest coraz więcej. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #466 dnia: Marzec 05, 2022, 20:04:14 »
Że też są u was jeszcze chętni na szkoły. Ostatnio jak się pytałem ludzi kto byłby zainteresowany aspirantką gdyby ewentualnie pojawiło się miejsce to chętni byli na szkoły ale  pod warunkiem że będzie to tzw. szkolenie pandemiczne (zdalne lub skrócone)
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2022, 20:07:23 wysłana przez pb11 »

Offline scalpel19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #467 dnia: Marzec 05, 2022, 20:12:11 »
Podniesienie 1 grupy to góry chyba niewiele da.. to ok. 100 zł brutto.
Może za jakiś czas sytuację poprawi nowy sposób naliczania emerytury. Skoro naliczanie będzie z 10 lat to warto będzie szybciej przejść na wysokie stanowisko. A w biurze 10 grupa jest osiągalna w niedługim okresie czasu.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #468 dnia: Marzec 05, 2022, 20:33:55 »
Podniesienie 1 grupy to góry chyba niewiele da.. to ok. 100 zł brutto.
Może za jakiś czas sytuację poprawi nowy sposób naliczania emerytury. Skoro naliczanie będzie z 10 lat to warto będzie szybciej przejść na wysokie stanowisko. A w biurze 10 grupa jest osiągalna w niedługim okresie czasu.
To ukłon który pokaże, że warto i to tylko dla przyjętych po staremu... Dla przyjętych po nowemu SPO...
10 lat codziennie do pracy zamiast na zmiany dla maksymalnie 300 zł emerytury  :szalony: Niestety już to  policzyłem i to przy założeniu, że człowiek zaczyna z ulicy :P  Pamiętaj, że ta różnica która ci wyjdzie w wynagrodzeniu musisz przemnożyć razy 0.75 (po 30 latach służby) i jeszcze razy 0.83 i wyjdzie ci wynik... Dla absolwentów szkół to w ogóle wychodzi tragedia    :rofl:
Że też są u was jeszcze chętni na szkoły. Ostatnio jak się pytałem ludzi kto byłby zainteresowany aspirantką gdyby ewentualnie pojawiło się miejsce to chętni byli na szkoły ale  pod warunkiem że będzie to tzw. szkolenie pandemiczne (zdalne lub skrócone)
Aspirantka już w ogóle staje się zbędna dla przyjętych po nowemu... Dla tych po staremu może się przydać  :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #469 dnia: Marzec 05, 2022, 21:47:26 »
To ukłon który pokaże, że warto i to tylko dla przyjętych po staremu... Dla przyjętych po nowemu SPO...
10 lat codziennie do pracy zamiast na zmiany dla maksymalnie 300 zł emerytury  :szalony: Niestety już to  policzyłem i to przy założeniu, że człowiek zaczyna z ulicy :P  Pamiętaj, że ta różnica która ci wyjdzie w wynagrodzeniu musisz przemnożyć razy 0.75 (po 30 latach służby) i jeszcze razy 0.83 i wyjdzie ci wynik... Dla absolwentów szkół to w ogóle wychodzi tragedia    :rofl:
Nie razy 0,83, tylko razy 0,74 - zapomniałeś o Polskim Ładzie  :gwiazdki:

Offline MAJKUSS

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #470 dnia: Lipiec 07, 2022, 22:08:22 »
Szybie pytanie, czy schodzadz z grupy w dół, powiedzmy z 10 na 9 grupę trzeba zrzekać się dodatku funkcyjnego? Pomijam tu fakt oraz ewentualne pytania dlaczego, jedynie chodzi o kwestię czy pisać pismo o zrzeczeniu się czy jedynie działa to w górę czyli np z 9 na 10. Dziękuję za odpowiedzi z góry.

Offline Kamilos83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #471 dnia: Lipiec 07, 2022, 22:17:26 »
Z tego co się orientuję to zawsze przy zmianie stanowiska na stanowisko uprawnione do pobierania df. Więc w mojej ocenie powinieneś napisać kwit i się zrzec

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #472 dnia: Lipiec 07, 2022, 22:26:29 »
§  8.
2.
Przesłanką uprawniającą do otrzymywania dodatku funkcyjnego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, jest brak złożenia w terminie do 14 dni od dnia powołania lub mianowania oświadczenia o zrzeczeniu się uprawnienia do tego dodatku.

Offline MAJKUSS

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #473 dnia: Lipiec 08, 2022, 11:04:19 »
Dzięki za odpowiedzi.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Dodatek funkcyjny
« Odpowiedź #474 dnia: Lipiec 11, 2022, 07:28:52 »
Że też są u was jeszcze chętni na szkoły. Ostatnio jak się pytałem ludzi kto byłby zainteresowany aspirantką gdyby ewentualnie pojawiło się miejsce to chętni byli na szkoły ale  pod warunkiem że będzie to tzw. szkolenie pandemiczne (zdalne lub skrócone)

Bo dzisiejsze pokolenie to w większości zamknięte w swojej bańce dzieciaki, które poza Whatsapp i Messenger nie potrafią nawiązywać kontaktów międzyludzkich. 4 miesiące podstawowego, 4 miesiące podoficerski i dwa lata ZSA to jedne z najfajniejszych chwil podczas mojej służby. Z wieloma chłopakami nadal utrzymujemy kontakt i praktycznie co roku spotykamy się sporą grupą na wspominki, które zazwyczaj kończą się amnezją 😁
Straż to nie samochody, sprzęt, czy budynki ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą tę formację. Jeśli zamkniemy się w gronie własnej zmiany czy komendy to o jakimkolwiek rozwoju możemy zapomnieć.
Bo jak mawiał klasyk "kompot zawsze był"
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)