Autor Wątek: system pracy PSK i nie tylko.....  (Przeczytany 30035 razy)

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 23, 2006, 21:06:34 »
chcieć to mogą, ale najpierw Kodeksem Pracy trzeba się zająć !!! ^_^
myślę że te nadgodziny będą dobrze płatne ! no i to Twoje ale :wacko:
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 24, 2006, 13:49:29 »

Co do wejścia systemu 12/24 to spotkanie Komendanta ze Związkami sprawę stawia jednoznacznie.Od 1 stycznia zmiana systemu.
Róbmy coś (sam nie wiem co ,argumenty merytoryczne chyba nie docierają)

To może my wybierzemy się do KG ze swoimi argumentami. Myślicie ,ze nas przyjmie :huh: :)
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline ŁŁ

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 27, 2006, 18:28:18 »
Na pewno nikt z nami nie będzie rozmawiał ,oni w KG nigdy nie widzieli z bliska strażaka  z SK lub podziału bojowego,nie mówiąc o ochotniku.
ONI widzą tylko tabelki i zestawienia.
A już na pewno nie wezmą pod uwagę naszych propozycji ,zarabiają po 4 - 5 tysiaków i nie mieści im sie pod belkowo-gwiazdkowymi czapkami że kwota
50 - 100 zł wydana dodatkowo na zwiększoną ilość dojazdów do pracy po zmianie systemu ma dla nas tak duże znaczenia.

Offline obrotnykomendant

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 27, 2006, 20:21:54 »
oki po nowym roku zawiązujemy własny związek jak nikt niechce się liczyć z dyżurnymi MSK, PSK chyba sie wypisze z ZZ solidarność bo widze że ten związek hamuje wszystko ( 7 grupa!!!? taki komendant główny chyba nawet o takiej grupie nie słyszał,... a  w biurze każdy specjalista minimum 10 grupa, pytanie co to za specjalista co jest ważniejszy od dyzurnego rejonu powtarzam to pytanie do ZZ "S" co to za specjalista na 10 grupie co jest wazniejszy od Dyżurnego rejonu, również d-cy zastepu i sekcji 6 i odpowiednio 7 grupa dowodza i odpowiadają.
PS: i proszę nie mówic tu o wojnie podział  - biuro,bo na podziale ludzie mają oczy które wszystko widzą, ale są traktowani jako Ci gorsi ( nagrody na podziale 3 cyferki w biurze 4 cyferki !!!)

asp

  • Gość
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 30, 2006, 23:14:23 »
popieram z tymi związkami , zróbmy wreszcie coś bo nas cały czas leją po głowach i nikt się za nami nie wstawia!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ajax na przewodniczącego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

<mam jeszcze jedno pytanko , czy ktoś wie co ztymi 12-tkami od nowego roku, wchodzą? > wiadomość przeniesiona

Dop.Moderat. Proszę nie tworzyć kolejnych krótkich postów, lecz korzystać z opcji "Modyfikuj". Ajax
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2006, 10:50:44 wysłana przez Ajax »

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 07, 2006, 09:43:04 »
asp: Co do wejścia 12 - u mnie pracujemy tak już od sierpnia 2005. Jak się pracuje? Zależy kogo zapytasz. Osoby siedzące na 112 w życiu nie dałyby rady wytrzymać 24h (na dobę średnio 1400 połączeń, z czego jakieś 75% to połączenia generowane przez trzaski na liniach). W stanowisku jest dobrze i źle. Stany osobowe czasami są śmieszne. W okresie wakacyjnym bywało, że w stanowisku były dwie osoby. Przy takiej suszy jaka miała miejsce w tym roku można sobie wyobrazić, jak wyglądała służba... Często nie było czasu na wc.... Poza tym dwie zmiany służby w ciągu 24h - porażka. Przy zmianie wieczornej (o 20.00) jest totalny chaos. Zdający chcą iść do domu i są w biegu. Przyjmujący nic im nie mówią, bo na "nocce" jest zawsze mniej roboty niż za dnia i rozumieją, że oni już chcą iść do domu. Informacje przekazywane są "na szybcika". Bardzo często zdarza się tak, że zdający dzwonią już z domu, bo przypomnieli sobie jakiś ważny fakt. Szczerze mówiąc - 12/24/48 to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie... Zwolennicy tego systemu mówią, że pracuje się krócej i służba jest mniej wyczerpująca. A moim zdaniem można mieć 24h służby i robić prawie nic, a przez 12h zrobić 60 zdarzeń. Poza tym dojeżdżający do pracy mają przechlapane - 15 służb w miesiącu. Trzeb przyjechać i wrócić do domu. Jak ktoś jeździ pociągiem, to i tak ma miesięczny, ale policzcie sobie ile życia spędza w pociągu. A dojeżdżający autem? Jest parę kilometrów więcej... Według mnie lepiej nam będzie w systemie dobowym, ale słyszałem, że od przyszłego roku wszystkie stanowiska (PSK/MSK/WSKR) mają zmienić system na 12. Nie wiem tylko, czy KW będą mieli coś do powiedzenia w tym temacie. Może zdarzyć się tak, że niektóre województwa będą pracować na 12, a inne po staremu. Czas pokaże.

Pozdrawiam

P.S.
Pracuję w MSK w dużym mieście (9 JRG).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2006, 13:17:41 wysłana przez el Fuego »

Offline DO MSK 400000

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 09, 2006, 14:30:04 »
Czegoś tu nie rozumiem > być może jestem mało pojętny?
Co zz zrobiły dla służby na PSK - moim zdaniem sporo, tak jak dla wszystkich strażaków (chyba że co niektórzy uważają że na PSK nie ma strażaków PSP).
Gdyby nie zmiana systemu to zmiennik znalazłby ciebie za 20 godzin i już masz zysk. A tak na poważnie jak wyobrażasz sobie prowadzenie działań przez 24 godziny, bez odpoczynku > 12 jeszcze wytrzymasz, co do 24 mam wątpliwości, chyba że miewasz jedną akcję na kilka służb, wtydy wszystko jasne. Ale wtedy również spokojniej na PSK i nie ma urwania jaj...


Witaj.  u mnie pracuje  nas 2 na etacie i jak jesteśmy razem to spoko nie zdarzenia z którym niedalubyśmy sobie rady, a już uporaliśmy się na jednej służbie z 100 zdarzeń ( zalania, waiatrpłamy i łomy, pożary) można dac radę w 24 i bez problemu. Chodzi tu o to że nikt nas nie pyta o zdanie, nie liczymy się jako strażacy !!!! Ktoś ma gdzies wizję i na siłę chce uszczęśliwić pewną grupę funkcjonariuszy !!!!  czytaj w przyszłości cały stan podziału bojowego. ZWIĄZKI jak narazie to kłada lachę na to !!!!!   poczytaj sobie oficjalne wypowiedzi i aktualne tematy. NIC NIE MOWI SIĘ O MSK I PSK !!!! JESTEM WE FLORIANIE !!!!  SAM PRZYGOTOWAŁEM ANKIETE ABY wprowadzić ją do obiegu i co >>>>???? wiesz jaki wynik !!!!!! przewodniczący i prezydium stwierdziło że  szkoda papieru i czemu ma to służyc.

Wszystce żalimy sie lub dyskutujemy na forach a to przecierz niczego nie zmieni jak się nie zacznie konkretnie działać.

I znów MSK I PSK w plecy !!!!!!  dojazdy *2 - brak nadgodzin, które żekomo mają być płacone więc drugi raz w plecy. stanowiska nasze sa zaszeregowane jak sa !!!!! chętnie zamienię się z każdym dowódcą zmiany obowiązkami !!!!!!!!!   a zatym idzie i grupą :):) !!!!!

Pracuję w MSK 7 lat, widze co się dzieje, jak op.......lić to nas za byle co , a jak człowiek z MSK uratuje zycie desperatowi a to samobójczyni a to przetrzyma gościa na tel ze zgłoszoną bombą w markecie policja go zwija to uważa się ze są to nasze rutynowe działania i obowiązki.

Widzę że temat czasu pracy przesądzony !!!! nawet wpisy na forum sa z października !!!!!!!!!!



Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 09, 2006, 16:16:42 »
JESTEM WE FLORIANIE !!!!  SAM PRZYGOTOWAŁEM ANKIETE ABY wprowadzić ją do obiegu i co >>>>???? wiesz jaki wynik !!!!!! przewodniczący i prezydium stwierdziło że  szkoda papieru i czemu ma to służyc.
Czy mógłyś rozszerzyć ten temat z ankietą jako prywną wiadomość lub na forum - tematyka ankiety i działania kierownictwa Floriana?
ZWIĄZKI jak narazie to kłada lachę na to !!!!!   
Wszystce żalimy sie lub dyskutujemy na forach a to przecierz niczego nie zmieni jak się nie zacznie konkretnie działać.
Związki to nie tylko kierownictwo - a jeżeli przewodniczący i spółka zapomnieli kogo reprezentują, to może czas zmienić obecne kierownictwo. :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline mada1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 10, 2006, 23:40:30 »
witam wszystkich.
Odnoszę sie do tego co pisał piotr998 że 24 godziny to zapieprz nie do wytzrymania. Nie wiem jak długo pracuje na SK?
Wierzę że nie jest łatwo. Pracuję na sk 15 lat i wcale nie w komendzie gdzie jest 1 wyjazd na dobę .
Są służby po których nie wiem jak się nazywam , nie raz zdarzało się być samym do obsługi 40 zdarzeń/kolega zachorował/ - na pewno nie tak dużo ale nie mało i w zależności od rodzaju zdarzeń/. Dodatkowo mam do obsługi "wspaniałe" Centrum Zarządzania Kryzysowego które nam władowałi za friko i załatwianie problemów z energetyką,wodociągami  itp.oprócz tegood kilku lat  jesteśmy razem z dyspozytorami pogotowia ratunkowego których dzisiątki telefonów nie ułatwiają nam pracy a mimo wszystko  nie jestem zachwycona zmianą systemu.
Ale jest tez druga prawda o której pisze elfuego - zmiana służby wieczorem w dniach właśnie takiego urawania głowy jest jeszcze większym nieporozumieniem. Wtedy jest największe przesilenie, meldunki do wprowadzania ze zdarzeń o których nic nie wiesz a dowódca  w kolejnych akcjach. Uważam istne szaleństwo.
Tak że zawsze są dwie strony medalu.
Przykre jest to że nikt nikogo nie pyta o zdanie/można przeżyć/ale  bardziej przykre jest to że ZZ mają to wszystko gdzieś a podobno są to ludzie których wybraliśmy. Dokładnie jest tak samo jak w polityce - rząd jest odbiciem społeczeństwa- . A może przewodniczący wydawali się innymi ludźmi?
Tak jak pisałam w innym poście -"punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia" - stara prawda.
Na własnej skórze tego doznałam. Kolega z którym pracowałam lata na SK i którego wydawało się że znam bardzo dobrze w momencie jak "awansował" i został naszym przełożonym sprawia wrażenie jakby nigdy nie był dyspozytorem. Jego wypowiedzi są żałosne.
Chciałabym się tylko w końcu dowiedzieć czy ktoś w końcu wyda jakiś konkretny rozkaz i powie jak to ma wyglądać czy dalej będzie taki bajzel bo do końca roku zostało niewiele a każdy Komendant interpretuje sobie po swojemu.

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 11, 2006, 02:40:36 »
mada1: Święte słowa... System w moim stanowisku został wprowadzony z dnia na dzień. Poprzedzony był tylko przeciekami, plotkami na ten temat. O jakichkolwiek rozmowach z najbardziej zainteresowanymi (czyli ludźmi SK) nie było mowy. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. I ta sytuacja trwa do dziś. Od nowego roku obcinają nam etaty. Na zmianie ma być 6 osób, w tym: dyspozytorzy 112, DOM i jego pomocnicy. Zapowiada się ciekawie, prawda?
Pozdrawiam

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 11, 2006, 19:00:33 »
mada1: i to jest prawda każdy interpretuje po swojemu a to dlatego aby prawnicy mieli coś do roboty ^_^
a co do twojego przełożonego to już nie jeden forumowicz pisał - wszystko zależy od miejsca siedzenia :wacko:
pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline ŁŁ

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 12, 2006, 14:24:52 »
Kilka dni przed wprowadzeniem do SK PSP telefonu 112 byłem na szkoleniu w tym temacie  w KW Kraków.
Powiedział nam KW,szef operacyjnej potwierdził że dostaniemy etaty cywilne do obsługi tego telefonu.
Lata mijają ,cisza.
Etatów brak,a Wojewoda rozsyła jakieś umowy gdzie mamy kupę obowiązków i zero korzyści z jego obsługi.
Czyli wszystko w normie.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 13, 2006, 20:53:40 »
Dlatego m.in.!!! :angry:
Cytuj
   
Odp: Dyspozytorzy I Dyżurni Psk I Cpr
« Odpowiedz #161 : Dzisiaj o 20:44:09 »
   
Witam!
Widzę, że faktycznie jednak - jak widać  <góra> ma Nas bardzo głęboko gdzieś... a obecne ZZ jeszcze bardziej!!!
Więc chyba już pora i czas? To chyba rzeczywiście nie jest zły pomysł  Narazie wszyscy jakoś lepiej wiedzą, co Nam potrzeba, brakuje, jak będzie lepiej i itd... Może w końcu zaczniemy, choć sami w jakimś? Trochę - stopniu decydować sami o sobie? Trudne to będzie bardzo napewno, ale... może? Czekam narazie na  priv. na "rozsądne" propozycje kolegów, i tam też ewnt. proszę o nr. gg odezwę się 
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline fireJack

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 14, 2006, 21:56:23 »
http://www.skpnszz.org/news.php to strona "obrońców" naszych praw pracowniczych.
    
 
PRZEPRASZAMY STRONA W PRZEBUDOWIE -ostatnio dość długo taki napis widnieje na tej stronie - czyżby taktyczne zagranie aby nie narazić się władzą PSP, czy może (bardziej) żeby nie narazić się swoim wyborcą , pracownikom PSP, którzy ostatnio w wyniku wspaniałych reform, które będą wprowadzone w przyszłym roku, zostali po prostu wykiwani.
Otóż w wyniku frustracji braci strażackiej dochodzi do coraz większego niezadowolenia i ruchów skierowanych przeciwko władzy PSP, oraz oskarżeń w kierunku  KSP NSZZ "Solidarność", która to jest w wiekszości projektodawcami nieszczęśliwych(z których najwyzej garstka strażaków może być zadowolona) reform.
I oto wreszcie na w/w stronie pojawiła się próba wytłumaczenia(jednocześnie jest to wyraźne przyznanie się do tego kto jest odpowiedzialny za frustracje strażaków PSP)
 NEW ! Stanowisko w sprawie reorganizacji
Częstochowa 8 grudnia 2006r.

Stanowisko nr 2 /2006
Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność”
w sprawie
przeprowadzanej reorganizacji struktur Państwowej Straży Pożarnej

W związku z licznymi uporczywymi plotkami, stwierdzającymi jakoby za reorganizację i „zwalnianie strażaków” z tego powodu, odpowiedzialna jest Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” – Rada stwierdza co następuje:
Każdy związek zawodowy ma prawo do wyrażania publicznie swojego zdania – szczególnie w sprawach pracowniczych, ale nie tylko. Korzystaliśmy z tego zawsze
i korzystać będziemy.
Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” w sposób publiczny – za pomocą uchwał, stanowisk i innych komunikatów i apeli, od 1996 r. głosiła niezmiennie,
że strażacy Państwowej Straży Pożarnej mają prawo pełnić służbę w miesięcznym wymiarze 170 godzin tj. tak jak inne służby mundurowe oraz wszelkie inne zawody
w Kraju.
Nasz związek dążył wszelkimi sposobami, aby m.in. ten cel zrealizować.
1 lipca 2005r. wprowadzono zmianę ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, w której poprzedni Parlament poprzedniej kadencji, zawarł normatyw czterdziestogodzinnego tygodnia służby, zapominając dodać odpowiednią liczbę etatów by móc ten normatyw wykonać, a także wykreślając z projektu zapis o płatności za ponadnormatywny czas służby.
NSZZ”Solidarność” poprzez swoje struktury głośno domagała się by jak najszybciej uregulować kwestię ponad normatywnych godzin służby.
W chwili obecnej realizowane są dwa kierunki rozwiązania tej kwestii:
1) w roku 2006 przybyło 1200 nowych etatów (w ramach budżetu państwa), które skierowano tylko i wyłącznie do Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych;
wdrażana jest reorganizacja, która ma przynieść Jednostkom Ratowniczo-Gaśniczym oraz stanowiskom kierowania (powiatowym, miejskim i wojewódzkim) kolejne 1200 – 1400 etatów;

Dotychczas podjęte działania zmniejszą liczbę nadpracowywanych godzin, ale nie pozwolą w pełni zrealizować normatywu czterdziestogodzinnego tygodnia służby. Dlatego obecny Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji znając sytuację, przekazywaną m.in. przez naszą Sekcję, polecił przygotować nowelizację ustawy
o Państwowej Straży Pożarnej, która stworzy warunki do wypłacania rekompensat za przepracowane ponadnormatywnie godziny służby.

Szczególne emocje – całkowicie zrozumiałe - budzi konieczność przenoszenia funkcjonariuszy ze stanowisk systemu dziennego na system zmianowy oraz przypadki funkcjonariuszy, którzy z tego tytułu, zostaną przeniesieni na niżej sklasyfikowane stanowisko.

Podobnie duże emocje budzi, ograniczenie stanowisk dowódczych na jednostkach ratowniczo-gaśniczych.

Nie jest winą związku zawodowego fakt, że komendanci powiatowi i miejscy, rozdawali „na lewo i prawo” różne stanowiska, nie kierując się zasadami taktyki pożarniczej. To kierownicy jednostek organizacyjnych nadużywali przepis kwalifikacyjny, wprowadzając do podziału bojowego stanowiska przypisane służbie administracyjnej (np. specjalista). Podobnie jest w przypadku stanowisk „ratownik-specjalista” w jednostkach, które specjalizacji nie posiadają, bądź nie są formalnie zgłoszone jako jednostka specjalistyczna.
Komendant Główny PSP uznał, że ten stan rzeczy trzeba uregulować. wszystkich tym celu opracował wszystkich zespołem współpracowników zasady reformy wszystkich od sierpnia przedstawiał jej kolejne założenia kierownikom struktur Państwowej Straży Pożarnej.
Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” przekazywała rzetelne informacje uzyskane na odprawach kadry kierowniczej oraz, w ramach interwencji swoich struktur wskazywała ułomności procesu reorganizacyjnego. Ostatnim przykładem jest kwestia stanowisk dyspozytorów w Punktach Alarmowych. Ilu komendantów powiatowych, miejskich i wojewódzkich wystąpiło o zachowanie tych stanowisk?
W wyniku przekazania uwag naszych struktur związkowych, kierownictwo Komendy Głównej PSP, po przeanalizowaniu problemu, odstąpiło od pierwotnego zamysłu likwidacji stanowisk dyspozytorów w miejscach, gdzie Punkt Alarmowy spełniał warunki quasi-stanowiska kierowania tj. przyjmował zgłoszenia, dysponował jednostkami, prowadził korespondencję, posiadał dokumentację oraz plany obrony obiektów chronionych w rejonie działania, tworzył dokumentację po zdarzeniową.
O wszystkich zasadach przeprowadzanej reformy, powinni informować komendanci wojewódzcy, powiatowi i miejscy. Podobnie to Oni powinni, przekazywać Komendantowi Głównemu PSP zastrzeżenia i wątpliwości, co do proponowanych zmian. Tymczasem ci, co przez wiele lat siedzieli bezczynnie, czy też nie umieli lub nie chcieli wykonywać swoich kierowniczych zadań, próbują skutki odpowiedzialności za poprzedni okres przerzucić na związkowców. Jest to niegodziwość, z którą Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” nie zgadza się i będzie ją publicznie piętnować.
Niegodziwością jest także wskazywanie związkowców jako winnych
i odpowiedzialnych, skutków wieloletniej polityki kadrowej komendantów powiatowych i miejskich i braku nadzoru tej polityki przez komendantów wojewódzkich.
Wielokrotnie Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” wskazywała nieprawidłowości w polityce kadrowej: zatrudnianie rodzin, nadmierne awansowanie osób na stanowiskach pomocniczych a nie liniowych – wymieniać można długo.
Nikt nie poniósł za to konsekwencji. W chwili obecnej stoimy przed skutkami takiej polityki oraz braku jakiejkolwiek kontroli ze strony jednostek nadrzędnych.

Dlatego Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” uważa,
że za dotychczasową nonszalancję, rozrzutność, pączkowanie wysokopłatnych stanowisk a merytorycznie nieuzasadnionych, oraz za brak lub niewłaściwą politykę kadrową powinni ponieść odpowiedzialność kierownicy tych jednostek organizacyjnych, w których dopuszczono do takich sytuacji.
Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” apeluje do Komendanta Głównego PSP, by w miejscach, gdzie wystąpiły sytuacje patologiczne, dokonał gruntownego przeglądu kadry kierowniczej i rzetelnie rozliczył winnych takiego stanu rzeczy.

Przewodniczący
Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność”
Robert Osmycki.
Wednesday 13 December 2006 -10:28:53

 KOMUNIKAT Przewodniczącego KSP NEW !!! Warszawa, dn. 11.12.2006r.
Informuję, że w dniach 7-8 grudnia 2006r. w Częstochowie odbyło się Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” .

W posiedzeniu Rady uczestniczył st.kpt.Piotr Chmielarz – doradca Komendanta Głównego PSP. Reorganizacja struktur Państwowej Straży Pożarnej była najważniejszym tematem spotkania. Przewodniczący struktur wojewódzkich przedstawili sytuację, w jakiej znajdują się komendy powiatowe i miejskie oraz poinformowali o najważniejszych problemach przy wdrażaniu reorganizacji.
Z wypowiedzi przewodniczących wynikało, że:
1) największe problemy w przygotowywaniu reorganizacji wynikają z faktu, że komendanci nie informują strażaków o planowanych zmianach. W takich miejscach tworzą się tzw.”głuche telefony”, które powodują znaczne zamieszanie;
2) największe zmiany nastąpią w jednostkach, w których do tej pory nikt nie kontrolował polityki kadrowej - tak komendanci powiatowi i miejscy, a także występował brak nadzoru ze strony komendanta wojewódzkiego;
3) najtrudniejszą sytuację posiadają jednostki organizacyjne, w których ich kierownicy, od lat nie dostosowali struktur do potrzeb formacji oraz tam, gdzie komendanci, nie podejmowali działań zmniejszających skutki reformy w ciągu ostatniego roku.
4) w wielu miejscach, odpowiedzialni komendanci w ciągu ostatnich miesięcy redukowali w sposób naturalny (np. przejście na emeryturę) liczbę etatów w systemie dziennym, toteż tam w chwili obecnej, skutki reorganizacji w sposób minimalny dotkną strażaków;
5) strażaków jednostkach ratowniczo-gaśniczych w sposób szczególny reorganizacja dotknie strażaków, którzy zajmowali stanowiska dowódcy sekcji, a w systemie codziennym kierowników sekcji lub naczelników w komendach powiatowych;
6) z wypowiedzi wynikało, że najtrudniejsza sytuacja istnieje w województwie zachodnio-pomorskim. Ponadto, ze względu na znaczną liczbę osób przenoszonych na inne stanowiska można wskazać województwa wielkopolskie, podkarpackie, lubelskie, śląskie i małopolskie. W innych województwach występują sporadyczne przypadki, w szczególności dotyczy to siedzib byłych komend wojewódzkich, w których od 1999r. nie przeprowadzano żadnej reorganizacji.
7) istnieją indywidualne przypadki komend, dla których formuła standardu reorganizacji jest za wąska, i w tym zakresie przedstawiono uwagi Piotrowi Chmielarzowi.
8) na wniosek i po konsultacji z Krajową Sekcją Pożarnictwa NSZZ”Solidarność”, odstąpiono od likwidacji stanowisk dyspozytorów Punktów Alarmowych Alarmowych tych miejscach, gdzie pełnią one funkcję stanowiska kierowania;
9) z informacji przedstawionej przez Piotra Chmielarza wynika, że w chwili obecnej uzgodniono około 250 regulaminów komend powiatowych i miejskich z pośród 335.
Ze względu na to, że proces reorganizacji właściwie trwał od marca 2006r. z pośród planowanych do przeniesienia 1400 etatów, pozostało do przeniesienia około 800 strażaków (w ok. 600 przypadkach strażacy zostali przeniesieni lub zaistniały vacaty);
10) w roku 2007 rozpocznie się reorganizacja jednostek centralnych, z pośród których ma zostać przeniesionych do jednostek ratowniczo-gaśniczych ok. 15% etatów funkcjonariuszy.

W pierwszej kolejności redukcja obejmie Centralne Muzeum Pożarnictwa (od 1 kwietnia 2007r. przewiduje się przeniesienie etatów strażackich do innych jednostek) oraz Komendę Główną PSP.

Poza problemem reorganizacji omówiono następujące sprawy:
- Przewodniczący został zobligowany do wystąpienia do Komendanta Głównego PSP, w sprawie nieprzestrzegania przez komendantów powiatowych i miejskich ustawy o związkach zawodowych w zakresie ustalania zasad rozdziału środków na nagrody. Istnieją województwa, w których kierownicy jednostek organizacyjnych, uważają, że nie muszą, ani uzgadniać, ani informować związków zawodowych o fakcie przenoszenia lub dysponowania środkami finansowymi z funduszu wynagrodzeń lub nagród i zapomóg;[/i]
- przewodniczący struktur wojewódzkich poinformowali o istniejących przypadkach szykanowania funkcyjnych związku, za działalność związkową. Szczególnym przypadkiem jest Komenda Powiatowa PSP w Drawsku Pomorskim i członka Rady kol. Andrzeja Kawczak, gdzie wobec zaistniałej sytuacji zostało przyjęte stosowne stanowisko Rady KSP.

- omówiono wstępne założenia do realizacji podwyżek w roku 2007. Istotnym elementem jest fakt, że środki na podwyżki zostaną podzielone na dwie części: podwyżka w elemencie stałym i w elemencie motywacyjnym (rzecz nowa stworzona jak w Policji czy Straży Granicznej oraz innych służbach mundurowych);

- przyjęto stanowiska w sprawie sytuacji spowodowanej reorganizacją oraz stanowisko w sprawie zasad przenoszenia na niższe stanowiska;

- przyjęto dwie uchwały organizacyjne w tym w sprawie nowego administratora stroną internetową.

W trakcie posiedzenia dokonano zmian w składzie Prezydium Rady KSP.
W wyniku głosowania Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” – na wniosek Przewodniczącego KSP, odwołano z funkcji wiceprzewodniczącego Prezydium Rady KSP -kol. Piotra Biały i powołano na to stanowisko kol.Sławomira Gotowicza. Jednocześnie kol. Piotr Biały powołany został na funkcję sekretarza Prezydium Rady KSP.
Ponadto, na wniosek Przewodniczącego KSP, ze składu Prezydium KSP odwołano z funkcji sekretarza Prezydium Rady KSP - kol. Krzysztofa Andurę i powołano na to stanowisko kol.Jerzego Raka.

Aktualny skład Rady KSP przedstawia się następująco:

Przewodniczący Rady KSP – Robert Osmycki;

Prezydium Rady KSP:
Wiceprzewodniczący – Ciapka Marek;
Wiceprzewodniczący – Błaszczyk Leszek;
Wiceprzewodniczący – Gotowicz Sławomir;
Wiceprzewodniczący – Skarbnik – Kochoń Damian;
Sekretarz – Biały Piotr;
Sekretarz – Wołocznik Zbigniew;
Sekretarz - Pilarski Dariusz;
Sekretarz – Rak Jerzy;
Członek – Kostyszak Dariusz;
Członek – Grabowski Piotr;

Członkowie Rady KSP[/center]:
Daniłowicz Robert; Lato Jerzy;
Maleszko Józef; Piwiński Jacek;
Andura Krzysztof; Rosiński Mariusz;
Rusinek Mirosław; Włodarczyk Zygmunt;
Wojciechowski Wiesław; Sałaga Zbigniew;
Grzelczak Paweł; Ignut Adam;
Kurczak Jerzy; Kabat Tomasz;
Kawczak Andrzej; Kiński Zbigniew;
Łatka Dariusz; Tomczyk Jarosław;
Bryłka Sławomir; Brzózka Zbigniew;
Kurek Jarosław.

Komisja Rewizyjna KSP:
Rozpotyński Andrzej;
Łobos Tomasz;
Kochan Tomasz;
Halak Janusz;
Jankowski Wojciech;

Delegaci na Kongres Sekretariatu Służb Publicznych KK:
Ćwiertniewicz Ryszard;
Hajda Krzysztof;
Kustra Sławomir;
Lato Jerzy;
Osmycki Robert;
Przeradzki Dariusz;
Reiner Ryszard;
Solarz Grzegorz;
Szczygielski Wiesław;
Wesołek Rafał. [/size]
Tuesday 12 December 2006 - 00:18:33
 

Czy to może z powodów wyrzutów sumieni?
A moze obawa o spadek popularności u trata władzy?
Jestem ciekaw Waszych komentarzy co o tym myślicie, bo ja niestety ze strony tego "Związku Zawodowego" nie licze juz na żadną pomoc.......
Więc może pomóżmy sobie jakoś sami.

Offline ŁŁ

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 14, 2006, 23:08:41 »
Nie można zjeść ciastka i mieć ciastko.
Reformy -ŻENADA- ale jeżeli to dzieło pana Chmielarza to całkiem ................  no nie idą Święta,nie będę bluznil.
NIe lubię jak ktoś kogo osobiście lubię (KG) ośmiesza się publiczme,miało to miejsce w KW PSP Kraków.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 15, 2006, 00:21:15 »
Cytuj
KSP NSZZ "Solidarność"  czy to jeszcze związki zawodowe, czy partia rządząca
W sejmie nie zauważyłem takiego ugrupowania moze w senacie ... ??
Cytuj
Jestem ciekaw Waszych komentarzy co o tym myślicie, bo ja niestety ze strony tego "Związku Zawodowego" nie licze juz na żadną pomoc......
A czy jesteś jego członkiem czy tylko "wolnym strzelcem" który tylko liczy na pomoc któregokolwiek ze związków nie będąc członkiem żadnego... ??
Cytuj
Więc może pomóżmy sobie jakoś sami.
W jaki sposób to rozumieć ???
Cytuj
Otóż w wyniku frustracji braci strażackiej dochodzi do coraz większego niezadowolenia i ruchów skierowanych przeciwko władzy PSP, oraz oskarżeń w kierunku  KSP NSZZ "Solidarność", która to jest w wiekszości projektodawcami nieszczęśliwych(z których najwyzej garstka strażaków może być zadowolona) reform.
Widzisz drogi kolego z tymi frustracjami to czasem jest różnie.... Gdzie indziej garstka strażaków jest nie zadowolona a reszta nic nie zyskuje i nic nie traci...a gdzie indziej odwrotnie...
Wszystko zalezy od punktu widzenia.
Dlaczego ja - zwykły strażak podziałowy - mam teraz współczuć i buntować się przeciwko temu że ktoś traci niezłe stanowisko i przeniosą go na podział ?
A przeciez wiele razy zdarzyło się, że ten "ktoś" ledwie przyszedł do straży już poszedł (a nie jednokrotnie już był na studiach cywilnych o kierunku wolę nie wspominać) i szast-prast 3 latka i już są gwiazdki, bo przeciez jemu się należy !! Kiedy były akcje protestacyjne , wyjazdy pod sejm itp to śmiali się jadącym w oczy i mówili "jak coś wywalczycie to my i tak zyskamy"...  I zyskiwali najwięcej...   
Nie piszę tu ogólnikowo tylko odnośnie takich turbo-karierowiczów którzy oficjalnie mówili że nie widzą się do emerytury na podziale i brudzie i dymie i dlatego żeby jak najszybciej się wyrwać  wzwyż idą na byle co, byleby tylko dostać stopień. I niestety tacy teraz najbardziej krzyczą.....
Współczuję tym : co krok po kroku poszerzali swoją wiedzę, kształcili się i zdobywali doświadczenie latami a teraz niestety, ale spadną kilka szczebli w dół. Dla nich napewno jest to krzywdzące.

 

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 15, 2006, 11:36:05 »
link do strony jest w oddzielnym wątku i nie widzę potrzeby kopiowania całych uchwał związku na forum.Każdy zainteresowany może przeczytać zamieszczone na stronie informacje, a forum powinno służyć do dyskusji.
Proszę moderatora o zareagowanie, jest to zaśmiecanie forum.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline sikawa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 15, 2006, 13:27:33 »
w naszej komendzie są oficerowie którzy w wyniku organizacji sami chcą pracować na podziale a nie w biurze.Co prawda  "stracą" te 200 zł miesięcznie ale odbiją to sobie na kosztach dojazdu. Rachunek więc na 0
Przyjdą do pracy 6-7 razy w miesiącu jak dobrze trafią to będą się widzieć się ze dwa razy z komendantem.Jak będą chcieli to drugą pensyjkę dorobią i całą reformę mają z poważaniem w.....  Moim zdaniem mają rację.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 15, 2006, 18:12:57 »
A gdzie tak drugą pensyjkę dorobią? na budowie? ^_^

Offline Byk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 15, 2006, 19:24:07 »
A co taki ciekawy jesteś gdzie dorabiają ????????
może ty się  pomyliłeś  z zawodem.................... 

Offline reformator

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 16, 2006, 10:04:52 »
W straży pożarnej przepracowałem 25 lat z czego przez 15 lat na podziale bojowym od pomocnika przodownika roty do Z-cy Dowódcy JRG.Jestem członkiem NSZZ "Solidarność" od początku jej powstania tym bardziej bulwersuje mnie cała sytuacja związana z planowaną reformą w PSP,a w zasadzie planowym pozbywaniem się kadry która przepracowała w PSP 20 i więcej lat,kadry dzięki której straż pożarna zawdzięcza wszystkie reformy począwszy od powstania Ustawy o PSP.Pamiętam składy zarządów Nszz "Solidarność" i na początku jakoś nie zauważyłem obecności w ich składach kadry oficerskiej,tak drodzy koledzy straż reformowali podoficerowie i chorążowie pożarnictwa/dzisiaj aspiranci/ m.in.Piotr Chmielarz/dzisiaj oficer/,Robert Osmycki/dzisiaj oficer i.t.d.i dlatego dziwię się ,że Sekcja Krajowa NSZZ"S' dopuściła do opracowania tak niesprawiedliwej i sztywnej "tabeli kwalifikacji".Rozliczyłbym kierownictwo Komendy Głównej za stworzenie sytuacji umożliwiającej podnoszenie kwalifikacji w cywilnych uczelniach co spowodowało taki napływ kadry oficerskiej bez podniesienia kwalifikacji zawodowych.W czym jest lepszy oficer,który jako aspirant zdobył licencjat w Wyższej Szkole Makijażu i Fryzjerstwa od normaknego aspiranta,w czym upatrujecie koledzy jego wyższą wartość zawodową,dlaczego zamierzacie obniżyć stanowiska służbowe aspirantom i podoficerom pracującym na stanowiskach kierowania,czy pełniącym funkcje kierowników sekcji.Dlaczego nie bierzecie przykładu od Policji czy też Ministerstwa Oświaty w którym wprowadzono 4-letni okres przejściowy na podniesienie kwalifikacji.Niestety pozbywając się kadry ludzi najbardziej doświadczonych narażacie PSP na upadek.Nie wpływacie w żaden sposób na ograniczenie biurokracji ,która swoje żródło czerpie w Komendzie Głównej i w Komendach Wojewódzkich.Dlaczego funkcjonują w Polsce 4 szkoły pożarnicze produkujące kadrę którą nie ma gdzie zagospodarować.Na szczęście jest jeszcze ZZ "Florian"który próbuje powstrzymać nawiedzonych reformatorów i życzę kolegom z Floriana wszystkiego dobrego w nowym roku,wytrwałości i konsekwencji w obronie praw pracowniczych.
                                                               Zbulwersowany członek NSZZ"Solidarność".

Offline fire_foxx998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 16, 2006, 10:35:58 »
Witam!!! KSP NSZZ Solidarność związkiem zawodowym z pewnością jest /od strony formalnej/  ^_^ ^_^czym innym są  poglądy i co za tym idzie stanowiska zajmowane przez gremia kierownicze związku a odczucia szeregowych członków na dole z pewnoscią jest z tym różnie :mellow:

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 22, 2006, 14:01:08 »
miejmy tylko nadzieję że będziemy w nowym systemie (12-tki) tyle samo godzin pracować co pozostali a i za pracę w niedzielę i święta a także w porze nocnej dostaniemy dodatek specjalny ^_^ :wacko:
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline mandalaband

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 27, 2006, 21:48:26 »
W ostatnich miesiącach zauważyłem ( przynajmniej w województwie ...) kilka "dziwnie" szybkich awansów Kolegów Związkowców na intratne stanowiska... Czyżby przypadek ???

Offline daw12

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: system pracy PSK i nie tylko.....
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 30, 2006, 07:35:25 »
Jak mówią  koledzy: Czasami szczęściu trzeba pomóc
Wszystkiego naj... w 2007 !!!
                                                                Daw12