Autor Wątek: Zbiór pytań - Nabór 2021/2022  (Przeczytany 2735 razy)

Offline preclson

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Zbiór pytań - Nabór 2021/2022
« dnia: Marzec 17, 2021, 00:09:02 »
Witam wszystkich!

Z racji iż ruszył nabór do Szkół Aspirantów i jestem tegorocznym maturzystom narzuca mi się mnóstwo pytań dotyczących tegorocznej rekrutacji, w której zamierzam wziąć udział. Prosiłbym każdego, kto jest w jakimś stopniu mi pomóc, o wypowiedzenie się. Mam nadzieję, że wątek ten posłuży również innym osobom.

1. Jak dokładnie przebiega proces rekrutacji do szkół? Na początku wyłaniana jest główna pula kandydatów na testy (na podstawie wyników z matur) którzy potem przystępują do testów sprawnościowych? Czy jednak do wyłonienia najlepszych bierze się pod uwagę całość punktacji z matur i później przeprowadzonych testów sprawnościowych?

2. Zakładając, że rekrutacja postępuje po kolei etapami (pytanie wyżej), czy podczas pierwszego etapu rekrutacji (punkty z matur) można przystąpić do rekrutacji w kilku szkołach, gdyby np. w którejś ze szkół miał być akurat w tym roku wyższy poziom kandydatów? (Wiadomo, że do drugiego etapu, z testami sprawnościowymi nie ma jak przystąpić, bo odbywają się one w jednym dniu).

3. Wybór szkół jest dość szeroki, teraz pytanie która jest najlepsza? Czy na forum jest jakiś temat z opiniami o konkretnych szkołach? Sam słyszałem najlepsze opinie o szkole w Poznaniu, przez co w tym momencie jest ona moim głównym celem. Wiadomo, że nikt nie skończył dwóch szkół i nie ma jak ich porównać, ale może znajdą się jakieś przydatne informacje. Zapraszam do podzielenia się swoimi przeżyciami ;)

4. Ostatnio zauważyłem, że w zeszłorocznej rekrutacji do Szkoły Głównej, zamiast nowych testów sprawnościowych, był klasyczny tor przeszkód. Czy jest możliwe, aby w tegorocznej rekrutacji do Szkoły Aspirantów testy sprawnościowe zostały zastąpione torem przeszkód?

5. Aktualnie jestem szczęśliwym posiadaczem dość długich włosów. Już od początku zapuszczałem je wiedząc, że przy rekrutacji do szkoły będę musiał je ściąć. Czy podczas testów sprawnościowych można mieć jeszcze długie włosy? Gdyby na przykład nie udało mi się przejść całej rekrutacji z wynikiem pozytywnym, chciałbym żeby jeszcze mi trochę posłużyły.  :rolleyes:

6. Po udanym przejściu rekrutacji do Szkoły Aspirantów czeka najbardziej niezależna ode mnie rzecz - komisja MSWiA. Z racji, iż jestem (niedumnym) posiadaczem wady wzroku, boję się że przejdę ją z wynikiem negatywnym. Co prawda wadę wzroku posiadam w okolicach -0,75, więc z korekcją soczewkami nie powinno być z tym problemu, ale do momentu komisji jeszcze wiele może się zmienić. Pytanie brzmi, czy po niezaliczeniu komisji jest jakiś czas, aby np. skorygować wadę laserowo i odwołać się do wyniku?

7. Kolejne pytanie odnosi się również do komisji lekarskiej. Zakładając, że rekrutację przejdę w szkole w Poznaniu, w jakim mieście będę miał komisję? Nie jestem za bardzo obeznany w temacie, więc prosiłbym o wyjaśnienie, czy to szkoła wyznacza termin i miejsce komisji, czy działa to w taki sposób, jak np. z lekarzami medycyny pracy, że sam mogę sobie wybrać, gdzie idę na badanie.

8. Z racji tego, iż nieodłączną częścią mojego życia jest praca przy komputerze (w wolnych chwilach zajmuję się programowaniem i po części również z tym wiążę swoją przyszłość poza strażą) nasuwa mi się pytanie, czy w szkole można posiadać elektronikę typu laptop? Czy jest w ogóle czas na jej używanie? W aktualnościach o poprzednich rekrutacjach, w których jest mowa o stawieniu się pierwszego dnia do szkoły jest mowa o tym, żeby nie zabierać ze sobą sprzętów elektronicznych. Zakładam jednak, że jest tak głównie z powodu początkowego okresu unitarnego.

9. Jak w Szkołach Aspirantów wygląda sprawa przepustek? Czy po zajęciach w trakcie czasu wolnego można wychodzić ze szkoły, czy jest to możliwe np. tylko w weekendy? Jak wygląda sprawa ze świętami? Co roku na YouTube idzie znaleźć filmiki świąteczne ze Szkoły Głównej, stąd moje pytanie. Czy na święta dostaje się przepustkę, czy spędza je razem w szkole?

10. Wiadomo, że Szkołę Aspirantów kończy się ze stopniem młodszego aspiranta Na ten moment jest to dla mnie najlepszy wyjściem, bo spędzenie czterech lat w Szkole Głównej to odjęcie sobie sporej ilości czasu z młodzieńczego życia, do czego średnio mam możliwości. W takim wypadku pytanie brzmi, czy po ukończeniu Szkoły Aspirantów, gdybym chciał rozszerzyć swoje kompetencje, to mogę ukończyć zaocznie Szkołę Główną i czy poskutkuje to podniesieniem mojego stopnia do młodszego kapitana?

Z góry dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi i jeśli ktoś ma również interesujące pytania w sprawie najbliższych rekrutacji to zapraszam do kontynuowania wpisu.
Miłego dnia!

EDIT: Na niektóre pytania odpowiada ten dokument: https://panel.sapsp.edu.pl/modznaka_szkola_kli_files/user/Rekrutacja/nabor2021/proces%20naboru%202021.pdf. Zainteresowanym polecam przeczytanie.


« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2021, 00:27:09 wysłana przez preclson »

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Zbiór pytań - Nabór 2021/2022
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2021, 09:30:34 »
Na pytania 1 i 2 nie odpowiem, bo nie miałem do czynienia z nowymi zasadami.
Ad. 3.
W mojej opinii w dzisiejszych czasach nie ma lepszej/gorszej szkoły, znam ludzi po wszystkich szkołach, i każdy, kto chciał się uczyć wyszedł z podobną, dużą wiedzą. Świat idzie do przodu i przypadki "gnojenia" odchodzą do lamusa w każdej ze szkół. Gdybym znowu miał wybierać, znowu zrobiłbym tak jak kiedyś, wybrałbym szkołę, gdzie mam najlepszy dojazd. Po szkole każdy kończy z tym samym stopniem i nikogo nie interesuje co skończył.

Ad. 4.
Wszystko jest możliwe i nikt nie ma szklanej kuli, żeby to wywróżyć.

Ad. 5.
Włosy podczas rekrutacji w niczym Ci nie przeszkadzają, jeśli się dostaniesz i sam nie zetniesz, z włosami pożegnasz się pierwszego dnia unitarki.

Ad. 6.
Jeśli wyjdzie, że nie przejdziesz komisji, jest czas na zrobienie korekcji i złożenie odwołania - kwestia taka, czy zdążysz przed rozpoczęciem roku szkolnego. Znam osoby, którym się udało i zostały pozytywnie zakwalifikowane.

Ad. 7.
Szkoły kierują do konkretnej komisji, były lata, że w województwie, gdzie szkoła, a były lata, że zgodnie z miejscem zamieszkania. Sam nie możesz wybrać gdzie.

Ad. 8.
Jak zaczyna się szkołę, wszystkie prywatne rzeczy lądują zdeponowane w szkole, stąd nie zabiera się elektroniki. Po zakończeniu okresu unitarnego można sobie już na pokój przywieźć komputer, na początku wolnego czasu będzie mało, ale wraz ze wzrostem "stażu" na szkole zrobi się go więcej.

Ad. 9.
Sprawa jest prosta - kadeci obsadzają służby na JRG, na szkole, kompanii, kuchni, warty itp, obsadzają COO, a reszta zazwyczaj ma przepustki (tutaj zależy od szkoły, zaplanowanych zajęć itp.) Przepustki na początku do 21, żeby wszyscy wrócili na wieczorny apel, z czasem jak kompania się dobrze sprawuje przepustki są do rana. (chociaż nie wiem jak ma się do tego COVID we wszsytkich szkołach, w niektórych wiem, że przepustki były całkiem wstrzymane). W święta sprawa ma się podobnie, wylicza się ilu potrzeba kadetów do obsadzenia służb, COO itp wraz z zapewnieniem odpoczynku między służbami, pozostała część może dostać przepustki na święta (przy czym zazwyczaj młoda kompania cieszy się przywilejem obsadzenia większości służb, poza JRG).

Ad. 10.
Jest kilka możliwości dostania stopnia oficerskiego po szkole aspirantów, ukończenie "mundurowego" kierunku na SGSP po skierowaniu przez swojego komendanta jest najpewniejszym z nich.

Offline WojtekEs

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zbiór pytań - Nabór 2021/2022
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2021, 16:30:28 »
Na pytania 1 i 2 nie odpowiem, bo nie miałem do czynienia z nowymi zasadami.
Ad. 3.
W mojej opinii w dzisiejszych czasach nie ma lepszej/gorszej szkoły, znam ludzi po wszystkich szkołach, i każdy, kto chciał się uczyć wyszedł z podobną, dużą wiedzą. Świat idzie do przodu i przypadki "gnojenia" odchodzą do lamusa w każdej ze szkół. Gdybym znowu miał wybierać, znowu zrobiłbym tak jak kiedyś, wybrałbym szkołę, gdzie mam najlepszy dojazd. Po szkole każdy kończy z tym samym stopniem i nikogo nie interesuje co skończył.

Ad. 4.
Wszystko jest możliwe i nikt nie ma szklanej kuli, żeby to wywróżyć.

Ad. 5.
Włosy podczas rekrutacji w niczym Ci nie przeszkadzają, jeśli się dostaniesz i sam nie zetniesz, z włosami pożegnasz się pierwszego dnia unitarki.

Ad. 6.
Jeśli wyjdzie, że nie przejdziesz komisji, jest czas na zrobienie korekcji i złożenie odwołania - kwestia taka, czy zdążysz przed rozpoczęciem roku szkolnego. Znam osoby, którym się udało i zostały pozytywnie zakwalifikowane.

Ad. 7.
Szkoły kierują do konkretnej komisji, były lata, że w województwie, gdzie szkoła, a były lata, że zgodnie z miejscem zamieszkania. Sam nie możesz wybrać gdzie.

Ad. 8.
Jak zaczyna się szkołę, wszystkie prywatne rzeczy lądują zdeponowane w szkole, stąd nie zabiera się elektroniki. Po zakończeniu okresu unitarnego można sobie już na pokój przywieźć komputer, na początku wolnego czasu będzie mało, ale wraz ze wzrostem "stażu" na szkole zrobi się go więcej.

Ad. 9.
Sprawa jest prosta - kadeci obsadzają służby na JRG, na szkole, kompanii, kuchni, warty itp, obsadzają COO, a reszta zazwyczaj ma przepustki (tutaj zależy od szkoły, zaplanowanych zajęć itp.) Przepustki na początku do 21, żeby wszyscy wrócili na wieczorny apel, z czasem jak kompania się dobrze sprawuje przepustki są do rana. (chociaż nie wiem jak ma się do tego COVID we wszsytkich szkołach, w niektórych wiem, że przepustki były całkiem wstrzymane). W święta sprawa ma się podobnie, wylicza się ilu potrzeba kadetów do obsadzenia służb, COO itp wraz z zapewnieniem odpoczynku między służbami, pozostała część może dostać przepustki na święta (przy czym zazwyczaj młoda kompania cieszy się przywilejem obsadzenia większości służb, poza JRG).

Ad. 10.
Jest kilka możliwości dostania stopnia oficerskiego po szkole aspirantów, ukończenie "mundurowego" kierunku na SGSP po skierowaniu przez swojego komendanta jest najpewniejszym z nich.

1 i 2 - Do testów przystępuje każdy kogo podanie zostanie zaakceptowane. Na basen idzie ten kto zaliczy sprawność, na drabinę ten kto zaliczy basen. W regulaminie w tym roku jest 180 osób na basen, ale jeszcze chyba tylu w żadnej szkole nie zaliczyło sprawności.
Papiery możesz wysyłać do wszystkich szkół, ale na 90% sprawnościówka wypadnie Ci tego samego dnia we wszystkich.



3 - No jak to, która  najlepsza? Częstochowa  :szalony:



4 - W zeszłym roku w SGSP nie było toru. Podobno miał wrócić w tym roku, ale czy wrócił nie wiem. W aspirantkach bez zmian.

Offline preclson

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zbiór pytań - Nabór 2021/2022
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 02, 2021, 23:31:30 »
Dziękuję, bardzo mi pomogliście. Teraz czas złożyć podanie.  :cheer:

Offline preclson

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zbiór pytań - Nabór 2021/2022
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2021, 17:52:10 »
Gdyby ktoś potrzebował odpowiedzi na szczegółowe pytania o rekrutację do SGSP, polecam Q&A wydane przez samorząd szkoły. https://www.youtube.com/watch?v=ld278PSKDwQ