Autor Wątek: BADANIA - BILIRUBINA  (Przeczytany 2061 razy)

Offline Furmotion123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
BADANIA - BILIRUBINA
« dnia: Marzec 24, 2021, 12:49:26 »
Witam. Będę brał udział w naborze w tym roku do SA. Przeczytałem artykuł z 2020 roku, że podobno mają zostać załagodzone restrykcje dotyczące zespołu Gilberta. Moja bilirubina  to 3mg, norma to 0,2-1,2. Czytałem rozporządzenie z 2018 roku i nic nie znalazłem na ten temat. Czy ktoś ma może aktualnie informacje jak to jest z tą podwyższoną bilirubiną/zespołem Gilberta. W internecie same tematy sprzed 3-4 lat. Dzięki za pomoc.

Offline PrzyszłyStrażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: BADANIA - BILIRUBINA
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2021, 14:49:00 »
Odpowiadam więc. Sam przechodziłem badania pod koniec ubiegłego roku z podwyższoną bilirubiną. Do czasu komisji odwiedziłem prywatnie gastrologa, który zlecił dodatkowe badania (wykluczające schorzenie wątroby) i na tej podstawie wystawił zaświadczenie o zespole Gilberta. Na komisji okazałem tylko dokumenty i wszystko bez żadnego problemu. Także nie zajmuj się dietami, piciem oleju i co tam jeszcze polecają na zmniejszenie tego wyniku, tylko załatw sobie z lekarzem badania i bez problemu przechodzi.

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: BADANIA - BILIRUBINA
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 24, 2021, 20:10:59 »
Odpowiadam więc. Sam przechodziłem badania pod koniec ubiegłego roku z podwyższoną bilirubiną. Do czasu komisji odwiedziłem prywatnie gastrologa, który zlecił dodatkowe badania (wykluczające schorzenie wątroby) i na tej podstawie wystawił zaświadczenie o zespole Gilberta. Na komisji okazałem tylko dokumenty i wszystko bez żadnego problemu. Także nie zajmuj się dietami, piciem oleju i co tam jeszcze polecają na zmniejszenie tego wyniku, tylko załatw sobie z lekarzem badania i bez problemu przechodzi.

No to miałeś szczęście. Mi lekarz na postawie podstawowych badań nie chciał wystawić Gilberta. Powiedział, że nic mi nie jest ale jak chce potwierdzenie to mam sobie z własnej kieszeni zrobić badania genetyczne w kierunku Gilberta.

Offline PrzyszłyStrażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: BADANIA - BILIRUBINA
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2021, 20:41:14 »
No to miałeś szczęście. Mi lekarz na postawie podstawowych badań nie chciał wystawić Gilberta. Powiedział, że nic mi nie jest ale jak chce potwierdzenie to mam sobie z własnej kieszeni zrobić badania genetyczne w kierunku Gilberta.

Nie mówię, że było łatwo, szybko i przyjemnie. W ciągu 3 tygodni, 3 razy biegałem na krew, do tego USG wątroby i z powrotem do gastrologa. Próby wątrobowe, żelazo i pełno innych czynników, których normalnie się nie bada. Wszystko na własną kieszeń. Mówię jedynie, że się da. Lekarka na komisji od razu się zapytała, czy mam stwierdzonego Gilberta, bo inaczej nie puści.

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: BADANIA - BILIRUBINA
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 25, 2021, 00:02:15 »
Jeśli masz potwierdzony zespół Gilberta to dostajesz zdolny. 

Zrób prywatnie badanie z krwi i ono Ci jednoznacznie to potwierdzi/wykluczy. Oprócz pozytywnego wyniku na zespół Gilberta komisja może się domagać USG brzucha oraz wyników AspAT, AlAT, GGTP.

Nie próbuj sztucznie zbijać tego poziomu, bo co roku będziesz mieć okresowe badania i co wtedy?
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2021, 00:20:21 wysłana przez strazak ochotnik »
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline Furmotion123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: BADANIA - BILIRUBINA
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2021, 13:49:21 »
Ja mam właśnie papier sprzed 4 lat ze szpitala, że mam potwierdzenie Gilberta, ale chodzi mi o sam fakt tego czy jak mam stwierdzoną chorobę to jestem w stanie przejść komisje? Czy będę musiał zbijać na dany dzień?

Offline PrzyszłyStrażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: BADANIA - BILIRUBINA
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2021, 16:08:57 »
Ja mam właśnie papier sprzed 4 lat ze szpitala, że mam potwierdzenie Gilberta, ale chodzi mi o sam fakt tego czy jak mam stwierdzoną chorobę to jestem w stanie przejść komisje? Czy będę musiał zbijać na dany dzień?

Jeśli masz dokumentację, to nie musisz niczego zbijać, po prostu przedstawisz dokumenty i tyle.

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: BADANIA - BILIRUBINA
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 25, 2021, 18:42:22 »
Dokładnie tak! Jeśli masz dokument, na którym jednoznacznie jest stwierdzony zespół Gilberta i podbił Ci się pod tym lekarz, to dostajesz zdolny.

To co napisałem wcześniej, komisja dodatkowo MOŻE, ale nie musi wysłać Cię na USG brzucha oraz zrobienie AspAT, AlAT i GGTP. Jeśli będą mieć jakiekolwiek wątpliwości to zlecą dodatkowe badania, a jeśli nie będą mieć żadnych wątpliwości to bez problemu dostajesz zdolny. Zależy od członków komisji.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline Furmotion123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: BADANIA - BILIRUBINA
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2021, 09:12:50 »
SUPER! Dzięki wam bardzo, jeden stres z głowy. Teraz będę się mógł spokojnie skupić na testach sprawnościowych. Dzięki bardzo, najwidoczniej musiało się coś pozmieniać, ze akceptują chorobę :D.