Autor Wątek: Przygotowanie sprzętu po akcji  (Przeczytany 4042 razy)

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Przygotowanie sprzętu po akcji
« dnia: Marzec 22, 2021, 21:13:23 »
Witam głupie pytanie ale jak u was wygląda sytuacja ogarnięcia samochodu i sprzętu po przyjeździe do remizy? Niestety u nas zostaje kierowca z tym i jeden z druhów reszta nawrót i do domu. Czasem po danym zdarzeniu jest naprawdę co ogarniać i myć. Chciałbym się dowiedzieć jak to u was wygląda? W jednej jednostce poruszyli ten temat to część chłopaków się obraziła i co śmieszne powiedzieli że do nich to nie należy a od tego jest konserwator jednostki.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2021, 21:59:55 »
Jak mawia jeden z honorowych członków mojej OSP - ochotnictwo zacznie się kończyć gdy w straży zaczną płacić...

Co prawda zakres obowiązków kierowców- konserwatorów zawiera bardzo wiele kwestii jednak nie ukrywajmy że nie jest to pełen etat tylko kilka stów, które przeżycia nie zapewnią. Sam czasem zastanawiam się czy mocniej ich nie wykorzystywać skoro „coś” za to mają, jednak wolę by byli niż mieli rzucić kwitami i miałbym stracić dobrych ludzi :)

U mnie za odtworzenie gotowości sprzętu odpowiada dowódca uczestniczącego zastępu i to on ma wymagać od druhów odpowiednich działań. Póki co nie mamy z tym problemu i oprócz sytuacji wiadomych (np. powrót do pracy itp) to cała obsada ogaryna sprzęt i myje samochody.
Niestety to O w skrócie OSP powoduje że na siłę nikogo nie zmusisz - kwestia dogadania. Są dobitniejsze formy, ale to raczej ostateczność.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Strazak9111

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2021, 22:40:07 »
U nas jest tak, że raczej wszyscy ogarniają sprzęt, niemniej to dowódcy obowiązek, żeby nadawał się do użytku po zamknięciu drzwi remizy i chyba jak wszędzie są tacy, którzy sami wiedzą co robić, innym trzeba przypomnieć, a jeszcze inni (na szczęście tych najmniej) tylko patrzą jak się wymigać... Ludzie są różni, strażacy ochotnicy też... Cieszmy się, że jeszcze są tacy, którym się chce. Pozdrawiam wszystkich druhów, zwłaszcza tych z zarządów jednostek, którzy na codzień gimnastykują się jak tylko mogą, żeby zapewnić gotowość bojową swoich jednostek. 🙂🚒🚨

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2021, 13:50:30 »
Cytuj
nie jest to pełen etat tylko kilka stów,
Uważasz że ci co mają robić to za darmo nie chcieli by dostać tych paru stów ?   
U mnie ratownicy  wychodzą  od pewnego czasu z założenia że skoro ktoś zgodził się na taką a nie inną kwotę w ramach której ma przywrócić pojazd i sprzęt do użytku po działaniach to jest to jego obowiązek a nie osób które brały udział w akcji. Takie czasy albo szanujemy i traktujemy wszystkich równo albo robimy podział na lepszy i gorszy sort.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2021, 16:58:47 »
Cytuj
nie jest to pełen etat tylko kilka stów,
Uważasz że ci co mają robić to za darmo nie chcieli by dostać tych paru stów ?   
U mnie ratownicy  wychodzą  od pewnego czasu z założenia że skoro ktoś zgodził się na taką a nie inną kwotę w ramach której ma przywrócić pojazd i sprzęt do użytku po działaniach to jest to jego obowiązek a nie osób które brały udział w akcji. Takie czasy albo szanujemy i traktujemy wszystkich równo albo robimy podział na lepszy i gorszy sort.
Twoim zdaniem jak wyjść z takiej sytuacji? Ludzi nie zmusisz bo część albo odpyskuje szczególnie młodzież albo nadal będą robić tak jak zawsze czyli chałupa dom. Jedynie zapaleńcy co już powoli ich brakuje zostają z tym konserwatorem i ogarniają. I jakoś o tą kasę się nie pytają. Niestety ale co nie których ten ekwiwalent zagubił.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2021, 17:05:30 »
Bo wszędzie gdzie jest kasa tam są podziały, jak gmina chce z 2óch wysłać na kurs prawa jazdy z jakiegoś projektu to też pełno chętnych a potem pretensje. Kiedyś wychodziłem też z założenia że jak wszyscy to wszyscy ogarniają wóz, ale od jakiegoś czasu każdy dobrze myśli - konserwator ma płacone, a inni nie  :straz: Jak nie było funkcji konserwatora to robili wszyscy.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2021, 18:50:12 »
Nikt nie mówi ale  u mnie tak to wyglądało i wygląda że owymi konserwatorami zazwyczaj byli i są kierowcy-  czyli fajna fucha w czasie wyjazdu mało się narobić popilnować auta, autopompy, zawieść przywieść po powrocie najlepiej jak ekipa wyjazdowa za nich  posprząta  przygotuje auto  a oni zgarną kasę parę setek.  Wszystko fajnie tylko że jak chłopaki zapier....li czy to przy stodole,trawie to wcale się nie dziwie że wku..ia ich sytuacja że jeszcze muszą wyręczać  kogoś kto weźmie za to kasę. 
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2021, 18:53:51 wysłana przez jgk »

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2021, 19:50:27 »
Doskonale to rozumie ale jak po każdym prawie zawsze trzeba iść poprawiać sprzęt, sprawdzać czy dobrze zamocowany, zbierać śmieci bo łatwiej mu w kabinie zostawić niż wyrzucić do kosza to trochę już wkurw.a. Jest ekipa która chcę zadbać o sprzęt i co najważniejsze o wizerunek straży. Kiedyś jeden konserwator mi powiedział jak ona ma za 3 lub 4 stówki chodzić po każdym, ogarniać i jeszcze kogoś prosić to kład by lage na to. Podobnie jest ze sztandarem. Jak trzeba iść brak chętnych wymyślanie innych rzeczy, tak jak by na tą jedną godzine uroczystości kogoś gryzł ten sztandar. Nie wiem czy to da się zmienić, ruszysz temat to później każdy będzie miał cię daleko gdzieś. Kiedyś ta straż była bardziej zorganizowana.

Jak mawia jeden z honorowych członków mojej OSP - ochotnictwo zacznie się kończyć gdy w straży zaczną płacić...
Coś w tym jest niestety.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2021, 22:22:31 »
Cytuj
nie jest to pełen etat tylko kilka stów,
Uważasz że ci co mają robić to za darmo nie chcieli by dostać tych paru stów ?   
U mnie ratownicy  wychodzą  od pewnego czasu z założenia że skoro ktoś zgodził się na taką a nie inną kwotę w ramach której ma przywrócić pojazd i sprzęt do użytku po działaniach to jest to jego obowiązek a nie osób które brały udział w akcji. Takie czasy albo szanujemy i traktujemy wszystkich równo albo robimy podział na lepszy i gorszy sort.
Sam jako naczelnik pracujący w PSP ogarynam za moich konserwatorów kwestie pilnowania i dowożenia na przeglądy całego sprzętu, który tego wymaga (w większości na teren JRG). Mamy takie czasy że statutowo i tak za to odpowiadam a nie mam za to nawet złotówki - baaaa, niejednokrotnie dopłacam ze swoich nie licząc poświęconego czasu :)

Temat dla mnie jest prosty - w PSP mam na tyle dobrze płatną fuchę że wolę pomóc konserwatorom w utrzymaniu w gotowości sprzęt i pojazdy niż późnej żałować że obecny dobry układ do południa się zawalił a ja na miejscu z zastępem JRG nie mogę liczyć na przyjazd moich ludzi...
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 24, 2021, 17:05:43 »
PCT  czyli coś za coś.  Nie wszyscy widzisz  mają możliwość  wykorzystywania  OSP tak jak TY aby realizować swoje prywatne sprawy.Bo twoja praca w PSP to jakby nie patrzył  prywatna sprawa.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2021, 21:23:03 »
U nas wygląda to tak, że jedna osoba idzie pisać papiery i uzupełniać dokumentację (często jest to dowódca ale nie zawsze - niejednokrotnie delegowany jest ktoś z przyszłych dowódców, żeby się nauczył). W tym czasie pozostali ogarniają samochody i sprzęt. Oczywiście zdarzają się wyjątki:
- jeżeli ktoś wyszedł z pracy by jechać na akcję to wraca do pracy
- jeżeli ktoś ma dobry powód by nie ogarniać samochodu/sprzętu - wyraża go na głos - i może za zgodą reszty wracać do domu (jeszcze nie zdarzyło się by ktokolwiek nie dostał jednogłośnej zgody, ale też nie zdarzyło się by ktoś powiedział "nie chce mi się" - przykładowy powód to umówione spotkanie na które może mieć problem zdążyć jeżeli nie wyjdzie z remizy natychmiast)
- po naprawdę długiej i męczącej akcji lub gdy cała załoga śpieszy się do pracy zdarza się, że sprzęt na samochodach jest uzupełniany z zapasów, a my ustalamy, że wrócimy o określonej porze ogarnąć sprzęt który tego wymaga
- czasem, gdy niedługo ma być zbiórka młodzieży część sprzętu jest celowo zostawiana w stanie "po akcji" by młodzi nauczyli się co i jak należy zrobić


Cytat: PCT w Marzec 22, 2021, 21:59:55
   
Cytuj
Jak mawia jeden z honorowych członków mojej OSP - ochotnictwo zacznie się kończyć gdy w straży zaczną płacić...

Niestety od lat rządzący robią wszystko by zniszczyć OSP i powoli zaczyna się z tego robić efekt domina - za kilka lat ugryzie ich to potężnie w zad, ale wtedy będzie już za późno dla bardzo wielu jednostek...

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 24, 2021, 21:25:31 »
Cytuj
nie jest to pełen etat tylko kilka stów,
Uważasz że ci co mają robić to za darmo nie chcieli by dostać tych paru stów ?   
U mnie ratownicy  wychodzą  od pewnego czasu z założenia że skoro ktoś zgodził się na taką a nie inną kwotę w ramach której ma przywrócić pojazd i sprzęt do użytku po działaniach to jest to jego obowiązek a nie osób które brały udział w akcji. Takie czasy albo szanujemy i traktujemy wszystkich równo albo robimy podział na lepszy i gorszy sort.
Sam jako naczelnik pracujący w PSP ogarynam za moich konserwatorów kwestie pilnowania i dowożenia na przeglądy całego sprzętu, który tego wymaga (w większości na teren JRG). Mamy takie czasy że statutowo i tak za to odpowiadam a nie mam za to nawet złotówki - baaaa, niejednokrotnie dopłacam ze swoich nie licząc poświęconego czasu :)

Temat dla mnie jest prosty - w PSP mam na tyle dobrze płatną fuchę że wolę pomóc konserwatorom w utrzymaniu w gotowości sprzęt i pojazdy niż późnej żałować że obecny dobry układ do południa się zawalił a ja na miejscu z zastępem JRG nie mogę liczyć na przyjazd moich ludzi...
W znajomej OSP fajnie rozwiązali temat. Konserwatorami są Naczelnik i Zastępca.
Nie ma teraz przerzucania obowiązków - nie zrobił ten bo miał zrobić tamten.
Obowiązki tych funkcji w jakimś stopniu się nakładają.

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 24, 2021, 23:52:48 »
W znajomej OSP fajnie rozwiązali temat. Konserwatorami są Naczelnik i Zastępca.
Nie ma teraz przerzucania obowiązków - nie zrobił ten bo miał zrobić tamten.
Obowiązki tych funkcji w jakimś stopniu się nakładają.
U mnie natomiast poprzedni zarząd zrezygnował z takiego rozwiązania kilka lat temu i zakazał naczelnikom pełnienia takiej funkcji.
Powód? Nadzór na JOT sprawuje naczelnik. Jeśli naczelnik jest konserwatorem to nie ma komu go nadzorować. Ot takie rozwiązanie. Na chwilę obecną się sprawdza.

Jeśli chodzi o czyszczenie to wygląda to tak, że sprzęt oraz skrytki czyszczą i uzupełniają ratownicy. Dowódca ogarnia dokumenty, natomiast kierowca jest odpowiedzialny za zatankowanie zbiornika, uzupełnienie paliwa w pojeździe oraz sprzęcie spalinowym oraz mycie pojazdu.
Płacone ma tylko kierowca (około 250-300zł miesięcznie).
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 25, 2021, 16:10:53 »
W znajomej OSP fajnie rozwiązali temat. Konserwatorami są Naczelnik i Zastępca.
Nie ma teraz przerzucania obowiązków - nie zrobił ten bo miał zrobić tamten.
Obowiązki tych funkcji w jakimś stopniu się nakładają.
U mnie natomiast poprzedni zarząd zrezygnował z takiego rozwiązania kilka lat temu i zakazał naczelnikom pełnienia takiej funkcji.
Powód? Nadzór na JOT sprawuje naczelnik. Jeśli naczelnik jest konserwatorem to nie ma komu go nadzorować. Ot takie rozwiązanie. Na chwilę obecną się sprawdza.
Racja. Ale umowa obowiązuje pomiędzy Urzędem Gminy a Konserwatorem. OSP w tym nie ma.
W zależności od tego jakich masz ludzi - możesz usłyszeć, że nie Ty Naczelnik będziesz rozkazywał/decydował/wymagał bo nie Ty im płacisz.
I tak było w tym przypadku. Robota nie była zrobiona, władza temat olewała więc nastąpiła taka zmiana. Do tej pory się sprawdza.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 25, 2021, 16:20:20 »
PCT  czyli coś za coś.  Nie wszyscy widzisz  mają możliwość  wykorzystywania  OSP tak jak TY aby realizować swoje prywatne sprawy.Bo twoja praca w PSP to jakby nie patrzył  prywatna sprawa.

Wybacz ale nie zrozumiałem sedna Twojej wypowiedzi. Dla jasności - nie jestem konserwatorem - nie otrzymuje z tytułu wsparcia moich konserwatorów żadnych pieniędzy.

Dlatego jeśli możesz - rozwiń swą wypowiedź bym mógł się do niej ustosunkować :)
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 26, 2021, 19:57:44 »
Miałem na myśli fakt  że  twoje zaangażowanie w pomoc wynika z faktu że w prywatnej pracy korzystasz z pomocy OSP i tak jak napisałeś nie wyobrażasz sobie że nie przyjadą do pomocy.Pytanie czy twoje zaangażowanie było takie samo gdybyś nie korzystał z pomocy OSP.Na szybko odpowiesz zapewne że tak.Dlatego napisałem coś za coś.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 26, 2021, 21:02:28 »
Dziwny temat. U mnie to po prostu oczywistość, że zastęp po powrocie przywraca zdolność operacyjną sprzętu. Jeśli jest późno, albo się spieszymy to umawiamy się na inną datę/godzinę i się ogarnia. Z konserwacją, rozruchami i pomocą kierowcy też nie ma problemu - jak trzeba to napisze, umawiamy się i robimy we dwóch (kierowców - ale na etacie jest tylko on).

Swoją drogą nie jest tak że chłop wszystko zgarnia dla siebie, zdarza mu się kupić do straży coś za swoje, więc ostatecznie to raczej nie wychodzi na tym za bardzo na plus.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 26, 2021, 23:45:00 »
U mnie w jednostce nie ma konserwatora na etacie i wszyscy solidarnie ogarniają samochód i sprzęt, bez marudzenia.

Offline Strazak9111

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 28, 2021, 07:05:42 »
W znajomej OSP fajnie rozwiązali temat. Konserwatorami są Naczelnik i Zastępca.
Nie ma teraz przerzucania obowiązków - nie zrobił ten bo miał zrobić tamten.
Obowiązki tych funkcji w jakimś stopniu się nakładają.
U mnie natomiast poprzedni zarząd zrezygnował z takiego rozwiązania kilka lat temu i zakazał naczelnikom pełnienia takiej funkcji.
Powód? Nadzór na JOT sprawuje naczelnik. Jeśli naczelnik jest konserwatorem to nie ma komu go nadzorować. Ot takie rozwiązanie. Na chwilę obecną się sprawdza.
Racja. Ale umowa obowiązuje pomiędzy Urzędem Gminy a Konserwatorem. OSP w tym nie ma.
W zależności od tego jakich masz ludzi - możesz usłyszeć, że nie Ty Naczelnik będziesz rozkazywał/decydował/wymagał bo nie Ty im płacisz.
I tak było w tym przypadku. Robota nie była zrobiona, władza temat olewała więc nastąpiła taka zmiana. Do tej pory się sprawdza.
W znajomej OSP fajnie rozwiązali temat. Konserwatorami są Naczelnik i Zastępca.
Nie ma teraz przerzucania obowiązków - nie zrobił ten bo miał zrobić tamten.
Obowiązki tych funkcji w jakimś stopniu się nakładają.
U mnie natomiast poprzedni zarząd zrezygnował z takiego rozwiązania kilka lat temu i zakazał naczelnikom pełnienia takiej funkcji.
Powód? Nadzór na JOT sprawuje naczelnik. Jeśli naczelnik jest konserwatorem to nie ma komu go nadzorować. Ot takie rozwiązanie. Na chwilę obecną się sprawdza.
Racja. Ale umowa obowiązuje pomiędzy Urzędem Gminy a Konserwatorem. OSP w tym nie ma.
W zależności od tego jakich masz ludzi - możesz usłyszeć, że nie Ty Naczelnik będziesz rozkazywał/decydował/wymagał bo nie Ty im płacisz.
I tak było w tym przypadku. Robota nie była zrobiona, władza temat olewała więc nastąpiła taka zmiana. Do tej pory się sprawdza.
U nas w umowie między gminą a kierowcą-konserwatorem jest zapis, że "... kierowca wykonuje polecenia i rozkazy naczelnika OSP i jest bezpośrednio jemu podległy..." Oczywiście nie wiem czy taki zapis jest zgodny np. z prawem pracy i innymi przepisami, niemniej rozwiązuje temat, gdy sytuacja w jednostce byłaby trudna. Na szczęście u nas każdy wie co ma robić i tylko w uzasadnionych przypadkach (zazwyczaj praca lub rodzina) wychodzi przed skończeniem przywracania gotowości bojowej samochodu i sprzętu. Oczywiście jako naczelnik niejednokrotnie zostawałem na koniec żeby jeszcze raz wszystko sprawdzić, bo jak wiadomo - to mój obowiązek, a poza tym pańskie oko konia tuczy... Zresztą czerpię z tego wielką satysfakcję, że nasza jednostka jest w stanie pomagać ludziom, bo z tym już coraz gorzej, przynajmniej w naszych stronach...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 28, 2021, 12:20:38 »
Strazak9111 poruszyłeś ciekawą kwestię.
Stowarzyszenia OSP jak wiemy funkcjonują na podstawie statutu który jest Aktem Prawnym. Wdokumęcie tym  zapewne wszyscy mają zapis że Naczelnik jednoosobowo  odpowiada i dowodzi JOT. Czyli jest odpowiedzialny również  za sprzęt --jego przeglądy itd.
Gminy podpisują umowy z "kierowcami konserwatorami" w obowiązkach których jest zapis że są odpowiedzialni za sprzęt znajdujący w JOT.
 Zatem kto w takiej sytuacji odpowiada za sprzęt w JOT. Naczelnik czy osoba/by mające umowy z gminą?
 Jeśli osoby mające umowy to w statutach nie powinno być zapisu że Naczelnik jednoosobowo odpowiada  za JOT.
Zatem  zapis 
Cytuj
kierowca wykonuje polecenia i rozkazy naczelnika OSP i jest bezpośrednio jemu podległy...
jest właściwy inaczej byłoby łamane prawo i zapisy statutowe natomiast jeśli to jednak osoby posiadające umowy maja być odpowiedzialne za sprzęt to   powinien być zapis że osoby podpisujące umowy z gminą ponoszą odpowiedzialność za sprzę w JOT.Spotkałem się też z zapisem że osoby mające umowy problemy zgłaszają prezesowi co dla mnie jest nieporozumieniem.   
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2021, 16:32:44 wysłana przez jgk »

Offline Strazak9111

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Przygotowanie sprzętu po akcji
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 28, 2021, 20:47:34 »
Strazak9111 poruszyłeś ciekawą kwestię.
Stowarzyszenia OSP jak wiemy funkcjonują na podstawie statutu który jest Aktem Prawnym. Wdokumęcie tym  zapewne wszyscy mają zapis że Naczelnik jednoosobowo  odpowiada i dowodzi JOT. Czyli jest odpowiedzialny również  za sprzęt --jego przeglądy itd.
Gminy podpisują umowy z "kierowcami konserwatorami" w obowiązkach których jest zapis że są odpowiedzialni za sprzęt znajdujący w JOT.
 Zatem kto w takiej sytuacji odpowiada za sprzęt w JOT. Naczelnik czy osoba/by mające umowy z gminą?
 Jeśli osoby mające umowy to w statutach nie powinno być zapisu że Naczelnik jednoosobowo odpowiada  za JOT.
Zatem  zapis 
Cytuj
kierowca wykonuje polecenia i rozkazy naczelnika OSP i jest bezpośrednio jemu podległy...
jest właściwy inaczej byłoby łamane prawo i zapisy statutowe natomiast jeśli to jednak osoby posiadające umowy maja być odpowiedzialne za sprzęt to   powinien być zapis że osoby podpisujące umowy z gminą ponoszą odpowiedzialność za sprzę w JOT.Spotkałem się też z zapisem że osoby mające umowy problemy zgłaszają prezesowi co dla mnie jest nieporozumieniem.
Ja tam prawnikiem nie jestem, niemniej dla mnie kwestia i schemat nodzoru nad wykonywaniem obowiązków kierowcy-konserwatora, w mojej gminie uważam jest rozwiązana dobrze. Rzekomą niezgodność zapisu w umowie zauważyła kadrowa w gminie, argumentując to tym, że to gmina płaci, więc to ona powinna nadzorować...