Autor Wątek: Wydział Operacyjny  (Przeczytany 14029 razy)

Offline Scheller96

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Wydział Operacyjny
« dnia: Marzec 09, 2021, 09:53:49 »
Witam
Potrzebuje osoby która pracowała bądź pracuje w wydziale operacyjnym.
Jak wygląda praca w wydziale ,czym w praktyce się zajmuję osoba tam pracująca i czy warto przejść z JRG ?

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2021, 10:37:04 »
:)
Co to znaczy warto?
Wydział masz pewnie w tym samym budynku co JRG więc najłatwiej jest to zobaczyć i dopytać na miejscu.

Offline Scheller96

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 09, 2021, 11:33:45 »
Jasne oczywiście to zrobiłem , ale chciałbym usłyszeć opinii użytkowników forum ,którzy mieli doświadczenie ;)

Offline strażakPSK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2021, 12:30:04 »
Witam.
Warto, warto dużo rzeczy można się nauczyć, poznać nowe zagadnienia. Czasami jest zapier, ale służba w PSP nie należy do najłatwiejszych.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2021, 12:58:32 »
Porzucić system zmianowy na rzecz codziennego?. Posunięcie tylko dla prawdziwych turbostrażaków, po roku no może dwóch twój poziom frustracji osiągnie 110%.

Offline Scheller96

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2021, 13:47:10 »
Nie chodzi mi o zarobki i opłacalności przejścia z zmianowego na dzienny bo wiem że kasowo na tym tracę.
Chodzi mi głównie czy praca w wydziale operacyjnym jest interesująca ,również wiem że co człowiek to opinia lecz chciałbym się dowiedzieć o wydziale jak najwięcej.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 09, 2021, 14:27:07 »
Tylko że ja też nie mówiłem o zarobkach, opłacalności i karierze zawodowej.

Offline fantomasz998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2021, 14:34:48 »
Jak chcesz osiwieć, stracić wzrok od tabelek i chodzić codziennie bardziej wku%^ony, to śmiało. Wydział operacyjny i splendor czekają ;)

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 09, 2021, 15:16:11 »
Ja po 13 latach w służbie operacyjnej nie zamienił bym się na inny wydział. Operacyjną albo się kocha albo nienawidzi. Ci, którzy odnajdą się w tej kuwecie będą mieli naprawdę dużo satysfakcji a kto się nie odnajdzie będzie widział tylko tabelki i zestawienia.
Jak to mawiał jeden z Komendantów Wojewódzkich "nie każdy się nadaje aby zostać prawdziwym operacyjniakiem"
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 09, 2021, 16:06:16 »
Tylko zwróć uwagę że kolega już czegoś posmakował.
Jest też różnica pomiędzy wydziałem operacyjnym KW lub chociaż dużej KM a małej powiatowki. I najważniejsze jeśli sens twojej pracy mają stanowić wypełniane godzinami z dupy wzięte zestawienia i tabelki  to tak , do tego właśnie trzeba sie urodzić.
Osobiście nie polecam, i nie chodzi o wydział tylko o JRG i system zmianowy który naprawdę jest jedną z najlepszych rzeczy jakie mogą spotkac strażaka w PSP.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 09, 2021, 17:07:48 »
Ja po 13 latach w służbie operacyjnej nie zamienił bym się na inny wydział. Operacyjną albo się kocha albo nienawidzi. Ci, którzy odnajdą się w tej kuwecie będą mieli naprawdę dużo satysfakcji a kto się nie odnajdzie będzie widział tylko tabelki i zestawienia.
Jak to mawiał jeden z Komendantów Wojewódzkich "nie każdy się nadaje aby zostać prawdziwym operacyjniakiem"

Pierwsza sensowna i obiektywna wypowiedź. Skoro kolega ma świadomość, że finansowo traci na tym przejściu, to najważniejsze. Ja ci powiem tak: na pewno się rozwiniesz, lepiej poznasz ochotników z powiatu, wiele rzeczy/spraw będzie na twojej głowie, w tym dyżurni SKKP itp. Ważne jest, że masz podziałowe doświadczenie (przyda się m.in. na IGO), tylko żeby się w głowie nie przewróciło - na IGO...Ogólnie jest to dość ciężki i trudny kawałek straży, ale bardzo ciekawy (tabelek jest sporo, ale w każdej komórce tak jest), na ilość pracy wpływ ma również liczba jednostek OSP w powiecie w tym przede wszystkim w KSRG (im ich więcej, tym zadań więcej).
Do odważnych świat należy, a jak kiedyś 01 zostaniesz, to będzie to ważny bagaż doświadczeń!

Offline Triman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2021, 18:19:33 »
Witam
Potrzebuje osoby która pracowała bądź pracuje w wydziale operacyjnym.
Jak wygląda praca w wydziale ,czym w praktyce się zajmuję osoba tam pracująca i czy warto przejść z JRG ?
Jak jesteś prawdziwy turbo to tak. W przeciwnym wypadku strzał w kolano  :gwiazdki: Tabelki, dotacje OSP, etc. Chyba, że duże miasto to może coś ciekawszego.

Online Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 09, 2021, 19:04:38 »
Jak nie masz problemów ze zdrowiem i nikt nie zmusza do przejścia, to nie obrzydzaj sobie tej naszej instytucji na własne życzenie i trzymaj się rękoma i nogami JRG. Zostań w PB, nie raz zmarzniesz, nie raz zmokniesz i nie raz się spocisz, ale służba tam przynosi prawdziwą satysfakcję, nie mówiąc już o wynagrodzeniu.

Do odważnych świat należy, a jak kiedyś 01 zostaniesz, to będzie to ważny bagaż doświadczeń!

I nie daj się zwieść takim hasłom. Bądź rozsądny, a odwagę spożytkuj w PB  :szalony: A komendantem być nie życzę, bo nie życzę ludziom źle.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline pisak10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 09, 2021, 19:07:59 »
Pytanie jeszcze ile masz służby. Jeśli zadajesz takie pytanie to zgaduję, że niewiele. Praca na 8h w mojej opinii jest bardzo frustrująca, mniej opłacalna i dająca mniej satysfakcji . A wrócić z 8h na podział nie jest obecnie łatwo. Jak raz pokażesz, że coś umiesz w biurze, to zaszufladkują Cię i nie będą chcieli wypuścić. Inaczej wygląda sytuacja jak bliżej Ci do emerytury. Biuro daje możliwość awansu na stanowisko z którego korzystniej jest odejść na emeryturę. Moja rada, jak chcesz zobaczyć z bliska pracę wydziału operacyjnego, to jak masz możliwość spróbuj przenieść się na stanowisko kierowania. Tam dostaniesz trochę roboty jaką wykonuje operacyjny. Biuro nie zając, nie ucieknie. Propozycje do biura będą się jeszcze często powtarzać w czasie Twojej kariery. A kariera w straży jest długa. Nie warto jej całej tracić na biuro. No chyba, że czasy się zmienią, biuro wróci do łask i będzie to opłacalne. Pozdrawiam.   

Online Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 09, 2021, 20:02:42 »
Moja rada, jak chcesz zobaczyć z bliska pracę wydziału operacyjnego, to jak masz możliwość spróbuj przenieść się na stanowisko kierowania.

To też często droga, z której bardzo ciężko zawrócić. A korzyści aż ciężko przestać wymieniać, szczególnie przy jednoosobowej obsadzie. Doba w jednym pomieszczeniu jak w celi, w polu elektromagnetycznym, bez procentów za wyjazdy, bez szkodliwego, z możliwością odprowadzenia wzrokiem samochodów JRG wyjeżdżających na zajęcia sportowe, z bardzo dużą odpowiedzialnością i koniecznością zachowania nieustającej czujności, z możliwością kontaktu z roszczeniowym i znającym obywatela towarzysza X elementem społeczeństwa, ze s*aniem ze słuchawką przy doopie, z tabelą covidową 2, 3 i 8 do godziny 24:00, z tabelą ratownicy medyczni wspierający PRM do godziny 2:00, z bazami tlenowymi do godziny 4:00, z wykazem skokochronów do godziny 16:35 oraz siekierek i toporków na "za 10 minut". Do tego do 15:30 po kilka razy "dzień dobry, poproszę z kadrami", "z księgową" itd. Jeszcze jak w to wszystko przyjdzie operacyjny i dołoży aktualizację planu ratowniczego albo tabele dot. szczepień to robota bajka  :szalony:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline fifi99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 09, 2021, 20:37:24 »
Porzucić system zmianowy na rzecz codziennego?. Posunięcie tylko dla prawdziwych turbostrażaków, po roku no może dwóch twój poziom frustracji osiągnie 110%.
Odpowiedź w punkt.

Dużo racji ma też Feuerwehrmann. Ogólnie po dwóch latach w operacyjnej mogę powiedzieć, że OPERACYJNA to wydział, który jako jeden z nielicznych potrafi obrzydzić pracę w PSP. Jeśli przejdziesz ten etap obrzydzenia to operacyjna Ci się spodoba.
Potwierdzam - gówno tabelki, zestawienia, SK (harmonogramy, grafiki, dokumentacja), kontrole IZZ,  Plany operacyjne, AZOP, AGOP, Analizy, Sprawność fizyczna, turnieje sportowe na szczeblach powiatowych, łączność, i moje ulubione OSP i wszystkie ich dotacje, na które jedni mają wywalone, analizy, sprawozdania, inspekcie (OSP, OSP KSRG, JRG, SK), szkolenie OSP, ogólnie wszystko to co nie jest związane z JRG, a jest związane ze strażą, szczepienia, COVID.

A do tego jesteś sam.

Praca daje satysfakcje, poznasz na prawdę dużo ludzi, będziesz miał też i wrogów (głównie z OSP jeśli będziesz wymagał), doświadczenie z podziału na prawdę pomaga.
Duża też rola jest tutaj komendanta i jego zastępcy (pod którego podlegasz) od ich podejścia do Ciebie, do operacyjnej. Istotnym elementem jest też Twój poprzednik, czy zaczynasz budować operacyjną od nowa, czy masz wszystko podane na tacy i tylko tego nie spieprzyć.
Prawdą jest, że legenda głosi, że komuś się udało wrócić z 8h na 24/48. więc nie łudź się, że wrócisz na podział z operacyjnej :)

Pierwszy rok jest bardzo ciężki, nikt Ci nie podziękuję za pracę w operacyjnej, nikt nawet z OSP za te pieprzone dotacje i umowy. Na podziale praktycznie każdej służby po akcji ktoś powiedział głupie dziękuje, które budowało do dalszej pracy. W operacyjnej o tym zapomnij. Jeśli będziesz sam to będziesz takim turbo robotem na powiecie (w KW jest kilka ludzi, którzy zajmują się swoją działką- Ty będziesz musiał starać się wszystko ogarnąć w pojedynkę).

Ja po dwóch latach jestem na etapie - nie mogę patrzeć się na swoją OSP, w której prężnie działałem bo w operacyjnej poznałem wszystko od podszewki - chodź kiedy "zawyję" wszystkie zmory idą w odstawkę i jadę ciesząc się jak dzieciak  ^_^

Mimo wszystko na dzień dzisiejszy, chociaż po pracy po 15:30 czasami mam dość, głowa mi buzuje od ....gówno tabelek, zestawienień, SK (harmonogramów, grafików, dokumentacji), kontroli IZZ,  Planów operacyjnych, AZOP, AGOP, Analiz, Sprawności fizycznej, turniejów sportowych na szczeblach powiatowych, łączności, i moich ulubionych OSP i wszystkich dotacji, na które jedni mają wywalone, analiz, sprawozdań, inspekcji (OSP, OSP KSRG, JRG, SK), szkoleń OSP, ogólnie wszystkiego  co nie jest związane z JRG, a jest związane ze strażą.... nie zamienił bym operacyjnej na inne stanowisko 8 godz. :) :straz: :wacko:

Pomijam argument 8godz i 24/48.

Pozdrawiam :D



Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 09, 2021, 21:12:06 »
Na pewno będzie to wyzwanie i dużo nowego. Nie wszystko da satysfakcję. O zaburzeniach finansowych już wiesz. Dużo zależy od relacji w komendzie. Czy klimat wśród codziennych jest dobry. Jeśli tak, to wiele ułatwia. Choć wciąż będziesz miał z absurdami służby mocno do czynienia. Na PB jest łatwiej.
Ale zdobędziesz nowe doświadczenia i jeśli nasza ambicje by iść wyżej w PSP, to warto.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 09, 2021, 21:21:50 »
A ja powiem tak służba operacyjna była fajna ale się s....ła. Wraz z tym jak spadły na nią tony dokumentów związanych z dotacjami (różnymi)...  Dla mnie to wtedy przestało mieć sens bo przestałem być strażakiem a stałem się pomocnikiem urzędnika. Mówię przez pryzmat komendy gdzie liczba OSP jest trzycyfrowa.   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline karolek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 09, 2021, 21:28:47 »
A ja powiem tak służba operacyjna była fajna ale się s....ła. Wraz z tym jak spadły na nią tony dokumentów związanych z dotacjami (różnymi)...  Dla mnie to wtedy przestało mieć sens bo przestałem być strażakiem a stałem się pomocnikiem urzędnika. Mówię przez pryzmat komendy gdzie liczba OSP jest trzycyfrowa.

A tak z ciekawości ile lat pracowałeś w operacyjnej

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 09, 2021, 21:38:24 »
Moja rada, jak chcesz zobaczyć z bliska pracę wydziału operacyjnego, to jak masz możliwość spróbuj przenieść się na stanowisko kierowania.

To też często droga, z której bardzo ciężko zawrócić. A korzyści aż ciężko przestać wymieniać, szczególnie przy jednoosobowej obsadzie. Doba w jednym pomieszczeniu jak w celi, w polu elektromagnetycznym, bez procentów za wyjazdy, bez szkodliwego, z możliwością odprowadzenia wzrokiem samochodów JRG wyjeżdżających na zajęcia sportowe, z bardzo dużą odpowiedzialnością i koniecznością zachowania nieustającej czujności, z możliwością kontaktu z roszczeniowym i znającym obywatela towarzysza X elementem społeczeństwa, ze s*aniem ze słuchawką przy doopie, z tabelą covidową 2, 3 i 8 do godziny 24:00, z tabelą ratownicy medyczni wspierający PRM do godziny 2:00, z bazami tlenowymi do godziny 4:00, z wykazem skokochronów do godziny 16:35 oraz siekierek i toporków na "za 10 minut". Do tego do 15:30 po kilka razy "dzień dobry, poproszę z kadrami", "z księgową" itd. Jeszcze jak w to wszystko przyjdzie operacyjny i dołoży aktualizację planu ratowniczego albo tabele dot. szczepień to robota bajka  :szalony:
No tak, tylko że rano zarzucasz torbę na ramię i wracasz najwcześniej za dwa dni... Z dwojga złego lepsze to niż biuro. Na chwilę obecną operacyjną (i każde inne stanowisko biurowe) odradzam... chyba że biuro wróci do łask tak jak to ktoś wcześniej pisał...

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 09, 2021, 21:47:16 »
A ja powiem tak służba operacyjna była fajna ale się s....ła. Wraz z tym jak spadły na nią tony dokumentów związanych z dotacjami (różnymi)...  Dla mnie to wtedy przestało mieć sens bo przestałem być strażakiem a stałem się pomocnikiem urzędnika. Mówię przez pryzmat komendy gdzie liczba OSP jest trzycyfrowa.
Tak trochę sobie zaprzeczasz.... bo przybijanie pieczątek na ulotkach (które wciąż leżą na biurkach komend) uważasz za "podnoszenie rangi PSP jako trybu mechanizmu czynienia większego dobra"...
Jeśli przechodzisz do Komendy, na system codzienny, rozwiniesz się, choćby widząc pewne absurdy. Jesteś na PB, widzisz ich mniej, co nie oznacza, że ich nie ma... Im wyżej, widzisz i rozumiesz więcej. Czy jest Ci lepiej... trudno jednoznacznie powiedzieć.

Online Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 09, 2021, 22:05:52 »
No tak, tylko że rano zarzucasz torbę na ramię i wracasz najwcześniej za dwa dni... Z dwojga złego lepsze to niż biuro. Na chwilę obecną operacyjną (i każde inne stanowisko biurowe) odradzam... chyba że biuro wróci do łask tak jak to ktoś wcześniej pisał...

Zgoda, z dwojga złego, lepsze SK. Ale rada, żeby będąc w PB spróbować PR/MR siadając na SK to moim zdaniem średni pomysł ;)

A ja powiem tak służba operacyjna była fajna ale się s....ła. Wraz z tym jak spadły na nią tony dokumentów związanych z dotacjami (różnymi)...  Dla mnie to wtedy przestało mieć sens bo przestałem być strażakiem a stałem się pomocnikiem urzędnika. Mówię przez pryzmat komendy gdzie liczba OSP jest trzycyfrowa.

Nie wszędzie dotacjami zajmuje się operacyjna, więc nie oceniałbym tej komórki tylko przez pryzmat tego zajęcia.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 09, 2021, 22:18:33 »
Tak trochę sobie zaprzeczasz.... bo przybijanie pieczątek na ulotkach (które wciąż leżą na biurkach komend) uważasz za "podnoszenie rangi PSP jako trybu mechanizmu czynienia większego dobra"...
Jeśli przechodzisz do Komendy, na system codzienny, rozwiniesz się, choćby widząc pewne absurdy. Jesteś na PB, widzisz ich mniej, co nie oznacza, że ich nie ma... Im wyżej, widzisz i rozumiesz więcej. Czy jest Ci lepiej... trudno jednoznacznie powiedzieć.
Leżą i co? Coś strasznego się wydarzyło jak zostaną rozwiezione za tydzień/miesiąc itp... Dostawcy się nie wywiązali i jest obsuwa w całej UE.
Nie widzę plusów przejścia na 8 godzin w tym momencie a operacyjna teraz ma dużo więcej urzędniczej roboty niż operacyjnej. Tam gdzie są dotacje to już w ogóle.
"Nie ma odwagi i nie ma lęku. Jest tylko świadomość i nieświadomość. Świadomość to lęk, nieświadomość to odwaga"
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 09, 2021, 22:52:41 »
Zależy też z jakiego pułapu kolega startuje. Jeżeli jest teraz na Pb na 3 grupie np a w biurze proponują 10 to wal jak w dym bo na Pb szybko nie złapie. Zależy od wielu czynników wszystko ma swoje +-

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Wydział Operacyjny
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 09, 2021, 22:57:53 »
Zależy też z jakiego pułapu kolega startuje. Jeżeli jest teraz na Pb na 3 grupie np a w biurze proponują 10 to wal jak w dym bo na Pb szybko nie złapie. Zależy od wielu czynników wszystko ma swoje +-

Chyba nie sądzisz,że jakiś 01 zaproponuje przeskok z 3 grupy na 10...w 7 bym uwierzył, ale pewnie też nie od razu :gwiazdki: