Autor Wątek: Ekspertyza rzeczoznwacy ppoż zgodnie z art.71 prawa budowlanego.  (Przeczytany 5051 razy)

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Witam,

W prawie budowlanym pojawił się zapis w art.71 ust. 2a "W przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, polegającej na podjęciu lub zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego – do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, należy dołączyć ekspertyzę rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych". Jak rozumiecie/należy rozumieć ten zapis? Czy należy rozumieć to tak, że ekspertyza jest wymagana w każdym przypadku (nawet jak wszystko jest zgodnie z obecnymi WT) czy tylko wtedy kiedy nie można spełnić wprost wymagań rozporządzenia w sprawie warunków technicznych? PRZYKŁAD: Przebudowuje i zmieniam sposób użytkowania części istniejącego budynku PM na ZL III, wszystkie wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego będą spełnione zgodnie z obowiązującymi przepisami (budynek niski o powierzchni 300 m2) czy w takim przypadku ekspertyza o której mowa w PB w art 71 ust 2a jest wymagana?

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 897
Odp: Ekspertyza rzeczoznwacy ppoż zgodnie z art.71 prawa budowlanego.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2021, 17:03:04 »
Myślę, że tu jest słowo klucz: "(...)działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego(...)".
Czyli, jeżeli w Twoim przypadku masz istniejacy PM i zmieniasz go na ZL III, a warunki ochrony przeciwpożarowej nie zmieniają się (długość przejść i dojść ewakuacyjnych, wyposażenie w urządzenia przeciwpożarowe, szerokość i wysokość dróg ewakuacyjnych, ich obudowa itp., itd.), to raczej ekspertyza taka nie będzie konieczna.
Podam może inny przykład. W domku jednorodzinnym (ZL IV) na jego parterze robisz biuro rachunkowe, gabinet stomatologiczny, itp. (ZL III), bez wydzielania jako odrębna strefa pozarowa, a warunki ochrony przeciwpożarowej dla całego budynku spełniają wymagania dla ZL III, to też moim zdaniem ekspertyza taka będzie zbędna, bo co to za sztuka wstawic gaśnicę i przykleić oznakowanie i instrukcję postępowania na wypadek pożaru.
Mogę się oczywiście mylić i moje rozumowanie zamysłu ustawodawcy może być błędne.
Si vis pacem, para bellum

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Ekspertyza rzeczoznwacy ppoż zgodnie z art.71 prawa budowlanego.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2021, 18:01:17 »
Ja to rozumiem, że jeżeli wszystkie wymagania będę spełnione wprost z obecnych WT to ekspertyza nie jest wymagana a Pani w urzędzie twierdzi, że jest wymagana w każdym przypadku bo tak jest napisane w Art 71, tylko co w takiej sytuacji zrobić...

Offline szuwarek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Ekspertyza rzeczoznwacy ppoż zgodnie z art.71 prawa budowlanego.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2021, 18:30:40 »
A ja rozumiem to tak, że inne są wymagania ppoż. dla PM, a inne dla ZL, sama więc zmiana klasyfikacji wynikająca za zmiany sposobu użytkowania obiektu powoduje zmianę wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Do zgłoszenia zgodnie z cytowanym przepisem należy dołączyć ekspertyzę rzeczoznawcy - jeśli budynek spełnia wszystkie wymagania przepisów to nie ma czego uzgadniać (brak rozwiązań zamiennych), w przeciwnym razie uzgodnienie...

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Ekspertyza rzeczoznwacy ppoż zgodnie z art.71 prawa budowlanego.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 04, 2021, 09:32:58 »
Na ostatnim V seminarium ochrony ppoż tj. 31.03.2021 organizowanym przez Sitp stołeczny i kg PSP omawiano ten zapis. Tak należy opracować ekspertyzę w każdym przypadku. Uwaga nie jest to ekspertyza techniczna wykonuje ja sam rzeczoznawca ppoż bez rzeczoznawcy budowlanego.